منو سایت

یک شبکه فانتوم چگونه کار می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
یک شبکه فانتوم چگونه کار می کند؟

بررسی تخصصی شبکه فانتوم

شبکه فانتوم (FTM) یک پروژه فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است که امکان ایجاد یک پلتفرم غیرمتمرکز برای مدیریت ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. برای انجام این کار، فانتوم به جای استفاده از بلاک چین، از DAG یا Directed Acyclic Graph استفاده می کند. این انتخاب به فانتوم اجازه می دهد تا انعطاف پذیرتر و سریع تر از همتایان بلاک چین خود باشد. توکن اختصاصی شبکه به نام FTM علاوه بر اینکه وسیله ای برای تبادل اقتصادی بین طرفین است، برای فعال سازی گره ها در شبکه و تضمین امنیت آن استفاده می شود.

نحوه ایجاد یک شبکه فانتوم

تاریخچه فانتوم با ایجاد بنیاد فانتوم در سال 2018 آغاز می شود. از آن زمان، این بنیاد شروع به ساخت زیرساخت شبکه فانتوم کرده است. مقاله سفید فانتوم با عنوان “چارچوب مقیاس پذیر برای سیستم توزیع ناهمزمان” در 25 اکتبر 2018 منتشر شد. در پشت این پروژه کارشناسان Sang Min Choi، Jiho Park، Quan Nguyen (CTO فعلی فانتوم) و Andre Cronje بودند که در سراسر جهان با آنها شناخته شده اند. ایجاد سالین فاینانس. در کاغذ سفید ذکر شده، به وضوح توضیح داده شد که چگونه فانتوم کار می کند، ایجاد پروتکل اجماع Lachesis و استفاده از یک گراف غیر چرخه ای جهت دار (DAG) برای دستیابی به تحمل خطای بیزانسی ناهمزمان (aBFT) حیاتی است.

به دنبال نقشه راه مشخص شده در کاغذ سفید، پروژه شروع به تحکیم توسعه خود کرد و شبکه در واقع در دسامبر 2019 راه اندازی شد. در آن زمان، فانتوم همه چیز مورد نیاز خود را برای دستیابی به اهداف توسعه خود داشت، از جمله یک ماشین مجازی سازگار با ماشین مجازی اتریوم. (EVM)، که به قراردادهای هوشمند از شبکه‌هایی مانند اتریوم اجازه می‌دهد تا بدون عوارض عمده به فانتوم مهاجرت کنند. علاوه بر این، شبکه با یک لایه اثبات سهام (PoS) عمل می کند، که در آن مجموعه اعتبار سنجی Lachesis برای اعتبارسنجی تراکنش ها و تولید بلوک های جدید استفاده می شود. در نهایت این بدان معناست که فانتوم یک شبکه بهینه شده برای توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) به خصوص اپلیکیشن های DeFi است که می توان به اپلیکیشن هایی مانند Curve، Sushi یا Year Finance اشاره کرد. شبکه فانتوم قادر است با همه این برنامه های غیرمتمرکز ارتباط برقرار کند و تعهد خود را به Web3 نشان دهد.

شبکه فانتوم

شبکه فانتوم

شبکه فانتوم در حال حاضر به عنوان یکی از سریع‌ترین پروژه‌های در حال رشد در اکوسیستم ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، نه تنها این، بلکه پتانسیل آن برای برنامه‌های غیرمتمرکز آن را به یک مرکز مهم در این بخش تبدیل کرده است. به لطف این ویژگی، فانتوم اکنون به عنوان یکی از 50 پروژه برتر بلاک چین در جهان در نظر گرفته می شود و همچنان در این بخش بسیار رقابتی به رشد و اهمیت خود ادامه می دهد.

فناوری شبکه فانتوم

DAG، مدل سازمان‌دهی زنجیره‌ای فانتوم اپرا

وقتی عملکرد یک بلاک چین یا زنجیره بلوک را تصور می کنیم، اولین چیزی که به ذهن می رسد (یا معمولاً در تصاویر می بینیم) بلوکی از داده ها (تولید شده توسط ماینرها) است که با بلاک قبلی و به همان ترتیب هش می شود. به بقیه بلوک ها متصل می شود. ایده این است که از بلوک اول تا بلوک های آینده، همه آنها به هم متصل می شوند و یک زنجیره پیوسته ایجاد می کنند که ما آن را به عنوان زنجیره بلوکی می شناسیم، که در آن تمام عملیاتی که در شبکه انجام می شود ثبت می شود.

اما ساختار دیگری به نام DAG (Directed Acyclic Graph) یا Directed Acyclic Graph وجود دارد که برای این نوع ساخت و سازها با مزیت های مختلف قابل استفاده است و این دقیقا همان چیزی است که فانتوم از آن استفاده می کند. DAG چیزی نیست جز درختی از گره‌ها یا رئوس (معادل بلوک‌های یک زنجیره بلوکی) که توسط یک یا چند یال (معادل اتصالات رمزنگاری بین بلوک‌های یک بلاک چین) به هم متصل شده‌اند که نشان‌دهنده یک آدرس کاملاً تعریف شده است. فانتوم از این ساختار برای رها کردن ساختار کلاسیک بلاک چین و ذخیره تمام اطلاعات شبکه خود در یک DAG استفاده می کند.

بنابراین، در شبکه فانتوم، هر یال یا رأس یک بلوک با مجموعه ای از تراکنش هایی است که در شبکه صورت گرفته است. از آنجایی که شبکه به صورت ناهمزمان عمل می‌کند، بلوک‌های تراکنش جدید می‌توانند در هر زمان توسط سهامداران شبکه ایجاد شوند. این بلوک‌های تراکنش را می‌توان به یک یا چند راس متصل کرد و یک ساختار ارتباطی به خوبی تعریف شده ایجاد کرد که خود یک DAG ایجاد می‌کند و به فانتوم اجازه می‌دهد تا به سرعت و به طور کامل یک رکورد پیوسته از هر چیزی که در شبکه اتفاق می‌افتد را حفظ کند. ما همچنین شاهد به ثمر نشستن آن در زمان تأیید تراکنش در شبکه فانتوم هستیم که معمولاً 1 ثانیه در هر تراکنش است (و 60 ثانیه برای برگشت ناپذیری آن). Phantom DAG، زنجیره فانتوم اپرا نامیده می شود و می توانید با استفاده از اکسپلورر بلاک شبکه آن را به صورت آنلاین جستجو کنید.

مقایسه فانتوم با سایر بلاک چین ها

مقایسه فانتوم با سایر بلاک چین ها

Lachesis، پروتکل اجماع aBFT

البته، استفاده فانتوم از DAG ها، پروتکل های اجماع آن را بسیار متفاوت از آنچه در شبکه های دیگر به آن عادت کرده ایم، می کند. در این مورد، فانتوم پروتکل Lachesis را ایجاد کرد، یک پروتکل بسیار متمایز aBFT (تحمل خطای بیزانسی ناهمزمان):

نامتقارن: شرکت کنندگان برای پردازش سفارشات در زمان های مختلف آزاد هستند.

بدون رهبر: هیچ شرکت کننده ای نقش خاصی در تولید بلوک ایفا نمی کند (هیچ هماهنگ کننده ای وجود ندارد).

تحمل گسل ناهمزمان بیزانس (aBFT): تا یک سوم گره های بد یا مخرب را پشتیبانی می کند.

نهایی سازی فوری: تراکنش ها به طور متوسط ​​در 1 تا 2 ثانیه تایید می شوند.

لاچسیس فانتوم

لاچسیس فانتوم

فانتوم Lachesis را به عنوان یک لایه اجماع اجرا کرده است که می تواند به لایه های اضافی در سیستم گسترش یابد. اکوسیستم فانتوم ممکن است در نهایت از چندین لایه بلاک چین تشکیل شود که Lachesis در هسته آن قرار دارد. با استفاده از این ویژگی، فانتوم اولین لایه معروف به Opera را پیاده سازی کرد که از EVM پشتیبانی می کند.

کار Lachesis بسیار ساده است و می توان آن را به شرح زیر تقسیم کرد:

 • ابتدا فرآیند همگام سازی گره آغاز می شود.
 • سپس یک الگوریتم انتخاب گره تصادفی برای شروع فرآیند تولید بلوک بعدی اجرا می شود.
 • پس از پایان فرآیند انتخاب، فرآیند ارتباط بین گره های انتخاب شده آغاز می شود.
 • مجموعه انتخاب شده از گره ها با فانتوم زنجیره اپرا (DAG) همگام می شود، بلوک را ایجاد می کند و اطلاعات آن را تأیید می کند.
 • سپس بلوک به تمام گره های شناخته شده روی خط پخش می شود.
 • روند اجماع عمومی در شبکه در مورد اعتبار بلوک جدید آغاز می شود و پس از تأیید بلوک، پذیرفته شده و در DAG معتبر ادغام می شود.
 • در نهایت، فرآیند برای ایجاد یک بلوک دیگر دوباره راه اندازی می شود.

نکته جالب در مورد پروتکل Lachsis این است که به هر تعداد شرکت کننده اجازه می دهد به صورت پویا به سیستم بپیوندند. بنابراین، ممکن است فانتوم DAG بتواند با ورود این تازه واردان کار کند. بنابراین این فرآیند از نظر استفاده از پهنای باند، قدرت محاسباتی و سرعت تکمیل بسیار کارآمد است.

Lamport (Lamport)، همگام سازی شبکه

یکی از مشکلات در بلاک چین، حفظ زمان بندی صحیح برای تمام گره های شبکه است. در بیت کوین، این یک مشکل شناخته شده است که باعث شد ساتوشی ناکاموتو یک سیستم مهر زمانی نسبتاً منحصر به فرد ایجاد کند. با این حال، مشکل در یک شبکه ناهمزمان و پرسرعت پیچیده تر می شود، دقیقا همان دو عنصری که در یک شبکه فانتوم وجود دارد.

برای حل این مشکل، فانتوم از Lamport استفاده می کند، یک سیستم زمان بندی که به شما امکان می دهد تمام گره های خود را در یک تایم فریم مشترک همگام سازی کنید. Lamport اجازه می دهد تا با انجام موارد زیر ترتیب زمانی بین بلوک ها را در یک سیستم توزیع ناهمزمان تعیین کنید:

 • هر گره قبل از ایجاد بلوک رویداد، مقدار تعداد خود را افزایش می دهد.
 • هنگامی که یک پیام ارسال می شود، شامل مقدار شمارش آن می شود، گیرنده باید تعیین کند که پیام از کدام فرستنده دریافت شده و مقدار شمارش آن را افزایش دهد.
 • اگر شمارنده فعلی کمتر یا برابر با مقدار شمارش دریافتی از گره دیگر باشد، مقدار شمارش دریافت کننده به روز می شود.
 • برعکس، اگر تعداد فعلی بیشتر از مقدار شمارش دریافتی از گره دیگر باشد، مقدار شمارش فعلی به روز می شود..

به این ترتیب می توان در تولید بلوک نظم ایجاد کرد و بازه زمانی مناسبی را برای تمامی مشارکت کنندگان شبکه و بلوک هایی که تولید می کنند حفظ کرد.

چرا این مهم است؟ خوب، اول از همه، تولید بلوک های دارای مهر زمانی مناسب به سازماندهی شبکه و اطلاعات موجود در آن کمک می کند، اما مهمتر از آن، به تقویت امنیت و انعطاف پذیری آن در برابر گسل بیزانس کمک می کند، بنابراین Lamport نقش اساسی در اجماع شبکه ایفا می کند.

توکن FTM، ارز اصلی شبکه فانتوم

FTM توکن بومی شبکه فانتوم است. نسخه های رسمی ERC-20 و BEP-20 نیز وجود دارد. نقش اصلی آن پرداخت پورسانت برای تراکنش‌های شبکه، ایجاد انگیزه اقتصادی برای اعتبارسنجی‌ها، اجازه دادن به اعتبارسنجی‌ها برای مشارکت است (فانتوم از اثبات سهام استفاده می‌کند)، و اجازه می‌دهد تا اعتبارسنجی‌کنندگان در مدیریت زنجیره شبکه مشارکت کنند.

مجموع عرضه فانتوم 3,175,000,000 میلیارد توکن FTM است که همه آنها صادر شده است. این توکن ها از ابتدای شبکه به تدریج توزیع شده اند و به شرح زیر تقسیم می شوند:

40%: فروش عمومی و خصوصی

15٪: به مشاوران با زمان قفل 3

10%: تیم موسس ظرف 24 ماه آزاد می شود

3.6٪: ذخیره پروتکل استراتژیک

31.4٪: رزرو جوایز برای توزیع تا سال 2024

استفاده های فانتوم

Phantom یک شبکه متمرکز بر ارائه قراردادهای هوشمند پیشرفته و سازگار با EVM برای برنامه های DeFi است. به عنوان مثال، در Phantom می‌توانیم به سرویس‌های DeFi مانند Crowe و SushiSwap دسترسی داشته باشیم که از شبکه خود برای ارائه خدمات DEX استفاده می‌کنند که بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر از همتایان Ethereum خود هستند.

پروژه دیگری که می‌توانیم از فانتوم استفاده کنیم، Multichain است، یک پل چند زنجیره‌ای که به ما امکان می‌دهد تا با استفاده از کیف پول خود به عنوان واسطه، توکن‌ها را خیلی سریع و آسان بین زنجیره‌های سازگار ارسال کنیم. همچنین پروژه های اختصاصی مانند Solidly وجود دارد که تبادل غیرمتمرکز از Phantom را به سایر شبکه های سازگار ارائه می دهد. البته همه چیز به حوزه DiFi ختم نمی شود. Phantom به شما امکان می دهد NFT ایجاد کنید. همه اینها امکان‌پذیری شبکه فانتوم را نشان می‌دهد، به‌ویژه وقتی می‌بینیم که می‌توان آن را با استفاده از ابزارهای مشابه اتریوم ساخت و ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز جدید برای شبکه را بسیار آسان‌تر می‌کند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.