منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • شاخص ترس و طمع چیست و چگونه محاسبه می شود؟

شاخص ترس و طمع چیست و چگونه محاسبه می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شاخص ترس و طمع چیست و چگونه محاسبه می شود؟

اگرچه پیش‌بینی حرکات آتی دارایی‌های کریپتو با دقت 100 درصد دشوار است، اما شاخص‌هایی مانند شاخص ترس و طمع می‌تواند کمک بزرگی باشد. شاخص ترس و طمع کریپتو مقداری بین 1 تا 100 ایجاد می کند. اگر ارزش برابر با 1 باشد، به این معنی است که بازار کریپتو سقوط می کند زیرا مردم ترس شدیدی را تجربه می کنند و دارایی های خود را می فروشند. از سوی دیگر، عدد بالاتر از 100 به این معنی است که بازار در آستانه رشد است و مردم طمع بیش از حد (یعنی خرید دارایی های بیشتر) را تجربه می کنند. اما شاخص ترس و طمع کریپتو چگونه کار می کند؟

ترس و حرص در کریپتو به چه معناست؟

ترس شدید زمانی رخ می دهد که مقدار شاخص بین 0 تا 24 باشد. هر چیزی بالاتر از 24 و کمتر از 50 نشان دهنده ترس است و مقدار 50 نشان دهنده بی طرفی بازار است. برعکس، طمع زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار شاخص بین 51 تا 74 باشد، اما اگر این مقدار بیشتر از 74 باشد، نشان دهنده طمع شدید در بازار است.

شاخص ترس و طمع چیست؟

محدوده عددی شاخص ترس و طمع

احساسات بازار ارزهای دیجیتال را هدایت می کنند. وقتی بازار بالا می رود، مردم حریص می شوند، که منجر به ترس از دست دادن (FOMO) می شود. همچنین، هنگامی که مردم اعداد قرمز را می بینند، اغلب سکه های خود را به عنوان یک واکنش تکانشی می فروشند.

شاخص ترس و طمع کریپتو چگونه محاسبه می شود؟

عوامل مؤثر بر شاخص ترس و طمع کریپتو که بر رفتار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارند عبارتند از: Google Trends، تحقیقات، حرکت بازار، تسلط بر بازار، رسانه‌های اجتماعی و نوسانات بازار.

Google Trends

عبارات جستجوی پرطرفدار را بررسی کنید تا میزان طمع در بازار را مشخص کنید. به عنوان مثال، حجم بالای جستجوهای مرتبط با «بیت کوین» به معنای درجه بالایی از طمع در بین سرمایه گذاران است. این عامل 10 درصد از ارزش شاخص را تشکیل می دهد. از لحاظ تاریخی، افزایش جستجوهای گوگل مخصوص بیت کوین با نوسانات شدید قیمت ارزهای دیجیتال همراه بوده است.

نظرسنجی ها

برای محاسبه این عدد به صورت روزانه، شاخص ترس و طمع بیت کوین چندین فاکتور دیگر مانند نظرسنجی ها را در نظر می گیرد که 15 درصد از ارزش این شاخص را تشکیل می دهند. نظرسنجی از بیش از 2000 شرکت کننده ارزش این شاخص را افزایش می دهد که نشان دهنده حضور سرمایه گذاران حریص است.

حرکت بازار

عامل دیگر حرکت بازار است که به توانایی بازار در حفظ روند قیمتی بلندمدت اشاره دارد و 25 درصد از ارزش شاخص را به خود اختصاص می دهد. این عامل سلامت و جهت بازار را بررسی می کند و حرکت حرکت بازار را نیز در نظر می گیرد.

سلطه

چیز دیگر دامنه یا سلطه است. این متغیر تسلط بازار ارزهای دیجیتال را در کل صنعت کریپتو بررسی می کند. به عنوان مثال، هر چه تسلط بیت کوین بیشتر باشد، تسلط آلت کوین کمتر است. با این حال، کاهش تسلط بیت کوین نشان دهنده افزایش طمع است و 10 درصد از شاخص را تشکیل می دهد.

رسانه های اجتماعی

جای تعجب نیست که رسانه های اجتماعی 15 درصد بر این شاخص تأثیر دارند، زیرا اکنون یکی از مهم ترین جنبه های زندگی ما است. شاخص ترس و طمع جنبه هایی مانند هشتگ ها، تعامل، موضوعات و اشاره ها را در چندین شبکه رسانه اجتماعی در نظر می گیرد.

نوسانات بازار

یک چهارم (یعنی 25 درصد) شاخص را نوسانات بازار تشکیل می دهد. این اندیکاتور قیمت فعلی یک ارز دیجیتال (مانند قیمت بیت کوین) را بررسی می کند و آن را با تغییرات اخیر قیمت در 30 تا 90 روز گذشته مقایسه می کند تا مشخص کند بازار چقدر نوسان دارد. در این شاخص از نوسانات به عنوان نشانه ترس استفاده شده است.

شاخص ترس و طمع

چرخه احساسات در بازار

چگونه شاخص ترس و طمع را معامله کنیم؟

شاخص ترس و طمع کریپتو بیشتر به عنوان یک شاخص روزانه استفاده می شود تا یک ابزار معاملاتی بلندمدت. استفاده از این شاخص به عنوان شاخص روند به شما کمک می کند تا در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری عاقلانه ای داشته باشید. به عنوان مثال، زمانی که ارزش شاخص ترس و طمع پایین است، می تواند به این معنی باشد که قیمت ارز دیجیتال در حال افزایش است و شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید بخرید، نگه دارید یا بفروشید. معمولاً افزایش قیمت ها به این معنی است که زمان خوبی برای فروش است.

با این حال، زمانی که ارزش اندیکاتور بالا باشد، ممکن است نشان دهد که قیمت ارز دیجیتال در شرف سقوط است و زمان خوبی برای خرید است. با ورود شاخص به منطقه ترس شدید، بازار تمایل به معکوس دارد.

آخرین کلمه

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال به ردیابی تغییرات در احساسات بازار کمک می کند. بسیاری از معامله گران قبل از شروع معامله به داده های این شاخص نگاه می کنند. اگرچه این اندیکاتور ابزار مفیدی در بازارهای مالی به ویژه ارزهای دیجیتال به حساب می آید، اما برای معامله کافی نیست. با این حال، تشخیص روند یا احساساتی که روند را ایجاد می کند بسیار مؤثر است.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.