منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پاراچین چیست؟ آشنایی با پاراچین شبکه پولکادات

پاراچین چیست؟ آشنایی با پاراچین شبکه پولکادات

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پاراچین چیست؟ آشنایی با پاراچین شبکه پولکادات

بلاک چین به عنوان یکی از فناوری های جدید دنیای دیجیتال با هدف خاصی به کار و توسعه خود ادامه می دهد. اهدافی مانند امنیت کاربر، مقیاس پذیری و تمرکززدایی از اهداف اولیه این فناوری هستند و تیم های توسعه برای دستیابی به این اهداف در بسیاری از موارد با چالش های زیادی روبرو هستند. علاوه بر این، برقراری ارتباط بین بلاک چین های مختلف نیز یکی از آن موضوعاتی است که هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

Parachain به عنوان یک بلاک چین مستقل و یک فناوری جدید قصد دارد این ارتباط را آسان کند. به عبارت دیگر می توان گفت پاراچین یکی از راه های ارتباطی جدید است که پروژه های مختلف مبتنی بر بلاک چین برای برقراری ارتباط با یکدیگر از آن استفاده می کنند. Parachain به صورت موازی در شبکه Polkadat اجرا می شود و پل های ارتباطی بین بلاک چین ها ایجاد می کند. شاید از خود بپرسید که پول پولکادات چیست یا Parachain چگونه کار می کند. در زیر به طور کامل به مفهوم پاراچین و زنجیره های آن در شبکه پولکادات خواهیم پرداخت.

آشنایی با مفهوم پاراچین

Parachain که به اختصار “Parallelizable Chain” نامیده می شود، نوعی از بلاک چین لایه 1 است. این بلاک چین لایه 1 در شبکه های چند زنجیره ای مانند Kuzama و Polkadata به همراه سایر بلاک چین ها اجرا می شود. پولکادات نام پلتفرمی است که امکان انتقال داده بین بلاک چین های مختلف را فراهم می کند و در نهایت یک اکوسیستم جدید ایجاد می کند. این اکوسیستم معمولاً برای ایجاد زیرساخت DeFi استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با این شبکه چند زنجیره ای، می توانید در مورد این موضوع و راهنمای خرید پولکادات مطالعه کنید.

Parachain، یک بلاک چین مستقل

بلاک چین اصلی در این بخش، همان زنجیره رله یا «زنجیره رله» است که در قسمت مرکزی قرار دارد و پاراچین ها به موازات آن حرکت می کنند. بد نیست بدانید که این بلاک چین های موازی قابل سفارش هستند. در واقع شما به عنوان صاحب پاراچین می توانید تصمیم بگیرید که چگونه ساختار شبکه را با توجه به کاربرد مورد نظر طراحی کنید. علاوه بر این، کنترل کامل شبکه در دستان شما خواهد بود. نکته مهمی که در این زمینه باید به آن توجه کرد این است که ادغام پاراچین توسط برخی بلاک چین ها پشتیبانی می شود.

برای آشنایی بیشتر با پاراچین شبکه پولکادات می توان آن را نوعی شبکه بلاک چین در نظر گرفت. با این تفاوت که ساختاری خاص و متفاوت برای مدیریت داده ها و اطلاعات مورد نظر دارد. چندین بلاک چین لایه 1 را در نظر بگیرید که در کنار هم به صورت موازی در شبکه پولکادات اجرا می شوند. این دقیقا همان چیزی است که کیت “پاراچین” است. حفاظت از آن نیز بر عهده مدار رله مرکزی خواهد بود.

پاراچین شبکه پولکادات

برای اینکه بدانید بلاک چین پولکادات چیست، می توانید اینگونه شروع کنید: پاراچین ها از ویژگی های شبکه پولکادات مانند امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری آن استفاده می کنند. در این راستا، بر اساس ویژگی ترکیب‌پذیری زنجیره‌ای شبکه پولکادات، بلاک‌چین‌ها توانایی جابجایی هر نوع داده یا دارایی را دارند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این فناوری و پیاده سازی آن در شبکه پولکدات باعث شده تا این شبکه ایده های کاربردی جدیدی را در دنیای ارزهای دیجیتال ارائه دهد.

Polkadata برای ارتباطات بین بلاک چینی

نگهداری و ساختار «پاراچین» در شبکه پولکدات بر عهده یک نگهدارنده شبکه به نام «کلیتور» است. این متولیان تراکنش های پاراچینی کاربران شبکه را جمع آوری می کنند. ساختار تطبیقی ​​ارزهای دیجیتال باعث شده است که آنها در موارد مختلفی مانند ذخیره سازی غیرمتمرکز داده، تامین مالی غیرمتمرکز، تایید هویت و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

با وجود تمام این موارد، بین دو مفهوم قرارداد هوشمند و پاراچین تفاوت هایی وجود دارد. قراردادهای هوشمند نرم افزارهایی هستند که بر روی بلاک چین هایی مانند اتریوم، سولانا و غیره اجرا می شوند. اما نکته اینجاست که اجرای این قراردادها در بلاک چین به دلیل وجود رقبا و تراکم بالا باعث کاهش سرعت و افزایش هزینه تراکنش ها در شبکه می شود. اما Parachain نوعی بلاک چین مستقل است که با هدف خاصی کار می کند و طیف وسیعی از کاربردها را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

کاربردها و کاربردهای پاراچین

اگر کمی با دنیای ارزهای دیجیتال و چالش ها و مشکلات آن آشنایی داشته باشید، احتمالاً می دانید که یکی از مهم ترین مشکلات بلاک چین ها در بازار ارزهای دیجیتال، مقیاس پذیری پایین آنهاست. گاهی اوقات راه حل هایی که برای افزایش مقیاس پذیری ارائه شده است، ویژگی غیرمتمرکز این بلاک چین ها را از بین می برد. اما خرید Polkadata یک راه غیرمتمرکز برای افزایش مقیاس پذیری در بلاک چین است. زیرا پاراچین ها که به موازات بلاک چین اصلی اجرا می شوند، امکان انجام چندین تراکنش را به صورت موازی فراهم می کنند.

پاراچین و افزایش مقیاس پذیری شبکه

یکی دیگر از کاربردهای Parachain استفاده از آن در امور مالی غیرمتمرکز یا “DeFi” است. ایجاد یک سیستم جایگزین برای سیستم های مالی سنتی یکی از اهداف اصلی پاراچین است. علاوه بر این، پاراچین ها راه حل های کنترل و مدیریت دارایی دیجیتال را به کاربران خود ارائه می دهند. تصمیم گیری برای خرید، فروش و انتقال دارایی ها در سیستم مالی.

طبیعی است که پس از این همه قراردادهای هوشمند یکی دیگر از کاربردهای پاراچین باشد. پروژه هایی که وظیفه اجرای قراردادهای هوشمند را بر عهده دارند، گاهی اوقات توسعه دهندگان اتریوم را مجبور می کنند تا قراردادهای خود را به شبکه Polkadata ارسال کنند. در این صورت توانایی انجام این قراردادها نیز به پولکدات اعطا خواهد شد.

به طور کلی، پاراچین، کراس چین و فناوری های مشابه از جمله فناوری هایی هستند که برای تسهیل همکاری بین شبکه های بلاک چین کار می کنند و کاربردهای مختلفی دارند. به عنوان مثال، سایر کاربردهای این فناوری شامل مواردی مانند اوراکل های مبتنی بر بازی های بلاک چین، کیف پول ارزهای دیجیتال، موارد مربوط به اینترنت اشیا و تأیید هویت و گواهی ها می شود.

پاراچین و بازی های مبتنی بر بلاک چین

ویژگی های پاراچین

پس از آشنایی کامل با مفهوم پاراچین، آشنایی با ویژگی ها و ویژگی های اصلی آن مفید خواهد بود. به طور کلی، این فناوری به عنوان یک پل بلاک چین عمل می کند و بزرگترین هدف آن برقراری ارتباط بین سایر بلاک چین ها است.

مقیاس پذیری

استفاده از فناوری Parachain در شبکه هایی مانند Polkadat باعث می شود مقیاس پذیری لازم برای شبکه به روش های صحیح تر، کارآمدتر و غیرمتمرکزتر ارائه شود. در واقع می توان گفت که پولکدات با استفاده از مدل Parachain به بلاک چین های خود اجازه می دهد تا مقیاس پذیری خود را در لایه اول بهبود بخشند. “پاراچین” در چنین شرایطی امکان اجرا و پردازش تراکنش ها را به صورت موازی و در اکوسیستم لایه بلاک چین 1 می دهد که در این صورت میزان توان و مقیاس پذیری تا حد زیادی بهبود می یابد.

انعطاف پذیری

اگر با مفهوم کلی پاراچینا و هدف آن آشنا باشید، احتمالا متوجه شده اید که یکی از ویژگی های اصلی آن انعطاف پذیری بالای آن است. اینترنت و فضای دیجیتال امروزی را با دوره های قبل مقایسه کنید. در این صورت متوجه پیشرفت های صورت گرفته و تغییرات اساسی این فضا خواهید شد. همکاری بلاک چین در آینده و ایجاد فضای کاربردی و مفید برای کاربران نیز از جمله تغییرات عمده در این فضا در آینده نزدیک خواهد بود.

پاراچین ها به عنوان شرکت ها یا انجمن ها

بلاک چین ها معمولا انواع مختلفی دارند و خدمات مختلفی را ارائه می دهند:

نکته مهم ارتباط بین این بلاک چین ها و به اشتراک گذاری اطلاعات و داده های موجود است. این امر با کمک انعطاف پذیری پاراشین امکان پذیر است. پاراچین ها قابلیت استفاده به عنوان شرکت یا انجمن، مشترکات به نفع شبکه پولکادات، شبکه های خصوصی یا عمومی، بستری برای ایجاد اپلیکیشن ها و پروژه ها و غیره را دارند.

مدیریت

انعطاف‌پذیری Parachain باعث می‌شود که مدل حاکمیتی مناسب خود را در شبکه پولکادات انتخاب کند. به عبارت دیگر پاراچین ها به تعدادی ماژول از پیش طراحی شده برای پیاده سازی سیستم های مدیریتی مختلف دسترسی دارند. احتمال ایجاد انشعاب در مدار که معمولاً باعث دو شکاف در سیستم می شود، معمولاً با دستیابی به مکانیسم های کنترلی مختلف در مدار کاهش می یابد. بنابراین هر پروژه مجاز است سبک مدیریتی خود را انتخاب کند و بسته به نوع صنعت، جامعه هدف و حوزه کاری آن در تعیین سبک مدیریت شبکه نیز تاثیرگذار است.

الگوریتم اجماع

Parachain یک فناوری مستقل و کارآمد است که در بسیاری از موارد مانند ایجاد سبک مدیریت، تولید توکن، انتقال اطلاعات و … آزادانه عمل می کند و محدودیت های سایر بلاک چین ها را نمی پذیرد. اما با وجود همه اینها، این فناوری برای دنبال کردن شبکه در یک عملکرد خاص مورد نیاز است. پاراچین های راه اندازی شده در شبکه پولکادات نیز باید از الگوریتم اجماع پولکادات پیروی کنند.

فناوری Parachain از الگوریتم اجماع شبکه پولکادات پیروی می کند

قیمت

استفاده از برنامه های کاربردی فناوری بلاک چین برای مشاغل مختلف بسیار مفید شده است. از سوی دیگر، هزینه های راه اندازی و ایجاد یک شبکه بلاک چین مستقل نسبتا زیاد است. علاوه بر هزینه مواد، زمان و تخصص بالایی نیز مورد نیاز خواهد بود. بنابراین استفاده از پاراچین و راه اندازی آن یکی از بهترین راه های جایگزین است.

راه اندازی پاراچین در شبکه ای مانند پولکدات در شرایط مختلف کاملاً متفاوت است. به عنوان اولین چیزی که برای راه اندازی آن لازم است، اسلات پاراچین با توجه به عرضه و تقاضای بازار، قیمت های متفاوتی دارد. بنابراین قیمت دقیقی برای این موضوع وجود ندارد. اما آنچه مشخص است این است که هزینه ایجاد یک پاراچین و استفاده از عملکردهای آن بسیار مقرون به صرفه تر از ایجاد یک بلاک چین جداگانه خواهد بود.

نحوه عملکرد پارچین

در فضای شبکه ای مانند اتریوم، همه برنامه های غیرمتمرکز در یک منطقه خاص ایجاد می شوند. این محدوده توسط بلاک چین اتریوم تعیین می شود. از سوی دیگر شبکه هایی مانند پولکادات به کاربران خود اجازه می دهند اطلاعات و توکن های خود را به یکدیگر منتقل کنند. در همان زمان، آنها به توسعه دهندگان خود اجازه می دهند تا بلاک چین مستقل خود را ایجاد کنند.

ایجاد یک بلاک چین مستقل در شبکه پولکادات

این باعث می شود که هر پاراچین در پولکادات پارامترهای خاص خود را داشته باشد. به عبارت دیگر می توان گفت از نظر ویژگی هایی مانند هزینه تراکنش، زمان بلوک، پاداش استخراج و مکانیسم مدیریت کاملاً متفاوت هستند. این تفاوت یکی از ویژگی های قابل توجه شیوه کار پاراچین است که در نگاه اول نیز نمایان است.

از نظر امنیت، این فناوری به جای اتکا به گره های خود برای اعتبارسنجی، از امنیت شبکه پولکدات استفاده می کند که معمولاً توسط زنجیره اصلی آن (Relay Chain) تامین می شود. از سوی دیگر، نگهداری پاراچین ها بر عهده گره های «Collator» است. علاوه بر نگهداری، کل تاریخچه هر پاراچین نیز ذخیره می شود و داده های تراکنش مورد نظر نیز در قالب بلوک هایی ذخیره می شوند تا به زنجیره اضافه شوند.

چرا پاراچین؟

فناوری بلاک چین یکی از مواردی است که پیچیدگی و جذابیت زیادی دارد و در سال های اخیر توانسته توجه افراد زیادی را در زمینه های کاری مختلف به خود جلب کند. فناوری پاراچین یکی از جاذبه هایی است که در راستای بلاک چین وارد عرصه شد. Parachain ساختاری دارد که به کاربران خود اجازه می دهد تا با هزینه کمتر تراکنش های سریع تری انجام دهند.

فعالیت پاراچین

این فناوری ارتباط عمیقی بین بلاک چین های مختلف برقرار می کند. همچنین با استفاده از پل های بین شبکه ای، آنها قادر خواهند بود به شبکه هایی مانند اتریوم و بیت کوین متصل شوند. وقتی فعالیت پاراچین ها را در یک اکوسیستم مطالعه می کنید، متوجه خواهید شد که کاملاً موازی با یکدیگر هستند و کار می کنند. بنابراین امکان انتقال هر نوع داده ای در آنها وجود دارد. به عنوان یک بلاک چین مستقل، پاراچین ویژگی های خاص خود را خواهد داشت و با قوانین حاکمیتی خود عمل می کند.

cointelegraphpolkadot