منو سایت

پل بلاک چین چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پل بلاک چین چیست؟

پل بلاک چین چیست؟

پل بلاک چین پروتکلی است که دو بلاک چین را به هم متصل می کند تا بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. اگر بیت کوین دارید اما می خواهید در فعالیت های استخراج در شبکه اتریوم شرکت کنید، پل بلاک چین به شما این امکان را می دهد که بدون فروش بیت کوین خود این کار را انجام دهید. به نظر می رسد پل های بلاک چین برای ارتباط بین زنجیره های مختلف بلاک چین ضروری هستند.

مقدمه

برای اینکه بفهمید پل بلاک چین چیست، ابتدا باید بفهمید که بلاک چین چیست. بیت کوین، اتریوم و BNB چین برخی از اکوسیستم های اصلی بلاک چین هستند که همگی بر اساس پروتکل های اجماع، زبان های برنامه نویسی و قوانین سیستم مختلف ساخته شده اند. پل بلاک چین پروتکلی است که دو بلاک چین مجزا از لحاظ اقتصادی و فناوری را به هم متصل می کند تا امکان تعامل بین آنها را فراهم کند. این پروتکل ها به عنوان یک پل فیزیکی عمل می کنند که یک جزیره را به جزیره دیگر متصل می کند و جزایر اکوسیستم های متمایز خود را دارند.

معرفی پل بلاک چین

معرفی پل های بلاک چین

به این ترتیب، پل ها چیزی را که قابلیت همکاری نامیده می شود، فعال می کنند، به این معنی که دارایی های دیجیتال و داده های میزبانی شده روی یک بلاک چین می توانند با دیگری تعامل داشته باشند. قابلیت همکاری سنگ بنای اینترنت است. ماشین‌ها در سراسر جهان از مجموعه پروتکل‌های باز یکسانی برای صحبت با یکدیگر استفاده می‌کنند. در فضای بلاک چین، جایی که پروتکل‌های مختلف زیادی وجود دارد، پل‌ها برای تبادل داده و ارزش ضروری هستند.

چرا به پل های بلاک چین نیاز داریم؟

با توسعه و گسترش فضای بلاک چین، یکی از مهم ترین محدودیت ها عدم ظرفیت بلاک چین های مختلف برای همکاری با یکدیگر است. هر بلاک چین قوانین، توکن ها، پروتکل ها و قراردادهای هوشمند خود را دارد. پل ها به شکستن این فضاهای بسته و متحد کردن اکوسیستم های رمزنگاری جداگانه کمک می کنند. یک شبکه به هم پیوسته از بلاک چین ها می تواند امکان تبادل آسان توکن ها و داده ها را بین آنها فراهم کند. پل ها علاوه بر امکان انتقال زنجیره ای، مزایای دیگری نیز دارند. آنها به کاربران اجازه می دهند به پروتکل های جدید در زنجیره های دیگر دسترسی داشته باشند و توسعه دهندگان جوامع مختلف بلاک چین را قادر به همکاری می کنند. به عبارت دیگر، پل های بلاک چین بخش مهمی از آینده صنعت بلاک چین هستند.

پل های بلاک چین چگونه کار می کنند؟

رایج ترین استفاده از پل ها انتقال رمز است. به عنوان مثال، شما می خواهید بیت کوین (BTC) خود را به شبکه اتریوم منتقل کنید. یک راه این است که بیت کوین های خود را بفروشید و سپس اتریوم (ETH) بخرید. با این حال، این کار هزینه های معامله را به همراه خواهد داشت و شما را در معرض نوسانات قیمت قرار می دهد. از طرف دیگر، می توانید بدون فروش ارز دیجیتال خود با استفاده از پل بلاک چین به این هدف برسید. هنگامی که 1 بیت کوین را به کیف پول اتریوم پیوند می دهید، یک قرارداد پل بلاک چین بیت کوین شما را قفل می کند و مقدار معادل WBTC، یک توکن ERC20 سازگار با شبکه اتریوم ایجاد می کند. مقدار بیت کوینی که می خواهید انتقال دهید در یک قرارداد هوشمند قفل می شود و توکن های معادل آن در شبکه بلاک چین هدف صادر یا چند برابر می شود. توکن پیچیده شده یک نسخه توکن شده از یک ارز دیجیتال دیگر است و معمولاً در هر زمانی قابل بازخرید است.

از دیدگاه کاربر، این فرآیند چندین مرحله را طی می کند. به عنوان مثال، برای استفاده از Binance Bridge، ابتدا زنجیره ای را که می خواهید توکن خود را از آن منتقل کنید، انتخاب کرده و مقدار آن را مشخص کنید. سپس ارز دیجیتال را به آدرس ایجاد شده توسط Binance Bridge منتقل خواهید کرد. هنگامی که ارز دیجیتال در مدت زمان مشخصی به آدرس ارسال شد، بایننس بریج مقدار معادل توکن های بسته بندی شده را در بلاک چین دیگر برای شما ارسال می کند. اگر می خواهید وجوه خود را برداشت کنید، به سادگی روند معکوس را طی می کنید.

انواع پل های بلاک چین

پل های بلاک چین را می توان بر اساس عملکرد، مکانیسم و ​​متمرکز یا غیرمتمرکز بودن آنها دسته بندی کرد.

پل های اعتماد و بی اعتمادی

یکی از طبقه بندی های رایج، تقسیم پل ها به دو نوع اعتماد (متمرکز) و غیر قابل اعتماد (غیر متمرکز) است. پل های بلاک چین اعتماد کاربران را ملزم می کند که به یک نهاد مرکزی اعتماد کنند و دارایی های خود را در اختیار آن ها قرار دهند. کاربران باید تحقیقات زیادی را انجام دهند تا مطمئن شوند سایت قابل اعتماد است یا خیر. پل‌های غیرقابل اعتماد به‌صورت غیرمتمرکز کار می‌کنند و نیاز به اعتماد به اپراتور پل بلاک چین را با تکیه بر قراردادهای هوشمند برای مدیریت فرآیندهای قفل کردن و ضرب‌کردن ارزهای دیجیتال از بین می‌برند. با پل های غیر قابل اطمینان، ایمنی حرف اول را می زند.

پل های بلاک چین مبتنی بر عملکرد

طبقه بندی دیگر بر اساس نحوه عملکرد پل است. دو نمونه از این پل ها، پل های توکن سریع و پل های زنجیره ای کناری هستند. پل های توکن سریع قابلیت همکاری ارزهای دیجیتال را فعال می کند، به عنوان مثال، بیت کوین را از طریق تبدیل بیت کوین به بیت کوین سریع (WBTC) به شبکه اتریوم منتقل می کند. RapidBitcoin یک توکن ERC20 سازگار با شبکه اتریوم است. پل های زنجیره جانبی، بلاک چین اصلی را به زنجیره جانبی ثانویه متصل می کند و همکاری بین دو بلاک چین را امکان پذیر می کند. در اینجا، پل های بلاک چین ضروری هستند زیرا زنجیره اصلی و زنجیره جانبی ممکن است مکانیسم های اجماع متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، پل xDai است که شبکه اصلی اتریوم را به زنجیره Gnosis (قبلا بلاک چین xDai)، یک زنجیره جانبی مبتنی بر اتریوم برای پرداخت های پایدار، متصل می کند. xDai شبکه را از طریق مجموعه ای متفاوت از اعتبار سنجی ها نسبت به شبکه اتریوم ایمن می کند. پل xDai امکان انتقال آسان ارزش بین دو زنجیره را فراهم می کند.

انواع پل های بلاک چین مبتنی بر مکانیسم

پل ها را می توان به پل های یک طرفه و دو طرفه تقسیم کرد. پل یک طرفه به این معنی است که کاربران فقط می توانند دارایی ها را به بلاک چین هدف پیوند دهند، اما نمی توانند به بلاک چین اصلی خود بازگردند. پل های دو طرفه به دارایی ها اجازه می دهد تا در هر دو جهت به هم متصل شوند.

مزایای پل های بلاک چین

مهمترین مزیت پل ها توانایی بهبود قابلیت همکاری بین بلاک چین های مختلف است. آن‌ها تبادل توکن‌ها، دارایی‌ها و داده‌ها را در میان بلاک‌چین‌های مختلف، چه بین پروتکل‌های لایه ۱ و لایه ۲ یا زنجیره‌های جانبی مختلف، امکان‌پذیر می‌کنند. به عنوان مثال، WBTC به کاربران بیت کوین اجازه می دهد تا از برنامه های غیرمتمرکز (dapps) و سرویس های DeFi اکوسیستم اتریوم استفاده کنند.

یکی دیگر از مزایای پل های بلاک چین، بهبود مقیاس پذیری است. برخی از پل های بلاک چین می توانند تعداد زیادی از تراکنش ها را انجام دهند و کارایی شبکه اصلی را بهبود بخشند. به عنوان مثال، پل اتریوم-پلیگون یک پل دو طرفه غیرمتمرکز است که به عنوان یک راه حل مقیاس پذیری برای شبکه اتریوم عمل می کند. در نتیجه، کاربران اتریوم می‌توانند از تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر تراکنش در شبکه Polygon بهره ببرند.

پل بین اتریوم و چند ضلعی

پل بین اتریوم و چند ضلعی

خطرات پل های بلاک چین

در عین حال پل ها مشکل دارند. هکرها از آسیب‌پذیری‌های قرارداد هوشمند برخی از پل‌های بلاک چین سوء استفاده کرده و مقادیر زیادی ارز دیجیتال را از آن پل‌ها به سرقت برده‌اند. اعتماد پل های بلاک چین می تواند کاربران را در معرض خطرات تمرکز داده ها قرار دهد. نهاد متمرکز پشت پل اعتماد از نظر تئوری می تواند وجوه کاربران را بدزدد. هنگام استفاده از پل امانی، روی برندهای معتبر و معتبر شرط بندی کنید.

هک پل های بلاک چین

هک پل های بلاک چین

یکی دیگر از محدودیت های فنی بالقوه مشکل تعداد تراکنش ها در واحد زمان در بلاک چین است. محدود کردن توان عملیاتی یک بلاک چین منفرد می تواند از قابلیت همکاری در مقیاس بزرگ با سایر بلاک چین ها جلوگیری کند. در حالی که پل زدن می‌تواند ازدحام را در یک شبکه شلوغ کاهش دهد، انتقال دارایی‌ها به زنجیره‌ای دیگر مشکل مقیاس‌پذیری را حل نمی‌کند، زیرا کاربران همیشه به مجموعه‌ای از برنامه‌ها و خدمات مشابه دسترسی نخواهند داشت. به عنوان مثال، برخی از DApp های اتریوم در Polygon Bridge در دسترس نیستند، که کارایی مقیاس پذیری آن را محدود می کند.

در نهایت، پل های بلاک چین می توانند پروتکل های اساسی را در معرض خطرات مربوط به عدم تعادل اعتماد قرار دهند. از آنجایی که پل های بلاک چین، بلاک چین های مختلف را به هم متصل می کنند، امنیت کلی شبکه های متصل به هم به اندازه ضعیف ترین پیوند امن است.

آینده پل های بلاک چین چیست؟

اینترنت به دلیل قابلیت همکاری بین سیستم های مختلف به یک فناوری انقلابی تبدیل شده است. پل ها برای افزایش قابلیت همکاری و پذیرش انبوه صنعت بلاک چین حیاتی هستند. آنها نوآوری های قابل توجهی را در اختیار کاربران قرار می دهند و به کاربران اجازه می دهند دارایی ها را بین بسیاری از پروتکل های بلاک چین مبادله کنند. در سال های اخیر، پل های بلاک چین از نظر تعداد پل ها، کاربران و حجم کل تراکنش ها رشد قابل توجهی داشته اند. نیاز به پل های بلاک چین احتمالاً با حرکت اینترنت به سمت Web3 افزایش می یابد. نوآوری های آینده می توانند مقیاس پذیری و کارایی بیشتری را برای کاربران و توسعه دهندگان فراهم کنند. همچنین می تواند راه حل های نوآورانه ای برای مقابله با خطرات امنیتی مرتبط با پل های بلاک چین ایجاد کند. پل های بلاک چین برای ایجاد یک فضای بلاک چین قابل کار، باز و غیرمتمرکز ضروری هستند.

آخرین کلمه

توسعه صنعت بلاک چین با نوآوری مستمر انجام می شود. پروتکل‌های پیشگامی مانند شبکه‌های بیت‌کوین و اتریوم وجود دارند که توسط بلاک‌چین‌های جایگزین بی‌شماری لایه ۱ و لایه ۲ دنبال می‌شوند. تعداد سکه‌ها و توکن‌های کریپتو به‌طور تصاعدی افزایش یافته است. با قوانین و فناوری های مختلف شبکه، آنها برای ارتباط با یکدیگر به پل های زنجیره بلوکی نیاز دارند. یک اکوسیستم بلاک چین پل شده، منسجم تر و قابل دوام تر است و فرصت هایی را برای مقیاس پذیری و کارایی بیشتر فراهم می کند. اما با حملات متعدد علیه پل های بلاک چین، تلاش ها برای طراحی پل های ایمن تر و مستحکم تر ادامه دارد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.