منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کشورهایی که نسبت به قوانین کریپتو بی تفاوت هستند در لیست خاکستری FATF قرار می گیرند

کشورهایی که نسبت به قوانین کریپتو بی تفاوت هستند در لیست خاکستری FATF قرار می گیرند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کشورهایی که نسبت به قوانین کریپتو بی تفاوت هستند در لیست خاکستری FATF قرار می گیرند

کشورهایی که از مفاد دستورالعمل‌های ضد پولشویی (AML) در زمینه ارزهای دیجیتال پیروی نمی‌کنند، ممکن است توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در فهرست خاکستری قرار بگیرند.

به گزارش والکس و به نقل از کوین تلگراف، این گروه نظارتی قصد دارد بررسی های سالانه ای را برای اطمینان از اجرای قوانین AML و تامین مالی تروریسم (CTF) در زمینه ارزهای دیجیتال انجام دهد. فهرست خاکستری به کشورهایی اشاره دارد که FATF آنها را تحت نظارت بیشتر قرار می دهد.

کشورهای موجود در این فهرست متعهد به رسیدگی به “نقص های استراتژیک” در چارچوب های زمانی توافق شده هستند و بنابراین مشمول نظارت دوگانه هستند.

این لیست با لیست سیاه FATF متفاوت است. فهرست سیاه به کشورهایی اطلاق می‌شود که «نقص‌های مهم و استراتژیک در زمینه پولشویی» دارند. این فهرست شامل کشورهایی مانند ایران و کره شمالی است.

در حال حاضر 23 کشور از جمله سوریه، سودان جنوبی، هائیتی و اوگاندا در فهرست خاکستری قرار دارند.

کشورهای امارات متحده عربی و فیلیپین که در بین قطب‌های ارزهای دیجیتال در جهان شناخته شده‌اند نیز در فهرست خاکستری قرار دارند، اما بر اساس FATF، هر دو کشور در سطوح بالای سیاسی متعهد شده‌اند که روش‌های خود را در این زمینه بهبود بخشند. مبارزه با پولشویی و تروریسم مالی

پاکستان نیز قبلاً در فهرست خاکستری قرار داشت، اما پس از انجام 34 اقدام برای رفع نگرانی های FATF، دیگر تحت نظارت دوگانه قرار ندارد.

یک منبع ناشناس به نقل از الجزیره خاطرنشان کرد که در حالی که عدم رعایت دستورالعمل‌های AML در بخش ارزهای دیجیتال به طور خودکار کشوری را در فهرست خاکستری FATF قرار نمی‌دهد، اما می‌تواند بر رتبه کلی آن تأثیر بگذارد و برخی را تحت نظارت بیشتر قرار دهد.

در آوریل 2022، ناظر AML گزارش داد که بسیاری از کشورها، از جمله کشورهایی که ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی (VASP) دارند، از استانداردهای مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) و AML تبعیت نمی کنند.

بر اساس دستورالعمل FATF، ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی فعال در برخی کشورها موظف به دریافت مجوز یا ثبت اطلاعات هستند.

در ماه مارس، این جسد چندین کشور از جمله امارات متحده عربی، مالت، جزایر کیمن و فیلیپین را پیدا کرد که دارای “نقص های استراتژیک” در AML و CTF هستند.

در ماه اکتبر، سوتلانا مارتینووا، هماهنگ کننده تامین مالی تروریسم سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد که پول نقد و حواله ها “روش های اصلی” تامین مالی تروریسم هستند.

با این حال، مارتینووا همچنین تاکید کرد که فناوری هایی مانند ارزهای دیجیتال فرصت هایی برای سوء استفاده ایجاد کرده اند.

او در یک نشست ویژه در سازمان ملل در 28 اکتبر گفت:

اگر آن‌ها از سیستم مالی رسمی کنار گذاشته شوند و بخواهند چیزی با ناشناس بودن و سطح فعالیت پیشرفته بخرند یا در آن سرمایه‌گذاری کنند، احتمالاً از ارزهای دیجیتال برای این کار استفاده خواهند کرد.