منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Arzindja چند ضلعی چیست؟ | معرفی پروژه صفر تا صد چند ضلعی (MATIC).

Arzindja چند ضلعی چیست؟ | معرفی پروژه صفر تا صد چند ضلعی (MATIC).

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja چند ضلعی چیست؟ | معرفی پروژه صفر تا صد چند ضلعی (MATIC).

چند ضلعی (MATIC) چیست؟

Polygon (که قبلاً Metic Network نامیده می شد) اولین پلتفرم با ساختار مناسب و استفاده آسان برای مقیاس بندی اتریوم و توسعه زیرساخت آن است. مؤلفه اصلی آن Polygon SDK است، یک چارچوب ماژولار و منعطف که از ساخت طیف گسترده ای از برنامه ها پشتیبانی می کند.

با استفاده از Polygon می‌توان زنجیره‌های جمع‌آوری خوش‌بینانه، زنجیره‌های جمع‌کننده ZK، زنجیره‌های مستقل یا هر نوع زیرساخت دیگری که توسعه‌دهنده نیاز دارد ایجاد کرد.

Polygon به طور موثر اتریوم را به یک سیستم کامل چند زنجیره ای (معروف به اینترنت بلاک چین) تبدیل می کند. این سیستم چند زنجیره ای مشابه سیستم های دیگر مانند Polkadat، Kazmas، Avalanche و غیره است. با مزایای امنیتی اتریوم، یک اکوسیستم همه کاره و باز است.

متیک توکن نقش مهمی در شبکه ایفا می کند و از سیستم محافظت می کند و تصمیم گیری جمعی را امکان پذیر می کند.

Polygon (که قبلاً Metic Network نامیده می شد) یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 است که توسط صرافی های Binance و Coinbase پشتیبانی می شود. این پروژه با حل مشکلات مقیاس پذیری بسیاری از بلاک چین ها به دنبال پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال است.

Polygon چارچوب پلاسما و معماری بلاک چین اثبات سهام را ترکیب می کند. چارچوب پلاسما که توسط Polygon استفاده می شود (همانطور که توسط بنیانگذار اتریوم Vitalik Buterin پیشنهاد شده است) امکان اجرای آسان قراردادهای هوشمند مقیاس پذیر و مستقل را فراهم می کند.

هیچ چیز برای اکوسیستم موجود ساخته شده بر روی زنجیره اثبات سهام پلاسما تغییر نخواهد کرد. با Polygon، ویژگی‌های جدیدی پیرامون فناوری اثبات‌شده موجود ساخته می‌شوند تا توانایی پاسخگویی به نیازهای متنوع اکوسیستم توسعه‌دهنده را افزایش دهند. Polygon به توسعه فناوری اصلی خود برای تبدیل شدن به یک اکوسیستم بزرگتر ادامه خواهد داد.

Polygon می تواند تا 65000 تراکنش در ثانیه را در یک زنجیره جانبی پردازش کند و تأیید هر بلوک در شبکه Polygon کمتر از 2 ثانیه طول می کشد. این چارچوب همچنین امکان ایجاد برنامه‌های مالی غیرمتمرکز جهانی را بر روی یک بلاک چین زیربنایی فراهم می‌کند.

چارچوب پلاسما به Polygon اجازه می‌دهد تا تعداد نامحدودی از برنامه‌های غیرمتمرکز را در زیرساخت‌های خود بدون تجربه مشکلات معمول در بلاک چین‌های اثبات کار، جای دهد. تا کنون، Polygon بیش از 50 برنامه غیرمتمرکز را به زنجیره جانبی اتریوم اثبات سهام خود جذب کرده است.

Metic، توکن بومی Polygon، یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. این توکن ها برای خدمات پرداخت پالیگان و به عنوان ارز تسویه حساب بین کاربرانی که در اکوسیستم پالیگان کار می کنند استفاده می شود. هزینه های تراکنش روی زنجیره های جانبی Polygon نیز توسط توکن های Metic پرداخت می شود.

چه کسی پولیگان را ایجاد کرد؟

Polygon (شبکه Metic سابق) در اکتبر 2017 راه اندازی شد. Paligan توسط Jayanti Kanani، Sandip Neel Wall و Anguran Archon، دو توسعه دهنده باتجربه بلاک چین و مشاوران تجاری، تاسیس شد. قبل از انتقال به شبکه خود در سال 2019، تیم Polygon یکی از مشارکت کنندگان اصلی اکوسیستم اتریوم بود. این تیم در حال کار بر روی پیاده سازی MVP پلاسما، پروتکل Wallet Connect و مکانیسم اطلاع رسانی رویداد Dagger در اتریوم است.

این تیم شامل یکی از بنیانگذاران Paligan، Jayanti Kanani بود. جایانتی، یک توسعه دهنده فول استک و مهندس بلاک چین، در حال حاضر به عنوان مدیر عامل Polygon فعالیت می کند. Gianty در پیاده‌سازی پروتکل Web3، Plasma و Wallet Connect در اتریوم بسیار مؤثر بود. جینتی قبل از ورود به بلاک چین به عنوان یک دانشمند داده با Housing.com کار می کرد.

Sandbap Neil Wall یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Paligan، یک توسعه دهنده و کارآفرین بلاک چین است. قبل از راه‌اندازی مشترک Paligan (متیک سابق)، Sandeep مدیرعامل Scope Weaver و CTO گروه Welspun بود.

Anguran Archon تنها بنیانگذار Paligan غیر برنامه نویس است. او به عنوان مدیر محصول در IRIS، SNL Financial، Dexter Consultancy و Cognizant Technologies کار کرد.

برتری پلیگان نسبت به سایر پروژه ها

Polygon خود را به عنوان یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 توصیف می کند، به این معنی که پروژه به این زودی به دنبال ارتقاء لایه بلاک چین اصلی فعلی خود نیست. این پروژه بر کاهش پیچیدگی مقیاس پذیری بلاک چین و تراکنش های فوری تمرکز دارد.

Polygon از یک نسخه سفارشی از چارچوب پلاسما استفاده می کند که بر روی نقاط بازرسی اثبات سهام که از طریق زنجیره اصلی اتریوم اجرا می شود، ساخته شده است. این فناوری منحصر به فرد به هر زنجیره جانبی در Polygon اجازه می دهد تا به 65536 تراکنش در هر بلوک دست یابد.

از منظر تجاری، زنجیره‌های جانبی Polygon از نظر ساختاری برای پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف مالی غیرمتمرکز (FiFi) موجود در اکوسیستم اتریوم طراحی شده‌اند.

در حالی که Polygon در حال حاضر فقط از زنجیره پایه اتریوم پشتیبانی می کند، این شبکه قصد دارد بر اساس پیشنهادات و اجماع جامعه، پشتیبانی از زنجیره های پایه اضافی را گسترش دهد. این باعث می شود Polygon یک پلت فرم غیرمتمرکز لایه 2 بلاک چین باشد

ارتقای پیشنهادی (EIP) 1559 در 18 ژانویه 2022 در شبکه اصلی مستقر شد. این ارتقا نحوه عملکرد مکانیسم هزینه در شبکه اتریوم را کاملاً تغییر می دهد. حراج قیمت اول را به عنوان مکانیزم هزینه یابی اولیه حذف می کند و به جای آن از آن استفاده می کند. هزینه اصلی که به جای ارسال به ماینرها سوزانده می شود. اگرچه این ارتقا کارمزد تراکنش ها را کاهش نمی دهد، اما ثبات آن را افزایش می دهد و به کاربران امکان می دهد هزینه ها را بهتر برآورد کنند و اضافه پرداخت ها را کاهش دهند.

با این حال، از آنجایی که توکن های MATIC به عنوان کارمزد پایه سوزانده می شوند و MATIC دارای عرضه ثابت 10 میلیارد توکن است، این امر بر این دارایی دیجیتال اثر کاهشی خواهد داشت. تیم اصلی Polygon سوزاندن سالانه Metic را 0.27٪ از کل عرضه توکن، حدود 27 میلیون توکن در سال، پیش بینی می کند. این فشار کاهش‌دهنده احتمالاً بیشترین سود را برای اعتبارسنجی‌ها و توزیع‌کنندگان خواهد داشت، زیرا پاداش‌های پردازش تراکنش‌ها در Polygon توسط Metic تعیین می‌شود. همچنین، پس از پر شدن بلوک، هزینه پایه به طور خودکار افزایش می یابد و در نتیجه تراکنش های هرزنامه کمتر و تراکم شبکه کمتر می شود. هارد فورک لندن شبکه اصلی اتریوم در 5 آگوست 2021 فعال شد.

نحوه توزیع توکن ها

توکن های متیک ماهانه صادر می شوند. متیک در حال حاضر 8,734,830,774 توکن متیک و حداکثر عرضه 10,000,000,000 توکن متیک دارد. در اولین فروش خصوصی خود در سال 2017، 3.8 درصد از حداکثر عرضه متیک فروخته شد. 19 درصد دیگر از کل عرضه در لانچ پد در آوریل 2019 فروخته شد. قیمت Metic در آن زمان 0.00263 دلار بود.

توکن های Metic باقی مانده به شرح زیر توزیع می شوند:

توکن های تیم: 16 درصد از کل عرضه.

توکن های مشاور پروژه: 4 درصد از کل عرضه.

توکن های عملیات شبکه: 12 درصد از کل عرضه.

توکن های بنیانگذار: 21.86 درصد از کل عرضه.

توکن های اکوسیستم: 23.33 درصد از کل عرضه.

طبق برنامه زمانبندی انتشار، تمامی توکن ها تا دسامبر 2022 منتشر خواهند شد.

به عنوان یک راه حل سطح 2 با استفاده از شبکه ای از تایید کننده های اثبات سهام برای امنیت دارایی، شرط بندی بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم Polygon است. اعتبار دهندگان شبکه، توکن های Metic خود را به عنوان وثیقه قرار می دهند تا بخشی از مکانیسم اجماع اثبات سهام شبکه شوند و در ازای آن، توکن های Metic را دریافت می کنند.

اعضای شبکه که نمی‌خواهند اعتبارسنجی شوند، می‌توانند توکن‌های Metic خود را به اعتبارسنجی دیگری واگذار کنند، اما همچنان در فرآیند شرط‌بندی خود شرکت کرده و پاداش‌های شرط‌بندی دریافت می‌کنند.

علاوه بر تأیید اثبات سهام، Polygon از تولیدکنندگان بلوک در لایه تولیدکننده بلوک برای دستیابی به درجه بالاتری از عدم تمرکز استفاده می کند. این تولیدکنندگان بلوک زنجیره های زیرین را با استفاده از پست های بازرسی و مکانیسم های ضد تقلب نهایی می کنند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)