منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کلاهک سخت و کلاه نرم: یک محدودیت مفید برای عرضه اولیه ارزهای دیجیتال

کلاهک سخت و کلاه نرم: یک محدودیت مفید برای عرضه اولیه ارزهای دیجیتال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کلاهک سخت و کلاه نرم: یک محدودیت مفید برای عرضه اولیه ارزهای دیجیتال

Hard Cap و Soft Cap دو مفهوم بسیار تأثیرگذار در آینده یک توکن یا ارز دیجیتال جدید هستند. ارزش گذاری یک مقدار دقیق برای این دو معیار می تواند یک عرضه اولیه سکه (ICO) را بسیار موفق کند و توجه سرمایه گذاران را به آن جلب کند. اما از طرف دیگر، این دو معیار می توانند یک توکن را در همان مرحله اولیه پرتاب از بین ببرند! در این مقاله به بررسی این دو مفهوم و اهمیت آن ها از دیدگاه توسعه دهندگان و کاربران ارزهای دیجیتال می پردازیم.

کلاهک سخت چیست؟ مفهومی با دو تعریف متفاوت!

تمامی ارزهای دیجیتال و توکن ها در اولین مرحله از ایجاد خود از طریق فرآیندی به نام Initial Coin Offering یا ICO به سرمایه گذاران ارائه می شوند. هدف از عرضه اولیه سکه، جذب سرمایه از توسعه دهندگان ارز دیجیتال برای ادامه توسعه آن است. در این مرحله هر سرمایه گذار می تواند مقدار سکه مورد نظر خود را خریداری کند و منتظر رشد قیمت آنها باشد. اما همانطور که انتظار می رفت در این مرحله همه کوین های موجود در اختیار سرمایه گذاران قرار نخواهند گرفت!

بیشتر بخوانید: ICO چیست؟

اینجاست که اصطلاح هارد کلاه به میان می آید. به عبارت ساده، هارد کپ حداکثر سرمایه ای است که از توسعه دهندگان انتظار می رود در مرحله اولیه یک استارت آپ جمع آوری کنند. این رقم اغلب با استاندارد یک ارز سنتی (مانند دلار) تعیین می شود.

به عنوان مثال، تصور کنید یک تیم توسعه دهنده یک رمز یا ارز دیجیتال ایجاد کرده است و به دنبال جذب سرمایه برای زنده نگه داشتن آن است. این تیم رقم مشخصی را به عنوان سرمایه شرکت و سقف سرمایه ارائه می کند و عرضه اولیه را آغاز می کند. به محض اینکه کل سرمایه گذاری به این حد برسد، عرضه اولیه به پایان می رسد و دیگر امکان خرید سکه از این طریق وجود نخواهد داشت.

کلاهک سخت چیست؟

البته در برخی منابع به اشتباه مفهوم Hard Cap را با Maximum Supply یکی دانسته اند. با این حال، این دو اصطلاح با یکدیگر متفاوت هستند. حداکثر عرضه حداکثر تعداد توکن های موجود را نشان می دهد. به عنوان مثال، حداکثر عرضه بیت کوین 21 میلیون واحد است. اما این عدد بیانگر حداکثر مقدار عرضه اولیه آن نیست.

چه کسی مسئول تنظیم کلاهک سخت است؟

تعیین محدودیت سخت کاملاً بر عهده تیم توسعه توکن جدید است. با توجه به اینکه این معیار قبل از عرضه اولیه توکن تعیین شده است، جامعه بلاک چین هیچ نقشی در انتخاب و نظارت بر میزان تعیین شده توسط تیم توسعه نخواهد داشت. البته تعیین حد سختی بر ارزش واقعی توکن و ارز دیجیتال تاثیر زیادی دارد. در قسمت های بعدی مقاله به تفصیل به این موضوع پرداخته ایم.

آیا می توان کلاهک سخت را تعویض کرد؟

هارد کپ اساساً یک پارامتر در بین کدهای شبکه بلاک چین است. این پارامتر توسط جامعه بلاک چین و وب سایت های تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال نظارت می شود. برای دور زدن محدودیت و تغییر این محدودیت، توسعه دهندگان باید تغییراتی در پارامترهای خود ایجاد کنند که می تواند منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال کاملاً جدید شود. علاوه بر این، وجود برخی مشکلات فنی در کدها نیز ممکن است سقف حداکثر افزایش سرمایه اولیه را تغییر دهد.

در هر صورت اصلاح رسمی و قانونی هارد کپ مستلزم تغییر و اصلاح کدهای آن خواهد بود. در نتیجه، در یک نهاد غیرمتمرکز مانند بلاک چین، اکثریت جامعه باید با این تغییر موافقت کنند و در صورت لزوم، اصلاحات جدیدی را قبل از اجرای نهایی تغییرات پیشنهاد کنند. در غیر این صورت، شبکه بلاک چین ممکن است با فورکی مواجه شود که نتیجه آن تایید تمامی گره های جامعه یا حذف آنها خواهد بود.

تعیین دقیق سرمایه شرکت می تواند نقش بسیار موثری در آینده ارز دیجیتال داشته باشد. از سوی دیگر، سرمایه گذاران هوشمند نیز می توانند با استفاده از این معیار تعیین شده، تصمیمات دقیقی برای خرید یا عدم خرید یک ارز دیجیتال جدید بگیرند. در بخش های بعدی به اهمیت این معیار پرداختیم. اما قبل از اینکه به معنای کلاهک سخت نگاه کنیم، شاید بهتر باشد به نقطه مقابل آن یا همان کلاهک نرم نگاه کنیم.

درپوش سخت ICO

سرمایه گذاری نرم: حداقل سرمایه برای بقای یک ارز دیجیتال

طرف دیگر کلاهک سخت به مفهوم دیگری به نام کلاهک نرم می آید. البته اگر با ماهیت هارد کلاه آشنایی کامل داشته باشید، نقش کلاهک نرم نیز مشخص می شود. به طور خلاصه، سرمایه گذاری نرم حداقل سرمایه ای است که توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال یا توکن قصد دارند در مرحله عرضه اولیه جمع آوری کنند. در صورت عدم افزایش این سرمایه، عرضه سکه با شکست مواجه می شود و پول پرداخت شده توسط سرمایه گذاران به حساب آنها باز می گردد.

کلاهک نرم معمولا با دو هدف تعریف می شود. هدف اول ارزیابی موفقیت پروژه توسط توسعه دهندگان است. بنابراین اگر ارز دیجیتال نتواند نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کند و بودجه لازم برای ادامه فعالیت خود را در مرحله اولیه دریافت نکند، امیدی به موفقیت آن نخواهد بود.

دلیل دوم برای تعیین سقف محدود نیز به جلب اطمینان سرمایه گذار مربوط می شود. سرمایه گذاری نرم می تواند از سرمایه گذاری کور در پروژه ای با آینده نامشخص جلوگیری کند. به عبارت دیگر، سرمایه گذاران این اطمینان را دارند که در صورت شکست پروژه سرمایه گذاری شده در مرحله اولیه، سرمایه آنها به طور کامل بازیابی می شود و هیچ ریسکی در این زمینه وجود ندارد. با توجه به تعریف این دو عبارت می توان نتیجه گرفت که مقدار تعیین شده برای هارد کپ همیشه بالاتر از Soft Cap خواهد بود.

تفاوت بین کلاهک سخت و کلاهک نرم

اهمیت تعریف کلاهک سخت و نرم

همانطور که گفته شد، معیارهای Hard Cap و Soft Cap می توانند نقش مهمی در آینده یک توکن یا ارز دیجیتال داشته باشند. تعیین کف و سقف دقیق در مرحله عرضه اولیه به شدت بر ارزش واقعی یا به اصطلاح Tokenomic یک ارز دیجیتال تأثیر می گذارد. در آینده، همین موضوع ممکن است بر ارزش بازار توکن تأثیر بگذارد.

اگر تیم توسعه نتواند این دو پارامتر را به درستی ارزیابی کند، خطرات زیر در انتظار آنهاست:

عدم توانایی در جمع آوری سرمایه اولیه: اگر تیم توسعه توکن تخمین دقیقی از هزینه های توسعه و زیرساخت خود نداشته باشد، ممکن است اندازه نرم افزار را کمتر از حد مورد نیاز تعیین کند. در نتیجه، پروژه ممکن است برای ادامه عملیات با چالش هایی مواجه شود، حتی اگر سرمایه اولیه جذب شده به این رقم برسد.

کمبود عرضه توکن (درپوش سخت کم): این وضعیت زمانی رخ می دهد که تیم توسعه نتواند تقاضا برای توکن را پیش بینی کند. در این شرایط علیرغم تقاضای سرمایه گذاری، سرمایه جذب شده به سرمایه سخت می رسد و عرضه اولیه متوقف می شود.

عدم رعایت حداقل معیارها با وجود جمع آوری بودجه کافی: این مربوط به موردی است که توسعه دهندگان سطح بالایی را برای کلاهک نرم تعیین می کنند. در این شرایط می توان سرمایه اولیه لازم برای توسعه بیشتر توکن را جمع آوری کرد. اما نرسیدن به حداقل مبلغ تعیین شده منجر به شکست پروژه شد و وجوه به سرمایه گذاران بازگردانده شد.

کاهش ارزش توکن از دیدگاه سرمایه گذاران: در برخی موارد، تیم توسعه ممکن است سقف را خیلی بالا ببیند و پس از خریدهای اولیه، تقاضا برای آن کاهش یابد. در چنین شرایطی، سایر سرمایه گذاران عرضه بالای توکن را معادل ارزش پایین آن می دانند و علاقه ای به سرمایه گذاری در آن ندارند.

اهمیت تعیین کلاهک سخت

البته توجه داشته باشید که تعیین حروف بزرگ و نرم برای عرضه اولیه اختیاری است. در دنیای کریپتو، پیشنهادات اولیه با این پارامترها محدود و پیشنهادهایی که دارای حداقل و حداکثر مقدار عرضه نیستند، نامحدود شناخته می‌شوند.

مقایسه IPOهای محدود و نامحدود

همان طور که گفته شد، عرضه های اولیه از نظر تعیین سقف و کف سرمایه یکسان نیستند. در واقع برخی از پروژه ها ترجیح می دهند رقمی را به عنوان سرمایه سخت و نرم تعریف نکنند و با جذب سرمایه به کار خود ادامه دهند. هدف این IPO کسب حداکثر سود بدون تعیین محدودیت در سرمایه شرکت است. اما فقدان سقف می تواند سرمایه گذاران را بدبین کند. زیرا در صورت عدم دریافت کافی، سرمایه گذاران وجوه تخصیص یافته خود را از دست می دهند و در صورت عرضه زیاد، توکنی که خریداری کرده اند ارزش کمتری خواهد داشت.

در نتیجه مواردی مانند امکان افزایش سرمایه بدون محدودیت، امکان مشارکت بیشتر و امکان دریافت وجوه نامحدود از جمله مزایای عرضه اولیه Uncap است و امکان کاهش تمایل سرمایه گذاران به خرید توکن را نیز شامل می شود. در معایب آن . بنابراین، سرمایه گذاری در IPOهای سقفی امنیت بیشتری را به همراه دارد.

انواع ICO بر اساس درپوش

محدودیت همیشه بد نیست!

در این مقاله به معرفی اصطلاحات کلاهک سخت، کلاهک نرم و تفاوت عرضه اولیه بر اساس این پارامترها پرداخته ایم. تنظیم Hard Cap و Soft Cap می تواند علاوه بر جلب اعتماد سرمایه گذار، ارزش واقعی یک توکن یا ارز دیجیتال را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. با این حال، عدم دقت در تعیین این پارامترها می تواند به همان اندازه آینده توکن را از بین ببرد. به عنوان یک سرمایه گذار، داشتن سقف IPO چقدر برای شما مهم است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران والکس در میان بگذارید.