منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • رویداد قوی بلک چیست؟ بررسی نظریه قو سیاه

رویداد قوی بلک چیست؟ بررسی نظریه قو سیاه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
رویداد قوی بلک چیست؟ بررسی نظریه قو سیاه

آیا تا به حال “رویداد قوی سیاه” را دیده اید؟ این مفهوم یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال است که توسط نسیم نیکلاس طالب ابداع شده است و وضعیتی را توصیف می کند که هم غیرمنتظره و هم پیش بینی آن دشوار است. ماهیت نظریه قوی سیاه این است که جهان به شدت تحت تأثیر رویدادهای نادری است که پیش بینی آنها دشوار است. همچنین می تواند در دنیای بازارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال اتفاق بیفتد و عواقب زیادی داشته باشد. به همین دلیل در این مقاله از مجله والکس به تحلیل آن پرداختیم.

مروری بر نظریه قوی بلک

سیاه قوی یک رویداد است غیر قابل پیش بینی و فراتر از آن چیزی است که معمولاً از یک موقعیت معین انتظار می رود و پیامدهای بالقوه ناگواری دارد. یک رویداد قوی سیاه با نادر بودن، تأثیر قوی و اسرار گسترده ای که در گذشته فاش شده است مشخص می شود. مفهوم رویداد قوی سیاه اولین بار توسط نسیم نیکلاس طالب مطرح شد. طالب، استاد مالی و تاجر سابق وال استریت، در سال 2001 در کتاب خود در مورد رویدادهای مالی درباره این مفهوم نوشت. او سپس نظریه Black Strong را به بازار مالی کریپتو نسبت داد و سه ویژگی از این بازار را پیشنهاد کرد که در همه رویدادهای Black Strong مشترک است. این ویژگی ها عبارتند از:

  • رویداد قوی سیاه غیرقابل پیش بینی است.
  • این رویداد پیامدهای گسترده ای دارد.
  • پس از این رویداد، مردم ادعا کردند که واقعاً قابل توضیح و پیش بینی است. (اعتیادهای گذشته)

رویدادهای کلاسیک Black Strong شامل ظهور اینترنت و کامپیوترها، حملات 11 سپتامبر و جنگ جهانی اول است. با این حال، بسیاری از رویدادهای دیگر مانند سیل، خشکسالی و بیماری های همه گیر غیرمحتمل، غیرقابل پیش بینی یا هر دو هستند. طالب می گوید که در رویداد قو سیاه، مردم یک سوگیری روانی و یک کوری جمعی نسبت به این رویداد را تشخیص می دهند.

احتمال وقوع یک رویداد سیاه قوی در دنیای رمزنگاری چقدر است؟

سیاه قوی در بازار ارزهای دیجیتال

رویداد سیاه قوی تا به امروز به اشکال مختلف در صنعت کریپتوکارنسی رخ داده است. به عنوان مثال، برای کار در حوزه کریپتو، افراد باید همیشه به اینترنت دسترسی داشته باشند تا بتوانند به حضور خود در شبکه بلاک چین، استخراج و تجارت ادامه دهند. بدیهی است که قطع طولانی مدت اینترنت برای چنین مشاغلی به معنای وقفه در تجارت و ضررهای سنگین است. بنابراین با توجه به تئوری توضیح داده شده، قطع اینترنت اخیر یک ریسک سیاه قوی است که در بازار ارز دیجیتال به وجود آمده است.

نمونه دیگر ظهور ویروس همه گیر کووید-19 است که باعث همه گیر شدن این بیماری در سال 2020 و در نهایت اختلال و فروپاشی بازارهای مالی شد.

عوامل موثر بر رویداد قوی در بازارهای مالی سیاه

رویدادهای قوی سیاه بازار کریپتو غیرقابل پیش بینی هستند و در صورت وقوع تأثیر زیادی بر قیمت دارایی ها می گذارند. سرمایه گذاران در این مرحله با استفاده از عقل و منطق می گویند که این رویداد قابل پیش بینی است و تعجب نمی کنند. از آنجایی که سرمایه گذاران از آینده نگری برای مطالعه آنچه در رویدادهای قبلی قو سیاه رخ داده استفاده می کنند، برای پیش بینی آینده به این الگو نگاه می کنند.

هنگامی که یک رویداد سیاه و سفید قوی رخ می دهد، قیمت دارایی ها تحت تأثیر قرار می گیرد. از آنجایی که این رویدادها غیرقابل پیش بینی هستند، سرمایه گذاران باید تصور کنند که این اتفاق خواهد افتاد و پرتفوی خود را برای آماده شدن برای بدترین سناریوها اختصاص دهند. به طور معمول، اگر یک رویداد سیاه و سفید قوی رخ دهد، احتمالاً ارزش حساب ها کاهش می یابد. ممکن است بازار شاهد فروش وحشتناکی باشد که باعث کاهش بیشتر قیمت ها می شود. تنوع سبد سرمایه گذاری یکی از استراتژی هایی است که می تواند به محدود کردن قرار گرفتن در معرض سرمایه گذاری در یک رویداد سیاه شدید کمک کند.

ریسک سیاه قوی در بازار ارزهای دیجیتال

همانطور که اکثر سرمایه گذاران در بازار ارز دیجیتال می دانند، ریسک های متعددی در این بازار وجود دارد. اما چیزی که اغلب نادیده گرفته می شود، خطر یک رویداد سیاه قوی است. این تئوری بازار کریپتو می تواند به اشکال مختلفی ظاهر شود که نمی تواند به طور کامل علت یک رویداد سیاه قوی یا نحوه وقوع آن را پیش بینی کند. اما بهتر است برای محافظت از دارایی های دیجیتال خود در برابر حوادث غیرمنتظره اقدامات محافظتی انجام دهیم.

(1 امتیاز) – 1/5

investopedia.com