منو سایت

هک FTX Exchange، تظاهر یا واقعیت؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هک FTX Exchange، تظاهر یا واقعیت؟

وزارت دادگستری ایالات متحده تحقیقاتی را در مورد هک صرافی FTX آغاز کرده است.

هک سهام FTX

در 11 نوامبر، هکرها دارایی های رمزنگاری شده به ارزش حدود 370 تا 400 میلیون دلار را از کیف پول صرافی FTX سرقت کردند. مدت کوتاهی پس از اینکه سام بنکمن-فرید، مدیر عامل سابق، درخواست حمایت از ورشکستگی فصل 11 را داد، از سمت خود کناره گیری کرد. این مبلغ جدا از 400 میلیون دلاری است که کمیسیون اوراق بهادار باهاما دستور انتقال داده است. اگرچه این دو رویداد تقریباً همزمان اتفاق افتادند.

حادثه هک FTX برای اولین بار در ماه نوامبر، زمانی که مدیران رسمی صرافی تلگرام گزارش دادند که “دسترسی غیرمجاز” وجود داشته است، عمومی شد. بر اساس داده های شرکت تحلیلی Chainalysis، مبلغ از دست رفته بیش از 370 میلیون دلار (و نزدیک به 400 میلیون دلار) تخمین زده می شود.

وزارت دادگستری اکنون در حال بررسی این پرونده است تا مشخص کند چه کسی مسئول این نقض است. بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که این تحقیقات جدا از پرونده کلاهبرداری علیه سام بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا مظنونان شناسایی شده اند یا خیر.

آدرس کیف پول مرتبط با این هک بیش از 300 میلیون دلار دارایی متعلق به ذخایر FTX داشت که تقریباً همه آنها به بیت کوین تبدیل شده بودند و قابل بازیابی نبودند.

سردرگمی در مورد هک

سردرگمی در مورد هک صرافی FTX و انتقال 400 میلیون دلار دارایی دیجیتال از صرافی به رگولاتورهای باهامایی وجود داشت. این دو رویداد نزدیک به هم اتفاق افتاد و رسانه ها به اشتباه گزارش دادند که هک یک مصادره دارایی است. اما اینطوری نبود آنچه در واقع اتفاق افتاد این است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار باهاما دستور انتقال 400 میلیون دلار از دارایی های FTX را به عنوان بخشی از یک دستور حفاظتی صادر کرد. اگرچه این اتفاق مدت کوتاهی پس از هک شدن صرافی رخ داد، اما به هیچ وجه به آن مرتبط نبود.

مدیر عامل جدید FTX، جان جی. Ray III، شهادت داد که هک و انتقال دارایی های مورد نظر تنظیم کننده های باهامایی جدا از هم بوده است. این موضوع توسط شرکت تحلیلی چینی Elaxis نیز تایید شد که با FTX برای ردیابی دارایی ها کار می کند. سخنگوی چین العیس به خبرگزاری DBL گفت:

400 میلیون دلار دزدیده شده و هک شده توسط FTX کاملاً جدا از 400 میلیون دلاری است که توسط کمیسیون اوراق بهادار باهاما نگهداری می شود. قابل درک است که مردم از این موضوع گیج شده اند.”

جان جی ری همچنین در شهادت فاش کرد که FTX کلیدهای خصوصی کیف پول های خود را بدون رمزگذاری ذخیره می کند و از کنترل های امنیتی بسیار ضعیفی استفاده می کند. عواملی که می تواند منجر به هک شود.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)