منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • صلیب مرگ بر شاخص دلار (DXY)؛ منتظر افزایش بیت کوین باشید؟

صلیب مرگ بر شاخص دلار (DXY)؛ منتظر افزایش بیت کوین باشید؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
صلیب مرگ بر شاخص دلار (DXY)؛ منتظر افزایش بیت کوین باشید؟

نمای یک روزه شاخص دلار (DXY) به وضوح شکل گیری تقاطع مرگ را نشان می دهد. بیت‌کوین به‌عنوان دارایی‌ای که قیمت آن همیشه در برابر دلار اندازه‌گیری می‌شود، می‌تواند تا حد زیادی تحت تأثیر این رویداد قرار گیرد.

به گفته بیت کوینیست، ایده ایجاد بیت کوین مبتنی بر مخالفت با ارزهای فیات و سیاست های پولی مخرب بانک های مرکزی بود. به همین دلیل، دشمن اصلی بیت کوین از بسیاری جهات دلار آمریکا در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، بیشتر معاملات بیت کوین در بازارهای مختلف در برابر دلار آمریکا انجام می شود.

زمانی که دلار تقویت می شود، بیت کوین از نظر قیمت ضعیف می شود و برعکس آن نیز صادق است. اکنون، از آنجایی که شاخص دلار، که ارزش دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای جهانی منتخب مقایسه می‌کند، نشانه نزولی قوی را نشان می‌دهد که می‌تواند منجر به سقوط ارزش ارز فیات در بازارهای جهانی شود.

صلیب مرگ بر شاخص دلار (DXY)؛  منتظر افزایش بیت کوین باشید؟
نمای یک روزه شاخص دلار آمریکا.

مرگ و صلیب طلایی دو علامت معروف نزولی و صعودی در تحلیل تکنیکال هستند. زمانی که میانگین متحرک ساده 50 روزه (خط سبز در تصویر) از میانگین متحرک ساده 200 روزه (خط قرمز در تصویر) عبور کند، تلاقی مرگ تشکیل می شود. بالا و پایین cut off The Golden Crossing دقیقا برعکس این است و زمانی اتفاق می افتد که میانگین متحرک ساده 50 روزه از میانگین متحرک ساده 200 روزه عبور کند. پایین بالا cut هر دوی این شکست ها را می توان نشانه کلیدی تغییر در روند بازار دانست.

همچنین بخوانید : تقاطع طلایی و تقاطع مرگ چیست و چگونه آن را بشناسیم؟

اولین صلیب مرگ با شاخص دلار آمریکا از زمان صلیب طلایی جولای 2021 (تیر 1400) است که در این نمودار شکل گرفت. با توجه به شرایط آشفته بازار، این رویداد فنی ممکن است چندان مهم به نظر نرسد. اما داده های تاریخی چیز دیگری را نشان می دهد.

صلیب مرگ بر شاخص دلار (DXY)؛  منتظر افزایش بیت کوین باشید؟
واکنش بیت کوین به هر تلاقی مرگ (خطوط عمودی قرمز) روی شاخص دلار.

از سال 2015، با احتساب گذرگاه فعلی، 6 گذر از شاخص دلار منجر به مرگ شده است. سه گذرگاه بین سال‌های 2015 و 2017 و دو گذرگاه مشابه در سال 2020 رخ داده است.

قیمت بیت کوین از زمان شکل گیری تقاطع های قبلی شاخص دلار به طور متوسط ​​359 درصد افزایش یافته است. سه مورد از این پنج مورد که کمترین اثر صعودی را بر قیمت بیت کوین داشتند، با این ارز دیجیتال با رشدی بین 64 تا 120 درصد مواجه شدند. همچنین قبل و بعد از هر یک از این جهش ها، قیمت مشخصاً نوسانات زیادی را تجربه کرده است.

دو مورد دیگر از این کراس اوورهای نزولی منجر به افت قابل توجه شاخص دلار و افزایش خیره کننده بیت کوین شدند. یکی از آنها به دنبال افزایش 567 درصدی بیت کوین در سال 2020 و دیگری به دنبال افزایش 935 درصدی قیمت در سال 2017 بود. یک روند صعودی مهم و تاثیرگذار که بیت کوین را در سراسر جهان مشهور کرد.