منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مشکل دو میلیارد دلاری در اکوسیستم گالا. داستان در مورد چیست؟

مشکل دو میلیارد دلاری در اکوسیستم گالا. داستان در مورد چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مشکل دو میلیارد دلاری در اکوسیستم گالا. داستان در مورد چیست؟

ایگوسیستم «گالا گیمز» روز جمعه 22 آبان با مشکل ناخواسته ای روبرو شد. پروتکل pNetwork که بستری برای اتصال و ایجاد نسخه رپ شده توکن های مختلف در شبکه ای خارج از شبکه خود است، نتوانست توکن Gala را از شبکه اتریوم (شبکه بومی توکن های ERC-20 گالا) به Binance منتقل کند. هوشمند شبکه چینی و ارز دیجیتال The Gala در بحران بودند

به گفته والکس، تحقیقات PeckShield که در زمینه امنیت بلاک چین است، نشان داد که آدرسی از حفره‌های امنیتی در قراردادهای هوشمند pNetwork در شبکه زنجیره هوشمند Binance سوء استفاده می‌کند. چندین میلیون توکن pGALA ناامن توکن گالا که در شبکه چینی هوشمند ضرب شده است “pGALA” نامیده می شود. با توجه به این اتفاق قیمت گالا در برخی صرافی ها حتی تا 90 درصد کاهش یافت.

هک شبکه گالا چه شد؟

طبق اعلام pNetwork در پروتکل در روز پنجشنبه، به محض کشف نقض امنیتی در قراردادهای این پروتکل، تیم این پروژه مشکل را با اعضای تیم گالا در میان گذاشت و کار این پل بلاک چین را متوقف کرد. علاوه بر این، یک عکس فوری از موجودی pGALA و BNB کاربران در استخر تبادل پنکیک گرفته شد. همچنین در این اطلاعیه از کاربران خواسته شده است که از معامله این ارز در این استخر خودداری کنند تا قرارداد توکن جدیدی راه اندازی و در اختیار کاربران قرار گیرد.

بر اساس این پیام، اولین عکس قبل از انتشار پیام و دومین و آخرین عکس ساعاتی پیش (ظهر دوشنبه 25 آبان) ثبت شده است. کاربرانی که این ارز را در Pancake Swap بین دو اسنپ شات خریداری کرده اند، خسارت 1 به 1 دریافت نخواهند کرد. همچنین زین پس، خرید این ارز تاثیری در ایردراپ و جبران خسارت آینده نخواهد داشت. قرارداد ارز Gala در بلاک چین اتریوم و توکن‌های موجود در آن شبکه تحت تأثیر این نقض قرار نگرفت.

اما هدف بازی های گالا چه بود؟ در بیانیه این شرکت، با تایید اطلاعات pNetwork، داده های جدیدی دریافت می کنیم. Gala Games اعلام کرد که توماس برترانی (عضو تیم pNetwork) در روز پنجشنبه با آنها تماس گرفته است. وی اعلام کرد که در قرارداد این پلتفرم یک نقص امنیتی کشف شده اما تاکنون مورد سوء استفاده هکرها قرار نگرفته است. به گفته برترانی، این خطا 67 روز پیش رخ داده و به تازگی کشف شده است. برترانی از قصد خود برای توقف فعالیت پل و هک مقادیر باقی مانده خبر داد.

پس از این اطلاع رسانی، تیم گالا گیمز با صرافی های متمرکز تماس گرفت و از آنها خواست که واریز و برداشت نسخه BEP-20 این توکن را متوقف کنند. بسیاری به محض دریافت اخطار این کار را انجام دادند، اما برخی با تأخیر این کار را انجام دادند.

پس از اینکه تیم pNetwork شروع به هک قرارداد خود و تخلیه آن کرد، برخی از کاربران و ربات ها سعی کردند از تفاوت قیمت این توکن در شبکه چینی هوشمند Binance و سایر صرافی های متمرکز سود ببرند. یکی از این صرافی ها صرافی غیرمتمرکز Huobi بود. قیمت توکن گالا در مدت کوتاهی از 0.04 دلار به 0.0003 دلار در Heubi افزایش یافت.

این صرافی با مقصر دانستن pNetwork، اقدامات خود را سفید و خوش نیت نمی داند و مدعی است که این پلتفرم 4.5 میلیون دلار از توکن دامپ در این صرافی جمع آوری کرده است. آنها درخواست کردند که مهاجمان با بازگرداندن مبالغ از مصونیت قانونی محافظت شوند و یک میلیون دلار جایزه دریافت کنند.

پلتفرم pNetwork این ادعا را به طور کامل رد کرد و اعلام کرد از طریق مراجع قضایی عزت صرافی را مطالبه خواهد کرد.

اتفاقات اخیر پیرامون ارز دیجیتال گالا نیز باعث نگرانی کاربران ارزشمند صرافی والکس شده است. از کاربران عزیزی که تحت تاثیر این موضوع هستند تقاضا داریم به پیام منتشر شده در مورد تغییرات توکن گالا در والکس توجه داشته باشند و در صورت وجود شک و تردید آن را با کارشناسان ما در میان بگذارند.

به زودی مکانیسم دریافت توکن جدید pGALA توسط پلتفرم pNetwrok مشخص خواهد شد. همچنین بار دیگر تاکید می شود که توکن گالا در پلتفرم شبکه اتریوم (ERC-20) در معرض خطر نبوده و نیست.

(2 امتیاز) – 5.5

بازی های cointelegraphGala