منو سایت

تحلیل احساسات بازار ارز دیجیتال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تحلیل احساسات بازار ارز دیجیتال

احساس در بازار کریپتو چیست؟

احساسات بازار افکار، احساسات و عواطف سرمایه گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می گیرد. احساسات همیشه مبانی یک دارایی یا پروژه را منعکس نمی کند، اما می تواند به طور قابل توجهی بر قیمت تأثیر بگذارد. تحلیل احساسات بازار نوعی تحقیق است که از این اطلاعات برای پیش بینی حرکت قیمت استفاده می کند. با ردیابی پویایی بازار با نگرش کلی شرکت کنندگان، می توانید میزان هیاهو یا ترس در مورد یک ارز دیجیتال خاص را درک کنید.

مقدمه

مانند هر دارایی دیگری، قیمت ارز دیجیتال ارتباط مستقیمی با عرضه و تقاضای بازار دارد. این نیروهای بازار می توانند به دلایل مختلفی از جمله افکار عمومی، مطبوعات و رسانه های اجتماعی تغییر کنند. بسیاری از معامله‌گران احساسات بازار را برای پیش‌بینی پتانسیل کوتاه‌مدت و میان‌مدت یک دارایی کریپتو تحلیل می‌کنند. در کنار تجزیه و تحلیل تکنیکی و بنیادی، تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند افزودنی ارزشمند به مجموعه ابزار معامله‌گران باشد.

احساسات بازار چیست؟

احساسات بازار نگرش جمعی معامله گران و سرمایه گذاران نسبت به یک دارایی مالی یا بازار است. این مفهوم در همه بازارهای مالی از جمله ارزهای دیجیتال وجود دارد. احساسات بازار قدرت تأثیرگذاری بر چرخه های بازار را دارد. با این حال، احساسات مطلوب بازار همیشه به شرایط مثبت بازار تبدیل نمی شود. گاهی اوقات احساسات مثبت قوی می تواند قبل از اصلاح بازار یا حتی یک بازار نزولی باشد. معامله گران علاوه بر ارائه بینشی نسبت به تقاضای بازار، می توانند این احساسات را برای پیش بینی روندهای سودآور بالقوه تجزیه و تحلیل کنند. نگرش های بازار همیشه اصول یک پروژه را در نظر نمی گیرند، اما گاهی اوقات می توانند با هم مرتبط باشند.

بیایید Dogecoin را به عنوان مثال در نظر بگیریم. بیشتر تقاضا برای Dogecoin در روند صعودی آن احتمالاً به دلیل هجوم رسانه های اجتماعی است (که منجر به احساسات مثبت بازار شده است). بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران بدون در نظر گرفتن جنبه های اقتصادی یا اهداف پروژه، اما فقط به دلیل احساسات فعلی بازار، DogeCoin را خریداری کردند. حتی یک توییت از شخصی مانند ایلان ماسک گاهی اوقات برای ایجاد احساسات مثبت یا منفی در بازار کافی است.

توئیت اسلون ماسک در مورد Dogecoin

چرا تحلیل احساسات بازار مهم است؟

تجزیه و تحلیل احساسات بازار بخش اساسی بسیاری از استراتژی های معاملاتی است. مانند تحلیل تکنیکال یا بنیادی، معمولاً تصمیم گیری با استفاده از ترکیبی از تمام اطلاعات موجود ایده خوبی است. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل احساسات بازار می تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید که آیا FOMO تولید شده معتبر است یا صرفاً نتیجه ذهنیت گله مصرف کننده است. به طور کلی، ترکیب تحلیل تکنیکی و بنیادی با مطالعات احساسات بازار به شما امکان می دهد:

  • شما تصور بهتری از حرکات کوتاه مدت و میان مدت قیمت خواهید داشت.
  • کنترل بهتری بر وضعیت عاطفی خود خواهید داشت.
  • فرصت های بالقوه سودآور را کشف می کنید.

نحوه انجام تحلیل احساسات بازار

برای درک احساسات بازار، باید نظرات، ایده ها و نظرات فعالان بازار را جمع آوری کنید. باز هم، اگرچه می تواند مفید باشد، نباید تنها به تحلیل احساسات بازار تکیه کنید. بهتر است قبل از نتیجه گیری عملی از اطلاعات جمع آوری شده در ترکیب با دانش و تجربیات موجود خود استفاده کنید.

برای دریافت احساس اولیه، می توانید صفحات مربوطه و کانال های رسانه های اجتماعی را بررسی کنید تا درک کنید که جامعه و سرمایه گذاران در مورد آن پروژه خاص چه احساسی دارند. همچنین می‌توانید به انجمن‌های رسمی، سرورهای Discord یا گروه‌های تلگرام بپیوندید تا مستقیماً با تیم پروژه و اعضای انجمن صحبت کنید. اما مراقب باشید! کلاهبرداران زیادی در این گروه ها وجود دارند. به افراد تصادفی اعتماد نکنید و قبل از ریسک کردن، تحقیق کنید.

کانال های اجتماعی فقط اولین قدم هستند. شما می توانید از روش های زیادی برای به دست آوردن یک دید کلی از احساسات بازار استفاده کنید. علاوه بر نظارت بر کانال های اجتماعی (به ویژه توییتر، با توجه به محبوبیت آن در بین علاقه مندان به ارزهای دیجیتال)، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • شبکه های اجتماعی را با ابزارهای نرم افزاری جمع آوری داده ها نظارت کنید.
  • از طریق پورتال های رسانه ای و وبلاگ ها از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال مطلع شوید. آکادمی بایننس، بایننس نیوز، مجله بیت کوین، میز سکه و کوین تلگراف نمونه هایی از سایت های مفید هستند.
  • تنظیم هشدارها یا ردیابی تراکنش های بزرگ انجام شده توسط نهنگ ها به طور منظم توسط برخی از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال ردیابی می شود و گاهی اوقات می تواند بر احساسات بازار تأثیر بگذارد. می‌توانید ربات‌های هشدار حرکت نهنگ را در تلگرام و توییتر پیدا کنید.
  • شاخص های احساسات بازار و سیگنال های قیمت را در CoinMarketCap بررسی کنید. این شاخص ها طیفی از منابع مختلف را تجزیه و تحلیل می کنند و خلاصه ای ساده از احساسات فعلی بازار ارائه می دهند.
  • با ابزار Google Trends سطح تبلیغات را در اطراف یک ارز دیجیتال اندازه گیری کنید. به عنوان مثال، حجم بالای جستجو برای «نحوه فروش ارز دیجیتال» ممکن است به این معنی باشد که احساسات بازار منفی است.

شاخص های احساسات بازار

سرمایه گذاران می توانند به شاخص های تمایلات بازار نگاه کنند تا ایده ای از احساسات صعودی یا نزولی یک بازار یا دارایی خاص داشته باشند. شاخص ها این حالت را به صورت گرافیکی یا با نوعی مقیاس نشان می دهند. این ابزارها می توانند بخشی از مجموعه تحلیل احساسات شما باشند، اما نباید تنها به آنها تکیه کنید. بهترین راه استفاده از چند شاخص برای داشتن دید متعادل تری از بازار است. بیشتر شاخص های احساسات بازار بر روی بیت کوین (BTC) تمرکز دارند، اما می توانید شاخص های احساسات اتریوم (ETH) را نیز پیدا کنید. شاخص ترس و طمع بیت کوین شاید شناخته شده ترین شاخص احساسات بازار ارزهای دیجیتال باشد. این شاخص ترس یا طمع را در بازار بیت کوین در مقیاس صفر تا 100 با تجزیه و تحلیل پنج منبع مختلف اطلاعاتی نشان می دهد: نوسانات، حجم بازار، رسانه های اجتماعی، تسلط و روند.

شاخص تحلیل احساسات بازار

شاخص Bull & Bear توسط Augmento یک نشانگر احساسات متفاوت است که بر رسانه های اجتماعی تمرکز دارد. نرم افزار هوش مصنوعی (AI) حدود 93 احساس و موضوع را با استفاده از مکالمات در توییتر، ردیت و بیت کوین تاک تجزیه و تحلیل کرد. سازندگان همچنین روش شاخص خود را با داده های موجود در یک سال آزمایش می کنند. مقدار صفر یک وضعیت بسیار نزولی و یک نشان دهنده وضعیت بسیار صعودی است.

شاخص احساسات بیت کوین

از همه ابزار استفاده کنید

تجزیه و تحلیل کانال های رسانه های اجتماعی، عوامل Anchain و سایر شاخص های رمزنگاری می تواند بینشی در مورد احساسات یک سکه یا پروژه ارائه دهد. با درک بهتر نگرش های فعلی بازار، احتمال بیشتری دارد که تصمیمات تجاری یا سرمایه گذاری بهتری بگیرید. برای به حداکثر رساندن اثربخشی تجزیه و تحلیل احساسات، معمولاً بهتر است آن را با:

تحلیل تکنیکال: این به شما کمک می کند تا پیش بینی های بهتری در مورد حرکات کوتاه مدت قیمت داشته باشید.

تحلیل بنیادی: برای تعیین اینکه آیا اطلاعات متناقض برای ارزیابی پتانسیل بلندمدت یک ارز دیجیتال موجه یا مناسب است یا خیر.

نتیجه

اگرچه بسیاری از معامله گران از تحلیل احساسات در بازارهای مالی سنتی استفاده می کنند، استفاده از این ابزار در بازار ارزهای دیجیتال نیز می تواند مفید باشد. از آنجایی که صنعت بلاک چین و بازارهای کریپتو هنوز نسبتاً کوچک هستند، ادراک و احساسات عمومی می تواند باعث نوسانات قیمتی بزرگ شود. با استفاده از روش های مورد بحث، می توانید احساسات بازار را درک کنید و انتخاب های بهتری برای سرمایه گذاری داشته باشید. باز هم، اگر می خواهید با تحلیل احساسات بازار شروع کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید.

  • بررسی مداوم کانال های رسانه های اجتماعی و احساسات پیرامون یک پروژه.
  • از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال و رویدادهای آینده مطلع شوید.

تجزیه و تحلیل احساسات بازار با تمرین و تجربه بیشتر نتایج بهتری می دهد، اما ممکن است در برخی موارد کارساز نباشد. قبل از معامله یا سرمایه گذاری، بررسی دقیق خود را انجام دهید زیرا هر تصمیمی مستلزم ریسک است.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (5 امتیاز)