منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 12 سال پیش در چنین روزی، ساتوشی ناکاموتو برای همیشه جامعه بیت کوین را ترک کرد

12 سال پیش در چنین روزی، ساتوشی ناکاموتو برای همیشه جامعه بیت کوین را ترک کرد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
12 سال پیش در چنین روزی، ساتوشی ناکاموتو برای همیشه جامعه بیت کوین را ترک کرد

ساتوشی ناکاموتو، خالق مرموز بیت کوین، آخرین بار 12 سال پیش در انجمن معتبر Bitcointalk فعال بود و پس از آن برای همیشه جامعه بیت کوین را ترک کرد.

به گفته کرپیتو پوتیتو، ناکاموتو فقط نمی خواست یک چهره پنهان و مرموز باشد. در عوض، خالق بزرگترین ارز دیجیتال جهان می‌خواست بر روی یک پروژه منبع باز تمرکز کند و اعتبار بیشتری به توسعه دهندگان درگیر بدهد.

13 سال پیش در چنین روزی، ساتوشی ناکاموتو جامعه بیت کوین را برای همیشه ترک کرد
اطلاعات مربوط به فعالیت بیت کوین تاک ساتوشی ناکاموتو.

بیش از یک دهه بعد، هویت ساتوشی ناکاموتو یک معمای حل نشده باقی مانده است. خالق بیت کوین از سال 2008 تا 2010 به شدت در توسعه بیت کوین نقش داشته است. ناکاموتو در پیامی که اخیرا به جامعه بیت کوین ارسال کرده است، موضوع «افزودن برخی محدودیت های DoS، حذف حالت ایمن» را به رشته بیت کوین Talk اضافه کرد. وی در آخرین پیام تاکید کرد که هنوز جای کار وجود دارد.

ناکاموتو در زمانی در این انجمن فعال بود که بیت کوین با قیمت 0.2 دلار معامله می شد و شبکه به هیچ وجه از حملات DoS مصون نبود. چند روز قبل، ناکاموتو از این ایده که ویکی لیکس از کمک های مالی بیت کوین استفاده می کند، در زمانی که شبکه این ارز دیجیتال بسیار کوچک بود، ابراز ناراحتی کرد. اقدام ویکی لیکس در پی محاصره مالی ایالات متحده بود زیرا شرکت های پرداخت مانند پی پال، مسترکارت و ویزا خدمات رسانی به افشاگران غیرانتفاعی مانند ویکی لیکس را متوقف کردند.

فروپاشی مالی سال 2008 به کمک های مالی دولت برای بانک ها و شروع چرخه اقتصادی ریاضت انجامید. متعاقبا، اعتماد عمومی به دولت ها و سازمان ها کاهش یافت و بیت کوین به عنوان پاسخی به این بحران جهانی مشروعیت ظاهر شد.

چه چیزی از آن زمان تغییر کرده است؟

تغییرات زیادی در ماهیت بیت کوین وجود دارد. ساتوشی ناکاموتو از همان روزهای اولیه‌اش پیش‌بینی کرد که لایه‌های ساخته شده بر روی بلاک چین بیت‌کوین (مانند شبکه لایتنینگ) به او اجازه می‌دهد تعریف خود از یک استیبل کوین را گسترش دهد. قابلیت برنامه ریزی یکی از عوامل بسیاری است که چرا افزودن آن به طور بالقوه بیت کوین را به چارچوبی بهینه برای ایجاد و توسعه نسل سوم وب (Web3) تبدیل می کند.

به روز رسانی جاه طلبانه Taproot که در نوامبر سال گذشته راه اندازی شد اساساً راه را برای تسریع ارائه خدمات DeFi از طریق شبکه بیت کوین هموار کرد.

همچنین بخوانید: یک سال پس از آپدیت Teprot; آیا بیت کوین بالاخره راه خود را به سمت دیفای باز می کند؟

سال 2022 سالی کاملاً پر هرج و مرج، پرنوسان و از نظر مالی دشوار بود، با چندین ورشکستگی، از جمله فروپاشی تاسف بار اکوسیستم چند میلیارد دلاری Terra و ورشکستگی فاجعه بار صرافی FTX. بیت کوین اما سرسخت باقی ماند. همچنین نرخ پذیرش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سال گذشته بیش از 800 درصد رشد داشته است.

فراموش نکنیم که بیت کوین به عنوان ارز قانونی در السالوادور و جمهوری آفریقای مرکزی پذیرفته شده است و گمانه زنی ها مبنی بر اینکه بسیاری از کشورهای دیگر احتمالاً از آن پیروی خواهند کرد، وجود دارد.