منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هک کردن شبکه سولانا ادامه دارد. این بار نوبت ریدیوم است.

هک کردن شبکه سولانا ادامه دارد. این بار نوبت ریدیوم است.

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هک کردن شبکه سولانا ادامه دارد. این بار نوبت ریدیوم است.

پلتفرم Raydium، یک بازارساز خودکار در شبکه Solana، در 16 دسامبر مورد حمله هکرها قرار گرفت. بر اساس گزارش ها، مهاجم توانست محتویات چندین استخر مایع را بدون داشتن توکن LP یا سوزاندن آنها استخراج کند.

به گفته Valx و به نقل از ambcrypto، هکر با استفاده از حمله تروجان توانست به حساب مالک استخر دسترسی پیدا کند و تابعی را برای دانلود تراکنش و هزینه های مبادله فراخوانی کند.

در مجموع 9 استخر، از جمله استخرهای نقدینگی SOL-USDC و SOL-USDT مورد حمله قرار گرفتند و بیش از 4.3 میلیون دلار توکن به سرقت رفتند.

اولین واکنش پروتکل Ridium تغییر سطح دسترسی حساب آلوده بود. علاوه بر این، دسترسی همه آدرس‌های دیگر به حساب نگهداری شده توسط کیف پول سرد تغییر کرد. در مرحله بعد و برای تشویق هکر به بازگرداندن مبلغ سرقت شده، به او پیشنهاد شد که 10 درصد از مبلغ هک شده را به عنوان پاداش هک کلاه سفید نگه دارد و مابقی را برگرداند.

به نظر می رسد که روزهای سیاه شبکه سولانا تمام نشده است. پس از چندین بار تعلیق فعالیت شبکه به دلیل مشکلات فنی و ورشکستگی صرافی FTX، هک شدن پروتکل های مختلف این شبکه موج جدیدی از شرارت است. پیامد این رویدادها کاهش شدید سرمایه قفل شده (TVL) در اکوسیستم سولانا است. بر اساس اطلاعات وب سایت DefiLlama، سرمایه قفل شده این شبکه در چهار ماه گذشته از 1.37 میلیارد دلار به 259 میلیون دلار کاهش یافته است.

میزان سرمایه محبوس شده در اکوسیستم سولانا
میزان سرمایه محبوس شده در اکوسیستم سولانا

با این حال، تجزیه و تحلیل سولانا نشان می دهد که مبلغ کل هزینه های این شبکه در هفته گذشته افزایش یافته است. علاوه بر این، نرخ تراکنش سولانا در هر ثانیه نیز بهبود یافته است.

هزینه شبکه سولانا
هزینه شبکه سولانا

قیمت سولانا در زمان نوشتن 12.31 دلار است.