منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پیش بینی آینده DeFi. آینده مالی غیرمتمرکز چه خواهد شد؟

پیش بینی آینده DeFi. آینده مالی غیرمتمرکز چه خواهد شد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پیش بینی آینده DeFi. آینده مالی غیرمتمرکز چه خواهد شد؟

برنامه‌های مالی غیرمتمرکز برنامه‌هایی هستند که بر اساس بلاک چین کار می‌کنند و نیازی به نظارت نهادها و سازمان‌ها ندارند. مالی غیرمتمرکز یا «دی فای» که اخیراً در دنیای ارزهای دیجیتال ظهور کرده است، در قالب پروژه‌های مختلف، امکانات و خدمات ویژه‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. بسیاری از کارشناسان این حوزه بر این باورند که آینده DiFi به لطف این پروژه ها و فناوری هایی که استفاده می کند بسیار روشن خواهد بود.

مسیری که DiFi برای توسعه آن طی خواهد کرد هنوز نهایی نشده است. با این حال، همین میزان امکانات فعال در آن نیز توانسته فضای هیجان انگیزی را برای کاربران فراهم کند. آینده فاینانس غیرمتمرکز یا DeFi تا حد زیادی به شناخت این مفهوم در بازار در بین کاربران مختلف، پیشرفت پروژه های آن و مواردی از این دست بستگی دارد. در ادامه این مقاله به مفهوم DeFi و آینده آن خواهیم پرداخت.

مالی غیرمتمرکز

تمام پلتفرم‌ها، پروژه‌ها و خدماتی که با استفاده از بلاک چین کار می‌کنند و واسطه یا شخص ثالث را از امور مالی سنتی حذف می‌کنند، مالی غیرمتمرکز یا DeFi نامیده می‌شوند. سرپیچی کنید (مالی غیرمتمرکز) مالی غیرمتمرکز از نظر مفهومی کاملاً مخالف بازارها و مالی سنتی است. اگر یک محصول مالی غیرمتمرکز را در شبکه بلاک چین راه اندازی کنیم، در واقع یک برنامه غیرمتمرکز ایجاد کرده ایم. این برنامه ها و در کل این سیستم کنترل و نظارت موسسات مالی و بانک ها را بر سرمایه و محصولات مالی مصرف کنندگان از بین می برد.

حذف واسطه در پروژه های DeFi

برای نگاهی به آینده DiFi، بهتر است ابتدا با مفهوم آن آشنا شوید. پلتفرم های دی فای که انواع مختلفی دارند، ویژگی ها و کاربردهای ویژه و جدیدی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند که یکی از آن ها استیکینگ ارز دیجیتال است. علاوه بر این، دریافت وام، تجارت و تراکنش ارزهای دیجیتال، کیف پول ارز دیجیتال، تولید توکن ارز و… از دیگر محصولات مالی هستند که با راه اندازی DiFi تغییراتی را تجربه کرده اند. این احتمالات باعث می شود که فعالیت بازار ارزهای دیجیتال شکل جدیدی به خود بگیرد.

تغییر از تامین مالی متمرکز به DeFi

بازارهای مالی موجود که به عنوان بازارهای مالی متمرکز شناخته می شوند، معمولاً فضای محدودی را در اختیار کاربران قرار می دهند. کنترل و مدیریتی که سازمان‌ها و نهادهای نظارتی به‌عنوان شخص ثالث بر دارایی‌های کاربران و فعالیت‌های آن‌ها دارند، گاه آزاردهنده می‌شود. اغلب خدمات مالی متمرکز از سرعت پایینی برخوردار بودند و احتمال خطای انسانی از جمله خطراتی بود که همواره کاربران آنها را تهدید می کرد. همه این موارد از جمله مواردی هستند که در آینده DeFi بهبود خواهند یافت.

روند تامین مالی متمرکز به سمت DeFi

برای مثال می توانید کاربری را تصور کنید که از یکی از بانک های مرکزی وام می گیرد. دویدن بیش از حد، پیشرفت بسیار کند، نیاز به استفاده از وثیقه، در دسترس بودن سرمایه اولیه و غیره. از جمله مواردی هستند که می توانند مانع موفقیت شما شوند. در صورتی که امکان دریافت وام کریپتو بدون نیاز به وثیقه و سرمایه اولیه و در مدت زمان کوتاه از طریق پلتفرم های دیفای وجود دارد. نکته مهمی که در رابطه با بررسی آینده DeFi باید در نظر گرفت، حذف کارمزدهایی است که سازمان ها و مؤسسات مالی متمرکز از کاربران خود برای ارائه خدمات مالی دریافت می کنند. بنابراین، هنگام استفاده از خدمات مالی غیرمتمرکز، نیازی به پرداخت هزینه اضافی نخواهید داشت.

تغییرات در امور مالی غیرمتمرکز

پلتفرم وام دهی MakerDAO یکی از اولین رویدادهایی بود که امور مالی غیرمتمرکز را در بین کاربران کریپتو رایج کرد. این پروژه اولین پلتفرم غیرمتمرکز بود که توانست طرفداران زیادی پیدا کند و مردم را به آینده DeFi امیدوار کند. کمی بعد در سال 2020، پلتفرم Compound Finance به عنوان پلتفرم دیگری معرفی شد که خدمات مالی غیرمتمرکز را به مردم ارائه می کند.

پروژه های سپرده DeFi برای کسب درآمد

استخراج نقدینگی یکی از اصلی ترین منابع مالی غیرمتمرکز ارائه شده در پروژه کامپوند بود. وقتی کاربران متوجه شدند که بدون نیاز به انجام تراکنش های سنتی در سیستم های بانکی و صرفاً با ذخیره دارایی های خود در چنین پلتفرم هایی می توانند درآمد کسب کنند، نسبت به آینده DiFi خوشبین تر شدند. در این راستا مفهوم کشاورزی محصول ایجاد شد. با استفاده از این ویژگی، کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در پلتفرم‌های DeFi سپرده گذاری کنند و در ازای آن سود و پاداش (توکن بومی همان پلتفرم) دریافت کنند.

مدت کوتاهی پس از این رویدادها، مقاله ای کامل در مورد امور مالی غیرمتمرکز، ریسک های موجود، فرصت های سرمایه گذاری در آنها و به طور کلی آینده DeFi توسط روزنامه معتبر واشنگتن پست منتشر شد. از این رو روز به روز افراد بیشتری به فعالیت در این زمینه علاقه مند می شوند. به خصوص با ویژگی های جذابی مانند استخراج پول، افزایش درآمد بر اساس بازی های بلاک چین و… این علاقه در بین کاربران چندین برابر شده است.

در حدود سپتامبر همان سال، گزارش دیگری توسط مجله معتبر بلومبرگ منتشر شد که نشان می داد پروژه های DeFi دو سوم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده اند. اکنون در شرایط فعلی، پروژه های مالی غیرمتمرکز در بین کاربران بازار ارزهای دیجیتال جایگاه خوبی دارند و آینده DeFi روشن خواهد بود.

به امید آینده دیفای

پروژه های DiFi

انسان با ایجاد ارز دیجیتال به فکر ایجاد جایگزینی برای پول سنتی افتاد و اکنون با ایجاد تامین مالی غیرمتمرکز در پروژه های مختلف به فکر ایجاد جایگزینی برای سیستم بانکداری سنتی افتاد. اگر با پروژه ها و کاربردهای مالی غیرمتمرکز آشنا باشید و با کار آنها آشنا باشید، دید بازتر و درست تری نسبت به آینده دیفای خواهید داشت. به طور کلی، پروژه های DeFi شامل دسته های زیر است:

چندی پیش در مورد بسترهای سپرده گذاری صحبت کردیم. صرافی های غیرمتمرکز که از صرافی های متمرکز مانند بایننس جلوتر هستند، تحت نظارت و مدیریت هیچ نهاد یا سازمانی نیستند. این صرافی ها می توانند مستقیماً به یکدیگر متصل شده و معاملات ارزی را با یکدیگر انجام دهند. یکی از مشکلات این پلتفرم ها مشکل ایمن سازی آنهاست که در پروژه های DeFi 2 بهبود یافته است.

در این صرافی ها سبد ارزی شما مستقیماً با آن ها مرتبط است و به عبارتی از همان ابتدا کنترل صفر تا صد بر اموال خود خواهید داشت. بنابراین آینده DeFi با پیشرفت این پروژه ها و محبوبیت آنها در بین کاربران مشخص خواهد شد. مهمترین صرافی های غیرمتمرکز عبارتند از:

صرافی دی فای و ارزهای دیجیتال

پلتفرم های وام دهی

در پلتفرم های وام دهی، کاربران به دو دسته وام دهنده و وام گیرنده تقسیم می شوند. می توانید سرمایه خود را به سایر کاربران قرض دهید تا درآمد کسب کنند و در ازای آن سود دریافت کنید. علاوه بر این، برای دریافت وام نیازی به وثیقه ندارید و مراحل این کار نیز به سرعت انجام می شود. با وجود این جذابیت ها می توان از آینده و موفقیت دیفای مطمئن بود. مهمترین بسترهای وام دهی عبارتند از:

پلتفرم های پیش بینی

استفاده از پلتفرم های پیش بینی برای افرادی که علاقه مند به تجزیه و تحلیل رفتار ارزهای دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال هستند، بسیار توصیه می شود. در این پروژه ها، کاربران می توانند روی رویدادهای آینده در دنیای ارزهای دیجیتال شرط بندی کنند. البته وقتی به آینده DeFi نگاه می کنید، متوجه خواهید شد که جایگاه این پلتفرم ها در بین کاربران در آینده بهبود چشمگیری خواهد داشت. مهمترین پروژه های DiFi در این زمینه عبارتند از:

آینده مالی جهانی با DeFi

به طور کلی، برای پیش بینی آینده Difai، از شاخصی به نام Total Locked Value استفاده کنید.) استفاده می شود با استفاده از این شاخص می توانید از میزان سرمایه گذاری در پروژه های مختلف DiFi مطلع شوید. شاخص TVL در ابتدای سال 2020 حدود 601 میلیون دلار است. اکنون که در سال 2022 هستیم، این شاخص عدد 239 میلیارد دلار را نشان می دهد. با ریاضیات ساده می توانید شاهد افزایش 50000 درصدی سرمایه گذاری در پلتفرم های DeFi باشید.

Global Finance و DeFi

آینده DeFi با توجه به خلاقیتی که پروژه های فعال در این زمینه برای سرمایه گذاری کاربران استفاده می کنند، آینده ای هیجان انگیز و روشن خواهد بود. امور مالی غیرمتمرکز پتانسیل بالایی دارد، اگرچه هنوز در مراحل ابتدایی است. این خدمات در آینده تکامل خواهند یافت و راه های جدیدی برای تبدیل داده های مختلف به کالا ارائه خواهند کرد. مطمئناً دستیابی به همه این موفقیت ها در آینده DiFi به یک سفر طولانی نیاز دارد.

ماهیت تامین مالی غیرمتمرکز بر اساس عدم تمرکز تعیین می شود. آینده DeFi با افزایش استقلال کاربران از دارایی ها و امور مالی خود شکل خواهد گرفت. به همین دلیل است که پروژه هایی که در این زمینه کار می کنند عموما برای کاربران بسیار جذاب هستند.