منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • یک سال پس از به روز رسانی Teprot؛ آیا بیت کوین بالاخره راه خود را به سمت دیفای باز می کند؟

یک سال پس از به روز رسانی Teprot؛ آیا بیت کوین بالاخره راه خود را به سمت دیفای باز می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
یک سال پس از به روز رسانی Teprot؛ آیا بیت کوین بالاخره راه خود را به سمت دیفای باز می کند؟

یک سال پس از سافت فورک Taproot، میزان پشتیبانی از این به روز رسانی در سطح شبکه بیت کوین هنوز ناچیز است (کمتر از 2 درصد). به گفته کارشناسان، این نشان دهنده پتانسیل بیت کوین برای هموار کردن راه برای پذیرش گسترده تر فناوری ارز دیجیتال و دامنه وب 3.0 است.

به گزارش کوین تلگراف، الکس میلر، مدیرعامل پلتفرم Hiro که در زمینه وب 3.0 فعال است، می گوید:

از همان ابتدا، ساتوشی ناکاموتو پیش‌بینی کرد که لایه‌هایی که در بالای بلاک‌چین بیت‌کوین ساخته شده‌اند، می‌توانند با افزودن قابلیت برنامه‌ریزی به این ارز دیجیتال، بیت‌کوین را در مسیر تبدیل شدن به یک ارز با ارزش قرار دهند.

آپدیت نوامبر 2021 Teprot (آبان 1400) ساخته شد و به نوعی زیرساخت های لازم را برای سرعت بخشیدن به روند افزودن قابلیت ارائه خدمات مالی غیرمتمرکز به بلاک چین بیت کوین اضافه کرد. با اجرای این سافت فورک، قابلیت اعتبارسنجی اسکریپت های چند امضایی به طور کارآمدتر به شبکه بیت کوین اضافه شد. ویژگی ای که امنیت شبکه را بهبود می بخشد و فرآیند ذخیره سازی در بلاک چین بیت کوین را با کاهش حجم تراکنش های پیچیده بهینه می کند.

دومینیک ویلیامز، موسس و محقق ارشد DFINITY، می گوید که بسیاری از دارندگان بیت کوین از واحدهای (کوین) خود در برنامه های فعال در زمینه مالی غیرمتمرکز یا DeFi استفاده می کنند. آنها نمی کنند; زیرا این امر مستلزم گذراندن یک فرآیند نسبتاً دشوار برای ایجاد توکن های نماینده بیت کوین با استفاده از پل های زنجیره ای متقابل و قراردادهای هوشمند در سایر بلاک چین ها مانند اتریوم است. Definity همان موسسه ای است که پروژه معروف اینترنت کامپیوتری را راه اندازی کرد و تلاش های بسیار جدی برای بازکردن بیت کوین به حوزه DeFi انجام داد.

اینترنت کامپیوتر در 5 دسامبر اعلام کرد که ادغام این شبکه با بلاک چین بیت کوین کامل شده است. این بدان معناست که اینترنت کامپیوتری از این پس می تواند به عنوان یک شبکه لایه دوم (لایه 2) برای بیت کوین ظهور کند و ذخیره، ارسال و دریافت بیت کوین در قراردادهای هوشمند مبتنی بر این شبکه بدون نیاز به پلتفرم های اشخاص ثالث یا متقابل امکان پذیر خواهد بود. پل های زنجیره ای لازم به ذکر است که در سال 2022 پل های زنجیره ای یکی از قربانیان اصلی حملات هکرها بودند.

به گفته بنیاد Definity، تقریباً تمام برنامه‌های DeFi که در اینترنت رایانه‌ها اجرا می‌شوند، قصد دارند تعامل با شبکه بیت‌کوین را برای جذب نقدینگی بیشتر فراهم کنند.

با اضافه شدن قابلیت‌های قرارداد هوشمند به اکوسیستم بیت‌کوین، کاربران علاقه‌مند به کار در حوزه DeFi می‌توانند سرمایه خود را به قراردادهای هوشمند مبتنی بر بیت‌کوین منتقل کنند و این انتقال را مستقیماً از کیف پول شخصی خود بدون هیچ واسطه‌ای دنبال کنند.

ویلیامز گفت:

خیلی زود، می‌توانید پیامی مانند «تولدت مبارک! این 100000 ساتوشی به شما تقدیم شده است! برای دوستت بفرست

الکس میلر با بیان اینکه ورود بیت کوین به دامنه وب 3.0 باعث افزایش اعتماد مصرف کننده به ارزهای دیجیتال و برنامه های غیرمتمرکز می شود، افزود:

بحران اخیر که شامل نهادهای متمرکز مانند صرافی FTX است، علاقه مصرف کنندگان را برای استفاده از خدمات مالی که به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز هستند، افزایش خواهد داد. زمانی که تراکنش‌ها با راه‌حل‌های الگوریتمی ایمن می‌شوند و کاربران مجبور نیستند برای حفظ سرمایه خود به اشخاص ثالث اعتماد کنند. از آنجایی که بیت کوین یکی از پیشگامان در زمینه اعتماد غیرمتمرکز است، منطقاً بهترین شبکه برای پردازش تراکنش های DeFi خواهد بود.

به گفته میلر، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا DAO نیز می‌توانند از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بیت‌کوین بهره ببرند، اما انتظار می‌رود بخش DeFi بیشترین رشد را داشته باشد.

او می گوید:

مردم انتظار دارند شبکه ای که در آن زمان و ثروت خود را در آن سرمایه گذاری می کنند برای سال های آینده فعال باشد و بیت کوین سابقه اثبات شده ای در این زمینه دارد. در طول بازارهای نزولی، توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن‌تر هستند و بیت‌کوین همیشه از این نظر از سایر دارایی‌ها متمایز خواهد شد. من پیش بینی می کنم که DeFi بزرگترین نقطه رشد صنعت ارز دیجیتال در سال 2023 خواهد بود.

بیت کوین در طول عمر 14 ساله خود چندین فورک نرم و سخت مختلف را تجربه کرده است که همه آنها توسط جامعه ارزهای دیجیتال هدف قرار گرفته اند. با این حال، به‌روزرسانی بعدی ممکن است شامل تغییراتی بر اساس طرح بهبود بیت‌کوین شماره 119 (BIP-119) باشد تا در صورت نیاز، برخی از بیت‌کوین‌ها به آدرسی سپرده شوند و آن آدرس فقط می‌تواند بیت‌کوین‌ها را دریافت کند. لیست آدرس که یک ویژگی مفید برای برنامه ریزی و مسیریابی تراکنش ها در این شبکه خواهد بود.