منو سایت

Initial Exchange Offering یا IEO چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Initial Exchange Offering یا IEO چیست؟

وارد کردن یک پیشنهاد مبادله اولیه یا IEO

پیشنهاد اولیه مبادله (IEO) اغلب زمانی انجام می شود که یک پروژه رمزنگاری جدید بخواهد ارز دیجیتال یا محصول بلاک چین خود را راه اندازی کند، اما برای انجام این کار به سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارد.

پیشنهاد مبادله اولیه (IEO) با پیشنهاد اولیه سکه (ICO) تفاوت دارد زیرا امکان استفاده از صرافی ارزهای دیجیتال مانند Binance وجود دارد. پروژه ها می توانند با استفاده از پایگاه مشتریان صرافی، سرمایه را افزایش دهند و پس از مدت کوتاهی معاملاتی را برای توکن خود راه اندازی کنند.

مقدمه

هزاران پروژه ارزهای دیجیتال و بلاک چین در حال توسعه یا در دست توسعه هستند. اکثر پروژه ها به نوعی انگیزه مالی نیاز دارند تا توسعه دهندگان و مشارکت کنندگان را درگیر خود نگه دارد. همه پروژه ها نمی توانند به کمک های مالی یا کمک های مالی صاحبان املاک سخاوتمندانه تکیه کنند. در بیشتر موارد دیر یا زود نیاز به تامین مالی خارجی خواهد بود.

عرضه اولیه عمومی

راه های مختلفی برای توسعه دهندگان برای افزایش سرمایه وجود دارد. تلاش برای دریافت بودجه از سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VC) می‌تواند زمان زیادی طول بکشد و نتایج کمی یا بدون نتیجه را نشان دهد. استخراج سکه های یک پروژه قبل از راه اندازی – معروف به پیش استخراج – و ذخیره آنها در خزانه نیز امکان پذیر است، اما اغلب توسط کاربران مورد انتقاد قرار می گیرد. انتخاب یک IEO اغلب می‌تواند گزینه جالبی باشد، با این فرض که توسعه‌دهنده برنامه‌ای برای اجرای درست پروژه دارد و به دیدن چشم‌انداز پروژه اختصاص دارد.

عرضه اولیه عمومی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، یک پیشنهاد مبادله اولیه (IEO) شامل استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال برای افزایش سرمایه برای یک پروژه جدید است. تجارت دارایی در این پلتفرم ها رایج است، اما معمولاً تنها پس از جمع آوری پول توسط توسعه دهندگان برای راه اندازی پروژه های خود اتفاق می افتد. با یک IEO، سرمایه گذاران بالقوه می توانند این دارایی ها را قبل از اینکه در بازار در دسترس قرار گیرند، خریداری کنند. با استفاده از صرافی که فروش توکن ها را تسهیل می کند، کاربران ثبت نام شده ای که اطلاعات KYC خود را ارائه کرده اند می توانند قبل از معامله در بازار آزاد توکن ها را خریداری کنند.

از آنجایی که یک IEO توسط یک صرافی تسهیل می شود، استارت آپ هایی که این مسیر را انتخاب می کنند باید در مورد برنامه اقدام خود جدی باشند. در بیشتر موارد، عرضه اولیه مبادله توسط صرافی شرکت‌کننده بررسی می‌شود. به نوعی، صرافی‌ها برای هر IEO که تصمیم به ارائه می‌کنند، شهرت خود را به خطر می‌اندازند.

عرضه اولیه چگونه سازماندهی می شود؟

اگرچه فناوری بلاک چین نسبتاً جدید است، اما هزاران استارت آپ و شرکت رمزنگاری در این زمینه وجود دارد. بسیاری از آنها برای جذب سرمایه گذاران بالقوه از طریق رویدادهای ICO یا IEO رقابت می کنند. هنگامی که توسعه دهندگان یک پروژه ارز دیجیتال تصمیم می گیرند که می خواهند یک IEO را سازماندهی کنند، قبل از اینکه بتوانند اولین دلار سرمایه گذاری را دریافت کنند، باید یک روش پیچیده را دنبال کنند.

چندین الزام باید برای تیم پروژه برآورده شود. داشتن یک مدل کسب و کار قوی، اعضای تیم با تجربه، استفاده مناسب از تکنولوژی و ارائه کاغذ سفید کاملا ضروری است. سازماندهی یک IEO مانند این است که بگوییم آنها متعهد به موفقیت بلندمدت پروژه هستند. علاوه بر این، آنها باید تعیین کنند که آیا IPO در بورس آنها سخت است یا نرم. یک کلاهک سخت تضمین می کند که نمی توان بیش از مقدار مشخصی پول سرمایه گذاری کرد. سرمایه گذاری نرم یک هدف اولیه را تعیین می کند اما اجازه می دهد تا سرمایه گذاری های بیشتری در آینده انجام شود.

وقتی این تصمیمات را گرفتید، نوبت به انتخاب پلتفرم معاملاتی IEO می رسد. بایننس لانچ پد به ده ها پروژه کمک کرده تا نیازهای سرمایه گذاری خود را برآورده کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از BitTorrent (BTT)، پروتکل باند (BAND)، Oxy Infinity (AXS)، آلفا (ALPHA) و Wazirex (WRX). سایر صرافی ها نیز پلتفرم های IEO خود را راه اندازی کرده اند که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. آنها الزامات و معایب احتمالی خود را دارند.

چرا پروژه های بلاک چین IPO انجام می دهند؟

جمع آوری کمک های مالی برای پروژه های جدید رمزنگاری یا بلاک چین می تواند نسبتاً دشوار باشد. مانند هر صنعت دیگری، رقابت زیادی برای جذب سرمایه گذار وجود دارد. همه نمی توانند با موفقیت سرمایه گذاری خطرپذیر را از طریق روش های سنتی افزایش دهند.

یک IEO می تواند مفید باشد زیرا به دارندگان ارزهای دیجیتال موجود پاسخ می دهد. درجاتی از اعتماد وجود دارد که چگونه تبادل درگیر به اعتبار پروژه جمع آوری کمک می کند. به هر حال، یک صرافی با تسهیل IEO ها اعتبار خود را به خطر می اندازد. با این حال، هر کسی باید قبل از هر گونه تعهد مالی، تحقیقات کامل خود را انجام دهد.

برای پروژه هایی که می خواهند با استفاده از صرافی پول جمع کنند، IEO یک گزینه قابل اعتماد است. اکثر IPO ها در بورس بسته به چشم انداز پروژه و موارد استفاده بسیار سریع فروخته می شوند. توکن پروژه نیز پس از پایان فروش در همان بورس فهرست می شود.

مقایسه IEO و ICO

روی کاغذ، مفهوم IEO ممکن است شبیه یک ICO به نظر برسد. در طول حباب ICO بین سال‌های 2017 تا 2018 در اتریوم، ICOها روزانه سازماندهی می‌شدند. بسیاری از پروژه ها میلیون ها دلار را با موفقیت جمع آوری کردند، اگرچه پیشنهادات گمراه کننده و همچنین کلاهبرداری های آشکار وجود داشت. از آنجایی که هیچ کس آشکارا ICO ها را “ممیزی” نمی کند، این مفهوم در نهایت به IEO تبدیل شد که بسیاری آن را قابل اعتمادتر می دانند. بسیاری از ICOها قوانین اوراق بهادار ایالات متحده را نقض می کنند که منجر به شکایت های مختلف و بازیابی سرمایه سرمایه گذاران شده است.

شرکت در ICO خطرات بسیار بیشتری را به همراه دارد. سرمایه گذاران باید بیت کوین یا اتریوم را به یک قرارداد یا وب سایت هوشمند می فرستادند و امیدوار بودند که توکن ها را دریافت کنند. هر کسی که دانش اولیه در مورد قراردادهای هوشمند و مهارت های توسعه وب داشته باشد، می تواند یک وب سایت درخشان با یک نقشه راه امیدوارکننده بسازد و شروع به جمع آوری پول کند. این دور از ایده آل بود و برای هر کسی که در ICO سرمایه گذاری می کرد یک ریسک بزرگ بود.

IEO این خطرات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. سرمایه گذاران به جای ارسال مستقیم به پروژه، پول را از طریق کیف پول صرافی ارسال می کنند. پروژه های کلاهبرداری یا تیم هایی با تجربه کمی به دلیل الزامات بسیار سخت نمی توانند یک IEO موفق ایجاد کنند.

همچنین، IPO ریسک کمتری دارد و انعطاف پذیرتر از ICO است. توکن ها تضمین می شوند که در صرافی میزبان فروش فهرست شوند. این امر باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران در صورت احساس نیاز، خروج از موقعیت خود را آسان‌تر کنند.

ریسک ها و فرصت ها در عرضه اولیه اولیه

اگرچه هر IEO توسط یک صرافی شرکت کننده بررسی می شود، هیچ سرمایه گذاری بدون ریسک نیست. این امکان وجود دارد که پروژه جذب سرمایه نتواند چشم انداز خود را محقق کند. این می تواند و اغلب بر قیمت توکن بدون توجه به ارزش آن در زمان IEO تأثیر می گذارد. با این گفته، IEO ها همچنین می توانند فرصت های سرمایه گذاری مطلوبی را ارائه دهند. توانایی خرید زودهنگام توکن های آینده، دانستن اینکه باید در بازارهای با انحلال خوب فهرست شوند، می تواند فرصت هایی را ایجاد کند. با این حال، ارزش تمام توکن های IEO پس از شروع معاملات افزایش نمی یابد.

نتیجه

فرکانس پایین IEO ها به حذف برخی از ارزهای دیجیتال و پروژه های بلاک چین کمتر جذاب کمک کرده است. با این حال، هیچ روشی بدون خطا نیست، اما به نظر می رسد که IEO ها حداقل در مسیر درستی هستند. فقط به این دلیل که IEO وجود دارد به این معنی نیست که همه باید روی این پیشنهادات سرمایه گذاری کنند. صرف نظر از اینکه شرکت‌ها و پروژه‌ها چگونه به دنبال جذب سرمایه هستند، همیشه توصیه می‌شود که دقت لازم را انجام دهید. تامین مالی IEO مزایایی دارد، اما خطرات را نمی توان نادیده گرفت.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (2 امتیاز)