منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

صندوق بیت کوین گری اسکیل (GBTC) یک صندوق ارز دیجیتال است که در حال حاضر 3.12 درصد از کل عرضه یا بیش از 64،000،000 بیت کوین را در اختیار دارد و با تخفیف بی سابقه ای نسبت به ارزش دارایی های اساسی معامله می شود.

کاهش علاقه سازمانی به مقیاس خاکستری

بر اساس داده های اخیر، در 23 سپتامبر، صندوق 12.55 میلیارد دلاری با 35.18 درصد کاهش معامله می شود.

تخفیف GBTC در برابر قیمت نقدی BTC/USD.  منبع: YCharts

کاهش قیمت GBTC در مقابل قیمت نقدی BTC/USD. منبع: YCharts

برای سرمایه گذاران، GBTC برای مدت طولانی به عنوان یک جایگزین عالی برای قرار گرفتن در معرض بازار بیت کوین علیرغم هزینه مدیریت سالانه 2٪ عمل کرده است. این عمدتا به این دلیل است که نگهداری GBTC برای سرمایه گذاران نهادی آسان تر است زیرا می توان آن را از طریق حساب کارگزاری مدیریت کرد.

GBTC در بیشتر مدت وجود خود، برای تعیین قیمت بیت کوین، با حق بیمه بالایی معامله می کرد. اما پس از راه اندازی اولین صندوق قابل معامله در مبادلات بیت کوین در آمریکای شمالی (ETF) در کانادا در فوریه 2021، شروع به معاملات کاهشی کرد.

برخلاف ETF ها، Grayscale Bitcoin Trust هیچ مکانیسم بازخریدی ندارد. به عبارت دیگر، سهام GBTC را نمی توان بر اساس تقاضای متغیر ایجاد یا از بین برد، که قیمت بسیار پایین تر را در مقایسه با بیت کوین نقطه ای توضیح می دهد.

تلاش های گری اسکیل برای تبدیل اعتماد خود به ETF پس از رد آن توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در ژوئن شکست خورد. در تئوری، تصویب SEC می تواند کاهش ارزش GBTC را از سطوح فعلی به صفر معکوس کند و برای کسانی که سهام را با قیمت های پایین تر خریداری کرده اند، سود ایجاد کند.

گری اسکیل از SEC به دلیل رد درخواست ETF شکایت کرد. اما در واقع، ممکن است سال ها طول بکشد تا دادگاه حکم کند، به این معنی که سرمایه گذاران با سهام تخفیف خورده GBTC خود باقی می مانند که بیش از 80 درصد از اوج خود در نوامبر 2021 حدود 55 دلار ارزش دارند.

نمودار قیمت روزانه GBTC.  منبع: TradingView

نمودار قیمت روزانه GBTC. منبع: TradingView

نسبت شارپ تعدیل شده 12 ماهه GBTC نیز به 0.78- کاهش یافت که نشان می دهد بازده مورد انتظار سهام در مقایسه با نوسانات بالای آن نسبتاً پایین است.

    نسبت شارپ تعدیل شده 12 ماهه GBTC.  منبع: PortfolioSlab.com

نسبت GBTC 12 ماهه تنظیم شده است. منبع: PortfolioSlab.com

به بیان ساده، علاقه سازمانی به Grayscale Bitcoin Trust در حال کاهش است.