منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Vitalik Buterin در مورد مهیج ترین کاربردهای بلاک چین صحبت می کند

Vitalik Buterin در مورد مهیج ترین کاربردهای بلاک چین صحبت می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Vitalik Buterin در مورد مهیج ترین کاربردهای بلاک چین صحبت می کند

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، بدون شک یکی از تاثیرگذارترین چهره ها در اکوسیستم اتریوم است. در یک پست وبلاگ جدید، بوترین داغ ترین روندها و هیجان انگیزترین کاربردهایی را که در حال حاضر او را هیجان زده کرده است، نشان می دهد. این پست پول، DeFi، هویت دیجیتال، DAO و برنامه های ترکیبی را پوشش می دهد.

ویتالیک بوترین هیجان خود را به اشتراک می گذارد

در مورد پول، بوترین اشاره می کند که این هنوز اولین و مهمترین برنامه است. برخلاف کشورهای ثروتمند که تراکنش های مالی در آنها آسان است و تورم 8 درصدی شدید تلقی می شود، برای بسیاری از کشورهایی که تورم بالا دارند، دسترسی به ارزهای جهانی ممنوع است. ارزهای رمزنگاری شده در اینجا راه حلی هستند، اگرچه همانطور که بوترین اذعان می کند، هزینه ها به ویژه در مورد اتریوم یک مشکل است. به همین دلیل است که او به مقیاس‌بندی فناوری‌هایی مانند Optimistic و ZK rollup، و همچنین بازیابی اجتماعی و کیف پول‌های چند امضایی که انتزاع حساب را کاربردی‌تر می‌کند، علاقه دارد.

بوترین می‌گوید وقتی صحبت از پرداخت‌ها می‌شود، استیبل کوین‌ها ارزش خود را ثابت کرده‌اند. با این حال، به گفته بنیانگذار اتریوم، استیبل کوین های متمرکز راه حل بلندمدتی برای مقابله با نظارت نیستند.

بنابراین، او استیبل کوین‌های دارای ریسک وزنی (RWA) مدیریت شده توسط DAO مانند DAI را «استیبل کوین‌های بهتر» و استیبل‌کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری مانند RAI و LUSD را رویکردی ریسک‌پذیر می‌داند.

دیفای و هویت دیجیتال

ویتالیک بوترین بخش فعلی DeFi را به عنوان یک “هیولا با سرمایه بیش از حد” مورد انتقاد قرار می دهد که بر اشکال ناپایدار مزرعه و بازده متکی است. به گفته وی، مهم ترین محصول DeFi، استیبل کوین های غیرمتمرکز است. بوترین همچنین بازارهای پیش بینی را یک رکن مهم می نامد.

من انتظار دارم که بازارهای پیش بینی به درآمد چند میلیاردی نرسند، اما به رشد پیوسته خود ادامه دهند و در طول زمان مفیدتر شوند.

بوترین، در ارزیابی خود از رشد هویت دیجیتال، گفت که این روند به محافظت از حریم خصوصی مصرف کننده کمک می کند. او از Sign In With Ethereum (SIWE) به عنوان یک روش شناسایی موثر یاد کرد. استاندارد SIWE به کاربران اجازه می دهد تا بدون دسترسی به سایت ها به فایل های شخصی یا امکان مصادره یا مسدود کردن حساب، مانند نحوه استفاده از حساب های Google یا Facebook، وارد وب سایت ها شوند. معروف ترین پروژه، سرویس نام اتریوم (ENS) است که نامی قابل خواندن برای انسان به آدرس اتریوم اختصاص می دهد. اسامی معمولا به .eth ختم می شوند.

برنامه های کاربردی DAO و ترکیبی

در مورد DAO ها، بوترین توضیح می دهد که در حالی که ساختارهای زیادی وجود دارد که کار می کنند، بسیاری دیگر با اهدافی که برای رسیدن به آنها تلاش می کنند هماهنگ نیستند.

بنابراین دو سؤال کلیدی وجود دارد که باید پاسخ داده شود: چه نوع ساختارهای حکومتی مفید هستند و برای چه اهدافی؟ آیا اجرای این ساختارها در قالب DAO یا از طریق شرکت های عادی و قراردادهای قانونی منطقی است؟
اساساً دو گزینه وجود دارد: یکی مدیریت غیرمالی و ترکیبی. و دوم، مجمع، که در آن تصمیمات نه تنها توسط دارندگان توکن، بلکه توسط گروه دیگری از کاربران نیز گرفته می شود.

Vitalik Buterin همچنین علاقه زیادی به کاربردهای هیبریدی دارد. اینها برنامه هایی هستند که صرفاً به بلاک چین متکی نیستند، بلکه از بلاک چین و سایر سیستم ها برای بهبود مدل های اعتماد خود استفاده می کنند. موارد استفاده شامل رای گیری، ثبت نام دولتی، حسابداری شرکتی، بازی، مدیریت زنجیره تامین و ردیابی اعتبار است.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.