منو سایت

Arzindja DeFi چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja DeFi چیست؟

چرا تامین مالی غیرمتمرکز مهم است؟

از طریق یک شبکه همتا به همتا، DeFi واسطه ها را حذف می کند و بانکداری غیرمتمرکز را امکان پذیر می کند که قبلاً به دلیل نیاز به تأیید تراکنش ها از طریق اشخاص ثالث امکان پذیر نبود. بحران مالی جهانی 09-2008 نشان داد که نمی توان به واسطه ها اعتماد کرد، زیرا مشتریان اغلب از مقررات اساسی حاکم بر محصولات و خدمات مالی بی اطلاع هستند. هدف DeFi ایجاد یک بازار مالی باز، بدون نیاز به اعتماد و بدون نیاز به مجوز است. هدف بسیاری از فناوری در فضای DeFi بهبود سیستم مالی فعلی، بهبود بالقوه تجربه کاربر (هم برای مشاغل و هم برای مشتریان آنها) است.

دی فای چگونه کار می کند؟

اگرچه DeFi اغلب در رابطه با ارزهای دیجیتال به وجود می آید، اما فراتر از ایجاد پول دیجیتال یا ارزش جدید است. قراردادهای هوشمند DeFi برای جایگزینی سیستم های مالی سنتی طراحی شده اند.

هیچ بانک یا موسسه ای برای مدیریت پول شما وجود ندارد، زیرا هیچ واسطه ای برای اجازه تراکنش در برنامه های DeFi وجود ندارد. علاوه بر این، کد برنامه نویسی این پلتفرم ها برای مشاهده همه باز است، بنابراین حس شفافیت در پروتکل های DeFi وجود دارد. علاوه بر این، شبکه های باز در سطح بین المللی کار می کنند. اپلیکیشن های زیادی در دسترس کاربران هستند که بیشتر آنها بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند.

تامین مالی غیرمتمرکز چیست؟

DeFi در سال 2020 رونق می گیرد و هجوم پروژه ها را به فضای رمزنگاری وارد می کند و به یک جنبش مالی جدید تبدیل می شود. از آنجایی که بیت کوین اساساً دارای بسیاری از ویژگی های DeFi است، تاریخ شروع مشخصی برای شروع بخش DeFi به جز راه اندازی بیت کوین در سال 2009 وجود ندارد.

با این حال، پس از سال 2017، چندین اکوسیستم مانند Compound Finance و MakerDao ظهور کردند که فرصت‌های مالی ارز دیجیتال و DeFi بیشتری را ترویج کردند. در سال 2020، موقعیت DeFi با ظهور پلتفرم های بیشتر، در راستای استفاده از راه حل های DeFi برای استراتژی هایی مانند استخراج، تقویت شد.

صرافی های غیرمتمرکز (DEX)

DEX ها یا صرافی های غیرمتمرکز به کاربران اجازه می دهند تا دارایی های دیجیتال را بدون قیومت و بدون نیاز به واسطه یا ارائه دهنده خدمات شخص ثالث معامله کنند. اگرچه آنها تنها یک عنصر از بخش ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند، اما DEX ها برای سال ها بخشی از صنعت کلی ارزهای دیجیتال بوده اند. آنها به شرکت کنندگان امکان خرید و فروش ارز دیجیتال را بدون ایجاد حساب مبادله ای ارائه می دهند.

صرافی‌های غیرمتمرکز به شما این امکان را می‌دهند که دارایی‌ها را از یک پلتفرم متمرکز دور نگه دارید و در عین حال به شما امکان می‌دهد از طریق تراکنش‌هایی که روی بلاک چین هستند، از کیف پول‌های خود تجارت کنید. بازارسازان خودکار در سال 2020 محبوب شده اند و از قراردادهای هوشمند و استخرهای نقدینگی برای تسهیل خرید و فروش دارایی های رمزنگاری شده استفاده می کنند.

صرافی های غیرمتمرکز معمولاً بر روی بلاک چین های مختلف ساخته می شوند که به معنای سازگاری آنها با فناوری در حال توسعه است. به عنوان مثال، صرافی های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی بلاک چین اتریوم، تجارت دارایی های ساخته شده بر روی اتریوم، مانند توکن های ERC-20 را تسهیل می کند.

استفاده از صرافی های غیرمتمرکز نیازمند کیف پول های سازگار است. به طور کلی، کیف پول‌های کریپتو غیرقانونی به شما امکان می‌دهند دارایی‌های خود را کنترل کنید و برخی از آنها با DEX سازگار هستند. با این حال، این نوع ذخیره سازی دارایی مسئولیت بیشتری را در قبال امنیت وجوه خود به عهده شما می گذارد. علاوه بر این، برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز ممکن است ویژگی‌های کمتر و هزینه‌های مالی مرتبط بالاتری نسبت به صرافی‌های متمرکز داشته باشند.

صرافی‌های غیرمتمرکز از نظر نقدینگی و جمع‌آوری یک پایگاه کاربر معمولی که همچنان در حال رشد است، مسیر طولانی را طی کرده‌اند. همانطور که صرافی‌های غیرمتمرکز مقیاس‌پذیرتر می‌شوند (یعنی سریع‌تر و کارآمدتر)، انتظار می‌رود حجم تراکنش‌های آن‌ها حتی بیشتر از قبل افزایش یابد.

مجموعه و کیف پول

Aggregators رابط هایی هستند که از طریق آنها کاربران با بازار DeFi تعامل دارند. در ابتدایی ترین مفهوم، آنها پلتفرم های مدیریت دارایی غیرمتمرکز هستند که به طور خودکار دارایی های دیجیتالی کاربران را بین پلتفرم های استخراج مختلف منتقل می کنند تا بالاترین بازده را ایجاد کنند.

کیف پول مکانی برای ذخیره و مبادله ارزهای دیجیتال است. کیف پول‌ها می‌توانند چندین دارایی مختلف یا فقط یک دارایی را در خود جای دهند و می‌توانند به اشکال مختلف از جمله نرم‌افزار، سخت‌افزار و کیف‌پول‌های صرافی عرضه شوند. کیف‌پول‌های خود میزبان، کیف‌هایی که کلیدهای خصوصی خود را برای آن‌ها مدیریت می‌کنید، می‌توانند جزء کلیدی DeFi باشند و بسته به کیف پول، به تسهیل استفاده از پلتفرم‌های مختلف DeFi کمک کنند. در مقابل، کیف پول‌های مبتنی بر مبادله، کلیدهای خصوصی شما را کنترل می‌کنند و به شما کنترل کمتری می‌دهند اما مسئولیت امنیت کمتری را به شما می‌دهند.

بازارهای غیرمتمرکز

بازارهای غیرمتمرکز یک مورد استفاده عمده برای فناوری بلاک چین است. آنها «همتا» را در شبکه‌های همتا به همتا قرار می‌دهند، زیرا به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به واسطه، به صورت غیرقابل اعتماد با یکدیگر مبادله کنند. پلتفرم قرارداد هوشمند اتریوم، بلاک چین پیشرو است که بازارهای غیرمتمرکز را تسهیل می‌کند، اما بسیاری دیگر وجود دارند که به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی‌های خاصی مانند توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را مبادله یا استخراج کنند.

برای ادامه خواندن “DeFi چیست؟” به بخش سوم مقاله مراجعه کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)