منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پول پارچه ای چیست؟ معرفی کلاهبرداری قالیچه ارز دیجیتال

پول پارچه ای چیست؟ معرفی کلاهبرداری قالیچه ارز دیجیتال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پول پارچه ای چیست؟ معرفی کلاهبرداری قالیچه ارز دیجیتال

دنیای ارزهای دیجیتال یک محیط پرخطر است. از آنجایی که امکان کسب سود و درآمد خوب در این بازار زیاد است، امکان از دست دادن تمامی دارایی های کاربران آن در یک چشم به هم زدن وجود دارد. زیرا مهم نیست که چقدر در تامین امنیت ارز دیجیتال و محافظت از دارایی های خود کوشا باشید، کلاهبرداران و سودجویان همچنان می توانند راه جدیدی برای سرقت وجوه شما بیابند. اعتماد به این بازار اصلا آسان نیست!

یکی از رایج‌ترین کلاهبرداری‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری با پول پارچه‌ای است. به این ترتیب اعتماد خود را از دست خواهید داد زیرا کلاهبرداران توسعه دهندگان پلتفرم های جعلی هستند که برای سرمایه گذاری در پروژه های آنها به آنها اعتماد کرده اید. در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد که قالیچه کش چیست و چگونه انجام می شود.

پول پارچه ای چیست؟

یکی از رایج ترین انواع کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال Rug Pull است. این به طور کلی یک کلاهبرداری است از تیم توسعه پروژه ساختگی انجام شد آنها سرمایه گذاران را به یک پروژه سودآور جعلی هدایت می کنند و در نهایت با پول خود ناپدید می شوند. در این شرایط، سرمایه گذاران قربانی کلاهبرداری پولی شده اند و با دارایی های بی ارزش تنها می مانند. در واقع، این کلاهبرداری زمانی اتفاق می افتد که تیم توسعه یک پروژه رمزنگاری به طور ناگهانی پروژه را رها کرده و تمام نقدینگی آن را می دزدد.

کلمه راگ پل در لغت به معنای بیرون کشیدن فرش از زیر پای دیگران است. این اصطلاح به خوبی مفهوم این عمل مخرب را توصیف می کند. پروژه های جدیدی که در دنیای ارزهای رمزنگاری شده معرفی می شوند به دلیل تبلیغات بیش از حد به سرعت در بین افراد فعال در این زمینه به شهرت می رسند. برخی از این پروژه ها با سوء استفاده از جهل و طمع مردم تلاش می کنند پروژه خود را با ارزش جلوه دهند. توکنی که این پروژه های جعلی در بازار ارائه می کنند، توکن کلاهبرداری نامیده می شود. تقلب در لغت به معنای تقلب خب ممکن است سرمایه گذاران زیادی علاقه مند به خرید این توکن ها باشند و در چنین شرایطی توسعه دهندگان یک پروژه متقلبانه با سرمایه و ثروت این افراد فرار کنند و به اصطلاح قالیچه را از پای آنها بکشد!

کلاهبرداری راگ توضیح داده شد

انواع قالی کشی

به لطف وجود انواع مختلف سایت های کلاهبرداری و پروژه های جعلی در بازار ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری های پولی کلاهبرداری زیادی صورت گرفته است. جالب است بدانید که تا جولای 2021 چیزی تقریباً سرمایه 113 میلیون دلاری این روش به سرقت رفته است.

به طور کلی، دو نوع مختلف پول پارچه ای وجود دارد که در زیر توضیح خواهیم داد:

کشش فرش با دستکاری قرارداد هوشمند

قراردادهای توکن نوشته شده با استانداردهای ERC20 و BEP20 بر اساس یک ویژگی به نام تایید کار می کنند. این ویژگی می تواند راهی برای سوء استفاده کلاهبرداران باشد. به این ترتیب قرارداد هوشمند توکن هدف در کلاهبرداری پول دستکاری می شود. در واقع، هنگامی که شما به عنوان یک کاربر، توکن مورد نظر را از یک صرافی غیرمتمرکز خریداری می‌کنید، عملکرد تأیید قرارداد آن به شما امکان می‌دهد آن را خرج کنید. اما با دستکاری این ویژگی، خریداران جدید دیگر نمی توانند ملک خود را خرج کرده و بفروشند. این دستکاری این حق را می دهد که این توکن ها را به افرادی که توسط تیم توسعه یا کلاهبرداران شناسایی شده اند بفروشند.

کلاهبرداری استخر پول

کلاهبرداری از پول از طریق استخر نقدینگی یک روش رایج و محبوب در بین کلاهبرداران ارز دیجیتال است. برای اجرای این تقلب به موارد زیر نیاز دارید:

  • توکن بی فایده
  • یک ارز رمزپایه معروف مانند اتر
  • یک صرافی غیر متمرکز

احتمالا می دانید که ایجاد یک توکن جدید یک فرآیند نسبتا ساده و بدون دردسر است. بنابراین، هر شخصی به عنوان یک توسعه دهنده می تواند یک پروژه و توکن جدید ایجاد کند. از سوی دیگر، صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال به هر کسی اجازه می‌دهد بین دو ارز دیجیتال یک استخر مایع ایجاد کند. در نتیجه، کلاهبرداران استخرهای نقدینگی مختلفی را در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند UniSwap یا Pancake Swap ایجاد می‌کنند. این استخرها از یک پروژه مورد نظر و یک ارز دیجیتال ارزشمند مانند بایننس کوین (BNB) یا اتر (ETH) تشکیل شده اند. به این ترتیب، توسعه دهندگان سرکش می توانند قیمت فهرست خود را به عنوان اولین خالق این استخرها بدون نیاز به سرمایه گذاری مبالغ هنگفت تعیین کنند.

پول راگ در ارز دیجیتال

در مرحله بعد باید نام پروژه خود را با استفاده از تبلیغات تقلبی منتشر کنند. زمانی که توجه سرمایه گذاران به این پروژه جلب می شود، بسیاری از افراد ناآگاهانه برای خرید این توکن اقدام می کنند. در طی این عملیات، سرمایه گذاران متقلب با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده با ارزش استخر را تأمین مالی می کنند و در ازای آن، برخی توکن های بی ارزش را دریافت می کنند، به امید رشد قابل توجه در آینده؛ اما آنها با یک حادثه ناگوار مواجه می شوند.

تیم توسعه دهنده پروژه جعلی گفته شده که بیشترین سهم را در استخر مایع دارد، می تواند سهام خود را پس بگیرد. در این صورت استخر تقریباً خالی از ارز دیجیتال می شود. در نهایت، سرمایه گذاران کسانی هستند که با برخی از نشانه های بی ارزش و بی نام باقی می مانند.

بزرگترین پول پارچه ای در دنیای ارزهای دیجیتال

همانطور که در قسمت های قبل ذکر شد، نمونه های زیادی از کلاهبرداری های Rug Pull در بازار ارز دیجیتال وجود دارد. همچنین افراد زیادی قربانی این کلاهبرداری ها شده اند و کل سرمایه خود را از دست داده اند. در زیر تعدادی از معروف ترین نمونه های پول پاره ای در دنیای ارزهای دیجیتال را ارائه می دهیم.

لونا بازده

یکی از بزرگترین کلاهبرداری های پولی تاریخ در آگوست 2021 اتفاق افتاد. در آن تاریخ، به طور ناگهانی، وب سایت Luna Yield Platform و تمام شبکه های اجتماعی از دسترس خارج شدند. این پلتفرم در شبکه سولانا در حال اجرا بود و سرمایه گذاران زیادی داشت اما با این اتفاق همه کاربران خود را شوکه کرد. وقتی کاربران برای برداشت دارایی ها و سپرده های خود به استخرهای این پلتفرم مراجعه کردند، چیزی پیدا نکردند. طبق تحقیقات انجام شده تاکنون، تصور می‌شود که سازندگان این پلتفرم حدود ۷ میلیون دارایی کاربر را به سرقت برده‌اند.

لونا پول پارچه ای می دهد

Meerkat Finance

یکی دیگر از نمونه های عالی از پول های تقلبی در بازار ارزهای دیجیتال به پروتکل DiFi Meerkat برمی گردد. Meerkat یکی از فورک های پلتفرم سال 2021 بود که از کاربران خود در مارس 2021 کلاهبرداری کرد. نکته جالب در مورد این سرقت بزرگ این است که اندکی پس از این اتفاق، کانال رسمی تلگرام این پلتفرم این اتفاق ناگوار را نتیجه هک دانست. حمله کنند. اما تمام بررسی های بعدی نشان داد که فردی از پروژه به عنوان عضوی از تیم توسعه درگیر بوده است. در پروژه Ragpool Meerkat چیزی تقریباً 31 میلیون دلار دارایی ها از کاربران به سرقت رفته است.

تودکس

Thodex به عنوان یکی از صرافی های ارز دیجیتال مستقر در ترکیه، یکی از کلاهبرداران پول در این بازار است. این کلاهبرداری بزرگ در می 2021 اتفاق افتاد. تبادل تودکس تا به امروز، حدود 2 میلیارد دلار دارایی از کاربران به سرقت رفته است. به همین دلیل است که اکنون به عنوان یکی از خشن ترین پول های تاریخ شناخته می شود.

کلاهبرداری صرافی Thodex روش جالبی داشت. این صرافی امکان معامله ارزهای دیجیتال را بدون اطلاع قبلی و کاملا ناگهانی برای کاربران غیرممکن کرد. به این ترتیب دارایی های بیش از 400 هزار کاربر در آن قفل شد. البته عاملان اصلی این کلاهبرداری دستگیر شدند. اما Thodex هرگز محبوبیت سابق خود را در بین سرمایه گذاران به دست نیاورد.

بازی ماهی مرکب

یکی از جدیدترین نمونه های کلاهبرداری با پول جعلی در دنیای ارزهای دیجیتال Squid Token است. توکن Squid سال گذشته با رویکرد Play to Earn به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شد. شعار این پروژه “بازی برای کسب درآمد!” نام آن نیز از یکی از سریال های معروف نتفلیکس الهام گرفته شده است. سری بازی Squid Game که در آن زمان طرفداران زیادی داشت. بنابراین طبیعی بود که افراد زیادی این توکن را بخرند.

پروژه Squid Game پول پارچه ای

Squid Token در روزهای اولیه رشد چشمگیری داشت. در واقع این توکن در ابتدای عرضه قیمتی معادل 1 سنت داشت. اما پس از مدتی به ارزش 3.66 دلار رسید. این روند صعودی ادامه داشت تا اینکه قیمت آن به حدود 2861 دلار رسید. این قیمت در آن تاریخ حدود دو برابر ارزش اتر بود! به همین دلیل است که توکن Squid به سرفصل تمام نشریات رمزنگاری تبدیل شده است. جالب اینجاست که حدود 43 هزار نفر در این پروژه سرمایه گذاری کرده اند! اما سرانجام پس از مدتی مشخص شد که توکن های ظاهرا ارزشمند Squid قابل فروش نیستند. همچنین سازندگان آن به مرور زمان ناپدید شدند و یکی از عجیب ترین نمونه های پول پارچه ای در تاریخ رخ داد.

کلاهبرداری به سبک فرش کش

در دنیای پر زرق و برق مانند دنیای ارزهای دیجیتال، احتمال کلاهبرداری گسترده زیاد است. پول های غیرمجاز یکی از رایج ترین روش های سرقت در این زمینه است. شما به عنوان یک کاربر فعال این بازار باید تمام دقت و توجه خود را هنگام سرمایه گذاری به کار ببرید. کسب اطلاعات کافی، توجه به منابع و مستندات پروژه های مختلف، توجه به تبلیغات متقلبانه، خودکنترلی و استفاده از تجربیات بزرگان در این زمینه می تواند تا حد زیادی از بروز کلاهبرداری های مختلف مانند پول های ژنده پوش جلوگیری کند.