منو سایت

دلایل تفاوت قیمت تتر با دلار چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
دلایل تفاوت قیمت تتر با دلار چیست؟

با داغ شدن بازار دلار ایران و کاهش ارزش ریال در بازارهای جهانی، بسیاری برای حفظ ارزش سرمایه خود به تبدیل سرمایه خود به دلار یا ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت (استیبل کوین) روی آورده اند. به عنوان مثال، بسیاری ترجیح دادند معادل دیجیتالی دلار، تتر (USdt) را بخرند و آن را در کیف پول خود نگه دارند. اما چیزی که توجه بسیاری را به خود جلب کرد، تفاوت قیمت اندک بین تتر و دلار کاغذی در بازار بود. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم تتر دقیقا چیست. و سپس به دلایل تفاوت قیمت تتر و دلار می پردازیم. ناگفته نماند که این تفاوت قیمت گاهی اوقات در سطح جهانی دیده می شود که بسیار دقیق تر است و ما به آن نیز نگاه خواهیم کرد.

تتر یا USDT چیست؟

تتر یک استیبل کوین (ارز ثابت) با سابقه و قابل اعتماد است که در بازارهای جهانی برابر با یک دلار آمریکا معامله می شود. از آنجایی که مبنای این ارز دیجیتال دلار کاغذی است و کالایی محسوب می شود، ارزش آن همیشه ثابت و برابر با یک دلار است، اما در برخی موارد این ارزش با اختلاف کمی، کم و بیش ارزش گذاری می شود.

استیبل کوین تتر

البته در میان استیبل کوین‌های برابر با دلار، ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود دارند که می‌توان آنها را به جای تتر خریداری کرد و به اشتراک گذاشت. با وجود تفاوت قیمت تتر و دلار، این سکه همچنان یکی از اصلی ترین و محبوب ترین ارزهای دیجیتال معادل دلار آمریکا است. به همین دلیل است که بسیاری از مردم ترجیح می دهند تتر را به سایر ارزهای ثابت و مشابه خریداری کنند.

دلیل تفاوت قیمت تتر و دلار در بازارهای جهانی

اگر از TrustWallet یا کیف پول دیجیتال خود بازدید کرده باشید، تفاوت بسیار کمی در قیمت Tether و USD مشاهده خواهید کرد. البته این تفاوت قیمت تتر و دلار در بازارهای جهانی بیشتر حکایت از ارزش بیشتر دلار کاغذی دارد (گاهی اوقات تتر دلار را شکست می دهد). به عنوان مثال، تتر در برخی موارد ارزشی در حدود 0.9998 دلار دارد. در واقع می توان گفت که ارزش Tether در حدود 1 دلار است. اما دلیل تفاوت قیمت تتر با دلار در بازارهای جهانی چیست؟

به طور کلی باید گفت که قیمت 1 تتر در واقع دلار نیست و مشتق از دلار آمریکا است. این بدان معناست که اگرچه پشتیبانی تتر یک دلار در نظر گرفته می شود، اما از آنجایی که هر تراکنش کارمزد دارد، هزینه تتر کمتر از یک دلار خواهد بود. با این حساب باید فکر کنیم که تتر همیشه کمتر از دلار است که اینطور نیست. دلیل تفاوت قیمت ارزهای دیجیتال ثابت یا استیبل کوین های پشتوانه کاغذی در واقع دسترسی آسان به ارزهای دیجیتال است. این مشکل در کشورهای دارای اقتصاد ناپایدار بیشتر قابل مشاهده است.

تفاوت قیمت تتر و دلار

اما اگر بخواهیم دقیق‌تر دلیل تفاوت قیمت تتر و دلار را بررسی کنیم، باید بگوییم که این موضوع سه دلیل دارد که عبارتند از:

  1. ریسک بازار
  2. معامله آسان
  3. عرضه و تقاضا

ما هر کدام را جداگانه توضیح می دهیم و دلار و تتر را در بازار جهانی مقایسه می کنیم.

تاثیر ریسک بازار بر تفاوت بین قیمت تتر و دلار

تصور کنید که ناگهان سیستم تتر و بلاک چین از کار افتاده است. در این صورت تمامی دارایی های افرادی که سرمایه خود را در قالب تتر حفظ کرده اند از بین می رود. اگرچه این احتمال بسیار کم است، اما همچنان وجود دارد. این احتمال کم باعث می شود که Tether کمتر از یک دلار ارزش داشته باشد. البته این تفاوت قیمت تتر با دلار بسیار ناچیز است اما در معاملات بزرگ کاملا محسوس و محسوس است.

تاثیر سهولت معامله بر تفاوت قیمت تتر و دلار

یکی از دلایل اختلاف قیمت تتر و دلار که این بار ارزش تتر را افزایش می دهد، سهولت در معاملات است. تتر قابل معامله است یعنی. خرید یا فروش، در هر نقطه از جهان و از هر صرافی ارز دیجیتال. ضمناً برای خرید و فروش دلار کاغذی باید به صرافی های فیزیکی در سطح شهر مراجعه کرد و معامله را انجام داد. در واقع می توان گفت سرعت تراکنش های تتر بیشتر است که گاهی ارزش آن را بالای 1 دلار می کند.

تأثیر عرضه و تقاضا بر تفاوت قیمت دلار و تتر

عرضه و تقاضا می تواند هم در افزایش و هم در کاهش تتر در برابر دلار موثر باشد. اگر تعداد زیادی از مردم تمام سرمایه خود را به یکباره به تتر تبدیل کنند و فروش صورت نگیرد، سکه های موجود در خزانه تتر که محدودیت خاصی دارند، کمیاب می شوند. بنابراین قیمت تتر نسبت به دلار کاغذی افزایش می یابد.

از سوی دیگر، اگر مقدار زیادی تتر در مدت زمان کوتاهی فروخته شود، ارزش تتر کاهش می یابد. بیایید فرض کنیم روند صعودی بیت کوین ادامه دارد و مردم سعی می کنند بیت کوین بخرند و با خلاص شدن از شر اوراق قرضه خود در این رشد شرکت کنند. اینجاست که دلار کاغذی از تتر ارزشمندتر می شود.

دلیل تفاوت قیمت تتر و دلار در ایران

در ایران علاوه بر دلیل عرضه و تقاضا که قبلا ذکر شد و در بازار جهانی نیز موثر است، دلایل بسیار دیگری نیز برای تفاوت قیمت تتر و دلار وجود دارد. چهار دلیل بسیار مهم را می توان برای این بخش در نظر گرفت که عبارتند از:

  1. نوسانات ارزش ریال
  2. کارمزد تراکنش تتر در صرافی های مختلف
  3. انتقال پول بین المللی
  4. هزینه های بین شبکه ای برای تراکنش های Tether
تتر و دلار در ایران

نوسانات ارزش ریال

اگرچه نوسانات در ارزش ریال باید مستقیماً بر هر دو ارز تأثیر بگذارد. هم دلار کاغذی و هم تتر، در بسیاری از موارد به طور همزمان شاهد شکاف قیمتی هستیم. این به این دلیل اتفاق می افتد که ابتدا ارزش یکی از ارزها، معمولاً تتر، افزایش می یابد و سپس ارزش دیگری، یعنی. دلار کاغذی نیز در حال افزایش است. این چت گاهی اوقات تفاوت قیمت ایجاد می کند.

کارمزد تراکنش تتر در صرافی های مختلف

نحوه خرید و فروش تتر در ایران معمولا در تمامی صرافی های ایران به همین صورت انجام می شود. این در حالی است که برخی از صرافی ها کمیسیون های متفاوتی نسبت به سایرین دارند. دلیل این مشکل میزان نقدینگی صرافی های مختلف است و بنابراین مشکل این است که صرافی هایی که نقدینگی کمتری دارند قیمت تتر را برای جبران این کسری بیشتر محاسبه می کنند.

انتقال پول بین المللی

اخیرا تتر مورد استقبال بسیاری از ایرانیان برای نقل و انتقالات بین المللی قرار گرفته است. از آنجایی که ما در حال حاضر تحریم هستیم و امکان تبادل بین المللی از طریق درگاه هایی مانند پی پال وجود ندارد، مردم انتقال Tether را انتخاب می کنند که راهی سریع، ایمن و البته بدون دردسر است.

هزینه های بین شبکه ای برای تراکنش های Tether

تتر یک ارز دیجیتال است که بر اساس بلاک چین های مختلف ارائه می شود. این بلاک چین ها عبارتند از:

هستند. هر کدام از این شبکه ها کارمزدهای متفاوتی دارند و به همین دلیل نرخ تتر در مقایسه با دلارهای کاغذی متفاوت است. تغییر شبکه‌های Tether بر سرعت انتقال تأثیر می‌گذارد که هزینه‌ها را نیز تغییر می‌دهد. در حال حاضر، شبکه اتریوم سرعت تراکنش بالایی دارد و به دنبال آن کارمزد تراکنش بالاتری دارد. از سوی دیگر، شبکه بیت کوین امروزه به دلیل هزینه های غیر منطقی عملاً بدون استفاده است.

اکثر ما وقتی می خواهیم Tether را انتقال دهیم از شبکه Tron یا TRC20 ما از آن استفاده می کنیم که تراکنش بسیار پایینی دارد و سرعت آن کمی کمتر از شبکه های دیگر است.

تفاوت قیمت تتر و دلار چیست؟

نوسانات اخیر قیمت دلار، تفاوت قیمت تتر و دلار را اندکی بیش از حد انتظار کرده است، اما به طور کلی اختلاف قیمت 200 تا 1000 تومان برای تفاوت قیمت تتر و دلار محاسبه می شود. . البته در ابتدای نوسانات، این اختلاف گاهی کمتر یا بیشتر بود که ناشی از افزایش تقاضا و کمبود عرضه بود، اما به تدریج به سرعت پایدارتری رسید.

Tether را از Valx خریداری کنید

دلار یا تتر؟

البته انتخاب ارز دیجیتال یا ارز کاغذی برای سرمایه گذاری کاملا به سلیقه و انتظارات سرمایه گذار بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید ارزهای دیجیتال را بدون هیچ مشکلی تبدیل کنید، طبیعتا تتر انتخاب معقول تری است. از سوی دیگر، اگر با روش های امن ذخیره وجوه دیجیتال آشنا نیستید و می ترسید سرمایه خود را از دست بدهید، باید یا به سمت ارزهای کاغذی روی بیاورید یا قبل از توزیع سرمایه با مکانیزم معامله و ذخیره ارزهای دیجیتال آشنا شوید. . حالا انتخاب با شماست، با توجه به اطلاعاتی که در مورد دلیل تفاوت قیمت تتر و دلار دریافت کرده اید، کدام یک را ترجیح می دهید دارایی های خود را حفظ کنید؟