منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تفاوت بین بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

تفاوت بین بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تفاوت بین بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

بلاک چین خصوصی چیست؟

بلاک چین های خصوصی حریم خصوصی مطلق مورد نظر را برای کاربران فراهم می کند. بلاک چین های خصوصی (که قابلیت تغییر تنظیمات را دارند) قوانینی را اجرا می کنند که با بلاک چین های عمومی متفاوت است و برای ورود نیاز به مجوز دارند. سلسله مراتب واضحی از کنترل در این سیستم ها وجود دارد. بنابراین، آنها غیرمتمرکز نیستند. با این حال، آنها تکه تکه شده اند زیرا بسیاری از گره ها هنوز یک کپی از زنجیره را در ماشین های خود نگه می دارند.

یک شبکه بلاک چین خصوصی نیاز به یک دعوت نامه دارد که توسط موسس شبکه تایید شود، یا مجموعه ای از قوانین ایجاد شده توسط آغازگر شبکه. کسب و کارهایی که یک بلاک چین خصوصی ایجاد می کنند معمولاً این کار را در یک شبکه مجاز انجام می دهند. این محدودیت برای افرادی که مجاز به شرکت در شبکه هستند و برای کدام تراکنش های خاص هستند. شرکت کنندگان ابتدا باید یک دعوت نامه یا مجوز دریافت کنند.

شرکت کنندگان موجود می توانند شرکت کنندگان بالقوه را انتخاب کنند. یک مرجع نظارتی ممکن است مجوز مشارکت صادر کند یا یک کنسرسیوم ممکن است تصمیم بگیرد. هنگامی که یک شرکت به شبکه می‌پیوندد، به پیاده‌سازی غیرمتمرکز بلاک چین کمک می‌کند. این نوع پارادایم مجاز بلاک چین به کاربران اجازه می دهد تا بیش از 30 سال از ادبیات فنی را برای به دست آوردن مزایای قابل توجه استفاده کنند.

بلاک‌چین‌های خصوصی برای تنظیمات سازمانی مناسب‌تر هستند، جایی که یک شرکت می‌خواهد از کیفیت بلاک چین بدون افشای شبکه‌اش در معرض عموم بهره‌مند شود. هویت دیجیتال، حل مشکلات زنجیره تامین، اختلال در بخش بانکی یا تسهیل تبادل امن داده‌های بیمار/ارائه‌دهنده در مراقبت‌های بهداشتی از جمله کاربردهای بلاک چین‌های خصوصی است. Hyperledger Fabric بنیاد لینوکس یک نمونه عالی از یک بلاک چین خصوصی است.

این ادعای بحث برانگیز مبنی بر اینکه بلاک چین های خصوصی، بلاک چین واقعی نیستند، یکی از معایب بلاک چین های خصوصی است، با توجه به اینکه اصل اصلی بلاک چین تمرکززدایی است. از آنجایی که گره‌های متمرکز تعیین می‌کنند چه چیزی معتبر است، ایجاد اطلاعات صادقانه بر روی یک بلاکچین خصوصی نیز چالش‌برانگیزتر است. حداقل تعداد گره ها همچنین می تواند به معنای سطح پایین تر امنیت باشد. اگر چندین گره ساختگی شوند، مکانیسم اجماع می تواند به خطر بیفتد. علاوه بر این، کد منبع بلاک چین خصوصی اغلب اختصاصی و قفل شده است. کاربران نمی توانند به طور مستقل تأیید یا تأیید کنند، که می تواند منجر به کاهش امنیت شود. در یک بلاک چین خصوصی ناشناس وجود ندارد.

بلاک چین عمومی چیست؟

هر کسی می تواند در یک بلاک چین عمومی شرکت کند و برای مشارکت خود در اجماع بر روی یک بلاک چین عمومی پاداش دریافت کند. هر کسی می تواند به یک شبکه بلاک چین عمومی بپیوندد و در آن شرکت کند زیرا کاملاً باز است. برای جذب افراد بیشتر برای پیوستن به شبکه، شبکه معمولا دارای یک سیستم تشویقی است. بیت کوین امروزه یکی از پرکاربردترین شبکه های بلاک چین عمومی است.

یکی از معایب یک بلاک چین عمومی، مقدار زیادی از قدرت پردازشی است که برای اجرای یک دفتر کل توزیع شده در مقیاس بزرگ لازم است. برای دستیابی به اجماع، هر گره در یک شبکه باید یک چالش رمزنگاری پیچیده و با منابع فشرده به نام اثبات کار (PoW) را حل کند تا اطمینان حاصل شود که همه در یک صفحه هستند. یکی دیگر از مشکلات بلاک چین عمومی، باز بودن آن است، که به معنای حفظ حریم خصوصی تراکنش کم یا بدون آن است و تنها از یک ایده ابتدایی امنیت پشتیبانی می کند.

تفاوت بین بلاک چین خصوصی و عمومی چیست؟

در هر سناریوی تجارت دارایی، بلاک چین برای حذف ایمن واسطه ساخته شده است. تا حدودی، بلاک چین خصوصی به واسطه اجازه می دهد تا دوباره وارد تصویر شود. هر کسی می‌تواند با تأیید و آپلود داده‌ها در یک بلاک چین عمومی شرکت کند. فقط نهادهای تایید شده می توانند در بلاک چین های خصوصی در شبکه مشارکت و کنترل کنند. نمونه هایی از بلاک چین های عمومی شامل بیت کوین و اتریوم است. یک بلاک چین عمومی غیرمتمرکزتر از یک بلاک چین خصوصی یا متمرکز است. نمونه هایی از بلاک چین های خصوصی عبارتند از Hyperledger و Ripple.

برخلاف بلاک چین های خصوصی، بلاک چین های عمومی تراکنش های کمتری در ثانیه دارند. یک بلاک چین خصوصی می تواند صدها یا حتی هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند زیرا تعداد کاربران مجاز کمتری وجود دارد. یک شبکه عمومی به دلیل عدم تمرکز و تعامل فعال از امنیت بیشتری برخوردار است. با توجه به افزایش تعداد گره ها در شبکه، عملاً غیرممکن است که «بازیگران بد» به سیستم حمله کنند و کنترل شبکه اجماع را به دست آورند. یک بلاک چین خصوصی نسبت به یک بلاک چین عمومی در برابر هک ها، خطرات و نقض/دستکاری آسیب پذیرتر است. برای بازیگران بد آسان است که کل شبکه را به خطر بیاندازند.

یک بلاک چین عمومی انرژی بیشتری نسبت به یک بلاک چین خصوصی مصرف می کند، زیرا برای کار و دستیابی به اجماع شبکه به تعداد زیادی منابع الکتریکی نیاز دارد. بلاک چین های خصوصی نسبت به بلاک چین های عمومی انرژی و برق بسیار کمتری مصرف می کنند. برخوردهای کوچک در یک بلاک چین غیرممکن است. هر گواهی شناسایی شده و دارای اعتبار لازم برای پیوستن به شبکه است. با این حال، هیچ‌کس نمی‌داند که هر اعتبارسنجی در یک بلاک چین عمومی چه کسی است و احتمال تبانی یا حمله را تا 51 درصد افزایش می‌دهد.

کنسرسیوم بلاک چین چیست؟

بلاک چین کنسرسیوم ترکیبی از بلاک چین عمومی و خصوصی است. بلاک چین کنسرسیوم از مرز بین بلاک چین های عمومی و خصوصی عبور می کند و جنبه های هر دو را در بر می گیرد. قابل توجه ترین تفاوت بین این دو سیستم را می توان در سطح اجماع یافت. به جای یک سیستم باز که در آن هر کسی می‌تواند بلوک‌ها را تأیید کند، یا یک سیستم بسته که در آن تنها یک طرف تولیدکنندگان بلوک را انتخاب می‌کند، زنجیره‌ای از کنسرسیوم‌ها از تعداد کمی از احزاب به همان اندازه قدرتمند به عنوان تأییدکننده استفاده می‌کنند.

بلاک چین کنسرسیومی در شرایطی که چندین شرکت در یک صنعت فعالیت می کنند و نیاز به یک پلت فرم واحد برای تراکنش یا انتقال اطلاعات دارند، بسیار مفید خواهد بود. بلاک چین های کنسرسیوم Quorum و Corda دو نمونه هستند. در مقایسه با شبکه بلاک چین عمومی، بلاک چین کنسرسیوم ایمن تر، مقیاس پذیرتر و کارآمدتر است. همچنین دارای کنترل دسترسی به عنوان یک بلاک چین خصوصی است. با این حال، بلاک چین کنسرسیوم کمتر شفاف است. اگر یک گره عضو به خطر بیفتد، همچنان می‌توان آن را هک کرد و قوانین خود زنجیره بلاک می‌تواند شبکه را غیرقابل استفاده کند.

بیت کوین یک بلاک چین عمومی است یا خصوصی؟

بیت کوین یک بلاک چین عمومی است که هر کسی می تواند آن را مرور و استفاده کند، زیرا با کد محاسباتی منبع باز ساخته شده است. در حالی که بلاک چین های خصوصی اجازه ناشناس ماندن را نمی دهند، بلاک چین بیت کوین این کار را می کند. به عنوان مثال، هر کسی می تواند بدون فاش کردن نام خود، بیت کوین بخرد و معامله کند. این تضمین می کند که با همه به طور یکسان رفتار شود. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین، همه تراکنش ها می توانند به طور شفاف از طریق یک گره خصوصی یا کاوشگر بلاک چین نظارت شوند و به هر کسی اجازه می دهد تا تراکنش ها را در زمان واقعی نظارت کند. هر گره کپی خود را از زنجیره حفظ می کند که با تایید بلوک های جدید به روز می شود. این بدان معناست که اگر بخواهید می توانید بیت کوین را هر کجا که می رود دنبال کنید.

یک بلاک چین خصوصی چگونه کار می کند؟

بلاک چین خصوصی شکلی از فناوری بلاک چین است که در آن یک موجودیت شبکه را کنترل می کند.

کل شبکه توسط ائتلافی از سازمان ها بر روی یک بلاک چین دارای مجوز خصوصی به اشتراک گذاشته می شود. اپراتور شبکه می‌تواند حقوق و نقش‌هایی را به کاربران و گره‌ها اختصاص دهد، مانند افرادی که می‌توانند در فرآیند اجماع شرکت کنند، چه کسی می‌تواند در دفتر کل بخواند و بنویسد، و چگونه گره‌های بلاک چین در سراسر شبکه توزیع می‌شوند.

مراحل اجرای یک شبکه بلاک چین خصوصی:

کاربران شبکه و حقوق آنها برابر نیست و بر اساس نقش آنها در کنسرسیوم تعریف می شود.

دسته های مختلف داده فقط توسط کاربران مجاز قابل دسترسی هستند.

تکنیک دسترسی توسط مقررات شرکت کنندگان شبکه تعیین می شود.

بلاک چین عمومی چگونه کار می کند؟

شبکه بلاک چین عمومی یک شبکه بلاک چین است که هر کسی می تواند در هر زمان به آن بپیوندد. هر کسی با اتصال به اینترنت می‌تواند به یک پلتفرم بلاک چین بپیوندد و به یک گره مجاز تبدیل شود و بلاک چین‌های عمومی را نامحدود و بدون مجوز کند. این کاربر به سوابق جاری و تاریخی و توانایی انجام عملیات استخراج دسترسی دارد که محاسبات پیچیده ای برای تأیید تراکنش ها و افزودن آنها به دفتر کل است. هیچ رکورد یا تراکنش معتبری را نمی توان در شبکه تغییر داد، و از آنجایی که کد منبع معمولاً منبع باز است، هر کسی می تواند تراکنش ها را تأیید کند، خطاها را پیدا کند و راه حل ارائه دهد.

برای تعامل با بلاک چین عمومی، هر شرکت کننده یک حساب کاربری ایجاد کرده و آن را به یک گره متصل می کند. آن را به عنوان یک حساب بانکی برای ارسال و دریافت پول در نظر بگیرید. کیف پول نرم افزاری است که حساب ها را ذخیره می کند. تصمیم برای افزودن یک تراکنش به زنجیره در یک بلاک چین عمومی با اجماع صورت می گیرد. این بدان معناست که تراکنش باید توسط اکثر “گره ها” (یا رایانه های موجود در شبکه) پذیرفته شود. افرادی که دارای ماشین های شبکه هستند برای تایید تراکنش ها پاداش می گیرند. اصطلاح “اثبات کار (PoW)” برای این روش است.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.