منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Arzindja شیباریوم چیست؟ | کاربرد شیباریوم چیست؟

Arzindja شیباریوم چیست؟ | کاربرد شیباریوم چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja شیباریوم چیست؟ | کاربرد شیباریوم چیست؟

شیبا اینو یکی از بزرگترین آلتکوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال با جامعه وفاداری از دارندگان SHIB که از آن حمایت می‌کنند، از زمان راه‌اندازی خود دستخوش تحولات متعددی شده است. از مجموعه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) گرفته تا صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Shiba Swap و… اما اکنون ارتش شیبا صبورانه منتظر انتشار شیباریوم است.

Shibarium یک راه حل آینده سطح 2 است که هدف آن بهبود اکوسیستم Shiba Ino از طریق ارائه تراکنش های سریع تر با کارمزدهای پایین تر و سایر پیشرفت های قابل توجه است. با این حال، هنوز سوالات زیادی پیرامون توزیع و استفاده از شیباریوم وجود دارد.

چرا شیباریوم؟

توکن فعلی Shiba Inu بر روی شبکه اتریوم اجرا می شود که با وجود اینکه یک بلاک چین بسیار امن و غیرمتمرکز است، دارای اشکالات عمده ای مانند مقیاس پذیری و عملکرد پایین است. اگرچه اتریوم از طریق یکپارچه سازی از Proof of Work (PoW) به Proof of Stake (PoS) منتقل شده است، اما این بدان معنا نیست که مشکلات مقیاس پذیری و قدرت کم حل شده است. ایده اصلی در پس این انتقال، معرفی مکانیسم‌های جدید صدور توکن، سیستم پردازش داده‌های بهتر و توکنومیک‌های جدید بود که در درازمدت به نفع زنجیره خواهد بود. بنابراین، لایه 2 و زنجیره های جانبی هنوز بخش مهمی از اکوسیستم اتریوم هستند.

قبل از ادامه، اجازه دهید یک مرور کلی از لایه 2 و راه حل های مقیاس پذیری داشته باشیم، زیرا آنها در درک اینکه چرا جامعه شیبا Shibarium را می سازد مفید هستند.

لایه 2 چیست؟

لایه 2 به یک مدار ثانویه اشاره دارد که در بالای مدار اولیه ساخته شده است. وقتی از بلاک چین صحبت می کنیم، از نظر فنی منظور لایه-1 است که می توان آن را زنجیره اصلی، لایه پایه، لایه-1 و غیره نیز نامید. بنابراین لایه-2 مداری است که همراه با مدار اصلی کار می کند.

مطالب مرتبط: بلاک چین لایه 1 چیست؟

لایه 2 به عنوان راه حل های مقیاس پذیری شناخته می شود، فناوری که می تواند بلاک چین را به طرق مختلف بهبود بخشد، اما همه آنها در هدف اصلی کاهش تراکم شبکه در لایه پایه مشترک هستند. انواع مختلفی از روش های مقیاس بندی وجود دارد، از جمله:

زنجیره های جانبی: بلاک چین های مستقل که با دیگر بلاک چین های اصلی سازگار هستند. یک مثال معروف Polygon است، یک زنجیره جانبی سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM). اگرچه مستقل است، اما به توسعه دهندگان و کاربران اجازه می دهد پروژه های خود را از اتریوم به Polygon و بالعکس منتقل کنند.

کانال دولتیکانال دولتی): پروتکل های همتا به همتا که به دو طرف اجازه می دهد خارج از شبکه اتریوم تراکنش داشته باشند و نتایج نهایی را به بلاک چین ارسال کنند.

لایه 2: یک راه حل مقیاس پذیر که تراکنش ها را از شبکه خارج می کند تا آنها را در زنجیره لایه 2 اجرا کند، سپس داده های تراکنش را به صورت دسته ای به زنجیره بلوکی زیرین ارسال می کند. دو نمونه محبوب لایه 2 عبارتند از جمع خوش بینانه و جمع صفر دانش.

در این حالت، Shibarium یک زنجیره لایه 2 خواهد بود که از الگوریتم اجماع Proof-of-Stake استفاده می کند. این بدان معناست که کاربران کسانی هستند که بخشی از توکن های خود را برای اعتبار سنجی به اشتراک می گذارند.

شیباریوم چگونه کار خواهد کرد؟

شیباریوم برای پردازش تراکنش ها در اکوسیستم شیباریوم با اتریوم همکاری خواهد کرد. این امر بیشتر بار تراکنش‌هایی را که اکوسیستم Shiba Inu در حال حاضر روی اتریوم می‌گذارد، می‌گیرد. علاوه بر این، لایه 2 برای کاهش عرضه و کمک به افزایش قیمت، توکن ها را از گردش خارج می کند. این همچنین به عنوان مکانیزم سوزاندن توکن شناخته می شود که در آن توکن ها به کیف پول هایی فرستاده می شوند که فقط می توانند توکن ها را دریافت کنند اما آنها را ارسال نمی کنند که به عنوان کیف پول مرده نیز شناخته می شود.

ارتش شیبا مدت‌هاست که از سوزاندن توکن به عنوان راهی برای کاهش عرضه ارز در گردش و در نتیجه افزایش ارزش توکن‌های در گردش در صورت حفظ یا افزایش تقاضا حمایت می‌کند. تا پایان سال 2021، جامعه شیبا اینو در مجموع 410 تریلیون توکن سوزانده بود. هنوز مشخص نیست که Shibarium بر اساس چه نوع فناوری لایه 2 (دانش خوش بینانه یا صفر) خواهد بود.

شیباریوم چه زمانی راه اندازی می شود؟

تاریخ انتشار رسمی Shibarium تا این لحظه اعلام نشده است. طبق پست وبلاگ رسمی شیبا، توسعه دهندگان از آوریل 2022 روی این پروژه کار می کنند، اما هیچ اطلاعاتی در مورد توسعه آن وجود ندارد. آنچه گزارش شده این است که این پروژه از طریق نسخه بتا عمومی وارد فاز تست نت می شود.

به عبارت دیگر، کارهای زیادی در پس‌زمینه وجود دارد، اما هنوز چیزی رسمی نیست. Testnet به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که ابزارهای مورد نیاز برای تعامل با کاربران نهایی را بسازند و آزمایش کنند، مانند پل های انتقال توکن، کیف پول، کاوشگرهای بلوک و موارد دیگر.

تاریخچه شیباریوم

Shibarium اولین بار توسط خالق Shiba Ino، یک توسعه دهنده ناشناس با نام مستعار Ryoshi پیشنهاد شد. ریوشی در ابتدا در یک پست وبلاگی در مورد لایه 2 نظر داد و گفت که با وجود شبکه های سریع لایه 1 مانند شبکه هوشمند بایننس، خط بین لایه 1 و لایه 2 بسیار مبهم است. با این حال، طبق این پست وبلاگ توسعه دهندگان، به نظر می رسد Shibarium به عنوان Tier 2 فهرست شده است. این بدان معناست که هیچ SHIB 2.0 وجود نخواهد داشت زیرا شبکه به اتریوم متصل می ماند. این پروتکل لایه 2 از کاربران می‌خواهد که از رمز BONE برای تراکنش روی آن استفاده کنند. این در تئوری به معنای تقاضای بیشتر برای BONE است که نماد مستقل صرافی غیرمتمرکز شیبا سوآپ است.

شیباریوم از اوایل سال 2021 به عنوان یک مفهوم مطرح شده است. چیزی که می‌توانیم در توییتر پیدا کنیم این است که جامعه شیبا درباره بی‌نقص بودن شیباریوم صحبت می‌کند. اما انتظار طولانی دارندگان BONE را ناامید کرده است.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.