منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نصف کردن بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت آن دارد؟

نصف کردن بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت آن دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نصف کردن بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت آن دارد؟

«بلاک» فایلی است که حاوی ۱ مگابایت سوابق تراکنش بیت کوین (BTC) در بلاک چین ارز دیجیتال است. با حل یک مسئله پیچیده ریاضی با استفاده از سخت افزار تخصصی، «ماینرها» یک خروجی تصادفی 64 کاراکتری به نام «هش» تولید می کنند. در واقع، ماینرها برای تکمیل این فرآیند و قفل کردن بلوک به‌گونه‌ای رقابت می‌کنند که نتوان آن را تغییر داد تا بلاک را به بلاک چین اضافه کنند. با تکمیل این بلاک ها، ماینرها بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

اگر نمی دانید بیت کوین چیست، به زبان ساده با آن آشنا شوید!

زمانی که بیت کوین در ابتدا تأسیس شد، ماینرها 50 بیت کوین در هر بلوک دریافت کردند. بنابراین، پذیرندگان اولیه وسوسه شدند که شبکه را با استخراج حتی قبل از اینکه مشخص شود بیت کوین چقدر موفق خواهد بود، حفظ کنند. اما با گذشت زمان و افزایش طرفداران و قیمت بیت کوین، این پاداش ها کمتر و کمتر می شود که به آن هاوینگ می گویند. در هاوینگ، نرخ ایجاد بیت کوین های جدید در هر 21000 بلاک استخراج شده به نصف کاهش می یابد یا تقریباً هر چهار سال یکبار تا زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین استخراج شود.

طبق تاریخچه بیت کوین، سه هاوینگ آخر در سال های 2012، 2016 و 2020 اتفاق افتاد. اولین هاوینگ در سال 2012 اتفاق افتاد که پاداش استخراج یک بلوک از 50 به 25 بیت کوین کاهش یافت. رویداد نصف شدن سال 2016 این مشوق ها را به 12.5 بیت کوین در هر بلوک استخراج شده کاهش داد و از 11 می 2020، هر بلوک تازه استخراج شده تنها 6.25 بیت کوین جدید تولید می کند. انتظار می رود نصف شدن بعدی بیت کوین در سال 2024 اتفاق بیفتد. این سیستم تا سال 2140 ادامه خواهد داشت.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که چرا هاوینگ بیت کوین اتفاق می افتد، چرخه نصف شدن چگونه کار می کند و چرا اهمیت دارد.

الگوریتم استخراج بیت کوین به گونه ای برنامه ریزی شده است که هر ده دقیقه به دنبال بلوک های جدید بگردد. زمانی که ماینرهای بیشتری به شبکه می‌پیوندند و قدرت هش بیشتری اضافه می‌کنند، زمان لازم برای یافتن بلاک‌ها کاهش می‌یابد. سختی ماینینگ هر دو هفته یکبار برای بازنشانی یک هدف 10 دقیقه ای بازنشانی می شود. میانگین زمان برای مکان یابی یک بلوک به طور مداوم زیر 10 دقیقه (تقریبا 9.5 دقیقه) باقی مانده است زیرا شبکه بیت کوین در دهه گذشته به طور چشمگیری رشد کرده است.

عرضه بیت کوین به 21 میلیون واحد محدود شده است. وقتی تعداد کل بیت کوین ها به 21 میلیون رسید، تولید بیت کوین های جدید متوقف می شود. نصف کردن بیت کوین تضمین می کند که مقدار بیت کوین قابل استخراج در هر بلوک در طول زمان کاهش می یابد و بیت کوین ها کمیاب تر و ارزشمندتر می شوند.

به طور منطقی، انگیزه استخراج بیت کوین با تکمیل هر نصف کاهش می یابد. از سوی دیگر، هاوینگ بیت کوین شامل افزایش شدید قیمت بیت کوین است که ماینرها را تشویق می کند تا بیشتر استخراج کنند، حتی اگر پرداخت های آنها نصف شود. ماینرهای بیت کوین تشویق می شوند تا زمانی که قیمت ها افزایش می یابد، به استخراج ادامه دهند. از سوی دیگر، اگر قیمت ارز دیجیتال افزایش پیدا نکند و پاداش های بلاک کاهش یابد، ممکن است ماینرها انگیزه ایجاد بیت کوین بیشتر را از دست بدهند. این به این دلیل است که استخراج بیت کوین یک عملیات وقت گیر و پرهزینه است که به قدرت و برق کامپیوتر زیادی نیاز دارد.

قیمت فعلی و خرید Dogecoin در ارزنجا

چرا داشتن مهم است؟

نصف شدن بیت کوین معمولاً با آشفتگی های زیادی برای این ارز دیجیتال همراه است. در نتیجه چرخه نصف شدن، عرضه بیت کوین های موجود کاهش می یابد و ارزش بیت کوین هایی که هنوز استخراج نشده اند افزایش می یابد و با چنین تغییراتی فرصتی برای سود ایجاد می شود.

در 28 نوامبر 2012، زمانی که قیمت بیت کوین حدود 12 دلار بود، اولین نصف شدن اتفاق افتاد. یک سال بعد بیت کوین به نزدیک به 1000 رسید. دومین هاوینگ در 9 جولای 2016 اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین در آن زمان به 670 دلار کاهش یافت، اما تا جولای 2017 به 2550 دلار رسید. بیت کوین در دسامبر همان سال به بالاترین قیمت خود یعنی حدود 177000 دلار رسید. قیمت بیت کوین در زمان آخرین نصف شدن، در ماه می 2020، 8787 دلار بود و در ماه های بعد منفجر شد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

تاریخچه نصف شدن بیت کوین

البته هنگام تحلیل رونق قیمت بیت کوین پس از نصف شدن، باید به عناصر دیگری نیز اشاره کرد:

پوشش مطبوعاتی بیشتر برای خرید ارز دیجیتال و بیت کوین.

جذابیت معاملات ناشناس.

به تدریج تعداد استفاده از این ارز دیجیتال در دنیای واقعی افزایش می یابد.

با این حال، اگر باور دارید که تاریخ تکرار می شود، نصف شدن بیت کوین در گذشته یک محرک صعودی برای قیمت ارز دیجیتال بوده است. از سوی دیگر، نصف سوم مطمئناً از بسیاری جهات بر اکوسیستم بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت. اول از همه، با کاهش سود اقتصادی حاصل از استخراج، تعداد ماینرهای بیت کوین احتمالا به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

نصف شدن بیت کوین نمادی از روند نزولی بیت کوین است. این یک مشکل بزرگ برای بیت کوین از زمان پیدایش آن بوده است.

نصف شدن بعدی کی هست؟

حدود 19 میلیون یا نزدیک به 90 درصد از 21 میلیون بیت کوینی که ممکن است وجود داشته باشد استخراج شده و در گردش هستند. هر روز تقریباً 900 بیت کوین جدید استخراج و در گردش قرار می گیرد. در حالی که نرخ استخراج سریعتر منجر به نرخ استخراج بالاتر شده است، این رقم می تواند بالاتر باشد.

با ادامه نصف شدن، نرخ افزایش عرضه بیت کوین تا زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین استخراج نشود، کاهش می یابد. طبق پیش بینی ها، آخرین بیت کوین در سال 2140 استخراج خواهد شد. پرداخت برای استخراج یک بلوک در آینده دوباره به نصف کاهش می یابد، اما تاریخ خاصی تعیین نشده است. پاسخ زمانی آشکار خواهد شد که 210000 مین بلاک از آخرین هاوینگ استخراج شده باشد.

با توجه به اینکه بیت‌کوین‌های جدید هر 10 دقیقه استخراج می‌شوند، نصف بعدی احتمالاً در اوایل سال 2024 اتفاق می‌افتد، در این مرحله پاداش ماینر به 3125 BTC کاهش می‌یابد.

برای خواندن اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال اخبار ما را دنبال کنید.