منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • شرایط معدنچیان سخت تر از همیشه است. استخراج بیت کوین زیر 20000 دلار سودآور نیست

شرایط معدنچیان سخت تر از همیشه است. استخراج بیت کوین زیر 20000 دلار سودآور نیست

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شرایط معدنچیان سخت تر از همیشه است. استخراج بیت کوین زیر 20000 دلار سودآور نیست

در ماه اکتبر، ماینرهای بیت کوین شاهد افزایش هش ریت بودند و این میزان به سطح جدیدی از 245 اگزاهش در ثانیه رسید. این اتفاق منجر به کاهش شدید قیمت هش و در نتیجه کاهش سود ماینینگ شد. همچنین در 24 اکتبر (2 نوامبر) قیمت بیت کوین به پایین ترین سطح خود یعنی 66.8 دلار در هر پتا رسید.

طبق تعریف Cointelegraph، همانطور که توسط Luxor Technologies تعریف شده است، هزینه هش درآمدی است که استخراج‌کنندگان بیت‌کوین به ازای هر واحد هش به دست می‌آورند، که کل قدرت محاسباتی است که توسط استخراج‌کنندگان پردازش تراکنش‌ها در شبکه اثبات کار استفاده می‌شود.

نمودار شاخص هشرت بیت کوین
نمودار شاخص هشرت بیت کوین

روند هش ریت بیت کوین برخلاف قیمت بیت کوین است و حتی در هفته گذشته به طور متوسط ​​به ۲۶۹ اگزاها در ثانیه افزایش یافته است. این بدان معنی است که سختی شبکه از جولای امسال افزایش یافته است.

نمودار قیمت بیت کوین در مقابل نمودار دشواری شبکه
نمودار قیمت بیت کوین در مقابل نمودار دشواری شبکه

گسترش فعالیت های معدنی که باعث ایجاد رقابت بین معدنچیان می شود. استفاده روزافزون از ماینرهای ASIC که کارآمدتر از مدل‌های جایگزین هستند و محبوبیت اتریوم باعث شده است که برخی از شرکت‌های استخراج قفسه‌های خالی استخراج‌کنندگان GPU اتریوم را با ماینرهای بیت‌کوین ASIC پر کنند.

در نتیجه، در زمانی که قیمت بیت کوین در حال کاهش بود، افزایش سرعت هش باعث شد تا شبکه با مشکل تنظیم شود. همانطور که انتظار می رفت، پس از افزایش نرخ هش و سختی شبکه، قیمت به 0.0658 دلار به ازای هر تراش در روز کاهش یافت و سود ماینرها را کاهش داد.

شرایط معدنچیان سخت تر از همیشه است.  استخراج بیت کوین زیر 20000 دلار سودآور نیست
نمودار قیمت بیت کوین در مقابل نمودار نرخ هش

افزایش هزینه های استخراج به معنای کاهش سود است

یکی از عوامل موثر در کاهش سطح سود، افزایش کلی هزینه استخراج بیت کوین است. به عنوان مثال، قیمت برق در ایالات متحده به شدت افزایش یافته است. تنها از جولای 2021 تا ژوئیه 2022 (ژوئیه 1400 تا 1401)، قیمت برق 25 درصد افزایش یافت و از 75.2 دلار به 94.3 دلار در هر مگاوات ساعت رسید. قیمت انرژی نیز در زمستان افزایش خواهد یافت. چون مردم باید خانه هایشان را گرم کنند. صنعت ماینینگ بیت کوین در حال حاضر شاهد افزایش میزان استخراج در قزاقستان به دلیل هزینه مقرون به صرفه انرژی است.

ماینرهای بیت کوین با هزینه های فزاینده دیگری مانند هزینه های میزبانی، خرید ماینرها و نصب یا ارتقای سیستم های خنک کننده مواجه هستند. در طول بازار صعودی در سال‌های 2021-2022، شرکت‌های استخراج وام زمانی که قیمت بیت‌کوین و تجهیزات بسیار بالا بود، گرفتند. این بدان معناست که بهره بدهی فعلی آنها ممکن است فشار زیادی را بر شرکت‌های استخراج بیت کوین جدیدتر و به شدت بدهکار وارد کند.

واضح است که افزایش سرعت هش و سختی شبکه به همراه کاهش قیمت هش منجر به کاهش حاشیه سود ماینینگ می شود. نمودار زیر کاهش سود را در محیطی نشان می دهد که در آن نرخ هش، مشکل شبکه و هزینه انرژی همچنان در حال افزایش است.

شرایط معدنچیان سخت تر از همیشه است.  استخراج بیت کوین زیر 20000 دلار سودآور نیست
برنامه های توسعه ماینینگ برای استخراج کنندگان بزرگ بیت کوین

اگر سرعت هش همچنان افزایش یابد در حالی که قیمت هش کاهش می یابد، حاشیه سود استخراج همچنان کاهش می یابد. در نتیجه، احتمالاً باعث می شود برخی از شرکت های معدنی برای همیشه تعطیل شوند.

یکی از نتایج احتمالی این است که شرکت‌های ماینینگ کارآمدتر با ترازنامه‌های ضعیف‌تر، مانند ماراتن، ممکن است بتوانند تجهیزات از کار افتاده و فضای رک را از شرکت‌های معدنی با عملکرد ضعیف که منحل شده‌اند، خریداری کنند.

شرکت‌های معدنی که می‌توانند در حین تلاش برای توسعه پایدار باقی بمانند، احتمالاً برنده بازی خواهند بود. شرکت هایی مانند Scientific Core، Marathon، Riot، Bitfarm و CleanSpark در حال آماده شدن برای توسعه هستند زیرا بسیاری از ماینرها برای کسب سود تلاش می کنند.

تغییر به سمت مدل های پایدار

با توجه به مسائلی که در مورد آنها صحبت کردیم، شرکت های استخراج بیت کوین باید برای افزایش سودآوری و کاهش فشار نظارتی به سمت مدل های استخراج پایدار بروند. این مدل ها باید شامل استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، افزایش ظرفیت تولید و نصب سیستم های خنک کننده مدرن باشد.

شرکت‌های معدنی می‌توانند با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند نیروی باد، انرژی خورشیدی و برق آبی، فعالیت‌های خود را بهینه کنند و به طور همزمان هزینه‌ها و انتشار کربن خود را کاهش دهند. این رویکرد می تواند به ثبات و پایداری بیشتر هزینه های انرژی استخراج بیت کوین منجر شود. نروژ توانست 1 درصد از کل انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین را از طریق استفاده از 100 درصد انرژی تجدیدپذیر به دست آورد.

کاهش سود ماینرها در نتیجه سقوط قیمت بیت کوین، سرعت هش و دشواری بالای شبکه، همراه با هزینه کم هش، می تواند منجر به تغییر روش های استخراج پایدار و غیرمتمرکز در سراسر صنعت شود.