منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

تاریخچه جامع بیت کوین

در تاریخ نسبتا کوتاه بیت کوین فراز و نشیب های زیادی وجود داشته است.

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که در سال 2009 ایجاد شد و امروزه محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال در جهان باقی مانده است. بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک‌چین است که توسط شبکه‌ای از کاربران تشکیل شده است که تراکنش‌ها را بدون اتکا به یک مقام مرکزی یا واسطه، تأیید و ثبت می‌کنند.

بیت کوین جایگزینی برای ارزهای فیات مانند دلار آمریکا است که توسط دولت ها و بانک های مرکزی کنترل می شود. تراکنش ها از طریق فرآیندی به نام مکانیسم اجماع اثبات کار تأیید می شوند. ماینرهای بیت کوین برای تأیید تراکنش ها با حل توابع پیچیده ریاضی با استفاده از رایانه های قدرتمند رقابت می کنند.

برخی از علاقه مندان به بیت کوین، ارز دیجیتال را به عنوان یک دارایی سرگرم کننده برای تجارت و سفته بازی می بینند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که در نهایت می تواند به ارز جهانی دنیای دیجیتال تبدیل شود. شکی نیست که بیت کوین از زمان پیدایش محبوبیت خود را افزایش داده است، اما در طول 13 سال اول، چندین نقص و کاستی کلیدی نیز در محبوب ترین دارایی دیجیتال جهان وجود داشت.

در اینجا مروری بر چندین دوره کلیدی در تاریخچه کوتاه بیت کوین و چگونگی تأثیر آنها بر آینده آن است:

بیت کوین از چه زمانی شروع به کار کرد؟

تاریخچه قیمت بیت کوین

بیت کوین کریپتو زمستان 2022

بیت کوین از چه زمانی شروع به کار کرد؟

تصادفی نیست که بیت کوین در یکی از آشفته ترین محیط های مالی تاریخ ایالات متحده متولد شد. در طول بحران مالی جهانی 2007-2009، بی اعتمادی به بانک های مرکزی و دولت ها به اوج خود رسید.

بیت کوین در سال 2009 توسط شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد، نامی که در وایت پیپر اولیه بیت کوین در سال 2008 ظاهر شد، که برای اولین بار سیستم بلاک چین را توصیف کرد که به عنوان ستون فقرات کل بازار ارز عمل می کند. دیجیتالی کار کرد

در طول سال‌ها، بسیاری از افراد ادعا کرده‌اند که ساتوشی ناکاموتوی واقعی هستند، اما هیچ‌کس نتوانسته است شواهد کافی برای حمایت از ادعاهای آنها ارائه دهد.

بلاک چین بیت کوین به طور رسمی راه اندازی شد زمانی که اولین بلاک بیت کوین، بلاک جنسیس، در 3 ژانویه 2009 ایجاد شد. طبق گزارش ها، در هفت ماه اول پس از راه اندازی بیت کوین، ساتوشی تا 1.1 میلیون بیت کوین استخراج کرد. با قیمت های سپتامبر 2022، ارزش این سکه ها اکنون حدود 22 میلیارد دلار خواهد بود.

جاشوا پک، بنیانگذار و مدیر ارشد سرمایه گذاری صندوق تامینی ارزهای دیجیتال TrueCode Capital، می گوید که علاقه مندان اولیه بیت کوین، حتی اگر مطمئن نبودند که دقیقاً چه چیزی به دنبال دارد، شیفته طراحی آن شده بودند.

“ارزش اقتصادی وجود داشت، اما من بیشتر از منظر مهندسی به آن نگاه کردم و فکر کردم که می توانیم از آن برای ارسال پیام های امن یا دریافت رمزگذاری قوی در دست کاربران عادی استفاده کنیم، بنابراین ارزش مالی برای من تا حدودی در مکان بعدی.”

اولین تراکنش مالی در دنیای واقعی شامل بیت کوین در 22 می 2010 انجام شد، زمانی که مردی از فلوریدا برای پرداخت 10000 بیت کوین برای دو پیتزای پاپا جان به قیمت حدود 25 دلار مذاکره کرد. این معامله قیمت یک بیت کوین را تقریباً یک چهارم سنت افزایش داد. از امروز، جامعه بیت کوین روز پیتزا را در 22 می جشن می گیرد.

پک می گوید:

با گذشت زمان، ارزش مالی بیت کوین بیشتر درک شده است و امروز به سنگ بنای طبقه دارایی های نسل من تبدیل شده است که سریع ترین رشد را داشته است.

تاریخچه قیمت بیت کوین

Bittermscoin برای اولین بار در سال 2010 برای خرید، فروش و تجارت در صرافی های آنلاین در دسترس قرار گرفت. در آوریل 2011، قیمت بیت کوین برای اولین بار از آستانه 1 دلار عبور کرد.

بیت کوین همچنین در سال 2011 با اولین رقیب خود در فضای کریپتو روبرو شد. لایت کوین در اکتبر 2011 راه اندازی شد. بلاک چین اتریوم نیز چند سال بعد در سال 2015 راه اندازی شد.

با ادامه افزایش قیمت بیت کوین، دیده شدن، محبوبیت و نوسانات آن نیز افزایش یافت. تا نوامبر 2013، قیمت بیت کوین به 1000 دلار رسیده بود. قیمت بیت کوین و حجم تراکنش در پایان سال 2017 به یک گلوله برفی تبدیل شد که مدام در حال رشد بود.قیمت بیت کوین برای اولین بار در نوامبر 2017 به 10000 دلار رسید و در دسامبر 2017 به حدود 20000 دلار رسید.

یکی از عوامل محرک افزایش تصاعدی قیمت بیت کوین، اعلام گروه CME مبنی بر راه اندازی قراردادهای آتی بیت کوین در دسامبر 2017 بود. این قراردادها نشان دهنده اولین محصول مالی مرتبط با بیت کوین بود که توسط یک موسسه مالی تحت نظارت ایالات متحده ارائه شد.

جارک هیرنیاک، بنیانگذار و مدیر عامل Generation Lambda، می گوید بیت کوین یک مسیر مشترک نوآوری را دنبال می کند که به عنوان چرخه هایپ گارتنر شناخته می شود. طبق این مدل، با توجه به فناوری جدیدی مانند بیت کوین، انتظارات در ابتدا به سطح غیرمنطقی بالا می رود.

هیرنیاک می گوید:

در ابتدا، اکثر مردم آن را نادیده می گیرند و سپس ناگهان همه بیشتر هیجان زده می شوند، تا زمانی که مشخص می شود که وعده ها نمی توانند با واقعیت مطابقت داشته باشند.

چنین وضعیتی و کمبود نقدینگی همراه با مقررات اندک، بازار را مستعد دستکاری می‌کند.»

در اواخر سال 2017، هیجان، هیاهو و جنون بازار ارزهای دیجیتال حباب قیمتی برای بیت کوین ایجاد کرد. بسیاری از استارت آپ ها از رونق ارزهای دیجیتال برای جمع آوری پول از طریق عرضه اولیه سکه یا ICO استفاده کرده اند. در سال‌های 2017 و 2018، بیش از 800 عرضه اولیه سکه (ICO) تقریباً 20 میلیارد دلار سرمایه جذب کرد. فضای ICO با کلاهبرداری های مختلف پر شد و ارزش بسیاری از این توکن های ICO ظرف یک سال کاهش یافت.

تا پایان سال 2018، ترکیدن حباب کریپتو قیمت بیت کوین را به کمتر از 4000 دلار کاهش داد.

ارز دیجیتال زمستان

رونق بعدی در بازار بیت کوین در طول همه گیری کووید-19 در اواخر سال 2020 رخ داد. تعطیلی طولانی مدت کسب و کارهای سرگرمی مانند ورزش و کازینو، همراه با دورهای متعدد محرک های دولتی، بسیاری از جوانان آمریکایی را با درآمد قابل تصرف و وقت اضافی مواجه کرد. این به افزایش مجدد قیمت بیت کوین در اواخر سال 2020 کمک کرد.

ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO)، اولین صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین یا ETF که در یک صرافی بزرگ ایالات متحده راه اندازی شد، در اکتبر 2021 شروع به تجارت کرد. BTF)، VanEck Bitcoin Strategy ETF (XBTF) و Global X Blockchain & Bitcoin Strategy ETF (BITS).

بیت کوین در دسامبر 2020 به بالاترین قیمت قبلی خود یعنی 20000 دلار رسید و در نهایت در نوامبر 2021 به 68990 دلار رسید.

متأسفانه، ادامه افزایش تورم باعث شد که فدرال رزرو در اوایل سال 2022 سیاست های پولی سختگیرانه خود را آغاز کند و باعث فروش شدید ارزهای دیجیتال و سایر دارایی های ریسک شود. بدتر از آن، کاهش شدید قیمت کریپتو در اوایل سال 2022 باعث بحران نقدینگی شد که منجر به فروپاشی صندوق تامینی 10 میلیارد دلاری Three Arrows Capital و ورشکستگی وام دهندگان ارز دیجیتال سلسیوس و وویجر دیجیتال شد.

نوسانات بازار کریپتو همچنین به سقوط 60 میلیارد دلاری لونا و استیبل کوین مرتبط با آن Terra USD (UST) منجر شد که باعث شد تتر، بزرگترین استیبل کوین (USDT) در ماه می 2022 برای مدت کوتاهی برابری با دلار آمریکا را از دست بدهد.

امید ملکان، نویسنده و استاد دانشکده بازرگانی کلمبیا، می‌گوید که افزایش سریع قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2021، همراه با انقباضات تهاجمی توسط بانک مرکزی ایالات متحده، زمستان سال 2022 را رقم زده است.

ملکان می گوید:

فروپاشی Luna و UST حفره‌ای در ترازنامه شرکت‌های بزرگ در این بخش ایجاد کرد و منجر به ورشکستگی دومینویی وام‌دهندگان ارز دیجیتال مانند سلسیوس شد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.