منو سایت

Arzindja پروتکل لنگر چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja پروتکل لنگر چیست؟

پروتکل لنگر چیست؟

Anchor Protocol یک پروتکل وام دهی و استقراضی است که تا 19.5 درصد بازده سپرده های استیبل کوین را ارائه می دهد. وام دهندگان می توانند UST های خود را سپرده گذاری کنند و در حالی که از نوسانات کم برخوردار هستند، نرخ های بهره جذابی را در سرمایه گذاری های خود به دست آورند. وام گیرندگان می توانند وثیقه لونا خود را بدون از دست دادن کنترل به دارایی های مولد تبدیل کنند.

بنابراین، پروتکل لنگر می تواند سرمایه گذاران خطرپذیری را که به دنبال سرمایه گذاری با بازده بالا و نوسان کم هستند جذب کند و تقاضا برای UST را افزایش دهد. این امر پذیرش UST به عنوان یک استیبل کوین و متعاقباً پذیرش پروژه Terra در DeFi را افزایش می دهد. با پذیرش فزاینده Terra، که بنیانگذاران آن پشت راه اندازی پروتکل Anchor هستند، قیمت Luna افزایش خواهد یافت.

ایده پروتکل لنگر از کجا آمد؟

Anchor Protocol در مارس 2021 توسط Traform Labs، یک شرکت فین‌تک کره جنوبی که توسط Daniel Shin و Du Kwan تأسیس شده است، راه‌اندازی شد. آزمایشگاه Traform همچنین پشت بلاک چین تک لایه ای است که فضای DeFi را طوفانی کرده است و در سال 2021 17000 درصد افزایش یافته است.

قبل از تاسیس Traform Labs، آقای Quan مدیر عامل AnyFi بود، استارت آپی که راه حل های غیرمتمرکز شبکه های بی سیم را ارائه می دهد. او همچنین قبلاً به عنوان مهندس نرم افزار برای مایکروسافت و اپل کار می کرد. آقای شین یکی از بنیانگذاران و مدیریت Ticket Monster، یک پلتفرم بزرگ تجارت الکترونیک در کره جنوبی است. او همچنین Fast Term Egea را تأسیس کرد، استارت‌آپی که به کارآفرینان کمک می‌کند تا شرکت‌هایی با عملکرد کامل بسازند.

Traform Labs یکی از بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین شرکت‌های ارزهای دیجیتال است و ۱۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران اصلی ارزهای دیجیتال مانند Errington Ripple Capital، Pantera Capital، Galaxy Digital و Block Tower Capital جمع‌آوری کرده است.

چه چیزی پروتکل Anker را از رقابت منحصر به فرد می کند؟

Anker به لطف رابط کاربری زیبا و عملکرد ساده اش از پروتکل های بی شمار دیگری در بازار وام، مانند Ave و Compound متمایز است. ارزش پیشنهادی اصلی پروتکل این است که وام گیرندگان و وام دهندگان را به هم متصل می کند، و راهی برای سکه های پایدار بدون از دست دادن سرمایه گذاری آنها فراهم می کند، و دومی نرخ بهره جذابی برای دارایی های پایدار دارد.

وام دهندگان کیف پول خود را به Terra Station متصل می کنند و UST ها را واریز می کنند، با پرداخت هزینه تراکنش 1.60 UST، نرخ بهره سالانه 19.5٪ به ازای هر تراکنش بلوکی (هر هشت ثانیه) را برای پروتکل دریافت می کنند.

وام گیرندگان توکن های LUNA خود را به اشتراک می گذارند و در ازای آن bLUNA، که معادل Luna است، دریافت می کنند. آنها می توانند تا 60٪ از سپرده تضمینی خود را به عنوان UST وام بگیرند و نرخ بهره ای را بپردازند که کمی بالاتر از نرخ بهره پرداخت شده به وام دهندگان است. bLUNA می تواند در 21 روز منتشر شود. با این حال، آنها همچنین توکن‌های ANC توزیع شده توسط پروتکل را دریافت می‌کنند تا پذیرش آن را هدایت کنند.

این پروتکل از درآمد حاصل از تفاوت بین نرخ بهره وام گیرندگان و وام دهندگان برای به دست آوردن پاداش هایی بین 5 تا 7 درصد در سال استفاده می کند. ذخایر بازده اوراق قرضه دولتی ستون فقرات پروتکل است و هزینه های آن را در زمانی که نرخ های بهره به تعادل پایدار نرسیده اند پوشش می دهد. به عنوان مثال، طی اصلاحات بازار کریپتو در تابستان 2021، آزمایشگاه Traform 70 میلیون دلار به اندوخته بازدهی Anchor تزریق کرد تا از ثبات پروتکل اطمینان حاصل کند.

Tokonomics و نحوه توزیع توکن ها

ANC توکن مدیریت پروتکل طبیعی است که می تواند برای به دست آوردن حق رای و نفوذ بر آینده Anker استفاده شود. مجموع عرضه آن 1 میلیارد و عرضه در گردش فعلی آن 350 میلیون است. توکن ANC به صورت زیر توزیع می شود:

مشوق وام گیرندگان (40%)

سرمایه گذاران (20%)

تیم پروژه (10%)

جوایز استیک لونا (10%)

صندوق جامعه (10%)

نقدینگی لنگر (5%)

Airdrop (5%)

Anchor هیچ اطلاعاتی در مورد زمان ارسال نمی دهد. توکن ANC مدت کوتاهی پس از عرضه به بالاترین قیمت خود یعنی بیش از 8 دلار رسید، اما از آن زمان ارزش قابل توجهی را از دست داده است.

Anker بر روی بلاک چین Terra، یک بلاک چین لایه 1 با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام مبتنی بر Tendermint ساخته شده است. دارندگان توکن لونا می توانند توکن های خود را برای ایمن سازی شبکه به اشتراک بگذارند یا توکن های خود را به اعتبارسنجی های دیگر واگذار کنند. Anker همچنین در مجموع سه بار توسط Cryptonics و Solidified ممیزی شده و ایمن بودن آن مشخص شده است. این پروتکل برنامه های اشکال زدایی شبکه را با پاداش هایی از 500 دلار تا 150000 دلار ارائه می دهد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.