منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هارد فورک برلین اتریوم چیست؟ به روز رسانی اتریوم برلین را معرفی می کنیم

هارد فورک برلین اتریوم چیست؟ به روز رسانی اتریوم برلین را معرفی می کنیم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هارد فورک برلین اتریوم چیست؟ به روز رسانی اتریوم برلین را معرفی می کنیم

به‌روزرسانی اتریوم برلین یکی از به‌روزرسانی‌های شبکه اتریوم است که به طور رسمی در 15 آوریل 2021 منتشر شد. این به‌روزرسانی راهنمایی‌هایی را در قالب پیشنهادهایی با هدف بهبود شبکه اتریوم ارائه کرد. طبق این به روز رسانی، کارمزد تراکنش های اتریوم کاهش یافته و برخی از نقص های شبکه برطرف شده است.

این نسخه به صورت هارد فورک (هارد فورک) جدید از اتریوم، برای کاهش هزینه های سرسام آور آن شبکه ایجاد شده است. لازم به ذکر است که هارد فورک ها با شکستن بلوک های یک شبکه و ایجاد یک ارز دیجیتال دیگر از دل یک ارز دیجیتال ایجاد می شوند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم که هارد فورک اتریوم برلین چیست و چه تاثیری بر بلاک چین اتریوم دارد.

هارد فورک چیست؟

تعریف اولیه هارد فورک

اگر بخواهیم درک دقیقی از آپدیت اتریوم برلین داشته باشیم، ابتدا باید مفهوم هارد فورک را به طور کامل درک کنیم. به روز رسانی های پی در پی و اجرای موفقیت آمیز فورک اتریوم، شناخت دقیق این مفهوم را بسیار ضروری کرده است. در زیر نگاهی کامل به این اصطلاح خواهیم داشت.

تعریف کلی هارد فورک

یک هارد فورک در واقع تغییرات اساسی در شبکه بلاک چین ایجاد می کند که در نهایت منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال جدید با ویژگی ها و عملکرد بهتر می شود. در هارد فورک‌ها، توسعه‌دهندگان تلاش می‌کنند تا بلاک چین مورد نظر را بشکنند و آن‌ها را به دو بلوک جداگانه تقسیم کنند و یک ارز دیجیتال جدید بدون نقص یا چالش‌های ارز دیجیتال اصلی ایجاد کنند (مانند آنچه در Ethereum Classic اتفاق افتاد). برای این منظور پیشنهادهایی به همراه دستورالعمل اجرایی لازم به شبکه اصلی ارائه می شود. بنابراین هارد فورک نوعی به روز رسانی برای یک ارز دیجیتال است که با اهداف خاصی پیاده سازی می شود.

هدف از اجرای هارد فورک

هدف از اجرای هارد فورک بهبود کارایی و به روز رسانی شبکه ارز دیجیتال است. به عنوان مثال، هارد فورک را می توان برای افزایش انعطاف پذیری شبکه در برابر حملات DDos یا کاهش هزینه های تراکنش انجام داد. از آنجایی که شبکه های بلاک چین منبع باز هستند و امکان ایجاد تغییرات در کدهای شبکه برای همه کاربران در دسترس است، برخی از آنها می توانند پیشنهادات خود را برای بهبود شبکه ارائه دهند. یکی از این به روز رسانی ها، آپدیت اتریوم برلین است که با چهار طرح پیشنهادی ((EIP) توسط برنامه نویسان پیاده سازی می شود.

آپدیت اتریوم برلین چیست؟

ویژگی های به روز رسانی اتریوم برلین

بر اساس توضیحات قسمت قبل، در هارد فورک اتریوم، تغییراتی در کدهای شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد شد که در نهایت باعث بهبود این شبکه شد. در آپدیت اتریوم برلین، چهار پیشنهاد (پیشنهاد بهبود اتریوم) ارائه شد. هدف کلی این پیشنهادها بهبود قراردادهای هوشمند با کاهش نرخ است گاز یا کارمزد معامله

این پیشنهادات (EIPs) در زمینه سازی برای ایجاد اتریوم 2 با اجرای به روز رسانی اتریوم برلین نقش اساسی داشتند. برنامه هسته ای اتریوم 2 با هدف تغییر الگوریتم اجماع شبکه و انتقال از فرآیند اثبات کار به اثبات سهام ایجاد شد. اما این طرح‌های هارد فورک اتریوم برلین چیست؟ در زیر چهار پیشنهاد آورده شده است:

1. EIP-2565: این پیشنهاد برای کاهش نرخ گاز اتریوم برای تراکنش های مبتنی بر مقیاس بندی مدولار ارائه شده است. در واقع، EIP-2565 هزینه های پیش کامپایل نمایش مدولار را کاهش می دهد.

2. EIP-2718: این پیشنهاد یک مدل تراکنش جدید را معرفی کرد که به کمک آن می‌توان تراکنش‌های مختلف را با نسخه قبلی اتریوم تطبیق داد و مدل جدیدی از آن ایجاد کرد.

3. EIP-2929: دلیل اصلی این پیشنهاد انکار حملات سرویس علیه اتریوم به دلیل تراکنش های Opcode بود. با این پیشنهاد، زمان پردازش و نرخ گاز برای این نوع معاملات افزایش می یابد.

4. EIP-2930: این پیشنهاد یک تراکنش جدید به همراه فهرست دسترسی کاربران را معرفی کرد که به کاربران اجازه می‌دهد مدل‌های تراکنش جدیدی برای کاهش قیمت گاز ایجاد کنند.

پس زمینه به روز رسانی اتریوم برلین چه بود؟

مناطق استقرار به روز رسانی اتریوم برلین

هر به روز رسانی برای رفع برخی نقص ها در شبکه بلاک چین پیاده سازی می شود. بنابراین سوال اصلی اینجاست که زمینه هارد فورک اتریوم برلین چیست؟ در زیر برخی از مشکلات شبکه اتریوم را که با نسخه جدید در آپدیت اتریوم برلین حل شده اند توضیح خواهیم داد.

ظرفیت محدود شبکه اتریوم

اگرچه ممکن است هنوز برای برخی از افراد این سوال وجود داشته باشد که اتریوم چیست و به چه معناست؟! اما کاربران دنیای ارزهای دیجیتال می دانند که یکی از معروف ترین ارزهای دیجیتال بعد از بیت کوین، اتریوم است و حتی آن را ملکه ارزهای دیجیتال می نامند. محبوبیت این شبکه روز به روز در حال افزایش است. اتریوم در ابتدا برای ایجاد یک کامپیوتر غیرمتمرکز ایجاد شد و دارایی اصلی آن بر اساس قراردادهای هوشمند بود. این ایده آنقدر محبوب شد که به سرعت تعداد تراکنش ها را در شبکه افزایش داد. این مقدار به حدی رسید که شبکه دیگر قادر به پردازش آنها نبود. از سوی دیگر، ظرفیت شبکه اتریوم محدود است و تنها 15 نفر در هر ثانیه موفق به کار در این شبکه شدند. این موضوع برای کاربران ارزهای دیجیتال چندان جذاب نیست. به همین دلیل، شبکه اتریوم مجبور شد این چالش را حل کند تا کاربران زیادی در سراسر جهان داشته باشد.

افزایش کارمزد تراکنش شبکه اتریوم

تعداد زیاد تراکنش ها در بازه زمانی محدود و افزایش کاربران شبکه اتریوم در نهایت باعث شد این شبکه نتواند به این حجم از درخواست ها پاسخ دهد. این امر منجر به افزایش تدریجی کارمزد انتقال دارایی اتریوم (کارمزد تراکنش) شده است. کارمزد تراکنش های اتریوم در ابتدا 4 دلار بود، اما در نهایت به بیش از 38 دلار افزایش یافت.

وجود مسائل مقیاس پذیری در شبکه

تا آنجا که اتریوم یک ارز دیجیتال بسیار معروف است. نمی توان انکار کرد که اشکالاتی در مقیاس پذیری آن وجود دارد. این مسائل برخی از استارت آپ هایی را که می خواهند برنامه های خود را در شبکه اتریوم راه اندازی کنند، باز می دارد. بنابراین، مقیاس پذیری یک موضوع بسیار مهم است. برای حل این مشکل، بسیاری از محققان به دنبال راه حلی بوده اند.

مدت زمان زیادی طول می کشد تا معامله انجام شود

افزایش بیش از حد تعداد تراکنش ها و نبود قابلیت پاسخگویی کافی در شبکه، زمان تراکنش را بسیار کند کرد. این باعث شد که تعداد کمی از معاملات در یک دوره زمانی انجام شود.

تاثیر آپدیت اتریوم برلین بر این شبکه چیست؟

اثرات مثبت و منفی آپدیت اتریوم برلین

اجرای به‌روزرسانی اتریوم برلین باعث شد نسخه‌های جدید از مشتریان قدیمی پشتیبانی نکنند. همچنین با آپدیت اتریوم برلین، کارمزد تراکنش ها کاهش یافته و ارزش واقعی و مناسب دارایی ها ارائه می شود. در دراز مدت، این مشکل رقابت بین اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال را تشدید خواهد کرد. از طرفی کاهش هزینه ها تمایل کاربران را برای حضور بیشتر در دنیای متاورس و استفاده از شبکه اتریوم افزایش می دهد. البته اگر هزینه هر تراکنش در شبکه اتریوم بالا باشد، استفاده از آن برای بسیاری از کاربران بی فایده خواهد بود. گروهی از تحلیلگران معتقد بودند که آپدیت اتریوم برلین در نهایت منجر به افزایش قیمت اتریوم خواهد شد. به روز رسانی اتریوم برلین یک انقلاب بزرگ در نحوه مدیریت کارمزد تراکنش ها بود.

چرا آپدیت اتریوم برلین اینقدر مهم است؟

به‌روزرسانی اتریوم برلین در شرایطی پیاده‌سازی شد که ارزش اتریوم (ETH) روندی ثابت و خنثی را دنبال می‌کرد. در زمان این به روز رسانی، اتریوم در محدوده 2300 دلار قرار داشت. اما همچنان کاربران از هزینه های هنگفت تراکنش و صرف زمان زیادی برای آن بسیار ناراضی بودند.

بنابراین، شبکه اتریوم برای جلب رضایت کاربران خود مجبور به رفع این مشکلات شد. به روز رسانی اتریوم برلین با پیشنهادات ارائه شده سعی در جلوگیری از فرآیند دشوار انجام تراکنش ها و کاهش هزینه آن دارد. این بدان معنی است که اتریوم در تلاش است تا عنوان پادشاه آلتکوین ها را حفظ کند.

اقدامات اخیر شبکه اتریوم پس از هارد فورک برلین چه بود؟

آخرین تغییرات و برنامه های شبکه اتریوم

پس از استقرار موفقیت آمیز آپدیت اتریوم برلین، شبکه اتریوم شروع به اجرای مراحل اصلی برای هارد فورک لندن کرده است. هارد فورک لندن که در 14 آگوست 1400 تأسیس شد، تغییر عمده ای در روش پرداخت ایجاد کرد. در این روش به جای پرداخت به ماینرها، هزینه هر تراکنش به شبکه اتریوم منتقل می شود. این مشکل علاوه بر کاهش عرضه اتریوم باعث تمایل بیشتر کاربران به حضور در بازار اتریوم می شود.

دلیل نارضایتی ماینرها از هارد فورک اتریوم برلین چیست؟

استخراج کنندگان اتریوم از زمان هارد فورک های آن شبکه با مشکل مواجه بوده اند. با اجرای اتریوم 2 و انتقال از اثبات کار به اثبات سهام؛ بسیاری از تحلیلگران تخمین زده اند که سود خالص استخراج کنندگان اتریوم به نصف کاهش می یابد. علاوه بر اینکه دیگر نیازی به رایانه خود ندارند، باید آلتکوین های دیگری را استخراج کنند. از طرف دیگر، انتقال هزینه ها به خود شبکه اتریوم (به جای ماینرها) به طور قابل توجهی درآمد آنها را کاهش می دهد. البته کارشناسان امیدوارند با افزایش قیمت اتریوم، برخی از ماینرها از این بابت خوشحال باشند.

ایجاد دو دست هنگام اجرای هارد فورک

به طور کلی، به روز رسانی اتریوم برلین یکی از برنامه های اصلی برای شبکه اتریوم در نظر گرفته می شود. این شبکه برای حفظ کاربران خود مجبور به پیاده سازی شعبه های سخت در استانبول، برلین و لندن شد. اگرچه این به روز رسانی ها مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفت، اما در نهایت برای ماینرها مضر بودند. تاکنون اتریوم به عنوان دومین ارز دیجیتال در جهان، سود زیادی را برای ماینرها به ارمغان آورده است و سود استخراج اتریوم در سال های اخیر بارها رکورد زده است. پیشنهادات ارائه شده در آپدیت اتریوم برلین با مخالفت برخی از شرکت ها مواجه شده است. این شرکت های معدنی معتقدند که اگرچه افزایش کارمزد متوقف شده است. اما امنیت شبکه اتریوم همچنان با مشکلات جدی مواجه است.