منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • معرفی سیستم رای گیری غیرمتمرکز اسنپ شات

معرفی سیستم رای گیری غیرمتمرکز اسنپ شات

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معرفی سیستم رای گیری غیرمتمرکز اسنپ شات

پروژه های مربوط به بلاک چین آنها هر لحظه در حال تغییر ساختار دنیای ما هستند. برخلاف تصور عمومی، تاثیر فناوری بلاک چین تنها به اقتصاد و ارزهای دیجیتال مربوط نمی شود. بلکه این فناوری توانسته است در بسیاری از زمینه ها مانند هنر، هوا و فضا و حتی زندگی اجتماعی تأثیر بگذارد. در همین حال پروتکل عکس فوری یکی از کاربردهای جذاب این فناوری شکوفایی است. با استفاده از این پروتکل، محیط رای گیری و رای گیری مستقل برای کاربران فراهم می شود.

در این مقاله به بررسی پروتکل Snapshot می پردازیم و شما را با ویژگی های آن آشنا می کنیم. اگر به دنیای DeFi و ساختارشکنی های آن علاقه مند هستید، آشنایی با این پروژه می تواند برای شما بسیار جالب باشد.

پروتکل اسنپ شات چیست؟

ضعف روش های سنتی تحقیق را نمی توان انکار کرد. از احتمال تقلب در شمارش آرا و دستکاری در نتیجه گرفته تا فقدان بستر رای گیری منصفانه، همه تکنولوژی را برای ارائه راه حلی برای این مشکل سوق داده اند. به لطف وجود بلاک چین، مشکلات رای گیری سنتی به تدریج فراموش شد. اما مشکل پرداخت نمادین مشارکت در مطالعه و قیمت آن به معضلی جدید در این مسیر تبدیل شده است. خوشبختانه پروتکل snapshot با استفاده از روش های جدید توانست این مشکل را حل کند.

به طور خلاصه، اسنپ شات بستری است که از طریق آن پروژه های مختلف می توانند نظرسنجی مستقل را برای کاربران خود فراهم کنند. این روش نظرسنجی، با اصطلاح سیگنالینگ رای گیری یا هشدار رای دادن نیز شناخته شده است. پروتکل‌های رأی‌گیری غیرمتمرکز که قبلاً استفاده می‌شد، شرکت‌کنندگان را ملزم به خرج کردن ارز دیجیتال می‌کرد. اما Snapshot به لطف استفاده از یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز به نام IPFS این مشکل را حل کرد. در نتیجه کاربران بدون پرداخت هیچ هزینه ایمی تواند در رای گیری شرکت کند.

اسنپ ​​شات چیست؟

پروتکل snapshot یک ابزار محبوب برای سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAOs) است. سازمان ها می توانند با استفاده از این پروتکل از کاربران خود در مورد برنامه های آینده یا هر موضوع دیگری نظرسنجی کنند.

ویژگی های پروتکل Snapshot

برای درک بهتر ویژگی ها و مزایای عکس های فوری، بهتر است ابتدا انواع مختلف سیستم های رای گیری غیرمتمرکز را بررسی کنید. رای گیری در سیستم های DiFi به دو صورت در داخل مدار (از زنجیره) و از زنجیره (خارج از زنجیره) انجام می شود. مکانیسم چنین سیستم هایی بر اساس کدهای شبکه بلاک چین است. برای استفاده از این روش نیاز به توسعه پلتفرم و حتی درخواست پرداخت ارز دیجیتال و توکن از کاربران برای تایید خواهد بود. از سوی دیگر، اقدامات خارج از زنجیره خارج از حوزه کدهای بلاک چین انجام می شود. بنابراین، سهامداران بزرگ، نهنگ های بازار و شرکت های استخراج ارز دیجیتال نفوذ بیشتری نسبت به کاربران عادی خواهند داشت.

اگرچه هر یک از این روش ها مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند، اما اسنپ شات توانست با ادغام آنها به یک روش بهینه دست یابد. مورد استفاده قرار گرفته یک عکس فوریسازمان‌ها می‌توانند در هر زمان و بدون پرداخت هزینه، درگیرترین اعضای جامعه خود را که دارای یک توکن خاص هستند، بررسی کنند. در این روش، کاربران برای تایید صحت نظر خود نیازی به تراکنش نخواهند داشت. زیرا Snapshot از شبکه IPFS برای ایجاد، ثبت و ذخیره آرا استفاده می کند.

شبکه IPFS یک پروتکل همتا به همتا است که ذخیره و به اشتراک گذاری داده ها را در یک سیستم توزیع شده فراهم می کند. این شبکه نقش مهمی در تمرکززدایی داشت.

نحوه استفاده از اسنپ شات

تصور کنید که به عنوان یک مدیر شرکت، می خواهید نظر کاربران خود را در مورد پروژه ها و مسیر آینده شرکت بدانید. اینجاست که عکس های فوری وارد بازی می شوند. برای استفاده از این پلتفرم، به یک سرویس نامگذاری اتریوم یا حساب و دامنه ENS نیاز دارید. ENS در واقع همان عملکرد DNS را دارد. با این تفاوت که در این سرویس مدیریت دامنه های وب سایت به صورت غیر متمرکز و امن امکان پذیر خواهد بود. با استفاده از ENS، می‌توانید کیف پول ارز دیجیتال یا آدرس IP پروژه DeFi را با یک نام قابل شناسایی توسط کاربر مرتبط کنید.

پس از اتصال ENS به Snapshot، مکانی برای ایجاد نظرسنجی و سفارشی سازی خواهید داشت. تنظیمات Snapshot ویژگی هایی مانند تعیین تعداد مدیران، توزیع قدرت رای گیری و موارد دیگر را در اختیار شما قرار می دهد. هنگامی که سفارشی سازی های مورد نظر را اعمال کردید، برای ایجاد اولین نظرسنجی خود آماده هستید.

سیستم رای گیری غیرمتمرکز

از سوی دیگر، کاربران برای شرکت در مطالعه باید کیف پول را به سرویس Snapshot متصل کنند. در این صورت تا زمانی که کاربران ارز دیجیتال مورد نظر را در کیف پول خود داشته باشند، می توانند بدون هیچ هزینه ای در رای گیری شرکت کنند. به عبارت دیگر شرط شرکت در نظرسنجی، داشتن ژتون مخصوص در کیف پول (بدون نیاز به صرف آن) است. نظرسنجی های ایجاد شده در اسنپ شات با رابط کاربری آماده و قابلیت به روز رسانی فوری نتایج در دسترس هستند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ایجاد یا شرکت در نظرسنجی، می توانید از مستندات عکس فوری استفاده کنید.

در حال حاضر طیف وسیعی از شرکت های فعال در زمینه DeFi از سیستم تحقیقاتی منحصربفرد Snapshot استفاده می کنند. از جمله مشتریان این سرویس نام شرکت های معروفی مانند تعویض واحد (تغییر تعویض)، متعادل کننده (تعادل کننده) بانکدار (بانکور) ین فاینانس (تامین مالی سالانه) و آراگون (آراگون) نیز نمایان است. به عنوان مثال، UniSwap یک نظرسنجی در مورد نحوه استفاده از دارایی های خود با استفاده از عکس های فوری ایجاد کرد.

محدودیت های پروتکل عکس فوری

در حال حاضر هیچ گونه نقض امنیتی قابل توجهی در سیستم رای گیری Snapshot مشاهده نشده است. اعتماد شرکت های بزرگ دنیای دیفای به این پروژه می تواند تاییدی بر امنیت و قابلیت اطمینان آن باشد. با این حال، تحلیلگران جهانی بلاک چین برخی موارد را به عنوان محدودیت های این پروتکل در نظر می گیرند. از مهم ترین مواردی که در این زمینه ذکر شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان شناسایی ارزهای موجود در کیف پول: اسنپ ​​شات باید نوع دارایی کیف پول شرکت کنندگان را بررسی کند تا صحت رای را تایید کند. در نتیجه اگر فردی در رای گیری شرکت کند، قطعا ارز دیجیتال لازم را در حساب خود دارد. همین امر ممکن است بر حریم خصوصی دارایی های شرکت کنندگان تأثیر بگذارد.

محدود به ENS: امروزه اکثر وب سایت ها از DNS برای ارائه دامنه های خود استفاده می کنند. اما به دلیل ماهیت غیرمتمرکز، اسنپ شات نمی تواند از این دامنه ها پشتیبانی کند.

ویژگی های عکس فوری

نسل جدید پلتفرم های رای گیری با اسنپ شات

در این مقاله به معرفی و بررسی اسنپ شات به عنوان یکی از جدیدترین پروژه ها ما در حوزه انتخابات و رأی گیری غیرمتمرکز هزینه کردیم. به لطف این پروژه، برای شرکت در رای گیری که در پلتفرم بلاک چین برگزار می شود، نیازی به پرداخت توکن نخواهید داشت. بلکه کافی است توکن سازمان دهنده مورد نظر را در حساب خود داشته باشید. از سوی دیگر، غیرمتمرکز بودن و عدم پرداخت توکن نیز محدودیت ها و نگرانی هایی را ایجاد کرد. اما اعتماد شرکت های بزرگ به اسنپ شات می تواند دیگر شرکت های جدید را نیز راحت کند.

به نظر شما این پلتفرم برای چه کاری می تواند استفاده شود؟ نظر خود را در این زمینه با ما و سایر کاربران والکس در میان بگذارید.