منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نیم میلیون کاربر توییتر به جایگزین غیرمتمرکز آن یعنی Mastodon روی آورده اند

نیم میلیون کاربر توییتر به جایگزین غیرمتمرکز آن یعنی Mastodon روی آورده اند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نیم میلیون کاربر توییتر به جایگزین غیرمتمرکز آن یعنی Mastodon روی آورده اند

در میان عدم قطعیت و انتقاد از غول رسانه‌های اجتماعی توییتر به دنبال تصاحب آن توسط ایلان ماسک، نزدیک به نیم میلیون کاربر به Mastodon، یک جایگزین غیرمتمرکز، هجوم آورده‌اند.

Mastodon که توسط یک سازمان غیرانتفاعی آلمانی gGmbH در سال 2016 ایجاد شد، یک شبکه منبع باز متشکل از هزاران سرور است که به عنوان پلتفرم های رسانه های اجتماعی فردی عمل می کنند.
این شبکه می گوید از زمانی که ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا و اسپیس ایکس رسماً مدیریت توییتر را در دست گرفت، میانگین کاربران ماهانه آن دو برابر شده و به 860000 نفر رسیده است که موجی از سر و صدا و اخبار در مورد سیستم های پرداخت آینده را برانگیخت. تغییرات دیگری نیز وجود دارد.
سرورهای Mastodon مانند mastodon.social، mastodon.online و mstdn.social دارای طرح‌بندی‌هایی شبیه به توییتر هستند که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از هشتگ‌ها، پست‌های مجدد و لایک، محتوا را در فیدهای خبری پست کنند.
با این حال، Mastodon در تلاش است تا خود را از توییتر و سایر سایت های رسانه های اجتماعی متمایز کند. این شبکه خود را “سرور شبکه اجتماعی غیر فروش” می نامد و پلتفرمی را بدون الگوریتم یا تبلیغات ارائه می دهد. علاوه بر این، طبق گفته Mastodon، سازمان‌ها و افراد مستقلی که بر بیش از 3600 سرور منفرد شبکه نظارت می‌کنند، وظیفه ایجاد قوانین و نظارت برای سایت‌ها را خواهند داشت.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.