منو سایت

دفترچه سفارش در ارزهای دیجیتال چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
دفترچه سفارش در ارزهای دیجیتال چیست؟

دفترچه سفارش چیست؟

سرمایه گذارانی که می توانند تمام داده های موجود و مفید در مورد فعالیت های مالی خود را بخوانند، احتمال موفقیت بیشتری دارند. ممکن است مردم فکر کنند که شناسایی بهترین قیمت ها کافی است، اما چگونه می توان این قیمت ها را هنگام خرید و فروش دارایی تعیین کرد؟ هر معامله گر و سرمایه گذار یک استراتژی دارد، اما برخی از عناصر وجود دارد که همه باید بتوانند آن ها را تجزیه و تحلیل کنند. یکی از این موارد دفترچه سفارش است که می تواند اطلاعات بیشتری از آنچه تصور می کنید به شما بدهد و از همه مهمتر به شما اشاره کند که معامله گران دیگر چه می کنند. در این مقاله، این موضوع را به طور عمیق بررسی خواهیم کرد: شما یاد خواهید گرفت که کتاب سفارش ارز دیجیتال چیست، چگونه کتاب سفارش را بخوانید و چه نوع کتاب سفارش توسط صرافی‌های مختلف ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

دفترچه سفارش چیست؟

دفترچه سفارش نوعی دفتر کل الکترونیکی است که به شما می گوید که چگونه سفارشات خرید و فروش در یک صرافی خاص کار می کنند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که این نوع دفتر کل توسط صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود که عموماً توسط مبتدیان ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران نهادی ترجیح داده می‌شوند. معادل آنها در DeFi استخرهای نقدینگی هستند. هر صرافی متمرکز ارز دیجیتال شامل یک دفترچه سفارش است، اما همانطور که خواهیم دید، بسته به صرافی رمزنگاری که استفاده می‌کنید، کتاب‌های سفارش می‌توانند کمی متفاوت باشند.

همانطور که گفته شد، Order Book اطلاعات شفافی را در اختیار شما قرار می دهد. مواردی وجود دارد که معمولاً در هر کتاب سفارش ارز دیجیتال گنجانده شده است:

نقل قول: به معنای سفارش خرید است

بپرسید: سفارشات فروش

قیمتی که سفارشات با آن انجام می شود

تعداد کل ارزهای دیجیتال در دستور قرن

برای سهولت خواندن داده ها، Asks معمولا قرمز و Bids سبز هستند.

برای هر جفت ارز یک دفترچه سفارش ارزهای دیجیتال متفاوت خواهید یافت، اما داده ها مربوط به سفارشات محدود هستند. سفارش‌هایی که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران انتخاب می‌کنند تا با قیمت‌های خاصی اجرا کنند. دانستن نحوه خواندن کتاب سفارش یک مهارت ابزاری است زیرا به شما این امکان را می دهد که بهتر بفهمید معامله گران دیگر چه می کنند و احتمالاً بازار چگونه در آینده رفتار خواهد کرد.

دفترچه سفارش چیست؟

بیایید چند مثال عملی را تحلیل کنیم:

اگر می بینید که تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان است، این می تواند به این معنی باشد که روند مثبت جدیدی در راه است. از سوی دیگر، اگر فروشندگان بیشتری وجود داشته باشد، ممکن است یک روند نزولی جدید در گوشه و کنار باشد. اگر متوجه شدید که خریداران بیشتری در سطوح قیمتی خاص وجود دارد، این سطوح ممکن است سطوح پشتیبانی بالقوه را نشان دهند. این می تواند به شما کمک کند تا استراتژی های معاملاتی خود را تنظیم کنید و الگوهای کندل استیک را به طور مفیدتر تجزیه و تحلیل کنید. در صورتی که سطوح قیمت را در جایی که تعداد فروشندگان بیشتری وجود دارد مشاهده کنید، همین استدلال صدق می کند، زیرا این سطوح ممکن است نشان دهنده مقاومت باشد.

علاوه بر این، Orderbook می‌تواند به شما کمک کند تا سفارش‌هایی بدهید که می‌توانند شما را به یک بازارساز تبدیل کنند. بازارسازان کسانی هستند که سفارش خرید و فروش را با قیمت هایی که توسط سایر معامله گران استفاده نمی شود، انجام می دهند. به طور معمول، صرافی‌های رمزنگاری به این معامله‌گران اجازه می‌دهند تا از کارمزدهای کمتری استفاده کنند. علاوه بر این، دفترچه سفارش به شما امکان می دهد تا عمق بازار را بهتر درک کنید. این شاخص به شما کمک می کند نقدینگی یک بازار معین را درک کنید: هرچه نقدینگی بازار بیشتر باشد، تأثیر سفارشات بزرگ بر قیمت دارایی دشوارتر است. همچنین، نقدینگی بالاتر به این معنی است که شما فرصت بیشتری برای خرید یا فروش سریع و آسان یک دارایی خاص دارید.

وقتی بازار نقدینگی ندارد، نهنگ‌ها راحت‌تر می‌توانند بازار را دستکاری کنند و کتاب‌های سفارش دقیقاً یکی از ابزارهایی هستند که به راحتی برای این کار استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، نهنگی که می‌خواهد دارایی‌های خود را با قیمت بالاتری بفروشد، می‌تواند یک سفارش خرید بزرگ با قیمتی بالاتر از میانگین قیمتی که در دفترچه سفارش پیدا می‌کنید، ارسال کند. سپس معامله گران تمایل دارند فکر کنند که بازیگران بزرگ معتقدند قیمت برای آن بازار در حال افزایش است و تمایل به خرید بیشتر دارند که در واقع قیمت دارایی را بالاتر می برد. بنابراین، هرچه اطلاعات بیشتری در دفترچه سفارش پیدا کنید، بهتر است. اشاره کردیم که همه صرافی ها ساختار یکسانی را برای دفترچه سفارش خود ارائه نمی دهند، اما تفاوت ها معمولاً اندک است.

بیایید دفترهای سفارش برخی از صرافی های متمرکز ارزهای دیجیتال را ببینیم.

سفارش کتاب در صرافی های مختلف

اطلاعاتی که همیشه در کتاب‌های سفارش کریپتو پیدا می‌کنید، سفارش‌های خرید و فروش، قیمت‌ها و کل دارایی‌ها است. اما دفترچه های سفارش ممکن است از نظر اطلاعات ارائه شده یا ساختار آنها متفاوت باشد. بیایید چند نمونه عملی را ببینیم.

بایننس

بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات، یک دفترچه سفارش تصویری دارد که در آن می‌توانید سفارش‌های محدود خرید و فروش، قیمت و تعداد دارایی‌های هر سفارش را پیدا کنید. همچنین می‌توانید فقط درخواست‌ها یا فقط پیشنهادات را انتخاب کنید و فقط بخشی از آن سفارش‌ها را انتخاب کنید تا ببینید میانگین قیمت چقدر است. در سمت راست نیز می توانید سفارشات بازار را پیدا کنید.

کتاب سفارش جفت بیت کوین به تتر در صرافی بایننس

کتاب سفارش جفت بیت کوین به تتر در صرافی بایننس

کراکن

کتاب سفارش در صرافی Kraken بصری تر است. شما می توانید سفارشات خرید و فروش محدود و سفارشات بازار و اسپرد را پیدا کنید. نوارهای پایینی عمق بازار را به شما نشان می دهند. همچنین می‌توانید سفارش‌ها را برای مشاهده میانگین قیمت انتخاب کنید، اما می‌توانید آن را کاملاً سفارشی کنید.

کتاب سفارش جفت بیت کوین به تتر در صرافی کراکن

کتاب سفارش جفت بیت کوین به تتر در صرافی کراکن

پولونیکس

بیایید نسخه توسعه یافته کتاب سفارش Poloniex را ببینیم. می توانید دفترچه سفارش BTC/USDT را اینجا ببینید. البته، می‌توانید سفارش‌های خرید و فروش را بیابید، سپس عمق بازار را دائماً به‌روز می‌کنید و اطلاعات دقیق‌تری علاوه بر قیمت، مانند تعداد توکن‌های گنجانده شده، قیمت هر دو ارز و مبلغ کل آن را پیدا کنید.

کتاب سفارش بیت کوین به تتر در صرافی پولونیکس

کتاب سفارش بیت کوین به تتر در صرافی پولونیکس

CEX.IO

مثال دیگر دفترچه سفارشات CEX.IO است. در اینجا می توانید سفارشات ثبت شده و نمودارهای عمق بازار را در دو بخش مختلف بیابید. بزرگترین سفارش ها به طور مداوم در دفترچه سفارش برجسته می شوند. همچنین می توانید کتاب متفاوتی از سفارشات تکمیل شده را پیدا کنید.

دفتر سفارش اتریوم به یورو در صرافی CEX.IO

دفتر سفارش اتریوم به یورو در صرافی CEX.IO

خلاصه

کتاب سفارش یک عنصر مرکزی در معاملات متمرکز ارزهای دیجیتال است. درجه بالاتری از شفافیت را ارائه می دهد، اما برای استفاده از آن به نفع خود (هر استراتژی که استفاده می کنید)، باید بتوانید داده های ارائه شده را بخوانید. کتاب‌های سفارش معمولاً به دو بخش تقسیم می‌شوند که سفارش‌های خرید و فروش، قیمتی که در آن سفارش‌های محدود انجام می‌شوند و تعداد توکن‌های هر سفارش را نشان می‌دهد.

کتاب‌های سفارش ممکن است از نظر ساختار یا اطلاعات ارائه‌شده متفاوت باشند: برخی فقط سفارش‌های ثبت‌شده را نشان می‌دهند و برخی دیگر سفارش‌های تکمیل‌شده را نشان می‌دهند، که به‌ویژه هنگام جستجوی اطلاعات شفاف مفید است. برخی از کتاب‌های سفارش آنقدر پیشرفته هستند که معامله‌گران می‌توانند عملاً از دفترچه سفارش فقط برای معامله استفاده کنند، بدون اینکه به نمودارهای قیمت نگاه کنند. از دفترچه های سفارش، می توانید روندهای احتمالی، سطوح مقاومت و حمایت را شناسایی کنید و سطح نقدینگی را در یک بازار مشخص درک کنید. البته خواندن صحیح کتاب‌های سفارش به صبر و تمرین نیاز دارد، اما ارزشش را دارد.

سوالات متداول

دفترچه سفارش چیست؟

کتاب سفارش نوعی دفتر کل الکترونیکی است که می توانید آن را در صرافی های متمرکز ارزهای دیجیتال پیدا کنید. با این ابزار سفارش خرید (Bid) و سفارش فروش (Ask) را ثبت می کند. معمولا پیشنهادات سبز و درخواست ها قرمز هستند. شما می توانید از آنها برای کشف آنچه که معامله گران دیگر انجام می دهند، به دست آوردن درک عمیق تر از تحولات احتمالی آینده بازار و تنظیم بهتر استراتژی های معاملاتی خود استفاده کنید.

چگونه از دفترچه سفارش استفاده کنم؟

کتاب‌های سفارش می‌توانند اطلاعات مفید زیادی به شما بدهند: اگر خریداران بیشتری نسبت به فروشندگان ببینید، می‌توانید شروع یک روند جدید را ببینید، یا برعکس، می‌توانید مقاومت احتمالی (زمانی که فروشندگان بیشتری در سطوح قیمتی خاص وجود دارد) و پشتیبانی (زمانی که خریداران بیشتر از فروشندگان هستند). افزایش دهید)، می توانید نقدینگی بازار را درک کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.