منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نقدینگی چیست؟ بررسی مفهوم نقدینگی در بازارهای مالی

نقدینگی چیست؟ بررسی مفهوم نقدینگی در بازارهای مالی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نقدینگی چیست؟ بررسی مفهوم نقدینگی در بازارهای مالی

آیا تا به حال قصد ورود به بازار مالی و شروع سرمایه گذاری را داشته اید، اما مطمئن نیستید که تصمیم خود درست است؟ این کاملا طبیعی است. اما با بررسی یک سری عوامل خاص مانند نقدینگی بازار هدف می توانید صحت تصمیم خود را تا حدودی بررسی کنید. نقدینگی یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال است که به توانایی تبدیل یک سکه به سکه دیگر بدون تغییر قیمت اشاره دارد.

به عبارت دیگر، نقدینگی نقدینگی یک دارایی است، اگرچه می توانید مطمئن باشید که دارایی شما به ارز فیات تبدیل می شود. زیرا در بازار نقدینگی همیشه خریدارانی برای دارایی شما وجود خواهند داشت. در ادامه این مقاله، نقدینگی چیست و اهمیت آن در بازارهای مالی مختلف را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد.

تعریف نقدینگی

تعریف نقدینگی

نقدینگی توانایی تبدیل یک دارایی به وجه نقد است. به عبارت دیگر، نقدینگی نشان می دهد که خرید و فروش سریع یک دارایی چقدر آسان است. به همین دلیل یکی از مهم ترین عوامل یک دارایی خوب، نقدینگی کافی آن است. به عنوان مثال، فرض کنید در یک شهر دور افتاده زندگی می کنید و تنها دارایی شما یک ماشین بسیار گران قیمت است. برای اینکه بتوانید در این شهر امرار معاش کنید نیاز به پول دارید و این زمانی است که هیچکس توان خرید آن ماشین گران قیمت را از شما ندارد. به عبارت دیگر، نقدینگی دارایی شما پایین است.

چرا نقدینگی مهم است؟

به طور کلی، نگهداری دارایی هایی که نقدشونده هستند سودمند است. این نوع دارایی ها یا سرمایه گذاری ها ممکن است مشمول کارمزدها، جریمه ها یا کارمزدهای معاملاتی کمتری برای تبدیل به پول نقد شوند. اقلام به احتمال زیاد از کشورهای دیگر معامله می شوند و معمولاً دستورالعمل های حسابداری قوی برای اقلامی وجود دارد که به راحتی ارزش گذاری و فروش دارند.

دارایی های نقدی مزیت روانی نیز دارند. برخی از افراد یا شرکت ها با دانستن اینکه منابع لازم برای رفع نیازهای کوتاه مدت را دارند، آسوده خاطر هستند. نقدینگی مالی همچنین نقش مهمی در سلامت مالی کوتاه مدت یک شرکت یا فرد دارد. بدون پول کافی، مهم نیست که یک شرکت چقدر درآمد دارد یا خانه یک فرد چقدر گران است. شرکتی را با 1 میلیارد دلار دارایی ثابت اما فقط 1 دلار نقد در نظر بگیرید. این شرکت بدون فروش برخی از دارایی های ثابت قادر به پرداخت اجاره بهای 10000 دلاری خود نخواهد بود.

تعریف نقدینگی بازار

نقدینگی بازار

وقتی در یک بازار مالی خریدار و فروشنده کافی وجود داشته باشد، نقدینگی در بازار وجود خواهد داشت. در چنین شرایطی معاملات زیادی در بازار صورت می گیرد و سرمایه گذاران تمایل زیادی به معامله دارند. زیرا توانایی بازار برای خرید و فروش سریع دارایی ها نقدشونده است. به عبارت دیگر می توان گفت که اگر دارایی به سرعت در بازار خرید و فروش شود و معاملات آن تاثیری بر قیمت اولیه آن دارایی نداشته باشد، بازار در حالت نقد است.

منظور از نقدینگی دارایی چیست؟

نقدشونده ترین نوع دارایی، وجه نقد است. زیرا در هر شرایطی امکان تبدیل آن به دارایی دیگری وجود دارد. اگر دارایی شما قابلیت تبدیل به دارایی دیگر (بدون ایجاد سود یا زیان زیاد) یا تبدیل به پول نقد را داشته باشد، در شرف انحلال است. عوامل مختلفی بر این امر تأثیر می گذارد:

  • سرعت تراکنش
  • انتقال آسان مالکیت
  • ثبات بازار

بسیاری از اوقات مردم به اشتباه فکر می کنند که نقدینگی یک دارایی به معنای سودآوری دارایی است. در صورتی که این دو مفهوم کاملا از هم جدا شوند. نقدشوندگی یک دارایی باعث می شود معامله گران و سرمایه گذاران با اطمینان بیشتری شروع به سرمایه گذاری کنند.

نقدینگی در حسابداری

نقدینگی حسابداری به توانایی یک شرکت یا فرد در ایفای تعهدات بدهی کوتاه مدت خود با دارایی های موجود اشاره دارد. افراد و شرکت‌هایی که دارایی‌های نقد آزاد زیادی دارند یا دارایی‌هایی مانند سهام به راحتی قابل فروش هستند، نقدشوندگی حسابداری بالایی دارند.

نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال

نقدینگی در ارزهای دیجیتال

یکی از اصلی ترین بازارهای مالی که نقدینگی و نقدینگی در آن بسیار مورد بحث است، بازار ارزهای دیجیتال است. در دنیای ارزهای دیجیتال، قابلیت تبدیل توکن به ارز فیات یا توکن دیگر را نقدینگی می‌گویند. البته به شرطی که تعادل قیمتی آن از بین نرود. حال تصور کنید که یک ارز دیجیتال نقدینگی بالایی دارد. در این صورت معامله گران و سرمایه گذاران می توانند معاملات خود را با سرعت بالاتر و ریسک کمتر انجام دهند.

در واقع می توان گفت مفهوم نقدینگی زمانی ایجاد می شود که بازار ارزهای دیجیتال پویا و باثبات باشد. به عنوان مثال، فرض کنید شما 5 توکن دارید و در حال حاضر قیمت این دارایی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. حال اگر مفهوم نقدینگی جا بیفتد، خریدار کافی برای ملک شما وجود خواهد داشت و می توانید با فروش ملک خود سود کسب کنید. در غیر این صورت، باید قیمت درخواستی را کاهش دهید. زیرا با این قیمت بالا، خریداران کافی برای شما وجود نخواهد داشت و برای کمک به تعادل بازار باید قیمت های بهتری ارائه دهید.

نقدینگی بازار سهام

نقدینگی بازار سهام نیز تاثیر زیادی دارد. در واقع به عنوان یک سهامدار هنگام خرید سهم جدید باید نقدشوندگی این دارایی را بررسی کنید. این موضوع در بورس با استفاده از شاخصی به نام ارزش معاملات مشخص می شود. به عبارت دیگر، هر چه ارزش معاملاتی سهام بیشتر باشد، می توان نتیجه گرفت که نقدینگی آن نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه یک انتخاب سرمایه گذاری خوب است.

آیا نقدینگی سودمند است؟

نقدینگی و سودآوری

درست است که نقدینگی نشانه مثبت سودآوری است، اما نقدینگی همیشه سودآور نیست. بیایید به تفاوت های اصلی بین این دو نگاه کنیم:

  • سودآوری به بهبود حاشیه مالی یک شرکت اشاره دارد. هر چه هزینه ها بیشتر باشد، حاشیه سود بیشتر می شود. این نشان دهنده افزایش سودآوری شرکت برای سال مالی جاری است. سودآوری، سهام و چشم انداز رشد شرکت را افزایش می دهد. از سوی دیگر، نقدینگی به توانایی شرکت در ایفای تعهدات کوتاه مدت و بلندمدت اطلاق می‌شود که شرکت در بلندمدت و کوتاه‌مدت باید بخش جاری بدهی‌ها را پرداخت کند.
  • یکی از تفاوت های اصلی این است که همیشه لازم نیست یک شرکت سودآور نقدینگی داشته باشد. این امکان وجود دارد که شرکت آنقدر در پروژه های آتی سرمایه گذاری کرده باشد که مطالبات آن پس از مدت زمان قابل توجهی سررسید شود. این یک تفاوت کلیدی است که باید هنگام انجام پیش بینی های مالی برای هر شرکتی فهمید. شرکتی که ماهیت نقدینگی ندارد نیز می تواند در کوتاه مدت ورشکست شود زیرا نقدینگی کافی ندارد و بنابراین شرکت برای انجام تعهدات کوتاه مدت به سرمایه در گردش نیاز دارد.
  • سودآوری معیاری برای موفقیت کسب و کار است. این بدان معناست که شرکت در یک دوره زمانی چقدر خوب عمل می کند. این نشان نمی دهد که شرکت چقدر پول نقد دارد. از سوی دیگر، نقدینگی وضعیت نقدی شرکت را به ما نشان می دهد، وجه نقد بیش از حد در ترازنامه نیز نشان دهنده مدیریت ضعیف سرمایه در گردش شرکت است، زیرا شرکت هزینه نقدینگی موجود در ترازنامه را متحمل می شود.
  • سودآوری معیاری از عملکرد مالی یک شرکت است که به صورت سود و زیان نشان داده می شود و به عنوان سود خالص در صورت سود و زیان گزارش می شود. اگر سود خالص منفی باشد، زیان شرکت را در آن دوره نشان می دهد. نقدینگی ترازنامه در بخش دارایی‌های جاری ترازنامه هر شرکت وجود دارد که شامل اوراق بهادار قابل فروش، هزینه‌های پیش‌پرداخت شده و موجودی‌ها جدا از وجه نقد است.
سودآورینقدینگی
سودآوری برای یک دوره است.نقدینگی برای مدت معینی است.
سودآوری به صورت سود و زیان است.نقدینگی یک موقعیت ترازنامه است.
نسبت های کلیدی برای تعیین سودآوری شرکت عبارتند از: حاشیه سود ناخالص، حاشیه سود خالص.نسبت های کلیدی برای تعیین نقدینگی شرکت عبارتند از: نسبت جاری، نسبت آزمایش اسید، نسبت سود سریع، نسبت پوشش بهره، نسبت پوشش ثابت.
سودآوری در بلندمدت برای کسب و کار اهمیت بیشتری دارد.نقدینگی برای یک کسب و کار در کوتاه مدت اهمیت بیشتری دارد
سودآوری معیاری برای سنجش عملکرد مالی استنقدینگی معیاری از وضعیت نقدینگی یک شرکت و میزان نقدینگی شرکت برای انجام تعهدات کوتاه مدت خود است.
سودآوری همچنین معیاری است که نشان می دهد یک شرکت چقدر از تجارت خود سود می برد.نقدینگی نشان می دهد که شرکت چقدر می تواند دارایی های خود را به پول نقد تبدیل کند.

نقدینگی، عامل مهمی برای بازارهای مالی است

مفهوم نقدینگی را می توان در تمامی بازارهای مالی مانند بازار سهام، بازار ارز دیجیتال، بازار املاک، بازار خودرو و … مشاهده کرد. به عنوان مثال زمانی که شما زمین گران قیمت و بزرگی دارید ممکن است سرمایه گذاری بسیار خوبی برای شما باشد اما به دلیل قیمت بالای آن خریدار کافی وجود نداشته باشد و در نتیجه نقدینگی ملک شما کم است. در حال حاضر این مشکل در مورد ارزهای دیجیتال، بورس و غیره نیز صدق می کند. بنابراین، یکی از مهم ترین عواملی که هنگام سرمایه گذاری در یک بازار باید بررسی شود، نقدشوندگی آن بازار است.

تصحیح مسعود فاضل

سوالات متداول

منظور از نقدینگی چیست؟

نقدینگی معیاری است برای اینکه چگونه یک دارایی یا اوراق بهادار با قیمتی که ارزش ذاتی آن را منعکس می کند به پول نقد تبدیل شود.

منظور از نقدینگی بازار چیست؟

نقدینگی بازار به نقدینگی کل بازار، مانند بازار سهام یا بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد.

منظور از نقدینگی حسابداری چیست؟

نقدینگی حسابداری به توانایی یک شرکت یا فرد در ایفای تعهدات بدهی کوتاه مدت خود با دارایی های موجود اشاره دارد.

بازار رمز ارز