منو سایت

7 اشتباه رایج در تحلیل تکنیکال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
7 اشتباه رایج در تحلیل تکنیکال

اشتباهات رایج تحلیل فنی که نباید مرتکب شوید

تحلیل تکنیکال (TA) یکی از پرکاربردترین روش های تحلیل بازار مالی است. تحلیل تکنیکال را می توان تقریباً در هر بازار مالی، اعم از سهام، ارز، طلا یا ارزهای دیجیتال اعمال کرد. در حالی که درک مفاهیم اولیه تحلیل تکنیکال نسبتاً آسان است، تسلط بر این هنر دشوار است. هنگام یادگیری یک مهارت جدید، طبیعی است که در این مسیر اشتباهات زیادی انجام دهید. این امر به ویژه هنگام معامله یا سرمایه گذاری می تواند مضر باشد. اگر مراقب نباشید و از اشتباهات خود درس نگیرید، بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست خواهید داد. درس گرفتن از اشتباهاتتان عالی است، اما حتی بهتر است تا حد امکان از آنها اجتناب کنید.

این مقاله شما را با برخی از رایج ترین اشتباهات در تحلیل تکنیکال آشنا می کند. اگر در تجارت تازه کار هستید، چرا ابتدا برخی از اصول تحلیل تکنیکال را مرور نمی کنید؟ بنابراین رایج ترین اشتباهاتی که مبتدیان هنگام معامله با تحلیل تکنیکال مرتکب می شوند چیست؟

1- عدم استفاده از حد خسارت

بیایید با نقل قولی از تاجر معروف Ed Cicotta شروع کنیم:

«عناصر تجارت خوب عبارتند از: (1) حد ضرر، (2) حد ضرر و (3) حد ضرر. اگر بتوانید این سه قانون را دنبال کنید، ممکن است شانس داشته باشید.”

این یک مرحله ساده به نظر می رسد، اما همیشه خوب است که بر اهمیت آن تأکید کنید. وقتی صحبت از تجارت و سرمایه گذاری می شود، محافظت از سرمایه شما باید همیشه اولویت اول شما باشد. راه اندازی یک کسب و کار می تواند یک کار دلهره آور باشد. یک رویکرد محکم برای شروع این است: مهم این نیست که اولین حرکت را انجام دهید، بلکه در مورد از دست ندادن است. به همین دلیل است که می توان با اندازه موقعیت های کوچکتر شروع کرد و یا حتی ریسک سرمایه واقعی را نداشت. به عنوان مثال، Binance Futures دارای یک شبکه آزمایشی است که در آن می توانید استراتژی های خود را قبل از به خطر انداختن وجوهی که به سختی به دست آورده اید آزمایش کنید. به این ترتیب، تنها زمانی می توانید از سرمایه خود محافظت کنید و سرمایه واقعی خود را به خطر بیندازید. تنظیم استاپ ضرر کار بسیار ساده ای است که می توان عاقلانه انجام داد. معاملات شما باید یک دوره خالی داشته باشد. اینجاست که فنجان زهر می نوشید و اعتراف می کنید که ایده کسب و کارتان اشتباه بوده است. اگر این طرز فکر را در معاملات خود به کار نبرید، احتمالاً در دراز مدت عملکرد خوبی نخواهید داشت. حتی یک معامله بد می تواند برای پرتفوی شما بسیار مضر باشد و ممکن است در نهایت با یک سبد پر از زیان مواجه شوید و مجبور شوید عقب بنشینید و منتظر بهبود بازار باشید.

حداقل

2- زیاده روی در معاملات یا مناقصه

وقتی یک معامله گر فعال هستید، این یک اشتباه رایج است که فکر کنید همیشه باید یک معامله باز داشته باشید. معامله نیاز به تجزیه و تحلیل زیاد و صبورانه نشستن و انتظار دارد! با برخی از استراتژی‌های معاملاتی، ممکن است مجبور باشید برای دریافت یک سیگنال قابل اعتماد برای ورود به معامله، مدت زیادی صبر کنید. برخی از معامله گران می توانند کمتر از سه معامله در سال وارد کنند و همچنان بازده خوبی داشته باشند. این نقل قول از معامله گر جسی لیورمور، یکی از پیشگامان معاملات روزانه را بررسی کنید:

“پول با نشستن و انتظار به دست می آید، نه با معامله.”

سعی کنید فقط به خاطر خودش وارد معامله نشوید. لازم نیست همیشه در یک معامله باشید. در واقع، در برخی شرایط بازار در واقع بهتر است هیچ کاری انجام ندهید و منتظر فرصتی برای شناسایی فرصت های آینده باشید. به این ترتیب، شما سرمایه خود را حفظ خواهید کرد و زمانی که فرصت های معاملاتی خوبی دوباره ایجاد شد، آماده انجام این کار خواهید بود. ارزش این را دارد که در نظر داشته باشید که فرصت ها همیشه باز خواهند گشت، فقط باید منتظر آنها باشید.

یک اشتباه تجاری مشابه، تاکید بیش از حد بر فریم های زمانی کوچک است. تحلیل‌هایی که در بازه‌های زمانی بالاتر انجام می‌شوند عموماً قابل اعتمادتر از تحلیل‌هایی هستند که در بازه‌های زمانی پایین‌تر انجام می‌شوند. به این ترتیب، تایم فریم های پایین سر و صدای زیادی در بازار ایجاد می کند و می تواند شما را وسوسه کند که وارد معاملات بیشتری شوید. اگرچه بسیاری از اسکالپرهای موفق و معامله‌گران سودآور کوتاه‌مدت وجود دارند، معامله در بازه‌های زمانی پایین‌تر معمولاً نسبت ریسک به پاداش ضعیفی دارد. به عنوان یک استراتژی معاملاتی با ریسک بالا، مطمئناً برای مبتدیان توصیه نمی شود.

معاملات بیش از حد

3- معامله تلافی جویانه

بسیار معمول است که معامله گران را می بینیم که سعی می کنند ضرر قابل توجهی را فورا جبران کنند. این همان چیزی است که ما آن را معامله انتقام جویانه می نامیم. مهم نیست که می خواهید یک تحلیلگر فنی، معامله گر روزانه یا معامله گر نوسانی باشید، مهم این است که از تصمیمات احساسی خودداری کنید. وقتی همه چیز به خوبی پیش می رود یا حتی وقتی اشتباهات کوچکی مرتکب می شوید، راحت است که آرامش خود را حفظ کنید. اما آیا وقتی اوضاع به طرز وحشتناکی اشتباه می شود، می توانید آرام بمانید؟ آیا می توانید حتی زمانی که دیگران در هراس هستند به برنامه معاملاتی خود پایبند باشید؟

به کلمه “تحلیل” در تحلیل تکنیکال توجه کنید. طبیعتاً این به معنای رویکرد تحلیلی به بازار است، درست است؟ پس چرا می خواهید در چنین چارچوبی تصمیمات عجولانه و احساسی بگیرید؟ اگر می خواهید جزو بهترین معامله گران باشید، باید بتوانید حتی پس از بزرگ ترین اشتباهات، آرامش خود را حفظ کنید. از تصمیم گیری های احساسی پرهیز کنید و بر حفظ ذهنیت منطقی و تحلیلی تمرکز کنید. معامله بلافاصله پس از متحمل شدن زیان بزرگ منجر به زیان بیشتر می شود. به این ترتیب، برخی از معامله گران حتی ممکن است برای مدتی پس از ضرر بزرگ معامله نکنند. به این ترتیب، آنها می توانند تازه شروع کنند و با ذهنی روشن به تجارت بازگردند.

4- پشتکار برای تغییر نظر و تحلیل تکنیکال

اگر می خواهید یک معامله گر موفق باشید، از تغییر نظر خود نترسید. شرایط بازار می تواند به سرعت تغییر کند و یک چیز مسلم است. آنها دائما تغییر خواهند کرد. وظیفه شما به عنوان یک بازاریاب این است که این تغییرات را بشناسید و با آنها سازگار شوید. یک استراتژی که واقعاً در یک محیط بازار خاص کار می کند، ممکن است در محیط دیگر اصلاً کارساز نباشد. بیایید ببینیم تاجر افسانه ای پل تودور جونز در مورد مواضع خود چه می گوید:

“هر روز فکر می کنم هر موقعیتی که در آن قرار دارم اشتباه است.”

یک تمرین خوب این است که سعی کنید طرف دیگر استدلال های خود را بپذیرید تا نقاط ضعف احتمالی آنها را ببینید. به این ترتیب، تصمیمات سرمایه گذاری شما می تواند جامع تر شود. این موضوع دیگری را مطرح می کند: سوگیری های شناختی. اعتیادها می توانند تا حد زیادی بر تصمیم گیری شما تأثیر بگذارند، قضاوت شما را تحت تأثیر قرار دهند و دامنه گزینه هایی را که می توانید در نظر بگیرید محدود می کند. حتماً حداقل سوگیری‌های شناختی را که می‌تواند بر برنامه‌های معاملاتی شما تأثیر بگذارد، درک کنید تا بتوانید به طور مؤثرتری پیامدهای آنها را کاهش دهید.

5- نادیده گرفتن شرایط بد بازار

مواقعی وجود دارد که تحلیل تکنیکال کمتر قابل اعتماد می شود. اینها می توانند رویدادهای قو سیاه یا انواع دیگر شرایط خاص بازار باشند که به شدت تحت تأثیر احساسات و روانشناسی جمعی هستند. به هر حال، بازارها توسط عرضه و تقاضا هدایت می شوند و ممکن است مواقعی پیش بیاید که یک طرف ماجرا به شدت نامتعادل باشد. به عنوان مثال شاخص قدرت نسبی (RSI) را در نظر بگیرید. به طور کلی، اگر ارزش اندیکاتور زیر 30 باشد، دارایی مورد نظر بیش از حد فروخته می شود. اما آیا این بدان معناست که وقتی RSI به زیر 30 می رسد، یک سیگنال تجاری فوری است؟ قطعا نه! به سادگی به این معنی است که حرکت بازار در حال حاضر توسط فروشندگان دیکته می شود. به عبارت دیگر، به سادگی نشان می دهد که فروشندگان قوی تر از خریداران هستند.

RSI در شرایط شدید بازار می تواند به سطوح بسیار بالایی برسد. حتی می تواند به کمترین مقدار ممکن (نزدیک به صفر) برسد. حتی چنین سیگنالی ممکن است لزوماً به معنای قریب الوقوع بودن تغییر روند نباشد. تصمیم گیری کورکورانه بر اساس ابزارهای فنی می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد. این به ویژه در رویدادهای قو سیاه که درک عملکرد قیمت بسیار دشوار است، صادق است. در چنین مواقعی بازارها می توانند در یک جهت ادامه پیدا کنند و هیچ ابزار تحلیلی جلوی آنها را نخواهد گرفت. به همین دلیل همیشه مهم است که به جای تکیه بر یک ابزار، عوامل دیگر را در نظر بگیرید.

6- فراموش کردن اینکه تحلیل تکنیکال بازی احتمالات است

تحلیل تکنیکال به مطلق ها نمی پردازد، فقط به احتمالات می پردازد. این بدان معنی است که هر رویکرد فنی که استراتژی های خود را بر اساس آن قرار دهید، هرگز تضمینی وجود ندارد که بازار همانطور که انتظار دارید رفتار کند. تحلیل شما ممکن است نشان دهد که احتمال بسیار بالایی وجود دارد که بازار به سمت بالا یا پایین حرکت کند، اما این قطعی نیست. هنگام تنظیم استراتژی های معاملاتی خود باید این را در نظر داشته باشید. مهم نیست چقدر با تجربه هستید، هرگز ایده خوبی نیست که فرض کنید بازار تحلیل شما را دنبال خواهد کرد. اگر این کار را انجام دهید، در نتیجه تمایل به سرمایه گذاری بیش از حد دارید و خطر زیان مالی بزرگی را به همراه خواهید داشت.

7- پیروی کورکورانه از دیگر تاجران

اگر می خواهید بر هر مهارتی مسلط شوید، مهم است که دائماً روی مهارت های خود کار کنید. این امر به ویژه در مورد معامله در بازارهای مالی صادق است. در واقع تغییر شرایط بازار آن را به یک ضرورت تبدیل می کند. یکی از بهترین راه های یادگیری، دنبال کردن تحلیلگران فنی و معامله گران با تجربه است. با این حال، اگر می خواهید به طور مداوم پیشرفت کنید، باید نقاط قوت خود را بیابید و روی آنها کار کنید. این همان چیزی است که ما می توانیم مزیت شما نام ببریم، چیزی که شما را به عنوان یک معامله گر متمایز می کند. اگر مصاحبه های زیادی از معامله گران موفق را بخوانید، مطمئناً متوجه خواهید شد که آنها استراتژی های کاملاً متفاوتی خواهند داشت. در واقع، یک استراتژی که برای یک معامله‌گر کاملاً کارآمد است، ممکن است توسط دیگری کاملاً بی‌اثر تلقی شود. راه های بی شماری برای سود بردن از بازار وجود دارد. فقط باید یکی را پیدا کنید که متناسب با شخصیت و سبک تجارت شما باشد.

وارد کردن یک معامله بر اساس تجزیه و تحلیل شخص دیگری می تواند چندین بار کار کند. با این حال، دنبال کردن کورکورانه سایر معامله‌گران بدون درک زمینه‌های اساسی، قطعاً در درازمدت کارساز نخواهد بود. البته این بدان معنا نیست که نباید از دیگران پیروی کنید و از آنها درس بگیرید. آنچه مهم است این است که آیا شما با ایده معاملاتی موافق هستید و آیا با سیستم معاملاتی شما مطابقت دارد یا خیر. شما نباید کورکورانه سایر معامله گران را دنبال کنید، حتی اگر آنها با تجربه و معتبر باشند.

نتیجه

ما برخی از اساسی ترین اشتباهاتی را که باید هنگام استفاده از تحلیل تکنیکال اجتناب کنید، مرور کرده ایم. به یاد داشته باشید که تجارت آسان نیست و به طور کلی بهتر است با یک طرز فکر بلند مدت به آن نزدیک شوید. بهبود مستمر معاملات فرآیندی است که زمان می برد. برای تکمیل استراتژی های معاملاتی خود و یادگیری نحوه تدوین ایده های معاملاتی، تمرین زیادی لازم است. از این طریق می توانید نقاط قوت خود را کشف کنید، نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و تصمیمات سرمایه گذاری و معاملات خود را کنترل کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.