منو سایت

Arzindja Oracle چیست و چگونه کار می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja Oracle چیست و چگونه کار می کند؟

بلاک چین اوراکل چیست؟

اوراکل های بلاک چین موجودیت هایی هستند که بلاک چین ها را به سیستم های خارجی متصل می کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه می دهند بسته به ورودی ها و خروجی های دنیای واقعی اجرا شوند. اوراکل برای اکوسیستم وب 3.0 راهی برای اتصال به سیستم های قدیمی موجود، منابع داده و محاسبات پیشرفته فراهم می کند.

شبکه‌های غیرمتمرکز اوراکل (DON) اجرای قراردادهای هوشمند ترکیبی را امکان‌پذیر می‌سازد، جایی که زیرساخت‌های خارج از زنجیره و کدهای درون زنجیره‌ای ترکیب می‌شوند تا برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده (DApps) را ارائه دهند که به رویدادهای دنیای واقعی پاسخ می‌دهند و با سیستم‌های سنتی تعامل دارند. فرض کنید آلیس و باب می خواهند روی نتیجه یک مسابقه اسب سواری شرط بندی کنند. در مجموع 80 دلار توسط یک قرارداد هوشمند نگهداری می‌شود، آلیس 50 دلار روی تیم X و باب 30 دلار برای تیم Y شرط می‌بندند. قرارداد هوشمند چگونه می‌داند که پس از پایان بازی، پول را به آلیس یا باب بدهد؟ راه حل این است که یک مکانیسم اوراکل برای استخراج نتایج تطبیق دقیق خارج از زنجیره و ارائه آنها به طور ایمن و قابل اعتماد به زنجیره بلوکی مورد نیاز است.

با توجه به جنبه دفتر کل توزیع شده بلاک چین، هر گره در شبکه باید خروجی یکسانی را با ورودی یکسان تولید کند. به عنوان مثال، اگر یک گره سعی کند تراکنش گره دیگری را تأیید کند، نتیجه متفاوتی خواهد گرفت. این معماری برای جبر ساخته شده است. اجماع تکنیکی برای توافق بر روی مقدار داده در بلاک چین است و جبر برای رسیدن به اجماع در گره ها مورد نیاز است. برخی از آنها ممکن است برای شما آشنا باشند، مانند اثبات کار (PoW) با اجماع ناکاموتو و اثبات سهام (PoS) با اجماع بیزانس. اول از همه، یکی از عوامل اصلی که باعث کارکرد بلاک چین می شود، فرآیند اجماع است.

با این حال، دنیای بلاک چین نیاز به ارتباط با دنیای واقعی دارد. برای داشتن DeFi، باید قیمت اتریوم (ETH) و سایر ارزهای دیجیتال را در یک قرارداد هوشمند قرار دهیم. برای ارائه بیمه غیرمتمرکز و قابل اعتماد به داده های آب و هوا نیاز داریم. برای استفاده از بلاک چین برای یکی از مهمترین کاربردهای آن، قراردادهای هوشمند، به داده نیاز داریم. بنابراین، با توجه به این محدودیت، چگونه دنیای واقعی را به دنیای بلاک چین متصل کنیم؟

هدف از این مقاله توضیح این است که اوراکل های بلاک چین چیست، چه کار می کنند، چگونه کار می کنند، مشکل اوراکل ها چیست و پروژه های مختلف اوراکل بلاک چین را معرفی می کند.

مشکلات

معضل اوراکل بلاک چین، یک محدودیت کلیدی در قراردادهای هوشمند را برجسته می کند، زیرا آنها نمی توانند به هیچ وجه با داده ها و سیستم های خارج از زمینه بلاک چین بومی خود ارتباط برقرار کنند. منابع خارجی “خارج از زنجیره” نامیده می شوند، در حالی که داده هایی که در حال حاضر روی بلاک چین ثبت می شوند “روی زنجیره” نامیده می شوند.

مشکلات بلاک چین اوراکل

بلاک‌چین‌ها با جداسازی هدفمند خود از سیستم‌های خارجی، مانند جلوگیری از حملات دوگانه خرج کردن، اجماع قوی در مورد صحت تراکنش‌های کاربر، و کاهش زمان خرابی شبکه، به مفیدترین ویژگی‌های خود دست می‌یابند. برای تعامل ایمن با سیستم های بلاک چین خارج از زنجیره و برای پر کردن شکاف بین دو محیط، به زیرساخت اضافی به نام اوراکل نیاز دارید.

از آنجایی که بیشتر موارد استفاده از قراردادهای هوشمند، مانند DeFi، نیازمند دانش در مورد داده های دنیای واقعی و رویدادهایی هستند که خارج از زنجیره رخ می دهند، حل مشکل اوراکل بسیار مهم است. در نتیجه، اوراکل‌ها انواع قراردادهای دیجیتالی را که بلاک‌چین‌ها می‌توانند فعال کنند، گسترش می‌دهند و یک دروازه جهانی برای منابع خارج از زنجیره فراهم می‌کنند و در عین حال کیفیت‌های کلیدی امنیت بلاک چین را حفظ می‌کنند. قیمت گذاری دارایی برای امور مالی غیرمتمرکز، تأیید هویت برای دولت ها و اطلاعات آب و هوا برای بیمه تنها تعدادی از صنایعی هستند که از ادغام اوراکل ها با قراردادهای هوشمند سود می برند.

کاربرد

هر دستگاه یا موجودی که یک بلاک چین را به داده های خارج از زنجیره متصل می کند، اوراکل بلاک چین نامیده می شود. هر ورودی داده از طریق یک تراکنش خارجی در این اوراکل ها هدایت می شود. با این حال، می‌توانیم مطمئن باشیم که بلاک چین تمام اطلاعات لازم برای احراز هویت از این طریق را دارد. اوراکل‌ها میان‌افزار بلاک‌چین در نظر گرفته می‌شوند، زیرا به‌عنوان پیوندی بین دو دامنه عمل می‌کنند. Chainlink استاندارد صنعتی برای اوراکل‌های غیرمتمرکز است زیرا هم بر دسترسی به داده‌های خارجی و هم بر مشکلات متمرکزسازی قراردادهای هوشمند غلبه می‌کند. بنابراین اوراکل های زنجیره ای چیست؟

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمند بلاک چین فراهم می کند. توکن‌های LINK توکن‌های دارایی دیجیتال هستند که برای پرداخت خدمات شبکه استفاده می‌شوند. از سوی دیگر، اوراکل متمرکز تنها مشکل خاصی را ایجاد می‌کند که قرار است قرارداد هوشمند بلاک چین غیرمتمرکز آن را حل کند: ضعفی به نام تمرکز. بنابراین، اگر اوراکل ناقص است یا در خطر است، چگونه می‌دانید که داده‌هایتان دقیق هستند؟ اگر داده های استفاده شده توسط قرارداد هوشمند مشکوک باشد، یک قرارداد امن، قابل اعتماد و هوشمند در بلاک چین چه فایده ای دارد؟

این مشکل توسط Chainlink (شبکه غیرمتمرکز گره ها) حل می شود که از اوراکل ها برای ارائه داده ها و اطلاعات از منابع خارج از بلاک چین به قراردادهای هوشمند در داخل بلاک چین استفاده می کند. این تکنیک، همراه با سایر فناوری‌های ایمن، مسائل مربوط به قابلیت اطمینان را که در صورت استفاده از یک منبع متمرکز می‌تواند ایجاد شود، حذف می‌کند.

بنابراین، می‌توانید به داده‌های زنجیره‌ای غیرمتمرکز که قبلاً از دنیای واقعی استخراج شده و با استفاده از خدماتی مانند Chainlink که شبیه به یک کتابخانه عمومی است، جمع‌آوری شده‌اند، با این تفاوت که داده‌ها غیرمتمرکز هستند. شما حتی می توانید شبکه های اوراکل خود را ایجاد کنید تا اطلاعات خاصی را که نیاز دارید به دست آورید. همچنین می توانید محاسبات خارج از زنجیره را انجام دهید و داده ها را به دنیای واقعی انتقال دهید. دیگر اوراکل های برتر بلاک چین عبارتند از Witnet، Paralink، Provable و Dos.Network. این سرویس ها اوراکل هایی را ارائه می دهند که از یک قرارداد هوشمند و برخی اجزای خارج از زنجیره تشکیل شده اند که می توانند API را پرس و جو کنند و سپس تراکنش ها را برای به روز رسانی منظم داده های قرارداد هوشمند ارسال کنند.

انواع اوراکل های بلاک چین

اوراکل یک بلاک چین یا قرارداد هوشمند برای برقراری ارتباط با داده های خارجی فراهم می کند. در عوض، آنها به عنوان رابطی برای دنیای خارج از بلاک چین عمل می کنند. در بسیاری از موقعیت ها، داده های خارجی باید به یک سیستم بلاک چین بسته منتقل شوند، به خصوص زمانی که قراردادهای هوشمند با رویدادهای دنیای واقعی مرتبط هستند. داده های خارجی توسط اوراکل های رمزنگاری جستجو، تأیید و احراز هویت می شوند و سپس به سیستم بلاک چین بسته منتقل می شوند. سپس داده های تأیید شده برای تأیید اعتبار قرارداد هوشمند استفاده می شود.

اوراکل های سخت افزاری و نرم افزاری

اگرچه همیشه اینطور نیست، اما بیشتر اوراکل های رمزنگاری داده های عددی را تجزیه و تحلیل می کنند. اوراکل‌های سخت‌افزاری داده‌ها را از دنیای فیزیکی تحویل می‌دهند، در حالی که اوراکل‌های نرم‌افزار داده‌ها را از منابع دیجیتالی مانند وب‌سایت‌ها، سرورها یا پایگاه‌های داده ارائه می‌دهند. علاوه بر این، اطلاعات از سنسورهای حرکت دوربین و حسگرهای شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) را می توان توسط اوراکل های سخت افزاری تحویل و ارسال کرد. داده هایی که به سرعت تغییر می کنند، مانند نرخ ارز، تغییرات قیمت و اطلاعات سفر، می توانند از طریق اوراکل های نرم افزاری تحویل داده شوند.

برای مطالعه اوراکل به قسمت دوم مقاله اوراکل چیست و چگونه کار می کند مراجعه کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)