منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه یک کلاهبرداری جعلی Tether را تشخیص دهیم؟

چگونه یک کلاهبرداری جعلی Tether را تشخیص دهیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه یک کلاهبرداری جعلی Tether را تشخیص دهیم؟

در بازار پیچیده ارزهای دیجیتال، گاهی اوقات با پروژه های کلاهبرداری و کلاهبرداری مواجه می شویم. حتی کاربران حرفه ای این بازار نیز می توانند در دام کلاهبرداران بیفتند. یکی از این روش های تقلب استفاده از تتر جعلی در بازار است. تتر به عنوان رایج‌ترین بازار استیبل کوین، تقریباً در تمام پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود و بیشترین حجم انتقال را در بین ارزهای دیجیتال دارد.

در این مقاله به روش‌های ایجاد تتر جعلی و تشخیص آن برای کوتاه کردن دست کلاهبرداران از دارایی‌های شما می‌پردازیم.

تعریف تتر

آشنایی با تتر

در ابتدا بهتر است کمی با تتر استیبل کوین آشنا شوید و به این سوال پاسخ دهید که تتر چیست. من گره می زنم که در بازار ارز دیجیتال با نماد USDT این به عنوان نوعی ارز دیجیتال شناخته می شود که اساساً با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ناامن متفاوت است. این ارز یک سکه پایدار یا ارز دیجیتال پایدار است.

استیبل کوین ها پشتوانه ای مانند کالاها یا دارایی ها دارند و قیمت آنها به ارزش پشتوانه ای که دارند بستگی دارد. این بدان معنی است که هر تغییری در ارزش نگهداری روی ارز دیجیتال مورد نظر تأثیر می گذارد. پشتوانه (USDT) دلار است و به همین دلیل به آن استیبل کوین می گویند. ارزش تتر همیشه برابر با 1 دلار است.

انواع مختلف اتصالات

استیبل کوین تتر در چندین شبکه بلاک چین قابل انتقال است. محبوب ترین نوع USDT تتر ERC20 است که در اکوسیستم اتریوم پیاده سازی شده است. پس از اتریوم، شبکه ترون میزبان این استیبل کوین است. توکن های شبکه Tron دارای استاندارد TRC20 هستند. بنابراین تتر شبکه TRON نیز یک توکن استاندارد TRC20 است و “TRC20 Tether” نامیده می شود.

برای درک بهتر این تفاوت ها پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت تترهای TRC20 و ERC20 را در وبلاگ والکس مطالعه کنید.

روش های تشخیص تتر جعلی

حال که با تعریف تتر استیبل کوین و انواع آن آشنا شدیم، بهتر است تتر جعلی را نیز بشناسیم. راه های زیادی برای تشخیص تتر واقعی از تقلبی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

بررسی لوگوی Tether

تصویر لوگوی Tether

اولین و شاید ساده ترین راه برای تشخیص تراکنش جعلی Tether، بررسی لوگوی Tether است. هر ارز رمزنگاری شده در بازار ارزهای دیجیتال لوگوی منحصر به فرد خود را دارد و تشخیص آن نسبتا آسان است. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، لوگوی Tether منحصرا برای این استیبل کوین طراحی شده است. بنابراین، اگر تراکنشی برای شما ارسال شود و با لوگوی فوق مطابقت نداشته باشد، قطعاً تراکنش جعلی است.

لوگوی Tether

در حال بررسی آدرس قرارداد Tether

تأیید یک آدرس تراکنش می تواند کمی دشوارتر از تشخیص لوگوی Tether باشد. از آنجایی که تتر می تواند به چندین بلاک چین مختلف منتقل شود و با توجه به انواع تتر در شبکه های مختلف، تشخیص تراکنش واقعی از جعلی تا حدودی دشوار است. رایج ترین روش انتقال تتر، انتقال پلتفرم اتریوم با ERC20 Tether است. آدرس های ERC20 با 0x و اعداد باقی مانده منحصراً مربوط به آدرس کیف پول است.

شبکه محبوب بعدی تتر TRON است. آدرس‌های Tether مبتنی بر Tron با حروف بزرگ تی و بقیه آدرس منحصراً با کیف پول مرتبط خواهد بود.

بررسی وضعیت بازار تتر

تتر رایج ترین استیبل کوین در بازار در نظر گرفته می شود. بنابراین، تنها با بررسی مقدار دریافتی Tether، می توانید از اصل یا جعلی بودن Tether مطلع شوید. کافی است آدرس تراکنش را در یکی از مرورگرهای بلاک چین جستجو کنید. پس از دریافت نتایج، روی نماد Tether کلیک کنید. اگر جزئیات ارزش بازار Tether به شما نشان داده نشود، تتر ارسال شده برای شما جعلی است.

تأیید آدرس قرارداد

همه تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین، از بیت‌کوین گرفته تا کوچک‌ترین ارز دیجیتال موجود در بازار، قابل ردیابی هستند. این رهگیری توسط کد هش ایجاد شده در تراکنش و آدرس قرارداد انجام می شود. اما کلاهبرداران می توانند با تغییر آدرس قرارداد، تتر جعلی را به شما بفروشند.

در تصویر زیر نمونه ای از تراکنش ارسالی Tether را مشاهده می کنیم.

تراکنش جعلی Tether

همانطور که در تصویر بالا می بینید، توکن ارسال شده Tether است و آدرس صحیح به نظر می رسد. اما با کمی توجه بیشتر متوجه می شویم که لوگوی تعبیه شده، لوگوی Tether نیست. همچنین آدرس قرارداد مشکوک به نظر می رسد.

در چنین مواقعی با انتخاب فیلد آدرس قرارداد وارد صفحه زیر می شویم.

جزئیات تراکنش تتر

همانطور که در تصویر به شما نشان دادیم، می توان تشخیص داد که تتر ارسال شده جعلی است.

اولین و بارزترین علامت نماد نشانه است. بدون تصویر و آرم Tether. این اولین علامت تتر جعلی است. سپس آدرس قرارداد را بررسی می کنیم. آدرس وارد شده کاملاً با آدرس واقعی Tether متفاوت است. در قسمتی که تعداد دارندگان و تراکنش ها لحاظ می شود، اعداد بسیار کم است. یک تتر واقعی در شبکه بلاک چین دارای تعداد بسیار بیشتری از اعداد نشان داده شده در این تصویر است.

برای درک بهتر این موارد، ما یک نمونه واقعی از تراکنش Tether را برای شما آماده کرده ایم.

معامله تتر واقعی

با مقایسه تصویر اول تراکنش و این تصویر به راحتی می توانید ترفند کلاهبرداران فروش تتر جعلی را درک کنید.

مراقب کلاهبرداران باشید!

اگرچه بازار خرید تتر به دلیل شرایط ملتهب داغ است، اما بسیاری از کلاهبرداران نیز از این فرصت استفاده کرده و با وعده های دروغینی مانند فروش تتر زیر قیمت بازار، ارزان یا دولتی تتر و ترفندهای دیگر سعی در فریب و فریب کاربران داشتند. پیشنهاد ما به شما خرید و فروش استیبل کوین تتر و سایر ارزهای دیجیتال از یک صرافی معتبر است. در مقاله نحوه خرید و فروش تتر در ایران به بررسی بهترین و مطمئن ترین روش های خرید و فروش تتر پرداختیم.

اگر با کلاهبرداری تتر جعلی مواجه شده اید، در قسمت نظرات برای ما بنویسید.