منو سایت

گران ترین NFT ها چقدر ارزش دارند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
گران ترین NFT ها چقدر ارزش دارند؟

10 تا از گران ترین NFT های جهان

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) دارایی‌های رمزنگاری منحصربه‌فردی هستند که معمولاً برای نمایش هنر رمزنگاری و کلکسیون‌های دیجیتال استفاده می‌شوند. ظهور NFT ها آثار دیجیتال را کمیاب کرده و ارزش زیادی برای سازندگان و سرمایه گذاران ایجاد کرده است. در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به برخی از گران‌ترین NFT‌های فروخته‌شده تا به امروز، مانند Beeple’s Everydays: The First 5000 Days (69.3 میلیون دلار) و تعدادی کریپتوپانک که با قیمت‌های باورنکردنی به فروش می‌رسند.

مقدمه

NFT ها در سال 2021 رشد تصاعدی را تجربه کردند و ده ها هزار سرمایه گذار برای جمع آوری هنر دیجیتال به اشکال مختلف هجوم آوردند. برخی از فروش های NFT قیمت های باورنکردنی ایجاد کردند.

NFT چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) توکنی است که در بلاک چین برای نشان دادن یک دارایی منحصر به فرد صادر می شود که می تواند یک سند، اثر هنری، موسیقی یا حتی دارایی باشد. NFTها قابل تعویض نیستند زیرا هر یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد با یک شناسه منحصر به فرد است. حتی اگر دو NFT بسیار شبیه هم باشند، قابل تعویض نیستند. بنابراین در حالی که یک بیت کوین با بیت کوین دیگر برابر و قابل معامله است، یک NFT نیست. به همین دلیل است که از فناوری NFT برای ایجاد اثبات اصالت و مالکیت بر روی بلاک چین استفاده می شود. NFT ها می توانند دارایی های کاملا دیجیتالی باشند، مانند آیتم های کسب درآمد درون بازی و سرزمین فراجهانی یا نسخه های توکن شده دارایی های دنیای واقعی.

چه چیزی یک مقدار NFT می دهد؟

ارزش یک NFT با عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود. وقتی یک NFT به عنوان نمایشی از یک دارایی فیزیکی ایجاد می شود، معمولا ارزش گذاری آن آسان تر است. اما بیشتر NFT ها فقط در بلاک چین و در دنیای دیجیتال وجود دارند.

هر استخر NFT منبع متفاوتی دارد و هر واحد NFT می تواند مقدار متفاوتی داشته باشد. اما چندین عامل دیگر وجود دارد که می تواند تعیین کند که NFT چقدر ارزش دارد. به عنوان مثال، سری های محدود NFT با برنامه های خاص هزینه بیشتری دارند. علاوه بر این، تیم موسس، با هنرمندان و جامعه خود، می‌توانند بر تقاضای NFT تأثیر بگذارند.

به عبارت دیگر، ارزش یک NFT می تواند به ایجاد آن، ارزش آن در بازی های بلاک چین (بازی های کسب درآمد) یا به سادگی احساسات جامعه و بازار مرتبط باشد. پروژه های موفق NFT زیادی وجود دارد، اما بسیاری دیگر نیز شکست خورده اند. قبل از معامله یا سرمایه گذاری در NFT، مطمئن شوید که دقت لازم را انجام داده اید و از پولی که نمی توانید از دست بدهید استفاده نکنید.

گران ترین NFT هایی که تا به حال فروخته شده است

بیایید نگاهی به برخی از گران ترین NFT های فروخته شده بیندازیم. قیمت های درج شده در زیر بر اساس زمان فروش می باشد.

1-روزانه: 5000 روز اول – 69.3 میلیون دلار

Everydays: The First 5000 Days یک اثر هنری دیجیتالی توسط مایک وینکلمن، طراح گرافیک آمریکایی، معروف به بیپل است. این NFT در فوریه 2021 به قیمت 69.3 میلیون دلار فروخته شد و توسط متاکوان سرمایه گذار NFT از طریق حراج در کریستیز خریداری شد.

این NFT مجموعه ای از 5000 اثر هنری قبلی Beeple است. در اوایل سال 2007، بیپل به مدت 13 سال شروع به آپلود تصویر جدید در فید اینستاگرام خود کرد. آثار هنری “روزمره” او اغلب مناظر پسا آخرالزمانی را به تصویر می کشد و معمولاً به اخبار فعلی یا فرهنگ پاپ مربوط می شود. این مجموعه از NFT ها را می توان به عنوان نمایشی از پیشرفت Beeple به عنوان یک هنرمند دیجیتال در نظر گرفت.

2- ساعت – 52.7 میلیون دلار

این NFT یک تایمر پویا نمایش می دهد که تعداد روزهایی را که جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس در زندان گذرانده است، می شمارد. آسانژ درگیر یک پرونده بسیار بحث برانگیز است. او به اتهامات متعدد جاسوسی از بریتانیا به ایالات متحده مسترد و به ۱۷۵ سال زندان محکوم شد.

NFT توسط یک هنرمند دیجیتال به نام پاک و آسانژ برای حمایت از صورت‌حساب‌های قانونی خود ایجاد شد و در فوریه 2022 به قیمت 16953 Ethereum به AssangeDAO، یک سازمان غیرمتمرکز (DAO) که برای تامین مالی فروش NFT ایجاد شده است، حراج شد. AssangeDAO هنوز 17422 اتریومی را که در ابتدا برای خرید NFT ها جمع آوری کرده بود، علاوه بر اتریومی که برای خرید ساعت استفاده می کرد، در اختیار دارد.

پاک و آسانژ نه تنها ساعت را آماده می کنند، بلکه به همه اجازه داده اند NFT خود را ایجاد کنند. آنها می توانند پیام سانسور شده را به هر قیمتی که بخواهند یا به صورت رایگان توکن کنند. پیام به تصویری تبدیل می‌شود که کلمات را طوری نشان می‌دهد که انگار سانسور شده‌اند. عواید حاصل از این سری از NFTها به سازمان های آزادی، آسانژ و پاک توزیع می شود.

3- انسان وان – 28.9 میلیون دلار

یکی دیگر از NFT های رکورددار Biple، HUMAN ONE اولین اثر هنری فیزیکی است که او خلق کرده است. در نوامبر 2021، در کریستیز به قیمت 28.9 میلیون دلار فروخته شد. HUMAN ONE یک مجسمه متحرک سه بعدی با 4 صفحه دیجیتال است. این یک ویدیوی بی پایان از سفر یک فضانورد در مکان ها در زمان های مختلف روز را نشان می دهد. آثار هنری ترکیبی نشان دهنده جاه طلبی های هنری بیپل فراتر از قلمرو دیجیتال است.

۴- کریپتوپانک شماره ۵۸۲۲

به عنوان یکی از اولین پروژه های NFT شناخته شده، این کریپتوپانک های پیکسلی هنوز در لیست گران ترین NFT های فروخته شده هستند. Cryptopunk #5822 به قیمت 8000 اتریوم در فوریه 2022 به مدیر عامل یک استارت آپ فناوری بلاک چین فروخته شد. این نسخه از کمیاب ترین نسخه Aliens است که تنها 9 مورد از آنها در کل مجموعه NFT وجود دارد. چیزی که آن را بسیار خاص می کند این است که یکی از 333 بانداناست.

5- Cryptopunk 7523 – 11.75 میلیون دلار

NFT بعدی نیز از خانواده کریپتوپانک است. قبل از فروش کریپتوپانک، 5822 و 7523 گران ترین کریپتوپانک های فروخته شده بودند. کریپتوپانک 7523 در سال 2021 در طول همه‌گیری کووید در ساتبی به قیمت 11.75 میلیون دلار به حراج گذاشته شد. این NFT نه تنها بخشی از نسخه بسیار کمیاب Alien Edition است، بلکه تنها موجودی است که ماسک می‌زند، چیزی که خریدار در این کریپتوپانک خاص دوست داشت. .

6- Cryptopunk 3442 – 10.5 میلیون دلار

برخی افراد Tpunks را نسخه Tron از کریپتوپانک با چهره‌های پیکسلی آشنا می‌دانند که نادرات و ویژگی‌های متفاوتی دارند. یکی از کمیاب ترین آنها این تی پانک شماره 3442 با چهره جوکر است. در آگوست 2021، به قیمت 120 میلیون ترون به جاستین سان، مدیرعامل ترون فروخته شد. این گران‌ترین NFT بود که تا به حال در بلاک چین Tron فروخته شد. با این حال، سان جلوی Tpunk را نگرفت. او بلافاصله پس از خرید آن را به APENFT اهدا کرد.

7- Cryptopunk 4156 – 10.26 میلیون دلار

بله، کریپتوپانک دیگری در میان گران ترین NFT ها قرار دارد. کریپتوپانک 4156 یک میمون با باندانای آبی است. مالک قبلی آن شخصی با نام مستعار مشابه “Punk 4156” بود که NFT را به قیمت 1.25 میلیون دلار در فوریه 2021 خریداری کرد. با این حال، او NFT را به قیمت 10.26 میلیون دلار در دسامبر همان سال فروخت.

8- Cryptopunk 5577 – 7.7 میلیون دلار

در رتبه 8 یک کریپتوپانک شبیه میمون قرار دارد که این بار کلاه گاوچرانی بر سر دارد. Cryptopunk 5577 در فوریه 2022 به قیمت 2501 اتریوم فروخته شد. اگرچه تایید نشده است، اما بسیاری بر این باورند که خریدار، رابرت لشنر، مدیرعامل Compound Finance است که پس از خرید توییت “Yeehaw” را منتشر کرد.

9- Cryptopunk 3100 – 7.58 میلیون دلار

کریپتوپانک 3100 که در مارس 2021 به قیمت 7.58 میلیون دلار فروخته شد، همچنین یکی از 9 پانک کمیاب بیگانه است و دارای هدبند است. از می 2022، این پانک در 35000 اتریوم فهرست شده است. اگر هرگز بفروشد، بزرگترین فروش NFT در تاریخ کریپتوپانک خواهد بود.

10- Cryptopunk 7804 – 7.57 میلیون دلار

Cryptopunk 7804 ششمین کریپتوپانک در لیست ما است. این یک بیگانه پیپ سیگار با کلاه خنک و عینک آفتابی است. Cryptopunk 7804 متعلق به مدیر عامل شرکت نرم افزار طراحی Figma بود که با افتخار آن را «مونالیزای دیجیتال» نامید. این NFT در مارس 2021 به قیمت 7.57 میلیون دلار فروخته شد.

از کجا NFT بخرم؟

شما می توانید اولین NFT خود را در بازارهای مختلف NFT دریافت کنید. بسته به شبکه بلاک چین، برای خرید به یک کیف پول سازگار و ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده نیاز دارید. به عنوان مثال، قیمت‌های NFT در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) تقریباً همیشه به صورت بایننس کوین یا BUSD است، در حالی که NFها در بلاک چین اتریوم معمولاً از اتر (ETH) استفاده می‌کنند. شما می توانید ارزهای دیجیتال لازم را در صرافی ارزینجا خریداری کرده و به کیف پولی که قابلیت اتصال به بازار NFT را دارد انتقال دهید.

اگر به دنبال خرید NFT در بازارهای دیگر هستید، کیف پول های افزونه مرورگر مانند کیف پول چینی Binance و Metamask گزینه های خوبی هستند. پس از انتقال وجوه خود از ارزنجا به کیف پول خود، آن را برای شروع به بازار NFT متصل کنید. حتما URL مقصد خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در وب سایت رسمی هستید. اگر کیف پول خود را به وب سایت های جعلی یا مشکوک پیوند دهید، ممکن است وجوه شما دزدیده شود.

نتیجه

شکی نیست که NFT ها روز به روز محبوب تر می شوند و دائما در حال رشد هستند. در حالی که بیشتر NFT ها به سادگی آثار هنری کلکسیونی هستند، ما تعداد فزاینده ای از NFT داریم که با استفاده از عناصر مختلف ایجاد شده اند. همانطور که NFT ها تکامل می یابند، می توانیم انتظار داشته باشیم که برنامه های کاربردی و پذیرش کلکسیون های دیجیتالی بیشتر و احتمالاً فروش بیشتری برای آنها داشته باشیم.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.