منو سایت

معاملات آتی ارزینژا و معاملات مارجین

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معاملات آتی ارزینژا و معاملات مارجین

تفاوت بین معاملات مارجین و معاملات آتی

تجارت تضمینی چیست؟

معاملات حاشیه استراتژی است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بدون استفاده از وجوه خود و به جای استقراض پول از یک کارگزار، دارایی های بیشتری را خریداری کنند. معاملات مارجین در بازارهای ارزهای دیجیتال هیچ تفاوتی با معاملات مارجین سنتی ندارد. تامین مالی مارجین وامی برای تجارت یک دارایی دیجیتال در نظر گرفته می شود که در آن مارجین پول قرض گرفته شده از یک کارگزار و تفاوت بین ارزش کل سرمایه گذاری و مبلغ وام است.

دارایی‌هایی که موجودی حساب معاملاتی مارجین را تشکیل می‌دهند، به عنوان وثیقه برای وام برای پوشش ریسک اعتباری و زیان‌های احتمالی که معامله‌گران ممکن است متحمل شوند، به‌ویژه هنگام معامله با اهرم استفاده می‌شود. اگر ارزش سرمایه گذاری به میزان قابل توجهی کاهش یابد، یک شرکت کارگزاری یا صرافی ارز دیجیتال ممکن است دارایی های یک معامله گر را نقد کند.

برای معامله ارز دیجیتال بدون حاشیه، سرمایه‌گذار باید توسط ارائه‌دهنده خدمات مجاز باشد تا یک حساب مارجین باز کند که در آن ارز رمزنگاری، پول نقد یا اوراق بهادار را به عنوان وثیقه برای وام سپرده گذاری می‌کند. در معاملات ارزهای دیجیتال با حاشیه، اهرم هم سود و هم زیان را افزایش می‌دهد و نیاز به مارجین می‌تواند در هنگام زیان‌های سنگین، مانند کاهش ارزش سهام، رخ دهد.

مارجین فراخوان به صرافی یا کارگزار اجازه می‌دهد وثیقه سرمایه‌گذار را بدون اجازه او نقد کند یا برای کارگزار درخواست وجوه اضافی به حساب مارجین خود کند تا از انحلال اجباری جلوگیری کند.

معامله مارجین چگونه کار می کند؟

هدف از معاملات حاشیه، به حداکثر رساندن سود است و به سرمایه گذاران با تجربه اجازه می دهد تا به طور بالقوه آنها را به سرعت به دست آورند. اگر معامله گر نداند که چگونه کار می کنند، می توانند زیان های قابل توجهی را ایجاد کنند.

هنگام معامله با حاشیه، سرمایه گذاران کریپتو برای معامله از یک شرکت کارگزاری وام می گیرند. آنها ابتدا پول را به یک حساب مارجین واریز می کنند که به عنوان وثیقه برای وام استفاده می شود، نوعی سپرده تضمینی.

سپس شروع به پرداخت سود پول قرض شده می کنند که بسته به شرایط فعلی بازار می تواند در پایان وام یا اقساط ماهانه یا هفتگی بازپرداخت شود. هنگامی که دارایی فروخته می شود، درآمد حاصل از آن ابتدا برای پرداخت وام حاشیه استفاده می شود.

این وام برای افزایش قدرت خرید سرمایه گذاران و خرید مقادیر بیشتری از ارزهای دیجیتال مورد نیاز است و دارایی های خریداری شده به طور خودکار به وثیقه برای وام حاشیه ای تبدیل می شوند.

مبلغی که سرمایه گذار می تواند وام بگیرد به قیمت ملک خریداری شده و ارزش وثیقه بستگی دارد. با این حال، معمولاً کارگزار به سرمایه‌گذار پیشنهاد می‌دهد تا 50 درصد از قیمت خرید ارز دیجیتال را در مقابل میزان وثیقه موجود در حساب وام بگیرد.

بنابراین برای مثال، اگر سرمایه‌گذاری بخواهد ۱۰۰۰ دلار ارز دیجیتال بخرد و نیمی از آن را در معاملات مارجین سرمایه‌گذاری کند، حداقل به ۵۰۰ دلار وثیقه برای بازپرداخت وام اولیه نیاز دارد.

اهرم برای معاملات مارجین

حساب مارجین معمولاً برای معاملات اهرمی استفاده می شود که در آن اهرم نسبت وجوه قرض گرفته شده به حاشیه است. یک نمونه از معاملات مارجین باز کردن یک معامله 10000 دلاری با اهرم 10:1 است. در این صورت، معامله گر باید 1000 دلار از سرمایه خود را برای اجرای معامله متعهد کند.

این نسبت های اهرمی بسته به پلت فرم معاملاتی و بازار مورد معامله متفاوت است. به عنوان مثال، بازار سهام دارای نسبت معمولی 2:1 است. در مقابل، با قراردادهای آتی این نسبت به 15:1 افزایش می یابد. در معاملات حاشیه کریپتو، که قوانین همیشه مانند بازارهای سنتی اعمال نمی‌شوند، نسبت اهرم می‌تواند از 2:1 تا 125:1 متفاوت باشد. جامعه کریپتو معمولاً نسبت را به صورت 2x، 5x، 125x و غیره ساده می کند، که نشان می دهد چند برابر سرمایه گذاری آنها است.

معاملات مارجین شامل معاملات خرید (بلند) و فروش (کوتاه) است. هنگامی که افراد یک موقعیت خرید یا خرید را باز می کنند، انتظار دارند قیمت از نظر ارزش افزایش یابد. پوزیشن شورت بر این فرض استوار است که برعکس اتفاق خواهد افتاد و سرمایه گذاران موضع منفی نسبت به قیمت ارز دیجیتال می گیرند و معتقدند که قیمت آن کاهش خواهد یافت. در این صورت اگر دارایی کاهش یابد، سرمایه گذار سود خواهد برد.

مزیت معاملات مارجین افزایش سود است، اما از طرف دیگر، سرمایه گذاران می توانند پول خود را از دست بدهند. دارایی های معامله گر وثیقه برای وام است و اگر ارزش آنها کمتر از یک آستانه ثابت باشد، کارگزار حق فروش را برای خود محفوظ می دارد مگر اینکه سرمایه گذار وجوه بیشتری را به عنوان وثیقه تزریق کند تا حداقل شرط مارجین تجاری را برآورده کند.

معاملات آتی چیست؟

قراردادهای آتی نوعی قرارداد مشتقه هستند که خریدار و فروشنده یک ارز دیجیتال را ملزم می کند تا معامله ای را با قیمتی مشخص در تاریخ مشخصی در آینده انجام دهند.

برخی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال ترجیح می دهند به جای خرید و فروش واقعی آنها از طریق کلیدهای خصوصی، رمزهای عبور و به طور کلی از دردسرهایی که اکثر پلتفرم ها برای معامله ارزهای دیجیتال نیاز دارند، سرمایه گذاری کنند.

قراردادهای آتی در بورس‌های آتی مانند CME Group، بزرگترین و برجسته‌ترین بورس در سراسر جهان معامله می‌شوند و با ماه انقضا تعیین می‌شوند. طبق گزارش انجمن صنعت آتی (FIA)، 29 میلیارد قرارداد آتی ارزهای دیجیتال در سال 2021 معامله شد. معاملات آتی ارزهای دیجیتال بخش رو به رشدی از بازار است و افراد بیشتری جذب این نوع سرمایه گذاری می شوند.

CME از افزایش 13 درصدی ارزش افزوده روزانه (ADV) قراردادها و معاملات آتی بیت کوین خبر داد. مزایای معاملات آتی به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا از خطرات مرتبط با نوسانات شدید ارزهای دیجیتال اجتناب کنند.

هنگام معامله آتی می توانید ضرر کنید. با این حال، به دلیل توانایی پوشش ریسک، زیان کاهش می‌یابد و می‌تواند نسبت به معاملات مارجین کمتر چشمگیر باشد. مانند حساب‌های مارجین، معاملات آتی کریپتو مستلزم افتتاح یک حساب کارگزاری است که باید توسط صرافی یا کارگزار تأیید شود.

معاملات آتی چگونه کار می کند؟

معاملات آتی در بازار ارزهای دیجیتال به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا روی قیمت بیت کوین شرط بندی کنند. به عنوان مثال، در تاریخ خاصی در آینده بدون اینکه واقعاً بیت کوین را داشته باشید.

این فرآیند بدون توجه به قیمت واقعی دارایی در آن تاریخ آتی رخ می دهد و توسط مبادلات آتی تنظیم می شود که باید اجرای قرارداد را در تاریخ انقضا تضمین کنند. در معاملات کریپتو، قراردادهای آتی اغلب سه ماهه یا قراردادهای باز هستند.

قراردادهای آتی باید شامل موارد زیر باشد:

  • تاریخ انقضا: زمانی که قرارداد آتی تحت شرایط از پیش تعیین شده تسویه می شود.
  • ارزش قرارداد: مقدار ارز دیجیتالی که نشان دهنده دارایی اساسی تحت پوشش قرارداد است.
  • اهرم: برخی صرافی ها به معامله گران اجازه می دهند برای افزایش اندازه موقعیت خود و افزایش سود بالقوه پول قرض کنند.
  • نوع پرداخت: معمولاً می تواند به صورت ارز دیجیتال، نقدی یا از طریق انتقال بانکی باشد.

آیا معاملات مارجین و آتی مشابه هستند؟

معاملات مارجین معاملات در بازار نقدی هستند، در حالی که معاملات آتی به معاملاتی اطلاق می‌شود که در بازار مشتقات روی دارایی‌هایی که قرار است در آینده تحویل داده شوند، رخ می‌دهد.

معاملات مارجین و معاملات آتی دو استراتژی هستند که سرمایه گذار را ملزم می کند تا مهارت های معاملاتی خوبی داشته باشد زیرا از تکنیک های معاملاتی پیشرفته استفاده می کند. اینها دو نوع مختلف ابزار سرمایه گذاری با هدف مشابه هستند

شباهت ها

احتمال

معاملات مارجین و معاملات آتی ابزارهای سرمایه گذاری مشابهی هستند. هدف آنها اجازه دادن به سرمایه گذاران برای خرید دارایی های دیجیتالی بیشتر با پول کمتر است. هر دو بازار بر اساس پیش بینی قیمت هستند و رویکردهای متفاوتی برای رسیدن به یک هدف دارند.

هدف

هر دو می توانند بازدهی بیشتری ایجاد کنند، اما همچنین می توانند ضررهای جدی ایجاد کنند. به خصوص در بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال، تجربه سودهای سریع و قابل توجه تا حدودی آسان است. با این حال، ضررهای قابل توجهی نیز ممکن است رخ دهد، بنابراین فقط به معامله گران با تجربه توصیه می شود از این ابزار استفاده کنند.

تفاوت ها

بازارهای مختلف

تفاوت اصلی بین معاملات مارجین و معاملات آتی در بازاری است که در آن معامله می شود. مارجین در بازار نقدی معامله می شود، در حالی که قراردادهای آتی قراردادهایی هستند که در بازار مشتقه معامله می شوند.

قدرت نفوذ

معاملات حاشیه کریپتو معمولاً دارای اهرمی است که بین 5 تا 20 درصد متغیر است، در حالی که معمولاً در معاملات آتی از 100 درصد فراتر می رود.

تخصیص وثیقه

حساب‌های حاشیه ارز دیجیتال به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا از طریق نوعی وام که باید با بهره پرداخت شود، بر بازار نقدی تأثیر بگذارند، در حالی که قراردادهای آتی فقط به سپرده‌گذاری به عنوان وثیقه نیاز دارند.

دوره زمانی

از آنجایی که بازار نقدی ثابت است، معامله گران باید تعیین کنند که چه مدت می خواهند سکه را تحت اهرم خود نگه دارند. از سوی دیگر، قراردادهای آتی، قراردادهایی با تاریخ انقضا هستند که مشخص می کنند تا چه مدت می توانید یک موقعیت را حفظ کنید.

سرمایه گذاران

آنها دو نوع معامله گر را برای معاملات مارجین و معاملات آتی هدف قرار می دهند. معاملات مارجین بیشتر برای سرمایه گذاران کوتاه مدت است در حالی که معاملات آتی بیشتر برای سرمایه گذاران بلند مدت است.

آیا معاملات مارجین و آتی ابزارهای ریسکی هستند؟

اگرچه سرمایه‌گذاران معاملات حاشیه و معاملات آتی را به دلیل بازدهی بالقوه‌شان بسیار جذاب می‌دانند، اما باید محتاط باشند و همه ریسک‌ها را قبل از پذیرش در نظر بگیرند.

ریسک های مرتبط با معاملات مارجین

معاملات مارجین کریپتو به دلیل مولفه اهرمی که می تواند باعث ضرر سرمایه گذار بیشتر از آنچه در ابتدا داشته است، ریسک بیشتری نسبت به معاملات استاندارد دارد. به خصوص از آنجایی که ارزهای رمزنگاری شده دارایی های بسیار نوسان و غیرقابل پیش بینی هستند، ممکن است سرمایه گذار مجبور شود وجوه اضافی را به عنوان وثیقه برای جلوگیری از اجبار به فروش ارائه کند.

سرمایه گذاران از روز اول شروع به پرداخت سود وامی که برای معاملات حاشیه ای گرفته اند می کنند و با افزایش نرخ بهره، بدهی افزایش می یابد. به همین دلیل، معاملات مارجین برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت مناسب است، زیرا احتمال کمتری برای کسب سود با پرداخت سود در مدت زمان طولانی وجود دارد.

ریسک های مرتبط با معاملات آتی

ریسک اصلی مرتبط با معاملات آتی اهرمی است که سرمایه گذاران می توانند با موقعیت های سفته بازی خود ادعا کنند. به طور معمول، قراردادهای آتی بسیار بیشتر از دارایی های پایه خود دارای اهرم هستند، به این معنی که آنها همچنین با افزایش ریسک حاشیه روبرو هستند که می تواند زیان را افزایش دهد.

با نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال، قیمت قرارداد آتی ممکن است در تاریخ انقضا به نفع سرمایه گذار نباشد. مهمتر از همه، مبتدیانی که دانش کمی از بازارها و استراتژی ها دارند، باید قبل از سرمایه گذاری در معاملات حاشیه یا معاملات آتی، برخی از مهارت های معاملاتی را کسب کنند، زیرا آنها ابزارهای سرمایه گذاری سوداگرانه و پرریسک هستند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)