منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پول هوشمند چیست؟ مقدمه ای بر مفهوم پول هوشمند

پول هوشمند چیست؟ مقدمه ای بر مفهوم پول هوشمند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پول هوشمند چیست؟ مقدمه ای بر مفهوم پول هوشمند

یکی از رایج ترین اصطلاحاتی که در بازار مالی و سرمایه گذاری در دارایی های مختلف از جمله ارزهای رمزنگاری شده بسیار جواب می دهد، پول هوشمند است. در این مقاله به ذکر تاریخچه مختصری از این مفهوم می پردازیم و با روش های شناسایی و نحوه استفاده از آن آشنا می شویم. همچنین اطلاعاتی در مورد پول جاهل یا گنگ در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید در هنگام سرمایه گذاری به راحتی از این شاخص استفاده کنید و احتمال خطا را تا حد زیادی کاهش دهید.

تاریخچه مختصری از پول هوشمند

بهتر است اصطلاح پول هوشمند یا پول هوشمند اجازه دهید به طور خلاصه در مورد تاریخچه آن صحبت کنیم. این اصطلاح برای اولین بار برای قماربازانی که تجربه و دانش عمیقی در زمینه خاصی از شرط بندی کسب کرده اند به کار رفت. مهارت این افراد به گونه ای بود که با اطلاعاتی که دریافت می کردند به راحتی می توانستند برنده و بازنده را پیش بینی کنند. در حالی که مردم عادی قادر به انجام چنین کاری نبودند. بنابراین می توان گفت که اصطلاح پول هوشمند مورد استفاده سرمایه گذاران در بازارهای مالی را قمار می نامند.

پول هوشمند چیست؟ تعریف آن از بازارهای مالی

کارکرد پول هوشمند چیست؟ در بازارهای مالی به این پول سرمایه می گویند که توسط افراد با تجربه و آگاه در یک دارایی خاص سرمایه گذاری می شود. این سرمایه گذاران می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی (موسسات سرمایه گذاری، بانک مرکزی یا موسسات مالی) باشند. این افراد با جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل دقیق، روند بازار را پیش بینی می کنند و با مدیریت صحیح دارایی های خود، بیشترین سود را از بازارهای مختلف می برند. به همین دلیل است که بسیاری از فعالان بازار مالی بر این باورند که برای شناسایی بازار صعودی و نزولی باید رفتار افرادی را شناسایی کرد که تصمیماتشان جهت گیری بازار را تعیین می کند.

امکان ورود پول هوشمند به بازار در هر ساعت معاملاتی وجود دارد. زیرا این پول بر اساس یک استراتژی از پیش تعیین شده دارایی را خرید و فروش می کند.

پول جاهل و گنگ و تعریف آن در بازارهای مالی

نقطه مقابل پول هوشمند را می توان پول خنگ نامید. در اصطلاح به سرمایه ای که سرمایه گذاران بدون تجربه و دانش وارد بازار می شوند پول گنگ یا نادان می گویند. این افراد به دلیل عدم آگاهی کافی قادر به شناسایی روندها و تعیین ابتدا و انتهای آن نیستند و در اکثر مواقع در خرید و فروش دارایی قسمت قابل توجهی از سرمایه خود را از دست می دهند. توجه داشته باشید که سرمایه گذارانی که دارایی زیادی دارند نیز می توانند در این دسته قرار گیرند.

بیایید با یک مثال این موضوع را روشن کنیم:

فرض کنید فردی تجربه و دانش زیادی در زمینه خرید و فروش ملک دارد، بنابراین به راحتی در زمان مناسب اقدام به خرید و فروش ملک می کند و سود خوبی هم به دست می آورد; اما همین فرد بخشی از سرمایه خود را در بازار ارزهای رمزنگاری شده یا بورس وارد می کند و به دلیل نداشتن تجربه و دانش بخشی قابل توجهی از سرمایه خود را از دست می دهد. بنابراین در شناسایی پول هوشمند فقط به اندازه سرمایه توجه نکنید (البته این موضوع تاثیر بسزایی دارد) بلکه باید به دانش و تجربه شخصی که قصد مدیریت سرمایه در بازاری که مد نظر شماست

پول نادان در اوایل روز تمایل به معامله دارد. زیرا اخبار و داده های اقتصادی که در رسانه ها به اشتراک گذاشته می شود تاثیر زیادی در تصمیم گیری دارندگان این صندوق ها دارد.

پول هوشمند چه زمانی وارد بازار می شود یا از آن خارج می شود؟

پول هوشمند حرکت می کند

به طور کلی می توان گفت که پول هوشمند زمانی وارد یا خارج می شود که هیچکس انتظار چنین رفتاری را نداشته باشد. در زیر به زمان ورود و خروج اشاره می کنیم.

ورود پول هوشمند به بازار

روزگاری است که امید در میان فعالان بازار کم است و همه در حال فروش ملک خود هستند و خریدار جدی برای آن وجود ندارد. در این مواقع، پول هوشمند به آرامی و بدون مزاحمت شروع به جمع آوری دارایی های مورد نظر می کند.

طبقات قیمت مناسب ترین نقطه برای معرفی پول هوشمند هستند. شناسایی این طبقات بسیار دشوار است و این تفاوت بین این پول و پول ناآگاه را مشخص می کند.

خروج پول هوشمند از بازار

این در حالی است که بازارها در اوج امید به سر می برند و پیش بینی بسیاری از فعالان حاکی از رشد ملک و ثبت اوج های جدید است. پول هوشمند با شناسایی نقاط خروجی مناسب، سرمایه خود را از یک دارایی بیرون می کشد و به دارایی دیگری می کشد که موقعیت مناسبی دارد.

نکته: سقف قیمت مناسب ترین نکات برای برداشت پول هوشمند، انحلال دارایی ها و شناسایی سود است.

پول هوشمند و روش های شناسایی آن

اگر شما از جمله افرادی هستید که می خواهید ریسک مالی را کاهش دهید و به حداکثر سود ممکن در یک بازار معین دست پیدا کنید، بهترین راه شناسایی ورود و خروج پول هوشمند در بازار است. در زیر با هم به نحوه تشخیص ورود و خروج این نوع سرمایه گذاران در بازارهای مختلف خواهیم پرداخت. برخی از روش های ذکر شده در همه بازارها قابل استفاده هستند و برخی دیگر فقط در بازار خاصی کار می کنند.

پول هوشمند در بازار ارزهای دیجیتال

راه های مختلفی برای بررسی ورود پول هوشمند به بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که در زیر به برخی از مهم ترین آنها اشاره می شود.

1. مطالعه حجم معاملات در برابر ارزش بازار

حجم معاملات و ارزش بازار

اولین روشی که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، بررسی نسبت ارزش حجم معاملات 24 ساعت گذشته یک ارز دیجیتال به ارزش بازار آن است. برای این کار می توانید این مقدار را به صورت دستی محاسبه کنید یا به سایت coinmarketcap مراجعه کنید و با شخصی سازی تنظیمات به این پارامتر دسترسی پیدا کنید. برای انجام این تنظیمات به قسمت Personalization رفته و از قسمت Volume گزینه Volume/Mcap را فعال کنید. یک ستون به جدول نمایش اضافه می شود که به طور خودکار مقدار گفته شده را برای شما محاسبه می کند. کافی است روزانه به این سایت مراجعه و تعداد مشخص شده را ثبت کنید. تغییر محسوس این عدد بسته به منطقه ای که نمودار قیمت در آن قرار دارد می تواند هشدار ورود و خروج پول هوشمند باشد.

2. شناسایی هوشمند پول توسط نشانگر MFi

نشانگر MFI

شاخص شاخص جریان نقدی یا شاخص جریان نقدی یکی از مفیدترین شاخص هایی است که می توان از آن برای تحلیل ورودی و خروجی پول هوشمند استفاده کرد. برای استفاده از این اندیکاتور کافیست بخش اندیکاتورها را ببینید و این مورد را به نمودار اضافه کنید. برای استفاده از این اندیکاتور و تشخیص ورود و خروج پول هوشمند باید به واگرایی قیمت و اندیکاتور MFI توجه کرد. اگر قیمت پایین‌تری را تشکیل دهد، اما کف پایین‌تری در اندیکاتور ثبت نشود، می‌توان فرض کرد که پول هوشمند در این دارایی سرمایه‌گذاری می‌کند.

  • سیگنال های دریافتی از این اندیکاتور زمانی پذیرفته می شوند که در سطح پشتیبانی معتبر صادر شوند، در غیر این صورت احتمال ناکارآمدی سیگنال صادر شده بسیار زیاد خواهد بود.
  • شاخص جریان نقدی را می توان در سایر بازارهای مالی نیز مورد استفاده قرار داد.

استفاده از پول هوشمند در بورس اوراق بهادار تهران

برای تایید ورود و خروج پول هوشمند در بورس تهران می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که در زیر به برخی از مهم ترین آنها اشاره می شود.

1. ورود و خروج پول هوشمند را با خواندن تابلو تشخیص دهید

جدول خوانی در بورس

یکی از روش های رایج بررسی ورود و خروج پول هوشمند، بررسی حجم و ارزش معاملات است. اگر حجم و ارزش معاملات سهام نسبت به روزهای گذشته حداقل دو برابر شده باشد و سهام مورد نظر در منطقه حمایت قوی قرار گیرد، احتمال ورود این پول به سهام افزایش می یابد.

توجه داشته باشید که هر چه نسبت ذکر شده بیشتر باشد، رشد قیمت در آینده بیشتر خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که می توان برای مشاهده پول هوشمند در داخل و خارج از سهام بررسی کرد، بررسی نسبت قدرت خریدار به فروشنده است. اگر در یک روز معاملاتی قدرت خریداران یک سهم بیشتر از فروشندگان باشد (مثلاً 120 فروشنده 1 میلیون سهم فروخته اند و 60 خریدار به همان میزان سهم خریده اند)، احتمال ورود پول به آن سهام افزایش می یابد. .

2. شناسایی هوشمند پول با نوشتن فیلتر

اگر شما هم از کسانی هستید که دانش معقولی در زمینه فیلتر نویسی دارید می توانید به قسمت مانیتورینگ سایت TSETMC مراجعه کرده و با استفاده از قسمت فیلترینگ فیلتر مورد نظر را اعمال کرده و ورود و خروج پول هوشمند در سهام را بررسی کنید.

اگر با فیلترهای نوشتن آشنایی ندارید، می توانید از فیلترهای آماده نوشته شده توسط افراد دیگر استفاده کنید.

بررسی ورود و خروج پول هوشمند به بازار املاک و مستغلات

یکی دیگر از بازارهای جذابی که بسیاری از سرمایه گذاران به آن علاقه مند هستند، بازار املاک و مستغلات است. برای بررسی ورود پول هوشمند به بازار املاک کافی است حجم معاملات انجام شده در این بازار را بررسی کنید. برای دسترسی به این اطلاعات می توانید از آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی استفاده کنید. در صورتی که حجم این معاملات نسبت به ماه قبل افزایش چشمگیری داشته باشد، این نشان دهنده ورود پول هوشمند و سرمایه گذاران جدید به این بازار است.

مطالعه ورود و خروج پول هوشمند در فارکس

نشانگر SMI

یکی از روش های رایج برای بررسی ورود و خروج پول در بازار فارکس، استفاده از SMI یا Smart Money Index است. این شاخص اولین بار توسط فردی به نام دان هیز اختراع شد و در بازارهای مالی مورد استفاده قرار گرفت. نشانگر Smart Money برای تأیید روند و بررسی واگرایی استفاده می شود.

1. تایید فرآیند توسط SMI

یکی از کاربردهای این ابزار تایید روند فعلی بازار است. اگر نمودار قیمت پیک بالاتر از پیک قبلی را ثبت کند و این حرکت دقیقاً در SMI تکرار شود، می توان نتیجه گرفت که روند فعلی ثابت بوده و احتمال ادامه آن بیشتر از بسته شدن یا رنج بازار است.

2. بررسی واگرایی با استفاده از شاخص پول هوشمند

اگر با بررسی نمودار، قیمت موفق به ثبت بالاترین بالاتر از بالاترین سطح قبلی شود، اما SMI بالاتر از بالاترین سطح قبلی را ثبت نکند، احتمال برگشت روند افزایش می‌یابد، مشروط بر اینکه قیمت نزدیک به مقاومت قوی باشد.

نکته: امکان استفاده از شاخص پول هوشمند در تمامی بازارهایی که عمق بالایی دارند وجود دارد.

پول هوشمند و تاثیر آن بر بازارهای مالی

اگر شما از جمله افرادی هستید که قصد سرمایه گذاری در بازارهای مالی را دارید، باید با مفهوم پول هوشمند آشنا شوید، در غیر این صورت ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید. برای اینکه بتوانید از شاخص پول هوشمند به درستی استفاده کنید، باید بدانید که چیست، چرا و چگونه است. منظور ما از این بود که تعریف دقیق و روشنی از این شاخص بیان کنیم که در ابتدای کار تعریف جامعی از آن ارائه کردیم. برای درک بهتر چرایی استفاده از این شاخص، مزیت های آن را با شما در میان گذاشته ایم و راهکارهای مربوط به هر بازار را برای استفاده از آن در بازارهای مختلف بررسی کرده ایم تا بتوانید بهترین تصمیم را هنگام سرمایه گذاری بگیرید و سود مورد نظر خود را به دست آورید. آیا می توانید شرایط ورود و خروج پول هوشمند در بازار را درک کنید؟ به نظر شما چقدر در کسب سود موثر است؟

(1 امتیاز) – 5.5

corporatefinanceinstitute.commarketbusinessnews.com