منو سایت

رتبه بندی روند انباشت چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
رتبه بندی روند انباشت چیست؟

شاخص امتیاز روند انباشته یکی از بسیاری از شاخص های جدید است که رفتار سرمایه گذاران بزرگ و همچنین روند قیمت را در آینده پیش بینی می کند. با استفاده از چنین تحلیلی، این شاخص مشخص می کند که آیا سرمایه گذاران ارز دیجیتال را در کیف پول خود جمع می کنند یا آن را توزیع می کنند؟! شاخص امتیاز انباشت روند زاییده فکر تیم گلس نود است که در ژوئن 1401 برای بهبود چنین تحلیلی معرفی شد. از آنجایی که محبوبیت این اندیکاتور در بین تحلیلگران افزایش یافته است، قصد داریم در این مقاله به طور کامل با کارایی و نحوه استفاده از آن آشنا شویم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شاخص ارزیابی روند انباشت چیست؟

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، شاخص ارزیابی روند انباشت ابزار مهمی در تحلیل On Chain است که از دو کمیت یا مفهوم تشکیل شده است. انباشت و توزیع استفاده می کند. این نشانگر اندازه نسبی دارایی ها در کیف پول های رمزنگاری شده را نشان می دهد و نشان می دهد که آیا سرمایه گذاران بزرگ (نهنگ ها) در حال خرید یا فروش ارزهای دیجیتال هستند. علاوه بر این، شاخص امتیاز روند انباشت، توقف تجارت و وضعیت خنثی را نیز مشخص می کند.

در حالت انباشت، سرمایه گذاران علاوه بر برداشت ارزهای دیجیتال خود از کیف پول، ارز دیجیتال را خریداری کرده و به کیف پول اضافه می کنند. در وضعیت توزیع، کاربر ارز دیجیتال ارز دیجیتال خود را می فروشد. در این حالت، شاخص با شناسایی کاهش موجودی در پرتفوی، روند وضعیت توزیع را تعیین می کند. شاخص ارزیابی روند انباشت بر هر تراکنش بزرگ (انتقال دارایی در حجم زیاد) متمرکز است. معمولاً خرید دارایی های کلان توسط سرمایه گذاران کوچک در این شاخص محاسبه نمی شود. این ویژگی امکان پیش بینی روند قیمت ها را با برآورد دقیق تری فراهم می کند. اگر تخمین روند انباشتگی را به نمودار قیمت اضافه کنیم. منحنی رنگی را خواهیم دید که رفتار سرمایه گذار را بر اساس تخصیص و انباشت با ایجاد یک طیف رنگی (زرد تا بنفش) تعریف می کند. در زیر نحوه استفاده از این اندیکاتور را بیشتر توضیح خواهیم داد.

نحوه استفاده از شاخص برای ارزیابی روند انباشت

نمودار شاخص امتیاز روند تجمعی

برای آشنایی با شاخص نتیجه روند انباشتما باید یاد بگیریم که چگونه از آن به خوبی استفاده کنیم. نتیجه روند انباشت برای تبدیل مفاهیم توزیع و انباشت به مقادیر کمی، علاوه بر نمایش آنها با طیف رنگی، آنها را در محدوده 0 تا 1 تعریف کرده است. هر چه مقادیر به 1 نزدیکتر باشد، رنگ مورد نظر به سمت بنفش متمایل می شود و هر چه مقادیر به 0 نزدیکتر باشد، رنگ ها به زرد یا نارنجی تمایل دارند.

در حالت بنفش (مقادیر نزدیک به 1)، سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین یا ارز دیجیتال مورد نظر را خریداری و انباشته می کنند و موجودی کیف پول کاربران افزایش می یابد. در وضعیت زرد، کاربران در حال فروش دارایی های خود هستند.

توجه داشته باشید که رنگ زرد در نتیجه روند انباشت همیشه به معنای توزیع مطلق نیست. در برخی موارد، نشانگر روند انباشت نیز با رنگ زرد وضعیتی را نشان می دهد که دارایی های پورتفولیوی کاربر تغییر نمی کند.

نکته دیگری که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، عدم تاثیر خرید سرمایه گذاران خرده بزرگ بر این شاخص است. به این معنی که اگر یکی از کاربران ارز دیجیتال که سابقه تراکنش‌هایش مبالغ کم را نشان می‌دهد، خرید بزرگی انجام دهد، وضعیت منحنی روند انباشت در آن لحظه بنفش نخواهد شد. بلکه با همان رنگ زرد یا نارنجی ظاهر می شود. اما سوال اینجاست که رتبه بندی روند انباشت چگونه چنین تراکنش هایی را شناسایی می کند؟

جالب است بدانید که این شاخص از نسبت تعداد سکه های خریداری شده به موجودی کیف پول کاربر استفاده می کند. بنابراین، اگر کاربری که 5000 بیت کوین در کیف پول خود دارد، تنها یک بیت کوین بخرد، تغییر قابل توجهی در منحنی نتیجه فرآیند انباشت ایجاد نخواهد شد.

مزایای منحصر به فرد

یکی از مزیت های منحصر به فرد این شاخص توجه به تمایل مصرف کننده در بازار است. بد نیست بدانید که جو بازار نقش ویژه ای در روند قیمت دارد. هنگامی که کاربران ارزهای دیجیتال احساس می کنند که یک روند صعودی در شرف شکل گیری است، ارز دیجیتال مورد نظر را جمع می کنند. سپس تقاضا افزایش می یابد و قیمت نیز افزایش می یابد. در شرایط نزولی بازار، توزیع سکه افزایش و قیمت کاهش می یابد. یکی دیگر از مزایای ارزیابی روند انباشت این است که دست های پشت پرده در بازار را شناسایی می کند. از آنجایی که در ارزیابی فرآیند انباشت، سرمایه گذاران بر اساس میزان انباشت و سابقه تراکنش طبقه بندی می شوند و هر کدام اثر خاصی بر بازار دارند، سرمایه گذاران بزرگ به سرعت شناسایی می شوند و عملکرد آنها رصد می شود.

این شاخص چگونه به تحلیلگران کمک می کند؟

در این بخش به دریافت سیگنال خرید و فروش برای کاربران و تحلیلگران خواهیم پرداخت. شاخص ارزیابی روند انباشت، نتیجه هر موقعیت در نمودار 90 روز کاوش به همین دلیل، ممکن است با مقادیر متوالی 1 مواجه شویم. این در مورد صفرهای متوالی نیز صدق می کند.

برای دسترسی به شاخص روند تجمعی؛ کافیست به وب سایت گلاسنود بروید و پس از ثبت نام رایگان و ایجاد حساب کاربری، به تب Indicator بروید. با انتخاب گزینه Accumulation Trend Score می توانید منحنی نقطه چین رنگی این اندیکاتور را مشاهده کنید.

هنگامی که رنگ نقاط بنفش و روند قیمت رو به افزایش است، نشان دهنده یک روند صعودی قوی است. زیرا نشان دهنده ورود نهنگ ها به بازار است. حالا اگر نتیجه زرد شد. اما قیمت بالا خواهد رفت. روند صعودی قیمت ها نمی تواند طولانی باشد. این به این دلیل است که بازیکنان میکرو قادر به مقابله با نهنگ ها نیستند (به جز زمانی که تعداد زیادی از کاربران میکرو در حال خرید یا فروش هستند).

نقاط بالا نشان دهنده یک آستانه قیمت زمانی است که روند قیمت پایین است. در این شرایط نهنگ ها فرصت خرید را بسیار مناسب می یابند.

اهمیت شاخص روند انباشت در چنین تحلیلی

نمایش شاخص ارزیابی روند انباشت

برای درک معنای این شاخص در چنین تحلیلی، ابتدا باید با این تحلیل آشنا شویم. چنین تحلیلی در واقع به تجزیه و تحلیل داده های وب مربوط می شود. همانطور که می دانید کلیه اطلاعات خرید و فروش کاربران در دفتر کل توزیع شده جمع آوری و ثبت می شود. بررسی این داده ها به کاربران کمک می کند تا روند قیمت ها را بهتر پیش بینی کنند و احساسات بازار را شناسایی کنند.

در چنین تحلیلی برخی از پارامترها بررسی می شود. از جمله این پارامترها می توان به حجم تراکنش های ثبت شده، ارزش بازار یا ارزش بازار و همچنین میزان دارایی های موجود در کیف پول ها (شاخص UTXO) اشاره کرد. یکی دیگر از شاخص های چنین تحلیلی، شاخص روند انباشتگی است که اگر به ویژگی های آن توجه کنیم، یکی از شاخص های ویژه در چنین تحلیلی به حساب می آید. برای اینکه بتوانیم از این شاخص در چنین تحلیلی استفاده کنیم، باید از سایت های معتبر در این زمینه کمک بگیریم.

بهترین سایت تحلیلی از این دست Glassnod است که در این مقاله به آن اشاره کردیم. در این سایت به راحتی می توانید از شاخص مورد نظر استفاده کنید و بر اساس آن تحلیل کنید. وجود رابط کاربری ساده و همچنین ابزارهای گرافیکی جذاب، کار این سایت را برای کاربران جذاب کرده است. از دیگر سایت هایی که چنین تحلیلی را ارائه می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کوینمتریک
  • CQ.Live
  • به بیت کوین نگاه کنید
  • در بلوک

نشانگر روند سطوح مختلف انباشت

این اندیکاتور دارای سطوح سبز و قرمز است که در آن روندهای صعودی پایدار و روندهای نزولی پایدار ذکر شده است. زمانی که روند قیمت با انباشت نقاط بنفش به پایان خود می رسد، برخی از مصرف کنندگان سرمایه کوچک برای سود سرمایه گذاری وارد بازار می شوند، اما خروج نهنگ ها در نهایت منجر به کاهش روند و کاهش امتیاز می شود.

مهمترین نکات در استفاده از این شاخص

یکی از مهمترین نکات در استفاده از این شاخص عدم توجه به اقدامات سرمایه گذاران خرد است. وقتی نقاط بنفش هستند اما روند رو به کاهش است، خرید نکنید. زیرا در نهایت نهنگ ها این روند را پایین نگه می دارند. علاوه بر این، استفاده از تخمین روند انباشت در تحقیقات روند قیمت کافی نیست. بهتر است در کنار این شاخص از شاخص های دیگری نیز استفاده شود. فقط کسانی که دقت بسیار بالایی دارند و سابقه طولانی در خرید و فروش ارز دیجیتال دارند می توانند به تنهایی از یک اندیکاتور استفاده کنند. پس یکی از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال را انتخاب کنید و همراه با این اندیکاتور برای تحلیل خود استفاده کنید.