منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تعداد توکن های NFT در شبکه بیت کوین از 11000 فراتر رفته است

تعداد توکن های NFT در شبکه بیت کوین از 11000 فراتر رفته است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تعداد توکن های NFT در شبکه بیت کوین از 11000 فراتر رفته است

راه اندازی پروژه Ordinals در ماه ژانویه باعث سر و صدا در جامعه کاربران بیت کوین شد. بحث در مورد اینکه آیا تعدادی از JPEG ها شایستگی قرار گرفتن در بلاک چین و جاودانه شدن را دارند، وجود دارد. با این حال، داده های Dune نشان می دهد که تعداد NFT های ایجاد شده توسط کاردینال ها از 11000 فراتر رفته است.

به گزارش Valx و به نقل از Decrypt، پروژه Ordinals اولین پروژه ای نیست که می خواهد NFT ها را به شبکه بیت کوین معرفی کند. پروژه Couterparty برای اولین بار مفهوم توکن های غیرقابل تعویض را با مجموعه Rare Pepes در سال 2014 به بیت کوین معرفی کرد. این روند توسط پروژه Stacks در سال 2017 دنبال شد. با این حال، پروژه Ordinals متفاوت است زیرا دارایی ها – از جمله عکس ها یا حتی بازی های ویدیویی – مستقیماً در ساتوشی (کوچکترین واحد بیت کوین)، بدون نیاز به زنجیره جانبی یا حتی توکن اضافی، فهرست می شوند.

این روزها پروژه Ordinals سوالات و بحث های زیادی را در مورد هدف نهایی شبکه بیت کوین برانگیخته است. برای برخی، Ordinals دور جدیدی از تهدیدات را برای شبکه بیت کوین ایجاد کرده است. تهدیدهایی که شامل حملات بدافزار یا هزینه های تراکنش بیش از حد می شود.

دن هلد، یک فعال قدیمی بیت کوین، در توییتی از این پروژه حمایت کرد و اذعان کرد که Ordinals برای بیت کوین خوب هستند. او اسکرین شات ایمیل مرحوم هال فینی را به توییت خود پیوست. فینی در آن ایمیل به «کارت‌های معاملات ارز دیجیتال» اشاره کرد که از نظر مفهومی به توکن‌های NFT نزدیک هستند. فینی که در سال 2014 درگذشت، به عقیده بسیاری ساتوشی ناکاموتو، خالق مستعار شبکه بیت کوین است.

ایمیل قدیمی مرحوم هال فینی
ایمیل قدیمی مرحوم هال فینی

برخلاف اتریوم و سولانا، پروژه Ordinals از نام NFT برای آثار خود استفاده نمی کند، بلکه آنها را «مصنوعات دیجیتال» می نامد. برخی دیگر از نام «کتیبه» برای اشاره به این نوع اموال استفاده می کنند. این کتیبه ها به لطف به روز رسانی نوامبر 2021 ریشه اصلی شبکه بیت کوین امکان پذیر است، پس از این به روز رسانی، امکان ذخیره داده های مورد نظر به عنوان فیلد “شاهد” انتقال وجود دارد.

علاقه به Ordinals از زمانی که توسعه‌دهنده آن – Casey Rudarmor – آن را در 21 ژانویه 2023 منتشر کرد، به طور پیوسته در حال افزایش است. برخی در تلاشند محدودیت چاپ اطلاعات در ساتوشی‌ها را به چالش بکشند.

اگرچه هیجان کسب درآمد از NFT در شبکه بیت کوین طرفداران خود را به خود جلب کرده است، اما Ordinal Inscriptions فاقد برخی ویژگی های مرتبط با NFT مانند قراردادهای هوشمند است که شبکه بیت کوین به صورت بومی از آنها پشتیبانی نمی کند.

برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که با جلب توجه مردم به این پروژه، راه را برای پروژه های بیت کوین ردیف دوم مانند Stacks باز می کند.

«مصنوعات دیجیتالی» از Ordinals به کار خود ادامه خواهند داد، خواه بیت کوین بخواهد یا نه. اکنون باید منتظر باشیم و تاثیر بلندمدت آن بر شبکه بیت کوین را تماشا کنیم.