منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • Phantom of the Opera چیست؟ معرفی کامل فانتوم اپرا

Phantom of the Opera چیست؟ معرفی کامل فانتوم اپرا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Phantom of the Opera چیست؟ معرفی کامل فانتوم اپرا

در سال های اخیر، همواره تلاش هایی برای ایجاد شبکه ای در دنیای بلاک چین صورت گرفته است که بتواند به عنوان یک شبکه عمل کند. بدون خطر، به سرعت و غیر متمرکز اتریوم را جایگزین کنید. سرانجام در سال 2019، شبکه ای به نام شبکه فانتوم که به عنوان شبح اپرا نیز شناخته می شود، با هدف حل سه مشکل اصلی در بلاک چین راه اندازی شد. امنیت، مقیاس پذیری و عدم تمرکز طراحی شده. این پلتفرم غیرمتمرکز، منبع باز و بدون مجوز است و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را فراهم می کند dApps (برنامه های غیرمتمرکز) و توسعه دارایی های دیجیتال را فراهم می کند. در این مقاله به این می پردازیم که ارز فانتوم چیست و این شبکه چه کاربردهایی دارد.

شبکه فانتوم چیست؟

تمام شبکه هایی که به عنوان جایگزین برای اتریوم طراحی شده اند، با هدف ارائه مقیاس پذیری بیشتر و هزینه کمتر در مقایسه با اتریوم هستند. Phantom of the Opera نیز از این قاعده مستثنی نیست و هسته مرکزی آن بر پایه آن بنا شده است مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) طراحی شده است که از الگوریتم Asynchronous Byzantine Fault Tolerant، به اختصار aFBT استفاده می کند. ساختار aFBT به گونه ای است که می تواند تراکنش ها را در سریع ترین زمان ممکن و در عین حال امنیت را پردازش کند. بر این اساس شرکت ها و افراد مختلف با استفاده از زیرساخت شبکه فانتوم، توانایی توسعه برنامه غیرمتمرکز یا ارائه ارزهای دیجیتال جدید در بازار دریافت می کنم

شبح اپرا; شبکه اصلی اپرا

شبح اپرا شبکه اصلی اپرا است. Mainnet یا mainnet در واقع نوعی شبکه بلاک چین است که کاملا مستقل بوده و دارای پروتکل خاص خود می باشد. توجه داشته باشید که فانتوم اپرا تمام ویژگی های Mainnet را نیز دارد. ویژگی های اصلی Mainnet به شرح زیر است:

 • دسترسی کامل برای همه کاربران
 • پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز
 • ارز دیجیتال کسب کنید
 • پشتیبانی از توکن های دیگر

آشنایی با هدف شبکه فانتوم اپرا

در این قسمت از راه اندازی Fantom Opera به هدف از راه اندازی این شبکه خواهیم پرداخت. برای ایجاد یک شبکه بلاک چین موثر، سه اصل اصلی مورد نیاز است: امنیت، مقیاس پذیری (سرعت) و عدم تمرکز. هدف از راه اندازی فانتوم اپرا حل مشکلی است که به عنوان سه گانه بلاک چین شناخته می شود. معمولاً هنگام ایجاد یک شبکه بلاک چین کارآمد، برای تحقق این سه شرط، باید یکی از اصول را فدای به دست آوردن دیگری کرد. به عنوان مثال در شبکه بیت کوین به دلیل نوع مکانیزم اجماع، شبکه بسیار امن و غیرمتمرکز است اما سرعت تراکنش بسیار پایین است.

شبکه فانتوم که با هدف فراهم آوردن این سه شرط راه اندازی شده است برای رسیدن به این هدف از فناوری aBFT استفاده می کند. الگوریتم aBFT یا اجماع بیزانسی نامتقارن برای خرابی پردازش ناهمزمان یا نامتقارن (به صورت ناهمزمان) تراکنش ها را فراهم می کند. نتیجه این فناوری این است که سرعت و عملکرد فرآیندها در مقایسه با سایر شبکه ها مانند اتریوم و بیت کوین به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

در مورد آینده ارز فانتوم نیز باید گفت که این شبکه با توجه به سرعت و کارایی خود قصد دارد به فناوری زیرساختی لازم برای توسعه شهرهای هوشمند تبدیل شود. با توجه به اینکه در فانتوم اپرا می توان به قدرت پردازش 300000 تراکنش در ثانیه دست یافت و همچنین ارتباط بین چندین سرویس دهنده امکان ذخیره سازی ایمن حجم زیادی از داده ها وجود دارد. به همین دلیل تیم طراحی این شبکه معتقد است که فانتوم می تواند در آینده نزدیک برای خدمات عمومی مورد استفاده قرار گیرد. توسعه سیستم های خانه هوشمندتوسعه سیستم بهداشت و آموزش، مدیریت ترافیک، مدیریت منابع و همچنین پروژه های پایداری زیست محیطی باید به عنوان زیرساخت اصلی استفاده شود.

آشنایی با مکانیزم Phantom of the Opera

هر شبکه بلاک چین از اجزای مختلفی تشکیل شده است که مکانیسم آن را مشخص می کند. مکانیسم اجماع، لایه‌های شبکه و ارز دیجیتال بومی مهم‌ترین بخش‌های شبکه بلاک چین هستند و Phantom of the Opera نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس از معرفی Fantom Opera به اجزای مختلف این شبکه خواهیم پرداخت.

الگوریتم اجماع Lachesis فانتوم اپرا

مکانیسم یا الگوریتم اجماع

هسته اصلی شبکه ها مکانیسم اجماع است. با توجه به اینکه محیط این شبکه ها غیرمتمرکز است و هیچ سازمان و نهادی تراکنش ها را تایید و تایید نمی کند، مکانیسم اجماع شرایط را برای توافق بین مشارکت کنندگان فراهم می کند. مکانیسم اجماع در Phantom of the Opera Lachesis نام دارد که از DAG (Directed Acyclic Graph Algorithm) مبتنی بر فناوری aBFT استفاده می کند. در فناوری aBFT، گره ها می توانند بلوک های حاوی هر تراکنش را بدون رعایت زمان تایید کنند. این فناوری اجازه می دهد تا تراکنش های شبکه با سرعت بالاتر بدون به خطر انداختن امنیت و عدم تمرکز تایید شوند.

در سایر شبکه های بلاک چین مانند اتریوم و بیت کوین، یک ویژگی همزمان وجود دارد که در آن تراکنش ها باید با توجه به زمان تایید شده و وارد بلاک شوند. در این شبکه طولانی ترین قاعده زنجیره ای قاعده است، به این معنا که زنجیره هایی با بلوک های بیشتر به عنوان زنجیره اصلی شناخته می شوند. به همین دلیل تراکنش های قدیمی نسبت به تراکنش های جدید شانس بیشتری برای نهایی شدن دارند. به همین دلیل به دلیل نیاز به تایید چند مرحله ای در این شبکه ها، مکانیسم تایید آهسته تری نسبت به شبکه های aBFT دارند.

از مهم ترین ویژگی های مکانیزم Lachsis در شبکه Phantom of the Opera می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامتقارن: امکان پردازش دستورات از گره ها بدون زمان بندی
 • بدون رهبر: ناتوانی در ایفای نقش ویژه در شبکه برخی از گره ها
 • نهایی کردن: امکان استفاده از خروجی الگوریتم بدون نیاز به انتظار برای تایید بلوک، تایید تراکنش در مدت 1-2 ثانیه، نهایی شدن نهایی و عدم بازگشت، نهایی شدن و ثبت تراکنش بلافاصله پس از ورود به بلوک.
 • اپرای چینی (مدار اپرا): امکان پردازش و تایید تراکنش ها در 1-2 ثانیه (TxFlow پردازش و تایید در کمتر از 1 ثانیه)

شبح لایه های شبکه اپرا

به عنوان یک برنامه غیرمتمرکز، شبکه اپرا فانتوم دارای معماری سه لایه است که شامل Opera Core، Opera Ware و Application Layer است.

 1. لایه هسته اپرا: به آن لایه زیرین شبکه می گویند که وظیفه آن حفظ اجماع بین گره ها است و این کار از طریق مکانیسم Lachsis انجام می شود. اپرا شبکه اصلی فانتوم است و مسئولیت ایجاد بلوک های جدید در زنجیره را بر عهده دارد. در Opera از فناوری DAG برای تایید تراکنش ها استفاده می شود، جایی که گره ها می توانند تراکنش های مختلف را به صورت ناهمزمان پردازش کنند.

2. لایه اپرا: گفته می شود که لایه پروتکل میانی در شبکه فانتوم مسئول انجام عملیات پلتفرم مانند پاداش، پرداخت و نوشتن داده است.

3. لایه اعمال شده: گفته می شود بالاترین لایه در معماری شبکه فانتوم این است که توسعه دهندگان می توانند برنامه های غیرمتمرکز را بر روی پلتفرم Opera با استفاده از API عمومی و منبع باز در این لایه بسازند.

فانتوم اپرا و توسعه شهرهای هوشمند

نحوه ایمن سازی شبکه فانتوم اپرا

پس از معرفی Fantom Opera و آشنایی با لایه های آن، در این قسمت به نحوه تامین امنیت در این شبکه می پردازیم. اثبات مکانیسم سهام (Proof of Stake) مسئولیت امنیت این شبکه را بر عهده دارد. همانطور که می دانید در شبکه هایی مانند Ethereum Proof of Stake برای افزایش تمرکززدایی استفاده می شود. ادغام این مکانیسم با Lachsis در شبکه فانتوم شرایطی را برای فعالیت و مشارکت تعداد نامحدودی از گره ها در شبکه فراهم می کند و در نتیجه امنیت و عدم تمرکز آن را افزایش می دهد.

یکی از ویژگی های مهم Phantom Opera این است که یک شبکه بدون مجوز است و در نتیجه هر کسی می تواند به عنوان یک گره در آن عمل کند. انسان ها می توانند به عنوان گره های اعتبارسنجی یا گره های واگذار شده در این شبکه عمل کنند. افرادی که قصد دارند به عنوان یک گره اعتبار سنجی عمل کنند، باید حداقل 1 میلیون FTM که کوین بومی فانتوم است، سهام داشته باشند و دانش فنی و تجربه کافی داشته باشند. اگر می‌خواهید به عنوان نماینده عمل کنید، افراد باید حداقل یک FTM در هر گره شرط‌بندی اعتبارسنجی داشته باشند و برای انجام این کار پاداش دریافت کنند. یکی دیگر از ویژگی های فانتوم اپرا این است که گره ها برای شرط بندی نیاز به سخت افزار و دستگاه های خاصی ندارند و می توانند مستقیماً با استفاده از تلفن همراه یا رایانه این کار را انجام دهند.

Phantom of the Opera شبکه ای برای حل معضل سه گانه بلاک چین است

فانتوم یک شبکه بلاک چین است که برای حل مشکل امنیت، مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز بلاک‌چین اتریوم طراحی شده است و ویژگی‌هایی مانند قراردادهای هوشمند امن، سفارشی‌سازی، مقیاس‌پذیری و زیرساخت‌های مورد نیاز برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. در این مطلب فانتوم اپرا کامل را به شما ارائه کرده ایم. آیا فکر می کنید پتانسیلی برای ظهور Fantom به عنوان جایگزینی برای شبکه اتریوم در آینده نزدیک وجود دارد؟

«شبح اپرا» چه نوشته است؟ بررسی کامل Fantom Opera اولین بار در وبلاگ والکس ظاهر شد. به نظر می رسد.