منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ورشکستگی صرافی FTX؛ آخرین تحولات در ارزهای دیجیتال پس از بحران FTX

ورشکستگی صرافی FTX؛ آخرین تحولات در ارزهای دیجیتال پس از بحران FTX

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ورشکستگی صرافی FTX؛ آخرین تحولات در ارزهای دیجیتال پس از بحران FTX

پس از فروپاشی صرافی FTX در هفته گذشته، دنیای ارزهای دیجیتال شاهد آشفتگی بی سابقه ای بوده است. از سرنوشت 8 تا 10 میلیارد دلار سپرده کاربران در این صرافی خبری نیست که می تواند این رویداد را به بزرگترین کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل کند.

به گزارش والکس و به نقل از فورکست، در حالی که بحران FTX بازار ارزهای دیجیتال را تحت تاثیر قرار داده است، بازیگران قدرتمند در حوزه ارزهای رمزپایه در تلاش هستند تا این وضعیت را با حداقل آسیب آرام کنند.

تراویس کلینگ (تراویس کلینگ)، بنیانگذار Ikigai Capital Management، فاش کرد که بیشتر سرمایه این شرکت در صرافی FTX ذخیره شده است و او توانسته مقادیر بسیار کمی را از آن برداشت کند. او در این باره گفت:

هفته گذشته، ایکیگای در سقوط FTX شرکت کرد. ما بیشتر سرمایه صندوق های تامینی خود را در بورس FTX نگه داشته ایم. وقتی درخواست برداشت کردیم، فقط توانستیم بخش کوچکی از آن را پس بگیریم. حالا ما هم مثل سایر مشتریان گیر کرده ایم.

همش تقصیر من بود و نه کس دیگه. من پول سرمایه گذارانم را بعد از اینکه به من برای مدیریت ریسک خود اعتماد کردند از دست دادم و واقعاً پشیمانم. من بارها FTX را به طور علنی تعریف کرده ام و واقعاً از آن متاسفم. من اشتباه میکردم.

جیسون جانوویتز جیسون جانوویتز، موسس شرکت رسانه ای Blockworks، به همراه بسیاری از رهبران دیگر در صنعت ارزهای دیجیتال، ناخرسندی خود را از عدم پوشش رسانه ای این داستان ابراز کرد و گفت:

مقاله بد نیویورک تایمز در مورد سم بنکمن فرید (SBF) حتی کمتر قابل توجیه است، به خصوص وقتی به یاد داشته باشید که آنها در طول سال در صرافی های Kraken و Coinbase کلاهبرداری کرده اند.

جیک چروینسکی جیک چروینسکی، مدیر سیاست در انجمن بلاک چین، برخی از تقصیرها را به گردن قانونگذاران آمریکایی انداخت و گفت:

هنوز چیزهای زیادی در مورد FTX وجود دارد که ما نمی دانیم. تحقیقات کامل و مداوم خواهد بود، همانطور که باید باشد. اما علاوه بر بررسی FTX، باید درک کنیم که چگونه تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده آن را تا این حد اشتباه کرده‌اند. تا آن زمان، هیچ یک از آنها سزاوار قدرت بیشتری برای تنظیم دنیای ارزهای دیجیتال نیستند.

کارولین بولر (Caroline Bowler)، مدیر عامل BTC Markets استرالیا، بر نیاز به قانون گذاری در مورد رفتار انسان و نه فناوری تاکید کرد و گفت:

هفته گذشته شاهد استفاده نادرست از سرمایه مشتری برای حمایت از مشاغل در حال شکست بودیم. گزارش‌های منتشر شده در مورد ورشکستگی FTX نشان می‌دهد که استفاده از سرمایه مشتری برای حمایت از سبد معاملاتی خود، یک تصمیم استراتژیک توسط تیم مدیریت آنها بوده است.

اثر آن [تصمیم] اکنون در بازار مشهود است. ما شاهد سرایت این آلودگی به سایر صرافی ها و پلتفرم ها هستیم و به همین دلیل FTX و سرمایه گذاری های آن ها به هم مرتبط هستند.

تمرکز باید روی تنظیم رفتار انسان باشد نه فناوری زیرساخت. دارایی هایی مانند بیت کوین و اتریوم نباید بخشی از بحث باشند. در عوض، رفتار مدیریتی که باعث این اشتباه بزرگ در استفاده از سرمایه مشتری شده است باید زیر ذره بین قرار گیرد.

آلسیو کوالینی Alessio Quaglini، مدیر Hex Trust، اعتراف کرد که سرمایه گذارانی مانند Softbank و Sequoia تحقیقات کافی در مورد FTX انجام نداده اند. وی در این خصوص گفت:

اگر متولی خارجی مستقل و دارای مجوز وجود داشت، ما هرگز در این وضعیت قرار نمی‌گرفتیم، زیرا آنها به سپرده‌های مشتریان دسترسی نداشتند. حداقل دفتر کل آنها توسط یک نهاد مستقل مدیریت می شد، نه اینکه نوعی دفتر کل مشترک بین FTX و Alameda وجود داشت.

میخ نهایی زمانی بود که هک اتفاق افتاد، زمانی که کارمندان در حال ترک بودند و هیچ‌کس نمی‌دانست چه کسی مسئول چه چیزی است، و سپس ناگهان وجوه ناپدید شد زیرا آنها نمی‌دانستند چه کسی مسئول کلیدهای خصوصی است.

سرمایه گذاران در ریختن پول به FTX بدون درخواست چیزهای اساسی مانند جداسازی دارایی های مشتری مقصر هستند. این واقعیت که سرمایه گذاران این درخواست را از FTX نداشته اند شرم آور است.

کوین اولری (کوین اولری)، یک سرمایه گذار خطرپذیر، معتقد است که چنین بحران های نقدینگی یک فرصت سرمایه گذاری جالب است، اما نظرات او گری جنسلر (گری جنسلر)، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، از ورود سرمایه گذاران جلوگیری کرد. بیانیه کنسلر به شرح زیر است:

در حوزه خدمات مالی، چنین بحران‌های نقدینگی می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری جالبی باشند، در صورتی که سرمایه‌گذاری قانونی باشد و از نظر قانونگذار مشکلی نداشته باشد.

لحظه ای که جنسلر گفت ارزهای دیجیتال واجد شرایط نیستند، پایان علاقه صندوق بود. هیچ راهی وجود نداشت که بتوانید 8 میلیارد دلار به ترازنامه FTX اضافه کنید.

این رویداد ارزهای رمزنگاری شده را نابود نمی کند، در نهایت سپیده دمی در این شب سیاه خواهد بود. شکی نیست. این آیین نامه خواهد بود.