منو سایت

Arzindja معاملات نقطه ای چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja معاملات نقطه ای چیست؟

بازار نقدی چیست و معاملات نقدی چگونه انجام می شود؟

معاملات نقطه ای شامل خرید یا فروش مستقیم دارایی های مالی مانند ارزهای دیجیتال، ارز، سهام یا اوراق قرضه است. تحویل دارایی در معاملات نقطه ای اغلب فوری است. معاملات نقطه ای در بازارهای پولی انجام می شود که یا در بورس یا خارج از بورس (مستقیم بین معامله گران) معامله می شوند. وقتی در بازارهای پولی معامله می کنید، فقط می توانید از دارایی های خود استفاده کنید و نمی توانید از اهرم استفاده کنید. مبادلات معاملات نقطه ای متمرکز، انطباق با مقررات، امنیت، نگهداری و سایر عوامل را برای تسهیل تجارت مدیریت می کنند. از سوی دیگر صرافی ها کارمزد تراکنش دریافت می کنند. صرافی های غیرمتمرکز خدمات مشابهی را ارائه می دهند، اما از طریق قراردادهای هوشمند روی بلاک چین.

مقدمه

معاملات نقطه ای یک راه آسان برای سرمایه گذاری و تجارت ارائه می دهد. با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، اولین تجربه شما احتمالاً معاملات نقدی در بازار نقدی خواهد بود، برای مثال خرید بایننس کوین (BNB) به قیمت بازار و نگهداری آن برای بلندمدت. بازارهای نقطه ای در طبقات مختلف دارایی، از جمله ارزهای دیجیتال، سهام، کالاها، ارز و اوراق قرضه وجود دارند. شما احتمالاً بیش از آنچه تصور می کنید در مورد بازارهای پول و معاملات نقدی می دانید. برخی از محبوب ترین بازارها مانند بورس ایران، نزدیک یا NYSE (بورس بورس نیویورک)، نمونه هایی از بازارهای پول هستند.

معاملات نقطه ای

بازار پول چیست؟

بازار پول یک بازار مالی است که به روی عموم باز است و دارایی ها به صورت آنی معامله می شوند. خریدار دارایی را با فیات یا وسیله مبادله دیگری از فروشنده می خرد. تحویل دارایی اغلب فوری است، اما این بستگی به آنچه معامله می شود دارد. بازارهای نقطه ای به بازارهای نقدی نیز معروف هستند زیرا معامله گران پیش پرداخت های خود را انجام می دهند. بازارهای نقطه ای در اشکال مختلفی وجود دارند و اشخاص ثالثی که به عنوان صرافی شناخته می شوند معمولاً معاملات را مدیریت می کنند. همچنین می توانید در معاملات خارج از بورس (OTC) مستقیماً با دیگران معامله کنید.

معاملات نقطه ای چیست؟

معامله گران نقطه ای سعی می کنند با خرید دارایی ها از بازار سود ببرند به این امید که ارزش آنها افزایش یابد. آنها می توانند دارایی های خود را بعداً در بازار پول بفروشند تا زمانی که قیمت بالا می رود، سود کسب کنند. معامله گران نقطه ای نیز می توانند موقعیت هایی را برای فروش باز کنند. این فرآیند شامل فروش دارایی های مالی و بازخرید بیشتر در صورت کاهش قیمت است.

قیمت فعلی بازار یک دارایی به عنوان قیمت لحظه ای شناخته می شود. با استفاده از سفارش بازار در بورس، می توانید دارایی های خود را فوراً با بهترین قیمت لحظه ای موجود خریداری یا بفروشید. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت بازار در حین اجرای سفارش شما تغییر نکند. همچنین ممکن است حجم کافی برای تکمیل سفارش شما با قیمت دلخواه شما وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر سفارش شما 10 اتریوم به قیمت نقطه ای است، اما فقط 3 عدد ارائه می شود، باید بقیه سفارش خود را با اتریوم با قیمت متفاوتی پر کنید. قیمت‌های نقطه‌ای در زمان واقعی به‌روزرسانی می‌شوند و زمانی که سفارش‌ها مطابقت دارند تغییر می‌کنند. معاملات نقطه ای خارج از بورس (OTC) متفاوت عمل می کند. می توانید مبلغ و قیمت ثابتی را مستقیماً از طرف دیگری بدون دفترچه سفارش ارائه دهید.

بسته به ملک، تحویل فوری یا معمولاً دو روز کاری است. به طور سنتی، سهام مستلزم انتقال گواهی فیزیکی است. بازار ارز نیز برای انتقال ارز از طریق پول فیزیکی یا سپرده استفاده می شود. اکنون با سیستم های دیجیتال، تحویل تقریباً آنی است. با این حال، بازارهای کریپتو 24 ساعت شبانه روز کار می کنند و معمولاً امکان تراکنش های فوری را فراهم می کنند. با این حال، تحویل تراکنش‌های همتا به همتا یا OTC ممکن است بیشتر طول بکشد.

مقایسه صرافی های نقطه ای و فرابورس

معاملات نقطه ای فقط به یک مکان محدود نمی شود. اگرچه اکثر مردم معاملات نقطه ای در صرافی ها انجام می دهند، شما همچنین می توانید مستقیماً بدون شخص ثالث با دیگران معامله کنید. همانطور که گفته شد این خرید و فروش ها به معاملات فرابورس معروف هستند. هر بازار پولی تفاوت هایی دارد.

مبادلات متمرکز

تراکنش ها متمرکز و غیرمتمرکز هستند. یک صرافی متمرکز، تجارت دارایی هایی مانند ارزهای دیجیتال، ارز و کالاها را مدیریت می کند. بورس به عنوان یک واسطه بین فعالان بازار و به عنوان نگهبان دارایی های معامله شده عمل می کند. برای استفاده از یک صرافی متمرکز، باید حساب خود را با ارز فیات یا دیجیتالی که می خواهید معامله کنید، پر کنید. یک صرافی متمرکز باید اطمینان حاصل کند که تراکنش ها به خوبی انجام می شوند. سایر مسئولیت ها شامل رعایت مقررات، تأیید اعتبار مشتری، قیمت گذاری منصفانه، امنیت و حفاظت از مشتری است. در مقابل، صرافی برای تراکنش‌ها، فهرست‌بندی ارزهای جدید و سایر فعالیت‌های تجاری، کارمزد دریافت می‌کند. به همین دلیل، صرافی ها تا زمانی که کاربران و حجم معاملات کافی داشته باشند، می توانند در هر دو بازار صعودی و نزولی سود ببرند.

صرافی های غیرمتمرکز

صرافی غیرمتمرکز (DEX) نوع دیگری از صرافی است که بیشتر در ارزهای دیجیتال یافت می شود. یک صرافی غیرمتمرکز بسیاری از خدمات اساسی مشابه یک صرافی متمرکز را ارائه می دهد. با این حال، صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از فناوری بلاک چین، با سفارش‌های خرید و فروش مطابقت دارند. در بیشتر موارد، کاربران یک صرافی غیرمتمرکز نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارند و می توانند بدون نیاز به انتقال دارایی به صرافی غیرمتمرکز، مستقیماً با یکدیگر معامله کنند. معاملات مستقیماً از کیف پول معامله گران و از طریق قراردادهای هوشمند انجام می شود. اینها قطعاتی از کدهای خوداجرای روی یک بلاک چین هستند. بسیاری از کاربران ترجیح می دهند با یک صرافی غیرمتمرکز کار کنند، زیرا حریم خصوصی و آزادی بیشتری نسبت به صرافی های متمرکز فراهم می کند.

صرافی غیرمتمرکز یا Dex

برخی از صرافی های غیرمتمرکز، مانند صرافی غیرمتمرکز بایننس، از مدل کتاب سفارش استفاده می کنند. توسعه جدیدتر، مدل سازنده بازار خودکار (AMM) است، مانند صرافی های غیرمتمرکز PancakeSwap و UniSwap. بازارسازان خودکار (AMM) نیز از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند، اما مدل قیمت گذاری متفاوتی را اعمال می کنند. خریداران از وجوه موجود در استخر نقدینگی برای مبادله توکن های خود استفاده می کنند. ارائه‌دهندگان نقدینگی که استخر را تأمین می‌کنند، از هر کسی که از استخر استفاده می‌کند، کارمزد معامله دریافت می‌کنند.

OTC

از طرفی معاملات فرابورس را داریم که گاهی اوقات به آن معاملات فرابورس نیز گفته می شود. دارایی های مالی و اوراق بهادار مستقیماً بین کارگزاران و معامله گران معامله می شود. معاملات نقطه ای در بازار فرابورس از روش های ارتباطی متعددی برای ترتیب دادن معاملات از جمله تلفن و پیام فوری استفاده می کند.

معاملات فرابورس این مزیت را دارد که نیازی به استفاده از دفترچه سفارش نیست. اگر در حال معامله دارایی هستید که نقدینگی کمی دارد، مانند سکه های کوچک، یک سفارش بزرگ می تواند باعث کاهش قیمت شود. صرافی اغلب نمی تواند سفارش شما را به طور کامل با قیمت مورد نظر تکمیل کند، بنابراین برای تکمیل سفارش باید قیمت های بالاتری را در نظر بگیرید. به همین دلیل، معاملات بزرگ فرابورس اغلب قیمت های بهتری دارند.

صرافی فرابورس

توجه داشته باشید که حتی دارایی‌های نقدی مانند بیت‌کوین نیز ممکن است در زمانی که سفارش‌ها بیش از حد بزرگ هستند دچار لغزش شوند. بنابراین، سفارش های بزرگ بیت کوین می توانند از معاملات فرابورس نیز بهره مند شوند.

تفاوت بین معاملات نقدی و بازارهای آتی چیست؟

قبلاً اشاره کردیم که بازارهای نقدی معاملات فوری را با تحویل تقریباً فوری ارائه می دهند. از سوی دیگر، بازار آتی قراردادهایی دارد که در تاریخ آتی تسویه می شود. خریدار و فروشنده توافق می کنند که مقدار معینی از کالا را با قیمت معینی در آینده مبادله کنند. هنگامی که قرارداد در تاریخ تسویه سررسید می شود، خریدار و فروشنده معمولاً به جای تحویل گرفتن دارایی، با پول نقد تسویه حساب می کنند.

تفاوت بین معاملات نقطه ای و معاملات مارجین چیست؟

معاملات مارجین در برخی از بازارهای پولی موجود است، اما نه مانند معاملات نقطه ای. همانطور که قبلا ذکر شد، معاملات نقدی مستلزم خرید فوری و تحویل کامل دارایی است. در مقابل، معاملات مارجین به شما امکان می دهد با کمک شخص ثالث وجوه قرض کنید و به شما امکان می دهد موقعیت های بزرگ تری ایجاد کنید. بنابراین وام گرفتن به معامله گر حاشیه پتانسیل سود بیشتر را می دهد. با این حال، ضررهای احتمالی را نیز افزایش می دهد، بنابراین باید مراقب باشید که تمام سرمایه اولیه خود را از دست ندهید.

معاملات حاشیه

مزایا و معایب بازارهای نقدی

هر نوع تجارت و استراتژی که با آن روبرو می شوید، مزایا و معایب خود را دارد. درک این موارد به شما کمک می کند ریسک خود را کاهش دهید و با اطمینان بیشتری تجارت کنید. معاملات نقطه ای یکی از ساده ترین معاملات است، اما همچنان نقاط قوت و ضعف خود را دارد.

مزایای بازارهای نقدی

1- قیمت ها شفاف بوده و تنها متکی به عرضه و تقاضای بازار است. این جنبه در تضاد با بازار آتی است که اغلب شامل چندین قیمت مرجع است. به عنوان مثال، قیمت یک توکن در بازار آتی بایننس از اطلاعات دیگر، از جمله نرخ تامین مالی، شاخص قیمت و میانگین متحرک اصلی (MA) به دست می‌آید. در برخی از بازارهای سنتی، قیمت‌های نقدی نیز می‌تواند تحت‌تاثیر نرخ‌های بهره قرار گیرد.

2- شرکت در معاملات نقدی به دلیل قوانین ساده، پاداش و ریسک آسان است. وقتی 500 دلار در بازار پول بایننس کوین سرمایه گذاری می کنید، می توانید به راحتی ریسک خود را بر اساس ورودی و قیمت فعلی محاسبه کنید.

3- برخلاف معاملات مشتقه و مارجین، معاملات نقدی نیازی به نگرانی بابت انحلال یا مارجین کال ندارند. شما می توانید در هر زمانی وارد معامله شوید یا از آن خارج شوید. همچنین نیازی نیست سرمایه گذاری خود را بررسی کنید مگر اینکه بخواهید معاملات کوتاه مدت انجام دهید.

معایب بازارهای نقدی

1- بسته به آنچه معامله می کنید، بازارهای پولی می توانند دارایی هایی را برای شما به ارمغان بیاورند که نگهداری آنها آسان نیست. کالاها شاید بهترین نمونه باشند. در صورت خرید نفت خام، باید تحویل فیزیکی دارایی را بپذیرید. با ارزهای دیجیتال، نگه داشتن توکن ها و سکه ها به شما این مسئولیت را می دهد که آنها را ایمن نگه دارید. با معامله مشتقات آتی، همچنان می توانید در معرض این دارایی ها قرار بگیرید، اما به صورت نقدی تسویه حساب کنید.

۲- داشتن دارایی‌ها، افراد و شرکت‌های خاص، ثبات ارزشمند است. برای مثال شرکتی که می خواهد در خارج از کشور فعالیت کند نیاز به دسترسی به ارز در بازار ارز دارد. اگر به بازار پول تکیه کنند، برنامه ریزی هزینه ها و درآمدها بسیار ناپایدار خواهد بود.

2- پتانسیل سود در معاملات نقدی بسیار کمتر از معاملات آتی یا مارجین است. شما می توانید از همان مقدار سرمایه برای معامله موقعیت های بزرگتر استفاده کنید.

نتیجه

معاملات نقطه ای در بازارهای پولی یکی از رایج ترین روش های معاملاتی برای افراد به خصوص مبتدیان در بازار است. اگرچه ساده است، اما همیشه خوب است درباره مزایا، معایب و استراتژی های بالقوه آن بیشتر بدانید. جدا از اصول اولیه، شما باید دانش خود را با تجزیه و تحلیل فنی، بنیادی و احساسات بازار ترکیب کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (3 امتیاز)