منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • “Polygan مفیدترین راه حل لایه 2 برای اتریوم بود”

“Polygan مفیدترین راه حل لایه 2 برای اتریوم بود”

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
"Polygan مفیدترین راه حل لایه 2 برای اتریوم بود"

مایک مک گلون، استراتژیست ارشد در موسسه بلومبرگ، اخیراً نظرات خود را در مورد اثربخشی راه حل های مختلف برای بهبود مقیاس پذیری شبکه اتریوم به اشتراک گذاشته است.

Polygon Network یک پلت فرم غیرمتمرکز افزایش مقیاس پذیری اتریوم است که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های کاربردی مقیاس پذیر و کاربرپسند با هزینه تراکنش ناچیز و بدون به خطر انداختن امنیت بسازند. “lightpaper” Polygon این شبکه را به عنوان “پروتکل و چارچوبی برای ساخت و اتصال یک بلاک چین سازگار با اتریوم” تعریف می کند.

در ماه مه 2021، «آنتونی ساسانو» (آنتونی ساسانو)، یکی از طرفداران مشهور شبکه اتریوم، مجموعه‌ای از توییت‌ها را برای رفع سردرگمی در مورد شبکه Polygon نوشت تا نحوه عملکرد آن را توضیح دهد. برخی از نکات برجسته این توییت ها به شرح زیر است:

یک زنجیره Plasmamatic و یک زنجیره PoS Pos وجود دارد. بیشتر فعالیت ها در زنجیره مبتنی بر اثبات سهام (PoS) انجام می شود. این زنجیره همان چیزی است که عموم مردم آن را زنجیره جانبی اتریوم می‌نامند، زیرا این شبکه مجموعه‌ای از اعتباردهنده‌های خاص خود را دارد (بیش از صد تایید کننده که روی کوین‌ماتیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند) که به این معنی است که امنیت اتریوم کاملاً وجود دارد. هیچ سود مستقیمی ندارد.
با این حال، این شبکه PoS کمی با زنجیره های جانبی معمولی متفاوت است و در واقع به اتریوم متکی است و به آن متعهد است. دلیل تکیه آن بر اتریوم این است که تمام منطق نحوه کار تایید کننده ها و نهایی کردن تراکنش ها توسط یک قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم انجام می شود.
این بدان معناست که اگر یک روز شبکه اتریوم قطع شود، شبکه Polygon نیز آفلاین خواهد بود. نکته دیگر این است که Polygan در واقع “وضعیت” شبکه را در بازه های زمانی معینی در شبکه اتریوم ثبت می کند.
این موضوع دو مزیت دارد: اول اینکه امنیت مبتنی بر Polygan Ethereum را ایجاد می کند و دوم اینکه به Polygan توانایی بازیابی در صورت بروز مشکل ناگوار را می دهد. نکته اصلی این است که Polygon به اتریوم پول می دهد تا از فضای بلاک برای ذخیره وضعیت نهایی خود استفاده کند.

شماره فوریه بلومبرگ نگاهی به وضعیت شبکه اتریوم در سال 2022 داشت. بر اساس این گزارش، با وجود کاهش فعالیت در شبکه لایه 1 اتریوم، سال 2022 سال تعیین کننده ای برای این شبکه بود. مک گلون این موفقیت را به پذیرش گسترده برنامه های NFT و Web 3.0 در راه حل های لایه 2 اتریوم نسبت می دهد.

راه حل های لایه دوم اتریوم با هدف حذف محدودیت های فنی اتریوم و بهبود تجربه کاربری و جلوگیری از دست دادن برتری آن در رقابت با دیگر شبکه های لایه اول جدیدتر مانند Solana و Avalanche ایجاد شده اند. مک‌گلون با اشاره به اینکه تعداد آدرس‌های فعال روزانه در راه‌حل‌های لایه ۲ سال گذشته ۸۶ درصد رشد کرد، تأثیر این پلتفرم‌ها در حفظ موقعیت اتریوم را برجسته کرد. به خصوص اگر بدانیم که این معیار برای شبکه لایه اول اتریوم در مدت مشابه 33 درصد کاهش یافته است.

به گفته مک گلون، در میان راه حل های لایه دوم موجود، Polygon تأثیر خاصی بر اتریوم داشته است. Polygan که به عنوان یک زنجیره جانبی شروع به کار کرد، این روزها تلاش های خود را بر روی توسعه راه حل های فنی با دانش صفر (ZK-Proof) متمرکز کرده است. مک‌گلون اثبات مفهوم ZK را «تغییرگر بازی» برای بلاک چین می‌نامد که می‌تواند حریم خصوصی را بهبود بخشد و تراکنش‌ها را سرعت بخشد.

لیست همکاری های شبکه پالیگان با شرکت های سنتی
لیست همکاری های شبکه پالیگان با شرکت های سنتی

علیرغم مشکلات قانونی احتمالی پیش روی شرکت های سنتی که توکن های خود را ارائه می دهند، مک گلون معتقد است که مشارکت شرکت هایی مانند کوکاکولا، استارباکس، ردیت و متا پتانسیل پذیرش Polygon را نشان می دهد. این شرکت ها توکن های NFT خود را به عنوان محصول مقدماتی Web 3.0 Polygon راه اندازی کردند یا با بازارهای NFT Polygon شریک شدند.