معرفی بازارهای OTC و P2P و بررسی تفاوت های آنها

معرفی بازارهای OTC و P2P و بررسی تفاوت های آنها

خرید و فروش هر دارایی به روش های مختلفی انجام می شود. معاملات ارز دیجیتال معمولا با استفاده از دو روش OTC و P2P انجام می شود. OTC مخفف Over The Counter و مخفف معاملات over the counter, brokerage یا broker است.

تبادل همتا به همتا (P2P) زمانی اتفاق می افتد که دو نفر به طور مستقیم با یکدیگر برای خرید یا فروش ارز دیجیتال تعامل داشته باشند.

صرافی های ارز دیجیتال بر اساس روش های معاملاتی که در نظر می گیرند، از معماری های مختلفی استفاده می کنند. البته بسیاری از صرافی‌ها بسترهایی را برای انجام معاملات با استفاده از هر دو روش فراهم کرده‌اند.

این دو روش مشخصات متفاوتی دارند. ویژگی هایی که مزایای متفاوتی را برای صاحبان استراتژی های مختلف ایجاد می کند. تفاوت های گسترده بین این دو روش و پلتفرم های اجرای آنها اهمیت دانستن هر دو را برای معامله گران به شدت افزایش داده است.

بازار P2P چیست؟

بازار P2P یکی از بهترین بازارهای مالی در دنیای تجارت اقتصادی است. در این نوع صرافی، خریداران و فروشندگان در یک سایت ثبت نام می کنند (همچنین به عنوان صرافی P2P، بازار P2P یا پلت فرم P2P شناخته می شود). فرآیند تراکنش در این پلتفرم تحت نظارت صرافی انجام می شود. در تمام صرافی های بزرگ در سراسر جهان، کاربران قبل از شروع تجارت احراز هویت می شوند تا امکان فعالیت های غیرقانونی از بین برود.

مزایای استفاده از تراکنش P2P

صرافی‌های ارز دیجیتال P2P به کاربران خود اجازه می‌دهند بدون حضور شخص ثالث مانند بانک، ارز دیجیتال خود را خریداری یا بفروشند. در این پلتفرم، کاربران از طریق یک فرآیند شفاف به طور مستقیم به هم متصل می شوند. این پلتفرم مزایای زیادی دارد. این مزایا شامل موارد زیر است:

با معامله گران بین المللی خرید و فروش کنید

یکی از مزایای استفاده از صرافی های P2P دسترسی به خریداران و فروشندگان ارز دیجیتال در بازارهای جهانی است، شما می توانید تنها در چند ثانیه ارزهای دیجیتال خود را با هرکسی در هر نقطه از جهان مبادله کنید.

روش های پرداخت چندگانه

در صرافی های P2P گزینه های پرداخت زیادی در اختیار کاربران قرار می گیرد. استفاده از ارزهای فیات، پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال یا استیبل کوین ویژگی هایی هستند که در بازارهای فرابورس کمتر دیده می شوند.

واجد شرایط برای کشورهایی که مبادله در آنها ممنوع است

بسیاری از کشورها مقررات سختگیرانه ای را برای مبادلات ارزهای دیجیتال وضع می کنند. شبکه های همتا به همتا راه حل خوبی برای مبادلات در این کشورها هستند.

امنیت بالا

تبادل همتا به همتا به دلیل حذف شخص ثالث و امکان کنترل کامل دارایی ها توسط کاربر بسیار امن است.

معامله ای ارزان تر

در معاملات P2P، شما مستقیماً با خریدار یا فروشنده معامله می کنید. در نهایت، صرافی برای پلتفرمی که برای انجام این تراکنش در اختیار شما قرار داده است، هزینه کمی از شما دریافت می کند. با توجه به عدم حضور شخص ثالث برای انجام این معامله، هزینه تراکنش ها بسیار ارزان تر خواهد بود.

دسترسی راحت

برای خرید ارز دیجیتال در صرافی P2P نیازی به حساب بانکی ندارید و این روش را برای همه قابل دسترس می کند. در واقع، برای انجام تراکنش در اکثر این پلتفرم ها فقط به اتصال به اینترنت و گوشی هوشمند یا رایانه نیاز دارید.

بازار فرابورس چیست؟

OTC مخفف Over The Counter و مخفف معاملات over the counter, brokerage یا broker است. به طور کلی معاملات فرابورس خارج از ساختار خرید و فروش عادی بازار بوده و مستقیماً توسط دو نفر یا دو سازمان انجام می شود. به عبارت دیگر، معامله فرابورس، معامله ای است که مستقیماً بین خریدار و فروشنده بدون نظارت صرافی ها انجام می شود.

معاملات فرابورس در بازار ارزهای دیجیتال

بازار فرابورس برای افرادی که می خواهند مقادیر زیادی سکه، به عنوان ماینر یا سرمایه گذاری اولیه در یک پروژه بفروشند، محبوب است. از سوی دیگر برخی سرمایه گذاران بزرگ یا شرکت های سرمایه گذاری بزرگ قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارند و از سوی دیگر تمایلی به افشای هویت خود ندارند. استفاده از بازار فرابورس و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از این طریق بستر مناسبی برای این افراد است. بازار فرابورس در حوزه ارزهای دیجیتال بسیار محبوب است. صرافی های بزرگی مانند Binance و Coinbase نیز بستری برای این نوع تراکنش ها فراهم کرده اند تا نیازهای کاربران خود را برآورده کنند.

فرابورس برای چه نوع معامله گرانی مناسب است؟

ماینرهای ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین، بخش قابل توجهی از فروشندگان فرابورس را تشکیل می دهند. در این میان صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاران قانونی و همچنین سرمایه گذاران بزرگ خریداران این بیت کوین ها هستند.

ماینرها تنها بازیگران بازار فرابورس نیستند. نظرسنجی انجام شده توسط رویترز نشان می دهد که سرمایه گذاران ثروتمند، صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری نیز معاملات خود را در این بازار انجام می دهند.

مهمترین معایب بازار فرابورس

این بازار برای تاجران و افراد غیر حرفه ای مناسب نیست. حجم دارایی هایی که به طور معمول در بازار فرابورس جابه جا می شود با حجم دارایی های این دسته از معامله گران فاصله زیادی دارد. این مشکل خطر خطا را برای این دسته از فعالان این بازار به شدت افزایش می دهد.

ناشناس بودن دو طرف معامله در این بازار فرصت مناسبی را برای انجام معاملات با هدف پولشویی فراهم می کند. در سال‌های اخیر، بسیاری از هکرها که به پروژه‌ها و صرافی‌های ارزهای دیجیتال حمله کردند، دارایی‌های سیاه سرقت شده را در بازارهای فرابورس معامله کردند.

بازار فرابورس یا P2P؟

در این مقاله به بررسی کامل دو بازار معاملاتی OTC و P2P پرداخته ایم. همچنین مزایا و معایب این دو بازار را بررسی کردیم. هر دو بازار بسته به نیاز کاربر می توانند گزینه مناسبی برای خرید و فروش باشند. در نهایت بسته به نیاز خود در نوع معامله می توانید انتخاب دقیقی داشته باشید.