منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ضریب بتا چیست؟ بررسی کاربرد ضریب بتا در بازار ارزهای دیجیتال

ضریب بتا چیست؟ بررسی کاربرد ضریب بتا در بازار ارزهای دیجیتال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ضریب بتا چیست؟ بررسی کاربرد ضریب بتا در بازار ارزهای دیجیتال

ضریب بتا یکی از ابزارهایی است که با استفاده از آن می توان نوسانات یک ارز دیجیتال را محاسبه کرد و در مورد سرمایه گذاری ها و نحوه مدیریت ریسک مالی تصمیم درست تری گرفت. اگر ضریب بتا برای یک ارز دیجیتال بالاتر از 1 باشد، به این معنی است که ریسک سرمایه گذاری در آن بیشتر از کل بازار است و بالعکس.

محاسبه این نسبت و استفاده از آن می تواند از گرفتار شدن سرمایه گذاران در دام ریسک های شدید جلوگیری کند.

مفهوم ضریب بتا

ضریب بتا از دیدگاه اقتصاد

بتا (β) ضریب نوسان یا ریسک سیستماتیک اوراق بهادار یا ارزهای دیجیتال است. این نسبت به طور کلی به عنوان یک ابزار مدیریت سرمایه اضافی در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی در نظر گرفته می شود. این معیار، به‌ویژه در حوزه ارزهای دیجیتال، ریسک ارز دیجیتال مورد نظر را با کل بازار مقایسه می‌کند و معمولاً در برابر بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌شود. به عنوان مثال، اگر بتای یک ارز دیجیتال بالاتر از 1.0 باشد، باید آن را یک دارایی دیجیتال با نوسانات بالاتر از بیت کوین در نظر گرفت.

بتا همچنین در مدل قیمت گذاری دارایی سرمایه یا CAPM استفاده می شود و رابطه بین ریسک سیستمی و بازده مورد انتظار برای دارایی های مختلف را ارائه می دهد. مدل قیمت گذاری CAPM به طور کلی به عنوان روشی برای قیمت گذاری اوراق بهادار پرخطر و برای محاسبه ریسک و هزینه سرمایه آنها در نظر گرفته می شود. بتا در رابطه با مفاهیم ارز دیجیتال کاربردهای مشابهی در بازار سهام دارد و ریسک دارایی های دیجیتال را می توان با همان روش ها محاسبه کرد.

ضریب β چگونه تعیین می شود؟

هنگامی که ضریب بتا برای یک ارز دیجیتال استفاده می شود، عملاً می توان نوسان قیمت هر ارز را در مقایسه با ریسک سیستماتیک کل بازار به دست آورد. از نظر آماری، شیب خط نوسان را می توان با رگرسیون نقطه ای و استفاده از بتا به دست آورد. در نهایت، زمانی که رگرسیون هر نقطه به دست آمد، می توان بازده یک ارز دیجیتال را در برابر بازده کل بازار برای هر نقطه تفسیر کرد. بتای هر ارز دیجیتال با محاسبه مقادیر زیر به دست می آید:

· Rm: بازده کل بازار

· Re: بازار ارز دیجیتال

· کوواریانس: نحوه بازدهی یک ارز دیجیتال بسته به تغییر در بازده کل بازار تغییر می کند

· پراکندگی: تعیین می کند که داده های بازار چقدر از میانگین آن فاصله دارند

با در نظر گرفتن ضریب بتا می توان متوجه شد که ارز دیجیتال در مسیر درستی قرار دارد و آیا موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری دارد یا خیر. برای درک درست عملکرد بتا و جلوگیری از ضرر در معاملات ارز دیجیتال، باید مفهوم ریسک های مختلف در بازار را نیز مطالعه کنیم.

بررسی مفهوم ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک

نمودار خطرات سیستماتیک و غیر سیستماتیک

کارشناسان حوزه کنترل ریسک معاملات در بازارهای مالی، ریسک غیرسیستماتیک را «ریسک خاص سهام» و ریسک سیستماتیک را «ریسک عمومی بازار» توصیف می کنند. به عبارت ساده تر، اگر فقط یک سهام یا ارز دیجیتال در سبد دارایی خود داشته باشیم، بازده آن سهام یا ارز دیجیتال در مقایسه با میانگین سود یا زیان کل بازار می تواند بسیار متفاوت باشد. میانگین سود یا زیان کل بازار، همانطور که با شاخص هایی مانند S&P 500 اندازه گیری می شود، مبنای اولیه برای به دست آوردن ریسک های سیستماتیک و در نهایت ضریب بتا است.

یکی از راه هایی که سرمایه گذاران می توانند ریسک غیرسیستماتیک را کاهش دهند، تنوع بخشیدن به سبد سهام یا دارایی های دیجیتالی خود است. ریسک سیستماتیک نیز یک ریسک اساسی است که کل بازار را تحت تاثیر قرار می دهد. تغییرات عمده در متغیرهای کلان اقتصادی مانند نرخ بهره، تورم، تولید ناخالص داخلی یا تاثیر ارزهای خارجی از جمله مواردی هستند که بر بازار تاثیر می گذارند و نمی توان از آنها اجتناب کرد. در نهایت، ضریب بتا ضریب بتا است که ریسک سیستماتیک را به نوع غیر سیستماتیک آن و با در نظر گرفتن نرخ بازدهی هر یک مرتبط می‌کند.

بحران مالی 2008 که سیستم بانکی ایالات متحده را هدف قرار داد، نمونه بارز ریسک سیستمی است. در چنین محیط پرنوسانی، هیچ گونه تنوعی نمی تواند مانع از دست دادن ارزش سرمایه گذاران در پرتفوی سهام خود شود. ریسک سیستماتیک به عنوان ریسک غیر قابل تنوع نیز شناخته می شود.

نوع دیگری از خطر مرتبط با بتا، ریسک غیرسیستماتیک است که به عنوان ریسک متنوع نیز شناخته می شود. به عنوان مثال، اقدام ریسکی شرکت LL در سال 2015 نمونه بارز این نوع ریسک است. شرکت LL محصولات چوبی خود را با مقادیر خطرناک فرمالدئید فروخت که در نهایت منجر به یک رسوایی بسیار بدنام شد. چون این ریسک فقط برای این شرکت بود. ریسک غیرسیستماتیک را می توان از طریق تنوع به میزان قابل توجهی کاهش داد.

اعمال ضریب بتا برای سرمایه گذاران

سرمایه‌گذاران معمولاً از بتا برای اندازه‌گیری میزان ریسکی که سهام به سبد سهام آنها اضافه می‌کند، استفاده می‌کنند. بدیهی است که اگر ریسک بازار ناچیز باشد، ریسک خاصی وارد پرتفوی نخواهد شد. البته نباید فراموش کرد که ریسک پایین بازار پتانسیل بازدهی سهام را افزایش نمی دهد. برای اطمینان از اینکه معیار مناسب برای مقایسه سهام یا ارز دیجیتال استفاده می شود، معمولاً شاخصی به نام R-squared را بررسی می کنند. شاخص R-squared یک ابزار اندازه گیری آماری است که درصد حرکت تاریخی قیمت ارزهای دیجیتال یا سهام را نشان می دهد.

برای درک بهتر این موضوع، بیایید به مثالی که توسط Investopedia ارائه شده است، نگاه کنیم. در این مثال، یک صندوق قابل معامله در بورس یا ETF طلا، مانند سهام طلای SPDR با نماد GLD، همبستگی قابل توجهی با عملکرد شمش طلا دارد. در چنین شرایطی، صندوق سرمایه گذاری طلا دارای ضریب بتا و مقدار R-squared کمتر از شاخص S&P 500 است.

ورود به تمام حالت های ضریب بتا

حالت های مختلف ضریب بتا

بتا به مقادیر بالای یک و زیر یک محدود نمی شود و به طور کلی دارای 4 شکل مختلف است. هر یک از 4 حالت بتا که پس از محاسبه به دست می آیند معنای خاصی دارند و با توجه به تفسیر آنها باید ارزهای دیجیتال، سهام یا اوراق بهادار را خریداری یا سرمایه گذاری کنید. در زیر به هر 4 حالت اشاره خواهیم کرد.

بتای منفی و همبستگی معکوس

برخی از سهام یا ارزهای دیجیتال دارای بتای منفی هستند. بتای -1.0 به این معنی است که ارز دیجیتال یا سهام مورد نظر مطابق با قانون 1:1 با معیار بازار همبستگی معکوس دارد. به عبارت ساده تر، سهام یا ارز دیجیتالی که دارای بتای منفی است را می توان به عنوان معکوس یا به اصطلاح آینه روندهای مرجع تعریف کرد.

بتا کمتر از یک

وقتی ضریب بتا کمتر از یک باشد، به این معنی است که ریسک یا نوسان قیمت یک ارز دیجیتال یا سهام کمتر از ریسک یا نوسانات کل بازار است. اگر سهام یا ارز دیجیتالی که بتای آن کمتر از یک باشد در سبد سرمایه گذاری گنجانده شود، ریسک کل دارایی ها کاهش می یابد. معمولاً سهام سودآورترین شرکت ها بتای کمتر از یک دارند. زیرا همیشه تمایل به تحرک کمتری نسبت به نوسانات کل بازار دارند.

بتا برابر 1 و همبستگی قوی

اگر سهام یا ارز دیجیتال دارای بتای 1.0 باشد، نشان می دهد که نوسانات قیمت آن با نوسانات بازار ارتباط زیادی دارد. به عبارت دیگر، یک سهام یا ارز دیجیتال با بتای یک دارای ریسک سیستماتیک است. با این حال، محاسبه جزء بتا نمی تواند خطرات غیر سیستماتیک را تشخیص دهد. علاوه بر این، افزودن یک سهام یا ارز دیجیتال با نسخه بتا 1 به سبد دارایی هیچ تاثیری در افزایش ریسک ندارد. همچنین نباید انتظار بازدهی بیش از حد از پرتفوی داشت.

ضریب بتا بیشتر از یک

اگر در حین محاسبه، اندازه بتا از مقدار یک بزرگتر باشد، به این معنی است که نوسانات قیمت ارز دیجیتال یا امنیتی از نظر تئوری ثبات کمتری نسبت به نوسانات کل بازار دارد. به عنوان مثال، اگر یک سهام یا ارز دیجیتال دارای بتای 1.7 باشد، از نظر تئوری نوسان قیمت آن حدود 28.3 درصد بیشتر از نوسانات بازار فرض می شود. سهام مرتبط با شرکت‌های فناوری و سازمان‌های مشابه معمولاً دارای سهام با بتای بیشتر از یک هستند. درست است که بتای بالاتر از یک، ریسک کل سبد را افزایش می دهد، اما فرصتی برای افزایش بازده مورد انتظار و تحقق سود قابل توجه نیز وجود دارد.

ضریب بتا، از نظریه تا واقعیت

    تأثیر ضریب بتا بر ارزیابی ریسک

تئوری مربوط به مؤلفه بتا همیشه به دنیای بازده سهام و ارز دیجیتال از دیدگاه آماری و توزیع نرمال نگاه می کند. در عین حال، بازارهای مالی در نقطه ای فراتر از مفاهیم آماری در حال تغییر هستند و نظریه بتا از این منظر کمی عقب مانده است. در دنیای واقعی معاملات، ضریب بازده همیشه به طور معمول توزیع نمی شود. در نتیجه، آنچه که بر اساس ضریب بتای محاسبه شده تفسیر می شود، همیشه در دنیای واقعی صادق نیست.

در دنیای واقعی معاملات و بازارهای مالی، یک سهام یا ارز دیجیتال با بتای بسیار پایین می تواند نوسان قیمت کمتری داشته باشد و در عین حال در بلندمدت روند نزولی داشته باشد. از نظر علمی و آماری، سهام یا ارز دیجیتالی با بتا پایین که روند نزولی قیمت را آغاز کرده است، تاثیری در بهبود عملکرد سبد دارایی ندارد. با این حال، افزودن یک سهام نزولی با بتا یا ارز دیجیتال تنها در صورتی ریسک پرتفوی را کاهش می‌دهد که سرمایه‌گذار ریسک را با پارامترهای نوسان تعریف کند.

همچنین، سهامی با ارزش بتای بالا که در جهت قیمتی صعودی حرکت می کند، ریسک تشعشع را افزایش می دهد و می تواند سودهایی را برای سبد سهام به همراه داشته باشد. مهم ترین نکته در سرمایه گذاری این است که سرمایه گذار علاوه بر استفاده از ضریب بتا، از عوامل فنی نیز برای ارزیابی ارزش سهام یا ارز دیجیتال استفاده می کند.

محدودیت های بتا

ضریب β اطلاعات مفید و مفیدی را برای ارزش گذاری سهام یا ارز دیجیتال ارائه می دهد، اما محدودیت هایی نیز دارد. بتا در تعیین ریسک های کوتاه مدت اوراق بهادار، سهام و به ویژه ارزهای دیجیتال بسیار مفید است. سرمایه گذاران می توانند از بتا و تفاسیر آن برای محاسبه ریسک و تحلیل نوسانات قیمت ارز دیجیتال یا سهام استفاده کنند. اما وقتی نوبت به ریسک‌های بلندمدت و داده‌های تاریخی می‌رسد، دیگر نمی‌توانید به قابلیت‌های بتا خاصی اعتماد کنید و باید پیش‌بینی حرکت قیمت دارایی‌ها را با ابزار دیگری اندازه‌گیری کنید.

ضریب β یک ابزار همه کاره نیست!

ارزیابی نوسانات قیمت ارز دیجیتال با ضریب بتا

بسیاری از کارشناسان دنیای مالی و ارزهای دیجیتال معتقدند که نسخه بتا اطلاعات مفیدی در مورد ریسک ارائه می دهد، اما نمی تواند این مشکل را به تنهایی پوشش دهد. به بیان ساده، سرمایه گذار باید بتواند از ضریب بتا با استفاده از ابزارهای تحلیلی مختلف (مانند نسبت ریسک به پاداش) استفاده کند. بتا فقط عملکرد گذشته یک سهام یا ارز دیجیتال را در نظر می گیرد که در شاخص های عمومی بازار نیز صدق می کند. همچنین، با بتا نمی توان اصول عملیاتی یک شرکت، پتانسیل درآمد و رشد آن را در نظر گرفت.

آنچه شما به عنوان سرمایه گذار در حوزه ارزهای دیجیتال باید در نظر داشته باشید تسلط بر چندین شاخص و ابزار تحلیلی برای ارزیابی ریسک احتمالی و نوسانات قیمت دارایی مورد نظر با تکیه بر جنبه های اساسی آن است. تا به حال از ضریب بتا در کدام بازارهای مالی استفاده کرده اید؟

موسسه مالی سرمایه گذاری شرکت