منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نبرد بین Binance و FTX: هر آنچه باید در مورد بحران فعلی بدانید

نبرد بین Binance و FTX: هر آنچه باید در مورد بحران فعلی بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نبرد بین Binance و FTX: هر آنچه باید در مورد بحران فعلی بدانید

تنش بین صرافی‌های بایننس و FTX در چند روز گذشته، هرج‌ومرج جدیدی را در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. بحرانی که باعث شد قیمت بیت کوین به 15600 دلار برسد و ارزش توکن FTT 90 درصد کاهش یابد. در زیر، نگاهی به روند نبرد Bynes در مقابل FTX و نحوه شکل‌گیری این بحران خواهیم انداخت.

2 نوامبر – افشای مقدار قابل توجهی FST در ترازنامه Alameda

به گزارش کوین تلگراف، این بحران از دوم نوامبر (11 آبان) پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر افشای ترازنامه شرکت تاسیس شده توسط سام بنکمن فرید، آلامدا ریسرچ آغاز شد. اطلاعات ترازنامه نشان داد که این شرکت دارای مقدار قابل توجهی از FTT، رمز بومی صرافی ارز دیجیتال FTX است.

انتشار این خبر مبنی بر اینکه یک شرکت بزرگ تجاری دارای مقدار زیادی دارایی است، نگرانی‌هایی را در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد کرد و سؤالاتی را در مورد ارتباط بین Alameda و FTX ایجاد کرد.

5 نوامبر – انتقال مقدار قابل توجهی از توکن FTT به Binance

حساب توییتر Whale Alert که بر نقل و انتقالات بزرگ این گونه ارزهای دیجیتال نظارت می کند، در 5 نوامبر به کاربران خود اطلاع داد که نزدیک به 23 میلیون توکن FTT به ارزش بیش از 584.5 میلیون دلار به بایننس منتقل شده است.

در آن زمان، این مقدار حدود 17 درصد از عرضه در گردش توکن های FTT بود.

6 نوامبر – مدیر عامل Alameda ترازنامه را توضیح می دهد

کارولین الیسون، مدیر عامل آلامدا، در 6 نوامبر توییت کرد که ترازنامه فاش شده تمام داستان را بیان نمی کند. وی خاطرنشان کرد: این ترازنامه به طور خاص فقط برای زیرمجموعه ای از شرکت های ما است و اشاره ای به وجود سایر دارایی ها به ارزش بیش از 10 میلیارد دلار نشده است.

این ترازنامه برخی از بزرگترین موقعیت های بلند (بلند) ما را نشان می دهد. بدیهی است که ما سرمایه گذاری های پوششی داریم که به اینجا نیامده است.

با توجه به کوچک شدن فضای اعتباری ارز دیجیتال در سال جاری، ما تاکنون بیشتر وام های خود را پرداخت کرده ایم.

6 نوامبر – فروش توکن بایننس FTT

اندکی پس از آن، چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس در ۶ نوامبر اعلام کرد که صرافی او تمام دارایی های FTT خود را با استناد به افشاهای اخیر (اشاره به ترازنامه آلامدا) به فروش خواهد رساند.

ژائو گفت که بایننس پس از فروش FTX در سال گذشته، حدود 2.1 میلیارد دلار در بایننس USDA و FTT دارد. با این حال، مقدار کل توکن های FTT که توسط Binance نگهداری می شود را فاش نمی کند.

وی با بیان اینکه توکن ها را به گونه ای می فروشد که کمترین تاثیر را در بازار داشته باشد، افزود که انتظار دارد فروش همه توکن ها چندین ماه طول بکشد.

ژائو همچنین تایید کرد که انتقال نزدیک به 23 میلیون توکن FTT در 5 نوامبر بخشی از توافق بایننس بوده است.

برخلاف درگیری در توییتر، مدیر عامل بایننس بعداً اضافه کرد که این اقدام فقط مدیریت ریسک پس از خروج است و به درس‌هایی که از سقوط Terra Luna و تأثیر آن بر بازار آموخته شده است اشاره کرد.

6 نوامبر – مدیرعامل Alameda پیشنهاد خرید توکن های بایننس FTT را داد

مدت کوتاهی پس از اینکه بایننس فروش توکن FTT خود را اعلام کرد، الیسون به ژائو توییت کرد که Alameda با خوشحالی همه آنها را به قیمت 22 دلار برای هر توکن خریداری خواهد کرد.

7 نوامبر – حملات FTX شروع به کشیدن دارایی ها می کند

با انتشار اخبار و شایعات، کاربران FTX از ترس ورشکستگی شروع به برداشت دارایی های خود از صرافی کردند و تحلیلگران از کسانی که قبلاً این کار را نکرده بودند خواستند که ارزهای دیجیتال خود را از FTX خارج کنند.

داده های گزارش Nansen در 7 نوامبر نشان می دهد که ارزش استیبل کوین های برداشته شده از FTX در 7 روز به 451 میلیون دلار رسیده است. در همین حال، کاربران شروع به گزارش برداشت های کند از FTX کردند. صرافی همچنین در حال رسیدگی به شکایات برداشت و اطمینان به کاربران بود که همه چیز خوب پیش می رود.

7 نوامبر – سام بنکمن فرید از ژائو درخواست همکاری کرد

مدت کوتاهی پس از پاسخ صرافی به نگرانی کاربران، بانکدار فرید در توییتی نوشت که رقیب با شایعات نادرست تلاش می کند ما را پایین بیاورد. وی همچنین افزود که شرایط FTX و دارایی خوب است.

این صرافی ادعا می‌کند که صرافی سرمایه کافی برای پوشش پرداخت تمام دارایی‌های مشتری دارد و FTX دارایی‌های مشتری را سرمایه‌گذاری نمی‌کند و تمام برداشت‌ها را پردازش کرده و به پردازش ادامه می‌دهد.

بنکمن فرید ادعا کرد که FTX یک میلیارد دلار پول نقد اضافی دارد و از ژائو خواست تا با هم روی اکوسیستم کار کنند.

7 نوامبر – ژائو پیشنهاد خرید Alameda را رد کرد

در پاسخ به سوالی در توییتر، ژائو نسبت به معامله ای که قبلا توسط الیسون برای خرید دارایی های FTT بایننس به قیمت 22 دلار به ازای هر توکن پیشنهاد شده بود، ابراز بی علاقگی کرد و گفت:

من نگفتم که. این یک سوال بود، نه یک تعهد معامله. فکر می کنم در بازار آزاد بمانیم.

ما هنوز از ماه های خود تا به امروز محافظت می کنیم.

8 نوامبر – سقوط قیمت در بازارهای FTT و ارزهای دیجیتال

برخی از تحلیلگران نسبت به کاهش قابل توجه قیمت توکن FTT از تاریخ 7 نوامبر (16 آبان) به دلیل مجموعه ای از اطلاعیه ها هشدار داده اند. در روزهای ابتدایی 8 نوامبر (17 نوامبر)، قیمت DFT حدود 30 درصد کاهش یافت و در عرض چند ساعت به 22 دلار به 15.4 دلار رسید.

قیمت بیت کوین نیز به دلیل ترس از نابودی صرافی FTX شروع به کاهش کرد.

8 نوامبر – توافق FTX با Binance برای حل بحران نقدینگی

در یک اعلامیه شوکه کننده، Bankman-Fried در 8 نوامبر گفت که FTX با بایننس “به یک توافق تراکنش استراتژیک” رسیده است تا به پوشش آنچه “کسری نقدینگی” می‌خواند کمک کند.

در یک حرکت شوک در 8 نوامبر، Fried Bankman اعلام کرد که FTX با یک معامله استراتژیک با Binance موافقت کرده است تا به آنچه او کمبود نقدینگی می‌خواند کمک کند.

او افزود که تمام دارایی ها 1 به 1 پوشش داده می شوند، که دلیل اصلی درخواست FTX بایننس است.

مدت کوتاهی پس از اعلام، ژائو همچنین گفت که بایننس قراردادی غیر الزام آور برای خرید صرافی FTX امضا کرده است. او همچنین خاطرنشان کرد که آنها این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که در هر زمان از معامله خارج شوند.

8 و 9 نوامبر – سام بنکمن فرید توییتی را حذف کرد که بایننس را مقصر دانست

در اواخر 8 نوامبر، چند ساعت پس از اعلام معامله ژائو، بانکدار فرید توییتی را حذف کرد که بایننس را مقصر دانست و مدعی شد که FTX و دارایی های آن در وضعیت خوبی هستند.

وب سایت های FTX Ventures و Alameda، بازوی سرمایه گذاری خطرپذیر صرافی، در 9 نوامبر از کار افتاد، در حالی که گزارش های تایید نشده ای از استعفای کارکنان FTX در روز گذشته منتشر شد.

همچنین در تاریخ 9 نوامبر (18 نوامبر) گزارش هایی مبنی بر خروج احتمالی بایننس از این قرارداد منتشر شد.

9 نوامبر – بایننس رسما از معامله خارج شد

کمتر از 48 ساعت پس از اعلام اولیه ژائو مبنی بر خرید FTX بایننس. این صرافی در تاریخ 9 نوامبر (18 آبان) اعلام کرد که دیگر تمایلی به خرید FTX ندارد.

در نتیجه ارزیابی صلاحیت شرکت و همچنین گزارش‌های خبری اخیر در مورد سوء استفاده از وجوه مشتری و تحقیقات ادعایی توسط یک آژانس آمریکایی، ما تصمیم گرفتیم از قرارداد خرید احتمالی خارج شویم.

این صرافی با استناد به گزارش‌هایی مبنی بر سوء استفاده از وجوه مشتریان و تحقیقات توسط آژانس آمریکایی، افزود:

حل این مسائل خارج از کنترل یا توانایی ما برای کمک است.

9 نوامبر – کاهش قیمت در بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال به این خبر واکنش نشان داد و با ایجاد ترس در بین سرمایه گذاران، قیمت بیت کوین به پایین ترین سطح خود در سال های اخیر یعنی 15600 دلار رسید.البته تحلیلگران انتظار کاهش بیشتر را داشتند و بر این باور بودند که قیمت بیت کوین تا 12000 دلار کاهش می یابد.

9 نوامبر – سام بنکمن-فرید 8 میلیارد دلار بودجه از سرمایه گذاران درخواست کرد

در 9 نوامبر، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه سام بنکمن فرید برای پوشش تنگنای نقدینگی ناشی از برداشت‌های مصرف‌کننده در چند روز گذشته، 8 میلیارد دلار وجوه اضطراری از سرمایه‌گذاران درخواست کرده است.

بر اساس این گزارش ها، بانکدار فرید به دنبال جذب 4 میلیارد دلار از سرمایه گذاران است و قصد دارد مابقی وجوه مورد نیاز برای پرداخت مشتریان را از طریق اخذ وام و حتی فروش دارایی های شخصی خود تامین کند.

9 نوامبر – هشدار وب سایت FTX در مورد مشکل واریز و برداشت

وب‌سایت FTX در تاریخ 9 نوامبر برای حدود 2 ساعت از کار افتاد و وقتی دوباره آنلاین شد، هشداری را به کاربران توصیه کرد که از سپرده‌گذاری خودداری کنند زیرا صرافی نمی‌تواند برداشت‌ها را پردازش کند.

این هشدار در یک پست ثابت در کانال رسمی تلگرام FTX نیز تایید شد. مدیر این کانال گفت: برداشت ارز دیجیتال و فیات تحت تاثیر قرار گرفته و مشخص نیست چه زمانی این موضوع حل می شود. وی همچنین افزود که اطلاعات کافی در مورد وضعیت فعلی وجود ندارد.