منو سایت

Arzindja DeFi چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja DeFi چیست؟

DeFi (مالی غیرمتمرکز) چیست؟

از زمان راه اندازی بیت کوین در سال 2009، یک صنعت قوی از دارایی، مفهوم آن و فناوری زیربنایی آن شکوفا شده است. فضای کریپتو و بلاک چین دارای جایگاه‌های مختلفی است که در آن پروژه‌ها و شرکت‌ها راه‌حل‌هایی را برای موارد استفاده مختلف توسعه می‌دهند. یکی از آنها بخش مالی غیرمتمرکز یا DeFi است که به عنوان جایگزینی برای خدمات مالی سنتی ظاهر شده است. به طور خاص، DeFi متشکل از قراردادهای هوشمند است که به نوبه خود برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و پروتکل ها را تامین می کند. بسیاری از برنامه های اولیه DeFi بر روی اتریوم ساخته شدند و بیشتر ارزش کل اکوسیستم قفل شده (TVL) در آنجا متمرکز شده است.

بیت کوین (BTC) در هسته خود دارای ویژگی هایی است که به عنوان ستون های تمرکززدایی در نظر گرفته می شود. با این حال، Defy این ویژگی ها را گسترش داده و قابلیت های بیشتری را به آن اضافه می کند. DeFi که زیرمجموعه ای از فضای رمزنگاری گسترده تر است، بسیاری از خدمات جریان اصلی دنیای مالی را به گونه ای ارائه می دهد که توسط مردم کنترل می شود تا یک نهاد یا نهادهای مرکزی.

وام دادن ممکن است همه چیز را شروع کرده باشد، اما برنامه های DeFi در حال حاضر کاربردهای زیادی دارند و به شرکت کنندگان امکان دسترسی به پس انداز، سرمایه گذاری، تجارت، ایجاد بازار و موارد دیگر را می دهند. هدف نهایی تامین مالی غیرمتمرکز به چالش کشیدن و در نهایت جایگزینی ارائه دهندگان خدمات مالی سنتی است. DeFi اغلب از کد منبع باز استفاده می کند، و هر کسی را قادر می سازد تا بر اساس برنامه های موجود به روشی بدون مجوز و قابل ترکیب بسازد.

درک اصطلاح “مالی” آسان است، اما “غیرمتمرکز” چیست؟ به طور خلاصه، غیرمتمرکز به این معنی است که هیچ نهاد مرکزی چیزی را کنترل نمی کند. تا حدودی، بانک ها و سایر موسسات مالی بر وجوه شما کنترل دارند. این نهادها می توانند دارایی های شما را مسدود کنند و شما در سایه ساعات کاری و ذخایر نقدی آنها هستید.

جنبه تمرکززدایی DeFi تنها پراکندگی قدرت نیست، بلکه پراکندگی خطرات و خطرات نیز هست. به عنوان مثال، اگر یک شرکت تمام داده های مشتری خود را روی یک سرور ذخیره کند، یک هکر فقط باید برای حجم زیادی از داده ها به آن سایت خاص دسترسی پیدا کند. برعکس، ذخیره این داده ها در مکان های مختلف یا از بین بردن این آسیب پذیری می تواند امنیت را بهبود بخشد.

این مقاله به معنای DeFi، نحوه کارکرد DeFi و کمی در مورد تجارت DeFi و بانکداری غیرمتمرکز توضیح می دهد.

DeFi در مقابل CeFi (مالی متمرکز)

بانک های تجاری به عنوان مثال برای این مقایسه استفاده می شوند. در دنیای سنتی، ممکن است از موسسات مالی برای ذخیره پول، قرض گرفتن، کسب سود، ارسال معاملات و غیره استفاده کنید. بانک های تجاری دارای سابقه طولانی و اثبات شده کارایی هستند. بانک های تجاری ممکن است بیمه ارائه دهند و تدابیر امنیتی برای جلوگیری و محافظت در برابر سرقت داشته باشند.

از سوی دیگر، چنین مؤسساتی تا حدودی دارایی های شما را نگه داشته و کنترل می کنند. شما توسط ساعات کاری بانک برای برخی اقدامات محدود شده‌اید و تراکنش‌ها می‌توانند دست و پا گیر باشند و در زمان‌های خاصی تسویه شوند. علاوه بر این، بانک‌های تجاری برای مشارکت به جزئیات مشتری و مدارک شناسایی خاصی نیاز دارند.

DeFi بخشی است که شامل محصولات و خدمات مالی است که برای هر کسی با اتصال به اینترنت قابل دسترسی است و بدون دخالت بانک ها یا سایر شرکت های شخص ثالث عمل می کند. بازار مالی غیرمتمرکز نمی‌خوابد و بنابراین معاملات 24 ساعته و 7 روز هفته انجام می‌شود، بدون اینکه واسطه‌ای قدرت توقف آنها را داشته باشد. شما می توانید ارز دیجیتال خود را در رایانه ها، کیف پول های سخت افزاری و مکان های دیگر ذخیره کرده و در هر زمان به آن دسترسی داشته باشید.

بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر به دلیل فناوری زیربنایی که از این دارایی ها پشتیبانی می کند، این ویژگی ها را دارند. به لطف DeFi با تکیه بر فناوری بلاک چین، تراکنش‌ها سریع‌تر، ارزان‌تر و ایمن‌تر از مداخله انسانی هستند. امور مالی غیرمتمرکز به دنبال استفاده از فناوری های رمزنگاری برای حل بسیاری از مشکلات در بازارهای مالی سنتی است:

افراد یا شرکت‌ها در امور مالی متمرکز کلاس‌ها و فرآیندهای دارایی را مدیریت می‌کنند. با این حال، دارایی ها توسط مجموعه ای از پروتکل های هوشمند در امور مالی غیرمتمرکز مدیریت می شوند. همه چیز به اعتماد به افراد یا سازمانی که پشت پلتفرم هستند برمی گردد. پلتفرم‌های CeFi، مانند صرافی Coinbase، نگهبانی هستند، به این معنی که ارز دیجیتال برای شما نگهداری می‌شود. با این حال، می‌توانید از کیف پول Coinbase به همان روشی که از یک کیف پول نقد معمولی استفاده می‌کنید، استفاده کنید و به شما کنترل کامل بر دارایی‌های رمزنگاری خود را می‌دهد.

به طور کلی، DiFi به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا به بازارهای وام‌دهی و وام‌گیری، موقعیت‌های باز برای خرید (بلند) و فروش (کوتاه) دارایی‌های دیجیتالی، کسب سود با افزایش درآمد و موارد دیگر دسترسی داشته باشند. امور مالی غیرمتمرکز این پتانسیل را دارد که برای 2 میلیارد انسان بدون بانک جهان، به ویژه افرادی که به هر دلیلی به خدمات مالی سنتی دسترسی ندارند، بازی را تغییر دهد.

راه‌حل‌های DeFi بر روی بلاک‌چین‌های مختلف ساخته شده‌اند، با اکوسیستم‌هایی که از بازیگرانی تشکیل شده‌اند که به شیوه‌ای همتا به همتا (P2P) در تعامل هستند، که توسط فناوری دفتر کل توزیع‌شده و قراردادهای هوشمند که بر سیستم‌ها حاکم است تسهیل می‌شود. چنین نتایجی با مرزهای جغرافیایی محدود نمی شوند و برای شرکت نیازی به مدارک شناسایی ندارند.

چارچوب این سیستم مالی بر اساس قوانین برنامه ریزی شده کار می کند. به جای استفاده از یک واسطه مانند بانک برای وام دادن سرمایه، مقادیری از یک ارز دیجیتالی خاص را به عنوان وثیقه برای وام خود به یک مکان دیجیتال امن مانند قرارداد هوشمند می فرستید و در ازای آن دارایی متفاوتی دریافت می کنید. دارایی های تضمین شده شما تا زمانی که مبلغ وام را بازپرداخت نکنید، در بستر وام دهنده قفل می شود.

اگرچه ممکن است هنگام استفاده از راه‌حل‌های DeFi به صورت مستقیم به صورت همتا به همتا تعامل داشته باشید، روح این فرآیند به صورت همتا به همتا (P2P) است زیرا اشخاص ثالث با فناوری‌هایی جایگزین می‌شوند که توسط یک ارگان مرکزی کنترل نمی‌شوند. .

برای ادامه خواندن “DeFi چیست؟” به قسمت دوم مقاله مراجعه کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)