منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سایفر پانک ها چه کسانی هستند؟ نقش Cypherpunk در ارز دیجیتال

سایفر پانک ها چه کسانی هستند؟ نقش Cypherpunk در ارز دیجیتال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سایفر پانک ها چه کسانی هستند؟ نقش Cypherpunk در ارز دیجیتال

Cypherpunk ( Cypherpunk ) نام گروهی است که فعالیت خود را با هدف حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران اینترنت آغاز کرد. اصطلاح Cypherpunk از دو کلمه cypher به معنی رمزگذاری و punk که به یک جنبش فرهنگی اشاره دارد تشکیل شده است. در این مقاله به تاریخچه سایفرپانک می پردازیم و با اهداف این جنبش و معروف ترین سایفرپانک ها آشنا می شویم.

تاریخچه جنبش سایفرپانک

تاریخچه رمزنگاری مدرن

جنبش سایفر پانک تاریخ تولد دقیقی ندارد، اما می توان آغاز آن را به مصر، یونان یا روم نسبت داد. رمزنگاری آنها مخفیانه پیام ها را مخابره می کردند. با این حال، آنچه ما به عنوان رمزنگاری مدرن می شناسیم در واقع از آن است جنگ جهانی اول آغاز شده دستگاه معما (معما این وسیله ای بود که در طول جنگ جهانی اول ساخته شد. این دستگاه با موتورهای مکانیکی و قطعات الکتریکی ساخته شده است که می تواند 10 در 114 کاراکتر را ترکیب کند. این ویژگی روش های رمزگشایی تصادفی را تا جنگ جهانی دوم غیرممکن کرد. در همین زمان، آلن تورینگ روشی را برای شکستن کدهای انیگما کشف کرد. روشی که در رمزنگاری بسیار موثر بود.

سایفر پانک در دهه 70

قبل از جنگ جهانی دوم، رمزگذاری به ندرت مورد استفاده قرار می گرفت و عمدتاً توسط نیروهای نظامی و سازمان های اطلاعاتی استفاده می شد. در اواسط دهه 1970، دولت ایالات متحده استاندارد رمزگذاری داده ها (DES) را منتشر کرد. سپس مقاله ای در مورد رمزنگاری کلید عمومی نامیده شد مسیرهای جدید در رمزنگاری (جهت های جدید در رمزنگاری) توسط مارتین هلمن (مارتین هلمن) و ویتفیلد دیفی (Whitfield Diffie) نوشته شد که نقطه شروع تکامل رمزنگاری است.

سایفر پانک در دهه 80

در سال 1980 دکتر دیوید چاوم در مقاله ای به نام امنیت بدون شناسایی (Security Without Identification) در مورد موضوعاتی مانند پول دیجیتال ناشناس و سیستم های اعتباری مستعار به تفصیل صحبت می کند.

سایفر پانک در دهه 90

در سال 1992، سه دوست به نام‌های اریک هیوز، تیموتی می و جان گیلمور تصمیم گرفتند گروهی را برای بحث در مورد مشکلات دنیای برنامه‌نویسی و رمزنگاری ایجاد کنند. این گروه سه نفره Cypherpunk نام داشت و قرار شد هر ماه جلسات مشابهی برای دستیابی به امنیت بیشتر و حفظ حریم خصوصی افراد برگزار شود.

سپس در سال 1992 لیست پستی Cypherpunk ایجاد شد. 2 سال بعد این لیست بیش از 700 مشترک داشت و در سال 1997 اعضای آن به بیش از 2000 نفر رسید. در این لیست پستی افراد نظرات خود را بیان می کردند و درباره آنها بحث می کردند. آنها همچنین توانستند یک سیستم ایمیل غیرمتمرکز ایجاد کنند تا در صورت بروز مشکل در سرور آنها به مردم اطلاع دهد.

در سال 1997، دکتر آدام بک (آدام بک)، دستگاه هش (Hashcash) به عنوان مکانیزم ضد هرزنامه. در واقع، این مکانیسم به دلیل هزینه های اضافی (مانند زمان و عملیات کامپیوتری) ارسال ایمیل، اسپم را غیراقتصادی می کند. او معتقد بود که استفاده از HashCash بسیار راحت تر از DigiCash است زیرا HashCash نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارد و از خرج کردن مضاعف محافظت می شود.

در سال 1998، فردی به نام وی دای B-money را پیشنهاد داد. بیمانی راهکاری عملی برای اجرای قراردادهای قراردادی بین طرفین ناشناس بود.

سایفر پانک در دهه 2000

در سال 2004، مردی به نام هال فینی، اثبات کار (RPOW) را بر اساس هش ایجاد کرد. مکانیسم‌های اثبات کار قابل استفاده مجدد، توکن‌های رمزنگاری منحصربه‌فردی بودند که فقط یک بار می‌توانستند استفاده شوند، درست مانند خروجی تراکنش‌های خرج نشده بیت‌کوین (UTXO). اما اعتبارسنجی و حفاظت از هزینه مضاعف توسط یک سرور مرکزی انجام می شود.

در سال 2005، نیک سابو Bit Gold را پیشنهاد داد. BitGold یک مجموعه دیجیتالی بر اساس طرح اثبات کار قابل استفاده هال فینی بود. مکانیسم پیشنهادی سابو مجموع واحدهای بیت گلد را محدود نمی کند، او معتقد است که واحدها بر اساس میزان کار محاسباتی باید مقادیر متفاوتی داشته باشند.

سرانجام در سال 2008 فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو (ساتوشی ناکاموتو)، کاغذ سفید بیت کوین را با استناد به HashCash و Immanence منتشر کرد. در واقع ساتوشی ناکاموتو در ایمیلی عنوان می کند که از دکتر آدام بک در مورد بی خوابی یاد گرفته است. ناکاموتو با ایجاد سیستمی که می‌توانست مورد استفاده، گسترش و شاخه‌بندی قرار گیرد، پیشرفت بزرگی به دست آورد. شبکه بیت کوین همچنین از طریق اهدای ارز دیجیتال BTC به ادامه فعالیت سازمان هایی مانند ویکی لیکس کمک کرد و جنبش Cypherpunk را تقویت کرد.

هدف از جنبش سایفر پانک چیست؟

هدف جنبش سایفر پانک

مهم ترین اصل ذکر شده در مانیفست سایفر پانک، اهمیت حفظ حریم خصوصی است. آنها بر این باورند:

حفظ حریم خصوصی یکی از ضروریات جامعه آزاد در عصر دیجیتال است و این به معنای پنهان کردن نیست. مشکل خصوصی چیزی است که فرد نمی‌خواهد همه درباره آن بدانند، اما مشکل پنهان چیزی است که نمی‌خواهد حتی یک نفر درباره آن بداند. حریم خصوصی به این معنی است که هر فردی داوطلبانه هویت و اطلاعات خود را به دنیا نشان می دهد.

جنبش Cypherpunk به دنبال دستیابی به جامعه ای است که در آن کاربران بتوانند تصمیم بگیرند که آیا اطلاعات خود را بدون دخالت دولت و شرکت ها مخفی یا فاش کنند. بسیاری از سایفرپانک‌ها بر این باورند که دولت‌ها اطلاعات زیادی در مورد شهروندان دارند و افشاگری‌های افرادی مانند ادوارد اسنودن گواه آن است. به طور کلی می توان گفت که جنبش سایفر پانک از عدم دخالت دولت و بانک های مرکزی در معاملات پولی حمایت می کند و معتقد است که چنین موسساتی نمی توانند از کلاهبرداری، سوء استفاده و پولشویی جلوگیری کنند.

نقش سایفر پانک در ارزهای دیجیتال

علیرغم اینکه دنیای ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته رشد کرده است، به نظر می رسد که نگرانی های مربوط به حفظ حریم خصوصی آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است. بسیاری از پذیرندگان اولیه بیت کوین فکر می کردند که هویت آنها کاملاً ناشناس باقی می ماند، اما اینطور نیست.

برای آشنایی بیشتر با ارزهای دیجیتال، مقاله تفاوت بین ارز دیجیتال و ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

شواهد نشان می‌دهد که سازمان‌های مجری قانون ممکن است کاربران بیت‌کوین را در طول تحقیقات خود بی‌نام کنند. اما با تمام این اوصاف، اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را ببینیم، سیستم ها و روش های زیادی در طول سال ها برای افزایش حریم خصوصی کاربران ارزهای دیجیتال ایجاد شده است. بعضی از آنها … هستند:

کیف پول HD (HD)

کیف پول مبتنی بر HD استاندارد BIP32 ساخته شده است و تفاوت اصلی آن با سایر کیف پول ها ارتباط بین کلیدهای عمومی و خصوصی است. در واقع این نوع کیف پول مدل های غیرقابل پیش بینی و بدون پشتیبان گیری برای کلیدهای خصوصی و عمومی ایجاد می کند. این کیف پول ها اولین بار توسط گریگوری ماکسول معرفی شدند و بیشتر برای ذخیره بیت کوین و اتریوم استفاده می شوند.

امضای دایره ای

امضای حلقه یک امضای دیجیتال و رمزگذاری شده است که در سال 2001 توسط 3 نفر به نام های ران ریوست، آدی شامیر و یائل تاومن معرفی شد. این مفهوم تا حدودی شبیه به معاملات چند امضایی است، با این تفاوت که هیچ راهی برای شناسایی امضاکننده واقعی معامله وجود ندارد. هدف اولیه از حلقه امضاها افشای اطلاعات محرمانه، به ویژه برای مقامات دولتی، بدون افشای افرادی بود که آنها را افشا کرده بودند. مثلا، مونرو (مونرو)، یکی از ارزهای رمزنگاری شده است که از امضای حلقه استفاده می کند. در بلاک چین مونرو امضای همه اعضا جمع آوری می شود و سپس تراکنش تایید می شود. در این صورت هیچ کس نمی تواند بفهمد که امضا متعلق به چه کسی است و هویت فرستنده پنهان می ماند.

اثبات دانش صفر

پروتکل اثبات دانش صفر روشی است که توسط آن یک طرف (اثبات کننده) می تواند به دیگری (تأیید کننده) ثابت کند که چیزی درست است بدون اینکه هیچ اطلاعاتی غیر از آن واقعیت را فاش کند. این فرآیند نیاز به افشا یا شاهد برای اثبات صحت هر ادعایی را از بین می برد و حریم خصوصی را تا حد زیادی بهبود می بخشد. زیکاش (ZCash) اولین پروتکل ارز دیجیتالی بود که از الگوریتم اثبات مفهوم دانش صفر استفاده کرد. بنابراین، هنگام تراکنش با این ارز دیجیتال، می‌توانید در حین استفاده از الگوریتم اجماع بلاک چین، حفاظت رمزنگاری برای داده‌های خود ایجاد کنید.

آدرس ها ECDHM

آدرس های ECDHM طرح های آدرس دهی بیت کوین هستند که حریم خصوصی را بهبود می بخشند. این آدرس ها را می توان به صورت عمومی به اشتراک گذاشت. علاوه بر این، فرستندگان و گیرندگان تراکنش‌ها از آدرس‌های ECDHM برای ردیابی آدرس‌های سنتی بیت‌کوین استفاده می‌کنند که ناظران بلاک چین نمی‌توانند آن‌ها را پیش‌بینی کنند. در نتیجه، آدرس های ECDHM را می توان بدون از دست دادن حریم خصوصی استفاده مجدد کرد.

آشنایی با معروف ترین پانک های سایفر

معروف ترین پانک های سایفر جهان

جولیان آسانژ(جولیان آسانژ): جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، مشهورترین سایفرپانک در این لیست است. این وب سایت در سال 2006 تأسیس شد و در سال 2010 شهرت جهانی پیدا کرد، اما آسانژ می گوید که در سال 1993 یا 1994 به این جنبش پیوست.

جیکوب اپلبام (ژاکوب آپلبام): جیکوب یکی از توسعه دهندگان مرورگر Tor و سخنگوی وب سایت ویکی لیکس است.

برام کوهن (برام کوهن): او بنیانگذار پلتفرم اشتراک فایل بیت تورنت و همچنین بنیانگذار شبکه چیا و توسعه دهنده ارز دیجیتال چیا است.

ساتوشی ناکاموتو (ساتوشی ناکاموتو): ناکاموتو بنیانگذار بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال در جهان است. متأسفانه جدای از این پرونده اطلاعات بیشتری از هویت وی در دست نیست.

زوکو ویلکاکس اوهرن (Zooko Wilcox-OHearn): یک مهندس علوم کامپیوتر است که به دلیل ایجاد پروتکل های شبکه ایمن و انعطاف پذیر برای ذخیره و انتقال ارزهای دیجیتال شناخته شده است. او همچنین توسعه دهنده DigiCash و بنیانگذار شبکه Zcash است.

ماکسی مارلین اسپایک (موکسی مارلین اسپایک): او موسس سازمان نرم افزاری Open Whisper Systems و توسعه دهنده نرم افزار سیگنال است.

فلیپ زیمرمن (فیلیپ زیمرمن): خالق حریم خصوصی کامل PGP (PGP 1.0) است.

اوا گالپرین (اوا گالپرین): محقق بدافزار، مدافع امنیت و فعال بنیاد Electronic Frontier Foundation.

آدام بک (آدام بک): آدام بک مخترع Hashcash و یکی از بنیانگذاران Blockstream است.

رابرت هتینگا (رابرت هتینگا: او بنیانگذار کنفرانس بین المللی رمزنگاری مالی و مبتکر ایده رمزنگاری مالی به عنوان زیرمجموعه عملی رمزنگاری است.

منظور از سایفرپانک چیست؟

وقتی به فروشگاه می روید، مجله می خرید و پول را به صندوقدار می دهید، هیچ کس مجبور نیست شما را بداند! وقتی از سرویس ایمیل خود می خواهید پیام های شما را دریافت یا ارسال کند، لازم نیست بداند شما چه کسی هستید یا با چه کسی صحبت می کنید. او فقط باید بداند که چگونه پیام را منتقل کند و چقدر بابت خدمات به او مدیون هستید. اما وقتی هویت شما از طریق مکانیسم‌های ضمنی آشکار می‌شود، دیگر حریم خصوصی ندارید. این نظر پانک های سایفر است که مغزهای سازنده ارزهای دیجیتال و بلاک چین بودند و گسترش و توسعه ارزهای دیجیتال نیز گواهی بر موفقیت حرکت آنهاست. اگرچه هنوز نگرانی‌های زیادی در مورد حفظ حریم خصوصی کاربران کریپتو وجود دارد، با توجه به تلاش‌های مستمر Cypherpunks، چشم‌انداز آینده مثبت است. نظر شما در مورد حریم خصوصی در بازارهای مالی چیست؟

(1 امتیاز) – 5.5

سایفر پانک ها چه کسانی هستند؟ پست نقش Cypherpunk در ارز دیجیتال اولین بار در وبلاگ والکس ظاهر شد. به نظر می رسد.